Jump to content
IGNORED

Južnoamerički fudbal & copa libertadores


Mark Rothko

Recommended Posts

  • 1 month later...

Zavrsene su kvalifikacije Libertadores, tako da imamo i poslednjih sest ucesnika grupne faze koja pocinje u sledecu sredu...odgledao sam par meceva, Corinthias je bez vecih problema elimnisao kolumbijski Once Caldas, dok je Estudiantes uspeo u revansu da izbaci ekvadorski Independiente del Valle, malo iznenadjenje je napravio argentinski Huracan koji je do juce igrao drugu ligu, ali je izborio kvalifikacije nakon osvajanja nacionalnog kupa, a sada je prosao i u grupni fazu nakon sto je peruanska Alianza Lima bila nedovoljno jaka za njih, plus su njeni navijaci pravili zesca sranja tokom revans utakmice...plasman dalje obezbedio je i bolivijski Strongest, veoma simpaticna ekipica, kao i cileanski Palestino i venecuelanska Deportivo Táchira...kada se pogledaju grupe, nekako najjace deluje druga grupa gde ce igrati branilac trofeja San Lorenza, urugvajski Danubio i dva brazilska velikana Sao Paulo i Corinthias...isto tako, cetvrta grupa izgleda dosta izjednaceno, a tu su ekvadorski Emelec, brazilski Internacional, cileanski Universidad de Chile i vec pominjani Strongest...ja cu najvise gledati trecu grupu jer je tu moj omiljeni Cruzeiro, a protivnici ce mu biti venecuelanski Mineros, bolivijski Universitario i takodje vec pominjani Huracan...sto se tice nekih favorita za osvajanje, po mom misljenju ove godine su najozbiljniji River Plate, Sao Paulo, Racing, Cruzeiro, peruanski Sporting Cristal i kolumbijski Santa Fe, ali bice dosta uzbudnjenja i neizvesnosti sve do samog kraja...

 

Pocele su i brazilske regionalne lige, najvise pratim ligu Mineiro i tu se ionako zna da ce na kraju Cruzeiro i Atletico Mineiro odlucivati o sampionu, ali uzivam gledajuci utakmice protiv raznih manjih timova na simpaticnim stadionima i jos simpaticnijim komentatorima...za razliku od rpethodne dve sezone, Cruzeiro je dosta promenio sastav, otisli su najbolji igraci (Everton u Al-Ahli, Goulart u Guangzhou, Silva u Real Madrid) i na njima je zaradjeno skoro €40m, Moreno se vratio sa pozajmice u Gremio, dok je Dede sjebao koleno i pauzirace do kraja godine, medjutim klub je doveo veoma dobre zamene, pa su na pozajmicu stigli dva vrhunska golgetera Damiao i Henrique, a kupljeni su i super talentovani De Arrascaeta, pouzdani Fabiano, pit bul Willians, mladi Joel i Para, interesantni Riascos, solidni Mena, kao i pomalo zaboravljeni Seymour, Andre i Grolli...osim ove lige, dosta pratim i ligu Paulista, a to glavnu rec naravno vode Sao Paulo, Corinthias, Santos i preporodjeni Palmeiras koji je doveo dvadesetak novih igraca i koji najavljuje ozbiljne ambicije, tamo su timovi podeljeni u cetiri grupe sa po pet klubova i igraju sa svima, osim sa klubovima iz svojih grupa, pa nakon tih petnaest kola po dve najbolje ekipe iz svake grupe odlaze u cetvrfinale i onda se do kraja igra turnir sistem...malo pratim i ligu Carioca, a tamo Flamengo, Fluminense, Vasco i Botafogo znacajno odskacu po kvalitetu od drugih, ostalo ne uspevam da stignem, ali zna se da u ligi Gaucho o tituli odlucuju Internacional i Gremio, dok se u ligi Paranaense izdvajaju Coritiba i Atletico Paranense, a u ligi Santa Catarina najvece sanse imaju Chapecoense, Figueriense, Joinville, Avai i Ciricuma...pocela je i prva runda brazilskog kupa, ali se ove jace ekipe ukljucuju tek kasnije, a prava uzbudjenja sto se tice brazilskog fudbala krenuce za tri meseca kada pocne novi Campeonato Brasileiro, koji traje od maja, pa sve do decembra i gde ce se minimum sest-sedam timova ravnopravno boriti za titulu, ako ne i vise, a bukvalno svih dvadeset ekipa imaju igrace koji prave razliku...

 

Isto tako, pocela je i argentinska liga, vidim da ste je spomenuli na jednog drugoj temi, pa sam zato namerno odlucio da napisem rec-dve o juznoamerickom fudbalu, cisto da prebacimo diskusiju na pravo mesto kad vec ima zainteresovanih koji prate desavanja na najgotivnijem fudbalskom kontitentu...od ove sezone, u prvoj argentinskoj ligi se takmici trideset klubova i igra se trideset kola, svako sa svakim po jednom, a to dodatno kolo je protiv lokalnog rivala, znaci nema vise dva sampionata u toku godine, vec od februara do pocetka decembra igra se za jedan trofej...odgledao sam iznenadjujucu pobedu koju je Rosario ostvario protiv branioca titule, mada je Racing propustio dosta izglednih prilika i na kraju je razocarao svoje navijace, uspeo sam da uhvatim i sjajan mec u kojem je Independiente u gostima savladao Newell's Old Boys, utakmica koju su obelezila dva penala, crveni karton i povreda jednog od najboljih igraca lige, u pitanju je fenomenalni Federico Mancuello, nadam se a nije ozbiljnije prirode...inace moj omiljeni argentinski klub je Boca Juniors, ali nisam preterano odusevljen kako su igrali prosle sezone i kakav im je sada tim, dosli su Lodeiro i ludi Osvaldo, ali mi je to ipak tanko da se napadne titula, nadam se da gresim...River Plate deluje nekako najozbiljnije, Marcelo Gallardo je dokazao da je odlican trener, a imaju sjajan stoperski tandem Pezzella i Funes Mori, zatim dva neprelazna stuba na sredini terena Sanzhez i Ponzio, ekstra kreativni Pisculichi je zaduzen za prekide, a u napadu deluje pouzdani Gutierrez...od ostalih ekipa, izdvajaju se Racing, Independiente, San Lorenzo, Velez Sarsfield, Estudiantes, Tigre i veoma dobri Lanus koji je bio najprijatnije iznenadjenje prosle godine...zaista vredi ispratiti ovu ligu, stadionu su prepuni, a navijaci su svakako najbolji na svetu, bice ulta zanimljivo i nadam se veoma zabavno...

Link to comment

Ja nikada nisam voleo da gledam argentinsku ligu. Poneki mec i to je to. Suvise je to takticki disciplinovano, za moj ukus. Plus sto mrzim kada obicno jedan gol resava utakmicu. Atmosfera na stadionima je zato sjajna; ne moze sve biti idealno.

Brazilci umeju da preteraju sa bravurama, no to su stvari koje uvek volim da vidim, pa im ne zameram.

Cile mi je zato omiljena liga za gledanje. Par ekipa je pri vrhu, iz godine u godinu, uz povremeni upliv novih snaga. Vecina timova igra ofanzivno, te cesto ima "divljih" meceva sa puno golova. Sampion nije startovao dobro. U napadu se muce, a Johnny gotovo u svakom kolu prima gol, nakon nekog pacerskog kiksa. Izgubili su kod kuce i od Union Espanole, mada su tu imali igraca manje, vise od pola sata. Kapiten Rojas je bio na tribinama. Nadam se da ce korektno startovati u Copa Libertadores. Sledi im naporan period, gde igraju 7 meceva, u 20 i kusur dana. Palestino tesko da ima vece sanse za prolaz. Colo Colo je lose otvorio sezonu, no sada su vec pri vrhu. Imaju tesku grupu, videcemo.

Link to comment

Ja nikada nisam voleo da gledam argentinsku ligu. Poneki mec i to je to. Suvise je to takticki disciplinovano, za moj ukus. Plus sto mrzim kada obicno jedan gol resava utakmicu. Atmosfera na stadionima je zato sjajna; ne moze sve biti idealno.

 

Прошла сезона је била потпуно феноменална трчањ, голчине, ја сам постао велики фан. Као Италија из најбољих дана.

 

@keksi

 

Jel i naredne godine isti sistem ili je ovo sam prelazno?

Ово је последња акција покојног Гардоле или како се звао њихов Миљан Миљанић. Сигурно остаје и идућу сезону.

Link to comment

Zamolio bih bilo koga ko je dobre volje da mi objasni malo to oko novog  i starog formata argentinske lige, posto u zivotu nisam odgledao nijednu utakmicu sa tih prostora, a deluje zanimljivo. Zanima me i to za brazilske regionalne sampionate i Brasileirao, kao i ko se sve kvalifikuje za Copa Libertadores. Mislim, sigurno bihi mogao da nadjem sve na Wikipediji, ali lepse je citati ovako. Hvala unapred. 


Link to comment

 

Zamolio bih bilo koga ko je dobre volje da mi objasni malo to oko novog  i starog formata argentinske lige, posto u zivotu nisam odgledao nijednu utakmicu sa tih prostora, a deluje zanimljivo. Zanima me i to za brazilske regionalne sampionate i Brasileirao, kao i ko se sve kvalifikuje za Copa Libertadores. Mislim, sigurno bihi mogao da nadjem sve na Wikipediji, ali lepse je citati ovako. Hvala unapred. 

 

29 кола једнокружно, а онда 30 градски дерби. Ко освоји највећи број поена првак, последња два испадају.

Link to comment

Ja nikada nisam voleo da gledam argentinsku ligu. Poneki mec i to je to. Suvise je to takticki disciplinovano, za moj ukus. Plus sto mrzim kada obicno jedan gol resava utakmicu. Atmosfera na stadionima je zato sjajna; ne moze sve biti idealno.

Brazilci umeju da preteraju sa bravurama, no to su stvari koje uvek volim da vidim, pa im ne zameram.

Cile mi je zato omiljena liga za gledanje. Par ekipa je pri vrhu, iz godine u godinu, uz povremeni upliv novih snaga. Vecina timova igra ofanzivno, te cesto ima "divljih" meceva sa puno golova. Sampion nije startovao dobro. U napadu se muce, a Johnny gotovo u svakom kolu prima gol, nakon nekog pacerskog kiksa. Izgubili su kod kuce i od Union Espanole, mada su tu imali igraca manje, vise od pola sata. Kapiten Rojas je bio na tribinama. Nadam se da ce korektno startovati u Copa Libertadores. Sledi im naporan period, gde igraju 7 meceva, u 20 i kusur dana. Palestino tesko da ima vece sanse za prolaz. Colo Colo je lose otvorio sezonu, no sada su vec pri vrhu. Imaju tesku grupu, videcemo.

Uvek sam voleo da gledam argentinsku ligu, ali u dobroj meri delim tvoje misljenje u vezi fudbala koji se tamo igra, tako da mi nikada nije bila bas toliko draga kao na primer brazilska koju stvarno obozavam...mada lepo kaze porucnik vasic za proslu sezonu u Argentini, stvarno se igralo atraktivno i veoma brzo, a i ova sada je slicno pocela, tako da vredi obratiti paznju...eto recimo veoma slabo pratim cileansku ligu, njihove timove uglavnom gledam kada igraju Libertadores ili Sudamericanu, mozda bih vise gledao njihovo prvenstvo da se utakmice cesto ne preklapaju sa recimo meksickom ligom koju isto izuzetno volim da gledam...fudbal u Meksiku je stvarno spektakularan, igra se napadacki i lepo na oko, stadioni su takodje puni i atmosfera je sjajna, komentatori su tek prica za sebe, a u zadnje vreme dosta novca odlazi na transfere, pa sada ima veliki broj ekipa koje konkurisu za sam vrh, Club America mi je omiljeni, ali i svi drugi su mi skroz simpaticni...

 

@keksi

 

Jel i naredne godine isti sistem ili je ovo sam prelazno?

Ako sam najbolje razumeo, sledeca sezona ce poceti vec u januaru 2016. godine i trajace do jula, pa ce onda u avgustu poceti nova koja ce trajati sve do juna 2017. godine, cilj je da se uskladi kalendar sa najjacim ligama u Evropi...e sad, na kraju ove sezone poslednja dva kluba ispadaju u drugu ligu, a dva ce biti promovisana, tako da ce i naredne sezone liga brojati 30 klubova, medjutim sezonu nakon toga, tri kluba ce ispasti, a samo jedan ce biti promovisan, pa onda u sledece tri sezone, po cetiri najgore ekipe ce ispadati iz lige, a dve ce biti promovisane, da bi na kraju 2020. godine prva liga brojala 20 klubova i tu ce biti kraj svih eksperimentisanja...deluje kao razuman plan, mada oni bas vole da komplikuju...

 

Odgledao sam jos dve utakmice, Boca je potvrdila ulogu favorita protiv Olimpa, ali je imala i malo srece, od sumnjivog penala u njihovu korist do jednog epskog promasaja protivnickog igraca prilikom neresenog rezultatam, nakon sto mu je saigrac petom prosledio loptu posle kornera...s druge strane, River je potpuno razvalio Sarmiento u gostima i potvrdio zasto je najozbiljnija ekipa u borbi za titulu, igrali su lagano i stvarali su sanse kao od sale...

 

Zamolio bih bilo koga ko je dobre volje da mi objasni malo to oko novog i starog formata argentinske lige, posto u zivotu nisam odgledao nijednu utakmicu sa tih prostora, a deluje zanimljivo. Zanima me i to za brazilske regionalne sampionate i Brasileirao, kao i ko se sve kvalifikuje za Copa Libertadores. Mislim, sigurno bihi mogao da nadjem sve na Wikipediji, ali lepse je citati ovako. Hvala unapred.

Argentina je dosta menjala format svoje lige u proslosti, najvise su se oslanjali na Apertura i Clausura sistem koji je zastitini znak svih ostalih juznoamerickih liga, izuzev brazilske...to je bukvalno nesto kao jesenji i prolecni deo sampionata u evropskim zemljama, samo sto se to tamo racuna kao dva odvojena prvenstva i na kraju svakog od njih najbolja ekipa dobija sampionski pehar, najlosiji timovi ispadaju, dok njihova mesta zauzimaju ekipe iz druge lige, i tako sve u krug...od ove sezone se desila drasticna promena u argentinskoj ligi, pa tako po prvi put imamo 30 klubova koji ce igrati svako sa svakim po jednom, plus dodatni mec sa najvecim lokalnim rivalom, navodno je to ucinjeno da bi se promovisao fudbal na teritoriji cele zemlje, medjutim ta prica pada u vodu jer dve trecine klubova dolazi iz glavnog grada i sire okoline, tako da je ovo vise ucinjeno da bi se zastitili najjaci klubovi i da bi se sprecilo ono sto se desilo pre par godina kada je River Plate ispao u drugu ligu, jer su ipak oni i Boca Juniors klubovi za koje navija tri cetvrtine celokupnog stanovnistva...u narednih pet godina na snazi ce biti ovakav sistem, ali ce se kalendarski promeniti pocetak i kraj sampionata naredne godine i polako ce se smanjivati broj klubova u prvoj ligi dok cifra ne padne na dvadeset...kad je u pitanju Libertadores, sampion i drugoplasirani ce obezbediti direktan plasman, njima ce se pridruziti i osvajac nacionalnog kupa, dok ce ekipe od treceg do sestog mesta odigrati medjusobno dodatne utakmice i najbolja od te cetiri ekipe ce takodje izboriti plasman u najelitnije juznoamericko takmicenje...

 

Brazil je dosta specifican, od pocetka februara do kraja aprila igraju se njihove regionalne lige, svaka savezna drzava ima svoju ligu gde se takmici izmedju 14 i 20 klubova, igra se jednokruzni sistem i na kraju najbolje plasirani timovi igraju play-off i pobednik velikog finala je naravno sampion, mnogima to deluje banalno i nepotrebno, ali ima to neku svoju draz, plus sluzi kao dobra priprema za Libertadores koji takodje pocinje u tom periodu...Sao Paulo ima ligu Paulista koja je definitivno najjaca, tu se od poznatijih takmice Sao Paulo, Corinthians, Palmeiras, Santos, Ponte Preta, Ituano, Portuguesa, Red Bull Brasil, itd...Rio de Janeiro ima ligu Carioca, a poznati timovi su Flamengo, Fluminense, Vasco da Gama, Botafogo, America, Bangu, Sao Cristovao, itd...Minas Gerais ima ligu Mineiro, a tu glavnu rec vode Cruzeiro, Atletico Mineiro, America Mineiro, Caldense, itd...Rio Grande do Sul ima ligu Gaucho, a tu dominiraju Internacional, Gremio, Caxias, Juventude, Guarany, itd...Parana ima ligu Paranaense, a od jacih ekipa tu su Coritiba, Atletico Paranaense, Parana, Londrina, Paranavai, itd...Santa Catarina ima ligu Catarinense, a tu se izdvajaju Figueirense, Chapecoense, Joinville, Avai, Criciuma, Brusque, Metropol, itd...Pernambuco ima ligu Pernambucano, a od poznatijih tu su Sport Recife, Santa Cruz, Nautico, Torre, itd...Goias ima ligu Goiano, a tu dominiraju Goias, Vila Nova, Goiania, Atletico Goianiense, itd...Bahia ima ligu Baiano, a tu se izdvajaju Bahia, Vitoria, Ypiranga, Galicia, itd...ovo je devet najjacih regionalnih liga u Brazilu, a ima ih mislim tridesetak ukupno, to dovoljno govori o velicini zemlje i nepresusnom rudniku najvecih fudbalskih talenata na svetu...

 

Campeonato Brasileiro je sasvim druga prica, to je glavna nacionalna liga i ona se svake godine igra od maja do decembra, tu ucestvuje 20 najboljih brazilskih ekipa i igra se dvokruzni sistem, znaci ima ukupno 38 kola, tri najbolje ekipe obezbedice direktan plasman u Libertadores, njima ce se prikljuciti i pobednik nacionalnog kupa, dok ce cetvrtoplasirani tim igrati kvalifikacije...najgora cetiri tima ispadaju u drugu ligu, a najbolja cetiri drugoligasa obezbedjuju promociju u najvisi rang takmicenja, namerno sam onako detaljno nabrojao najjace ekipe iz regionalnih liga, cisto da se vidi koliko je to zapravo jaka konkurencija i zasto je svake sezone Brasileiro neverovatno ujednacen i neizvestan do samog kraja, jednostavno postoji toliko jakih timova koji se sa pravom smatraju pravim gigantima, i u pogledu tradicije, trofeja i navijaca, i u pogledu finansija, sponzora i sjajnih omladinskih akademija, pa je onda spektakl zagarantovan...evo recimo za 16 brazilskih ekipa se moze reci da su ogromni klubovi, a to su Santos, Palmeiras, Sao Paulo, Corinthians, Flamengo, Fluminense, Vasco da Gama, Botafogo, Cruzeiro, Atletico Mineiro, Internacional, Gremio, Coritiba, Atletico Paranaense, Bahia i Sport Recife, a za jos makar dvadesetak ekipa se moze reci da su veoma solidni i stabilni klubovi, pa je onda cak i druga brazilska liga znatno jaca od mnogih evropskih, dok o jacini prve lige vise ni ne treba trositi reci...

Edited by keksi krem
Link to comment

za razliku od keksija, ja vise volim drzavne lige u brazilu. uvek je zanimljivo kad neki od velikih timova ode u gostima, a stadion pun njihovih navijaca (primer tigres vs. vasco od pre nekoliko dana).

 

inace, miljenko je u pravu - cileanska liga razbija. bez premca najofanzivniji fudbal u tom delu sveta.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...