Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

Ima jos jedna stvar. Andreas je sa roditeljima kao djecak cesto dolazio na fr alpe (i to blizu nesrece) da leti na planerima (zaboravih nasu rijec za planera).

Opet se implicira s tim medijskim HA! da je Andreas ušao u nekakav God Mode i spiritualno naveo kapetana da baš tad ode na piš a automat da ih baš smjesti tamo gdje je jedrio. To su tarabić-class gluposti.
Link to comment

a mozda je decko u nekom psihickom stanju samo cekao svojih 5 minuta, ili mu je nesto bilo okidac u vec okrnjenom mentalnom sklopu (npr trasa leta), to mi nikad necemo saznati. ili je posrijedi niz slucajnosti koje se uklapaju u neki narativ.
svakako jeste tacno da je prica filmskija i medijski unosnija sto je izravnija.
 
inace, savjetnik britanske vojske i predsjednik britanskog drustva psihijatara kaze za guardian:
 

Britain’s most senior psychiatrist has warned airline authorities to avoid a kneejerk reaction to the crash of the Germanwings flight, insisting that depression should not lead to a lifetime ban for commercial airline pilots.[/size]
 
...[/size]
 
Civil Aviation Authority documents seen by this newspaper estimate that around 100 commercial pilots in the UK have some history of depression, with 42 currently on medication.[/size]
 
...[/size]
 
Since the crash questions have been raised about European Union regulations that permit pilots to fly for commercial airlines a minimum of four weeks after symptoms of depression have been resolved. Pilots are also allowed to fly if they are free of symptoms but on approved antidepressants.[/size]
Civil Aviation Authority documents seen by this newspaper estimate that around 100 commercial pilots in the UK have some history of depression, with 42 currently on medication.
Wessely told the Observer: “It is not a good idea to rush; it is like the response to Dr Shipman, an utterly bizarre and unpredictable event is not a good basis of policy. The procedures that they then brought in would not have prevented Shipman.
 
...
 
“Why should they not? What does cause trouble is saying that if you have ever had a history of depression then you should not be allowed to do whatever. That is wrong, as much as saying that people with a history of broken arms shouldn’t be allowed to do something.”[/size]
 
...[/size]
 
He said: “We are all concerned. There are two reasons why: there isn’t a link between depression and aggressive suicide, if that is what this is. There isn’t normally such a link. [/size]
 
...
 
lako je gugljivo, piloti sa dugotrajnom depresijom ali koji simptome drze pod kontrolom, takodje lete. neke kategorije antidepresiva (moze da se nadje spisak) su apsolutna kontraindikacija za letenje. 

ima par pilotskih blogova o tome. dozvoljavam da nisu najbolji izvor informacija, ne znam da prosudim. uglavnom sam nailazila na americke.

onako kako meni izgleda iz gugljivih naravno nacelnih procedura, psihijatar prosudjuje na osnovu svojih opservacija i prijavljenih simptoma da li je pilot sposoban za letenje ili ne. 

rekla bih da se americka i eu regulativa unekoliko razlikuju, opet, nisam se udubljivala a prije svega apsolutni sam laik, pa mozda i nisam u pravu.  

 

 

 

 

enivej, letim sredinom aprila, do tada ce se strasti ohladiti svima, ali i da je datum neki blizi sumnjam da bih ijednog momenta pomislila na rizike ove vrste.

 

u svakom slucaju, ovo je jedna od ruznijih epizoda modernih medija

Edited by morgana
Link to comment

Sad će isplivavati sve bizarnije pretpostavke kao ta o izletima s roditeljima. Možda Bild objavi da je kao mali išao na more pa dok ga je nadletao pomislio šta treba da uradi. Kao da nedostaje još par materijalnih dokaza, vreme teorije niskog čela i rođenog zločinca je neumitno prošlo

Link to comment

Bild je našao zlatnu koku (volio bih vidjeti podatke o prodaji) i sad će kopati do zadnjeg grumena, sljedeći tjedan bi mogli saznati i kakve svinjarije je A. G. L. radio kao klinac kad je bio sam u kući.

Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Opet se implicira s tim medijskim HA! da je Andreas ušao u nekakav God Mode i spiritualno naveo kapetana da baš tad ode na piš a automat da ih baš smjesti tamo gdje je jedrio. To su tarabić-class gluposti.

Šta, kao slučajno je što Andreas i Alpi počinju istim slovom?? Čekaj samo dok my pronadju neki CD Marylina Mansona na gajbi ili dok se javi još neka bivša™ kojoj je u poverenju rekao da bi voleo da umre u Francuskoj.

Link to comment

postoji li ikakav dokaz ili naznaka o uljezu u kabini, ili očekuješ da neko dokaže nepostojanje nečega?

 

u odsustvu dokaza o prisustvu uljeza posada je naravno osumnjičena.

Naravno da je osumnjicena i da je zvanicni scenario ubedljivo najverovatniji. Problem je, po mom misljenju, u tome sto je taj segment istrage (barem u medijima) ekspresno zatvoren, i sto se fokus potpuno preselio na ceprkanje po zivotu kopilota i raznoraznim (prilicno slobodno konstruisanim) psiholoskim faktorima koji su kumovali njegovom cinu. Koliko sam pratio istrage dosadasnjih avio nesreca, princip je upravo bio da se pre donosenja konacnog zakljucka sve druge hipoteze, pa makar i najmanje verovatne, pouzdano iskljuce (bas u smislu "dokazi da nije"). Pogotovu sto je ovog puta i zvanicno saopsteni uzrok veoma neobican i tesko objasnjiv, a dokazi dolaze iz jednog jedinog izvora - sa prostog zvucnog zapisa. Nije akcenat na mojoj genijalnoj teoriji koja ce promeniti tok istrage, vec na postojanju bilo koje alternativne mogucnosti koja bas ne ukljucuje vanzemaljce.

 

hm... sad je pitanje sta bi pre znao neko ko je prvi put u pilotskoj kabini:

znati kako se podesava kontrolisano spustanje + blokirati sifru pilota za ulazak u kabinu vs. gurnuti palicu unapred i drzati je u tom polozaju

Ne prvi put u pilotskoj kabini, vec bez realnog pilotskog iskustva (npr. stjuard). I prospero kaze da je u pitanju "tockic" (sa jasno naznacenim brojkama, pretpostavljam), dok jednostavno guranje palice prema dole, s obzirom na autopilota i druge automatizovane mehanizme zastite, nisam siguran da bi proizvelo momentalno obrusavanje u skladu sa voljom onoga ko je za komandama, a na ociglednu katastrofu po avion. Edited by Khalid al-Muwalid
Link to comment

Neko ovde lepo reče da bi video nadzor pilotske kabine (dešavanja bi se u realnom vremenu pratila i snimala na nekoj lokaciji na zemlji) razrešio mnoge, ako ne i sve avionske karambole ...

 

Ali taj nadzor nije realizovan verovatno jer su piloti to smatrali povredom privatnosti, građanskih sloboda, šta li već. Ovako, mogu da posade i stjuardesu na krilo, jer se "crne kutije" preslušavaju samo u slučaju udesa ...

Edited by stoka
Link to comment

Naravno da je osumnjicena i da je zvanicni scenario ubedljivo najverovatniji. Problem je, po mom misljenju, u tome sto je taj segment istrage (barem u medijima) ekspresno zatvoren, i sto se fokus potpuno preselio na ceprkanje po zivotu kopilota i raznoraznih (prilicno slobodno konstruisanih) psiholoskih faktora koji su kumovali njegovom cinu. Koliko sam pratio istrage dosadasnjih avio nesreca, princip je upravo bio da se pre donosenja konacnog zakljucka sve druge hipoteze, pa makar i najmanje verovatne, pouzdano iskljuce (upravo u smislu "dokazi da nije"). Pogotovu sto je ovog puta i zvanicno saopsteni uzrok veoma neobican i tesko objasnjiv, a dokazi dolaze iz jednog jedinog izvora - sa prostog zvucnog zapisa. Nije akcenat na mojoj genijalnoj teoriji koja ce promeniti tok istrage, vec na postojanju bilo koje alternativne mogucnosti koja bas ne ukljucuje vanzemaljce.

 

Ne prvi put u pilotskoj kabini, vec bez realnog pilotskog iskustva (npr. stjuard). I prospero kaze da je u pitanju "tockic" (sa jasno naznacenim brojkama, pretpostavljam), dok jednostavno guranje palice prema dole, s obzirom na autopilota i druge automatizovane mehanizme zastite, nisam siguran da bi proizvelo momentalno obrusavanje u skladu sa voljom onoga ko je za komandama, a na ociglednu katastrofu po avion.

I to će raditi posao dok se ne nađe neki koji je spreman da recimo skine pp aparat i odvali kolegu po glavi, zaključa kabinu i...
Link to comment

Da se nadovezem na Khalidovu teoriju, ne kazem da ova verzija o kopilotu nije tacna, ali u teoriji ona bi mogla da bude i savrsena namestaljka. Ako postoji jos neko koga ipak treba proveriti to je pilot (naravno ne od strane tabloida). Teoretski mogao je naci nacin da onesposobi kopilota, mozda da mu u kafu stavi neko sredstvo i zatim kad ovaj izgubi svest i nastavi "da dise normalno" isprogramira to sto je programirano, ode kao u wc, kokpit se zakljuca i nazad ne moze da udje jer kuca pogresnu sifru a ne zato sto je blokada iznutra. Sta se desavalo vam kokpita i kakvi su razgovori vodjeni ne cuje se, samo pokusaji da se provale vrata koji su unapred osudjeni na propast.

 

Iako je verovatnoca za ovo minimalna u istrazi bi ipak sve opcije trebalo proveriti a ne prvu koja se ucini izvesnom i onda raditi u istrazi sve sto ide na vodenicu te verzije. Jbt da sutra krenu da kopaju po zivotima npr nas par desetina sa ove teme u svacijem bi zivotu nasli da je teoretski sposoban za tako nesto, ili ga je nasekirala devojka, ili je imao periode depresije, sto rece neko slusa Merlina Mensona...ili cesto posecuje temu o avionskim nesrecama na PPP pa eto kud ces veci dokaz.

Link to comment

Naravno da je osumnjicena i da je zvanicni scenario ubedljivo najverovatniji. Problem je, po mom misljenju, u tome sto je taj segment istrage (barem u medijima) ekspresno zatvoren, i sto se fokus potpuno preselio na ceprkanje po zivotu kopilota i raznoraznim (prilicno slobodno konstruisanim) psiholoskim faktorima koji su kumovali njegovom cinu. Koliko sam pratio istrage dosadasnjih avio nesreca, princip je upravo bio da se pre donosenja konacnog zakljucka sve druge hipoteze, pa makar i najmanje verovatne, pouzdano iskljuce (bas u smislu "dokazi da nije"). Pogotovu sto je ovog puta i zvanicno saopsteni uzrok veoma neobican i tesko objasnjiv, a dokazi dolaze iz jednog jedinog izvora - sa prostog zvucnog zapisa. Nije akcenat na mojoj genijalnoj teoriji koja ce promeniti tok istrage, vec na postojanju bilo koje alternativne mogucnosti koja bas ne ukljucuje vanzemaljce.

 

Ne prvi put u pilotskoj kabini, vec bez realnog pilotskog iskustva (npr. stjuard). I prospero kaze da je u pitanju "tockic" (sa jasno naznacenim brojkama, pretpostavljam), dok jednostavno guranje palice prema dole, s obzirom na autopilota i druge automatizovane mehanizme zastite, nisam siguran da bi proizvelo momentalno obrusavanje u skladu sa voljom onoga ko je za komandama, a na ociglednu katastrofu po avion.

neko rece da je taj model visokoautomatizovan i da i nema palicu vec mali dzojstik. s druge strane da li je moguce da ta natrpana tehnologija napravi zbun kod pilota dq pomisli da cini pravu stvar? da ostali instrumenti kazuju da mora da ga spusti malo

Link to comment

Ne može zabunom da programira autopilota na 0 metara visine. U krajnjoj liniji zabuna bi nestala kada bi se planine pojavile na 2000 ft ispod aviona što bi aktiviralo GPWS i "pull up!" upozorenja. Na žalost mislim da autopilot nema opciju da sam podiže letelicu kada se aktivira GPWS nego nastavlja po zadatim parametrima.

Link to comment

pa dzojstik jeste palica :)

a autopilot se sam gasi, ako se komanda drzi u aktivnom polozaju x sekundi http://en.wikipedia.org/wiki/Aeroflot_Flight_593

 

sto se tice nesrece, samo razrezati okamovim brijacem:

ovo sto bild i ostale tres novine kopaju je gomila besmislica i/ili koincidencija (da je on rekao da ce uciniti nesto bitno - ko to nije vec rekao nekoj devojci :) , ili sto je bas u alpe isao kao dete)

al jednako su mi besmislene i teorije poput ducine gde navodno pilot, koji je resio da se ubije sa sve 150 putnika, hoce da optuzi kopilota, itd itd.

naprosto ne stimaju i traze gomilu drugih komplikovanih pretpostavki

Link to comment

Kod mene zapravo lebdi samo jedno pitanje - da li bi ijedan sudija osudio nekoga za ubistvo (kamoli masovno ubistvo 140 ljudi) u procesu u kojem je jedini dokaz tuzioca audio snimak? Koliko znam, cak se ni video zapis, i to u slucaju najobicnije kradje, ne tretira kao dovoljan i neoboriv dokaz na sudu. Zato kazem - opisani razvoj dogadjaja je gotovo izvesno istinit, ali olako svaliti krivicu na pleca coveka koji pritom ne moze da se brani je prilicno neodgovorno (da ne upotrebim tezu rec). Osim toga, posredni dokazi o depresiji, Alpima, "necem velikom sto ce uciniti"... su veoma klimavi i nimalo jednoznacni. Da ne pricam sto je lik profesionalni pilot i sto bi na najmanji njegov sumnjiv postupak (ili samo nagovestaj, nesvesni gest) neko od kolega sigurno ranije reagovao.

Link to comment
  • אַף אֶחָד locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...