Jump to content
IGNORED

Visa i ostale kartice


Tale

Recommended Posts

ogromna

to što rade u komercijalnoj je čista pljačka

otimaju ljudima neke silne iznose

 

baš je u toku diskusija u grupi bg na airbnb o tome

 

kaže neka devojka da su joj od 29 e uplate uzeli 14 i tvrde da je to uzela korespodentska banka

 

u intezi za upkate do 100 e ne uzimaju ništa, posle toga čini mi se oko 1,5 %, zavisi od iznosa zapravo, ali procenat je ok

 

evo sad ću ovde da kvotujem neke priče pa vi vidite

 

 

 

i za hypo alpe adria su loša iskustva, za eurobanku isto

 

ed.

ovaj poslednji post ima epilog da je naravno airbnb uplatio tačan iznos, a ovi iz komercijalne pričaju da je tu razliku uzela korespodentska banka

 

e sad, možda to i jeste istina, ne razumem se u bankaraske poslove, ali inteza je recimo sao paolo, pa moguće da se kod njih ni ne uključuje nikakva druga banka

lupam, samo onako laički razmišljam

Pa nije laž da korespondentna banka uzima apsurdno veliku proviziju. Ako airbnb radi preko banke koja mora da tebi u Komercijalnoj banci plati preko korespondentne banke(što je za Komercijalnu banku COMMERZBANK u Nemačkoj), korespondent naplaćuje troškove koji znaju da budu apsurdno veliki.

 

Zato je bolje birati neku banku koja je inače velika inostrana banka(npr. Intesa ili Unicredit), i koja posluje direktno sa skoro svim bankama u svetu pa nema troškova korespondenta.

 

Npr. jezivo je koliki su troškovi ino doznaka u Crnoj Gori(bilo da su loro bilo nostro). Najobičniji transfer od 100 EUR košta oko 40 EUR, jer banke u Crnoj Gori nemaju direktan promet sa bilo kim pa sve rade preko korespondenata.

Link to comment

Da li  je povoljnije uzeti npr. Gold Master kreditnu karticu sa limitom od npr. 3000 eura, ili  dve osnovne kreditne kartice - npr. standard Master i American Express Blue, sa limitom od po npr. 1500 eura ? Nije bitno da li je članarina veća i tako te administrativne stvari, već čisto finansijski efekti same kartice kod trošenja i eventualni benefiti koji se dobijaju.

Gold master bi trebalo da daje džabe ulaz u biznis klubove na Tesli i u Beču. 

Link to comment

Gold master bi trebalo da daje džabe ulaz u biznis klubove na Tesli i u Beču. 

 

Znam za ovo (i u Budimpešti, npr. postoji takav klub), ali mi to nije glavni motiv. Ne putujem sa presedanjima baš tako često da bi mi ovi klubovi značili, niti idem na Teslu toliko ranije da imam vremena da blejim u klubu.

 

Mene više zanimaju neki benefiti u svakodnevnom poslovanju sa tim karticama, npr. manje kamate, povoljniji uslovi otplate, dodatne ponude za vlasnike boljih kartica, itd. Ako tu nema nikakve razlike unutar jednog izdavaoca, onda je bolje uzeti kartice različitih izdavalaca.

Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 8 months later...

... jel neko ima pojma da li je moguce nesto u srbiji platiti karticom a preko telefona?...tipa: ja sam u USA, hocu nesto da kupim za kucu (u srb) i da to platim svojom amex/visa/master karticom i da teta sa druge strane zice procesuira taj payment bez ikakvih problema... pokusavam danima da porucim nesto i likovi mi objasnjavaju da ne mogu da to rade jer nemaju software!? imam iskustva sa POS terminalima u USA, i sa ove strane dovoljno je samo manuelno ubaciti br kartice, exp date.  i cvv. mislim, nije potreban nikakav poseban softver, to dolazi po defoltu...jel moguce da su u srb. pos sistemi takvi da ne postoji ta opcija?    

Link to comment

Kad pričamo o karticama, treba reći da se Master Card i Visa kreditnom karticom Banke Inteze može u mnogim (skoro svim bitnim) prodavnicama kupovati na 3/6/12 rata bez kamate. Zgodna stvar. Više o tome: http://www.bancaintesa.rs/code/navigate.aspx?Id=437

 

Nisam siguran da tako nešto nude kreditne kartice drugih banaka.  

 

Iako je mator post, al to je prvo ubacio efg mislim. Jedina provizija je 5% od ukupne transakcije uz prvu ratu, ostalo se podeli na željene rate i ne ulazi u sumu na koju se obračunava revolcing kamata, pošto ja imam kreditnu. I pošto je VISA u pitanju, dakle bukvalno mogu šta god gde god na rate jer se istra prima svuda. Kupio sam boga oca stvari tako.

Link to comment

Samo ljudi zreba da shvate da to nije isto kao i čekovima na rate. Tj. banka naravno odmah blokira ceo iznos...

 

Pa blokira u smislu da ti se umanji limit za tu sumu i kako plaćaš rate tako se limit oslobađa. Što je u neku ruku i dobro pogotovu za one koji se lako vataju za kartice :)

Link to comment

Pa blokira u smislu da ti se umanji limit za tu sumu i kako plaćaš rate tako se limit oslobađa. Što je u neku ruku i dobro pogotovu za one koji se lako vataju za kartice :)

Naravno. Nego je mene prodavac ubeđivao "To vam je isto kao čekovi..."
Link to comment

Nema ništa od toga ovde

jos jedno pitanjce, kako onda tu ide da recimo ja iz Zrenjanina hocu da narucim nesto iz Vranja, a pritom bi to da stavim na kreditnu karticu a ne bih da se vozim do Vranja da to kupim (tj da oni provuku karticu) ... samo pokusavam da shvatim kako tu stvari funkcionisu pa mi ne ide :) ...mislim koje opcije postoje? "pouzecem" ili? 

koliko sam uspeo naci na brzinu guglajuci...u hrvatskoj je tako nesto moguce... https://www.zaba.hr/home/wps/wcm/connect/a73fed91-c3a5-4195-907a-059b3c3d4f8d/ZABA_Uputa_rucni_unos_za_prodajno_mjesto.pdf?MOD=AJPERES

 

poprilicno mi je bitno posto opremam/renoviram kucu u zavicaju :ss1:  i neke vece svote novca su u pitanju pa sam mislio da ce ici glatko i bez nekih vecih troskova na provizije itd.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...