Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

Pa ako je usao istovremeno dok je pilot izlazio, ne bi se cuo drugi zvuk otvaranja/zatvaranja vrata... A posle je pocinilac hodao u carapama i koristio svilen gajtan (ovde bi trebalo da ide smajli, ali bi u ovom kontekstu izgledao neadekvatno). Uopste, zaista je malo blesavo rekonstruisati desavanja u kabini samo na osnovu audio snimka - to kao kad bi sud nekoga osudio samo na osnovu svedocenja slepog coveka (ne zove se svedok dzaba "ocevicem"). Je l' zna neko zasto se u modernim avionima i dalje svi podaci pohranjuju u crnim kutijama, pa posle moraju da ih traze, izranjaju, spasavaju podatke... Zar je tehnicki nemoguce sve te informacije (pa i video snimak iz kabine) u realnom vremenu, satelitskim putem, slati na neku bezbednu, udaljenu lokaciju?

Link to comment

Ne radi se o putnik kilometrima već o prijedjenim kilometrima prevoznog sredstva, i najbitniji parametar u toj inace nategnutoj statistici poginulih je upravo taj broj poginulih na milion, sto itd predjenih kilometara. Zato što se spram mobilnosti gleda rizik. U slučaju drumskog transporta ima vidljivog smisla i najviše se koristi, ali je prilično neadekvatan u slučaju avio saobraćaja, pa čak i ostalih vidova.

Edited by beeva
Link to comment

a sto nije momentalno oborio avion ako je vec hteo to da uradi vec je tako dugo gubio visinu?

Pitas za optuzenog kopilota, ili za "mog" anonimnog intrudera? Mislim da bi se to pitanje moglo postaviti za bilo koga ko je u tom trenutku bio za komandama, mada se o motivaciji kopilota za takvo postupanje (zbog cega se nije odmah strmoglavo obrusio), cini mi se, vec raspravljalo. Ja, ako bih nastavio da se igram pretpostavki i da "branim" svoju teoriju (a zapravo teoriju o "bilo kojoj drugoj" mogucnosti), rekao bih da bi to moglo biti upravo zbog toga sto za komandama nije bio skolovani pilot, vec, eto, osoba koja je tek toliko vladala komandama da unese visinske parametre koji ce sporije, ali neminovno, dovesti do katastrofe. Cini mi se (a neko upuceniji ce me ispraviti ako gresim) da je to lakse uciniti nego direktno strmoglaviti visoko-automatizovani putnicki avion?

Link to comment

:mad:

Ovo je, naravno, za sasvim drugu temu, ali nisam siguran da si u pravu. U prvom slucaju, postupio sam po analogiji sa "bitka -> bici" (ne "u biTci"), dok je u drugom rec o dva razlicita glagola: poThranjuju za mene ime znacenje "doprinose, stimulisu", dok bi za upotrebljeno "pohranjuju" sinonim trebalo da bude "skladiste". Ako imas repliku, pisi na PM, da ne skrecemo ovde sa teme, a nije da ne bih voleo da saznam gde eventualno gresim.

Link to comment

Air Canada 624

 

Initial reports from the scene indicate that no one died in the accident, though the plane was badly damaged. The evacuation of passengers is being hampered by the power lines lying on the tarmac, @LawsonLeeland reports on Twitter. The number of passengers is being reported as 138.

Edited by kokota
Link to comment

Pa ako je usao istovremeno dok je pilot izlazio, ne bi se cuo drugi zvuk otvaranja/zatvaranja vrata... A posle je pocinilac hodao u carapama i koristio svilen gajtan (ovde bi trebalo da ide smajli, ali bi u ovom kontekstu izgledao neadekvatno). Uopste, zaista je malo blesavo rekonstruisati desavanja u kabini samo na osnovu audio snimka - to kao kad bi sud nekoga osudio samo na osnovu svedocenja slepog coveka (ne zove se svedok dzaba "ocevicem"). Je l' zna neko zasto se u modernim avionima i dalje svi podaci pohranjuju u crnim kutijama, pa posle moraju da ih traze, izranjaju, spasavaju podatke... Zar je tehnicki nemoguce sve te informacije (pa i video snimak iz kabine) u realnom vremenu, satelitskim putem, slati na neku bezbednu, udaljenu lokaciju?

postoji li ikakav dokaz ili naznaka o uljezu u kabini, ili očekuješ da neko dokaže nepostojanje nečega?

 

u odsustvu dokaza o prisustvu uljeza posada je naravno osumnjičena.

 

 

a sto nije momentalno oborio avion ako je vec hteo to da uradi vec je tako dugo gubio visinu?

to bi značilo veoma aktivno upravljanje avionom, energiju, trud i generalno neprijatno cimanje. ovako imamo 1 klik (zaključana vrata) i 1 tvist (okrenuti točkić za visinu), možda još neki pokret i to je to.

 

depresivnost bi mogla objasniti i odsustvo volje da se produženim aktivnim radnjama avion gura u pad. ovako imamo minimalni napor uz isti rezultat, uz malo veću potrošnju vremena.

Link to comment

Ima jos jedna stvar. Andreas je sa roditeljima kao djecak cesto dolazio na fr alpe (i to blizu nesrece) da leti na planerima (zaboravih nasu rijec za planera).

Edited by borris_
Link to comment

Air Canada 624

 

Initial reports from the scene indicate that no one died in the accident, though the plane was badly damaged. The evacuation of passengers is being hampered by the power lines lying on the tarmac, @LawsonLeeland reports on Twitter. The number of passengers is being reported as 138.[/size]

c-ftjp, a320, sleteo oko ponoći iz toronta. na aerodromu je nestalo struje.

 

55177ee5454e8.jpg

 

CBPhZmYVEAAVBv_.png

 

CBPqHFnWoAAPXy9.jpg

Link to comment

Ima jos jedna stvar. Andreas je sa roditeljima kao djecak cesto dolazio na fr alpe (i to blizu nesrece) da leti na planerima (zaboravih nasu rijec za planera).

Jedrilica.

Link to comment

rekao bih da bi to moglo biti upravo zbog toga sto za komandama nije bio skolovani pilot, vec, eto, osoba koja je tek toliko vladala komandama da unese visinske parametre koji ce sporije, ali neminovno, dovesti do katastrofe. Cini mi se (a neko upuceniji ce me ispraviti ako gresim) da je to lakse uciniti nego direktno strmoglaviti visoko-automatizovani putnicki avion?

 

hm... sad je pitanje sta bi pre znao neko ko je prvi put u pilotskoj kabini:

znati kako se podesava kontrolisano spustanje + blokirati sifru pilota za ulazak u kabinu vs. gurnuti palicu unapred i drzati je u tom polozaju

Link to comment

Air Canada 624

 

Initial reports from the scene indicate that no one died in the accident, though the plane was badly damaged. The evacuation of passengers is being hampered by the power lines lying on the tarmac, @LawsonLeeland reports on Twitter. The number of passengers is being reported as 138.

 

20 odvedenih u bolnicu, avion najverovatnije write-off.

Link to comment

i METAR

 

METAR CYHZ 290300Z CCA 34019G25KT 1/4SM R14/P6000VM0300FT/N SN DRSN VV003 M06/M07 A2962 RMK SN8 /S09/ SLP038=

Heavy snow, low visibility (1/4 miles), and strong winds

Link to comment
  • אַף אֶחָד locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...