Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

On 9.12.2020. at 22:17, banatjanin said:

korona, tromboza i moždana kap. 

 

izvanredan i poseban tip, na svaki način. njega, doslovno, nema ko nije voleo.

strašno za sve i jako velik gubitak.

ne mogu da se sastavim.

 

Samo 3 godine stariji od mene, a verovatno je bio zdraviji od mene pre nego sto je zaradio taj virus... Cuvajte se ljudi, posebno vi sto aktivno jurite s kraja na kraj Balkana a i sire (znate koji ste)... Masku, uvek.

Link to comment
a brate deset dana, pa ukiselila bi ti se i sassicaia za to vreme :rolf:
Ne razumem se u vina, zaista. Normalno je da se ukiseli posle 10 dana? Msm nije stajalo otvoreno, zacepljeno sasvim dobro

Sent from my SM-N770F using Tapatalk

Link to comment

Pijemo po trecinu vinske case uz veceru supruga i ja, pa je bas tesko da ode litar tako brzo. Nije da stedimo nego prosto ne prija nam vise.
Btw u prirodnom dobru radmilovac su bas dobra vina, preporuke od mene.
I ajde sad glupo pitanje, kada se ta flasa domaceg vina otvori i zatvori dobro,ona se ukiseli posle par dana. Zasto se to ne desava kada se to isto vino toci iz bureta?

Sent from my SM-N770F using Tapatalk



Link to comment

pa desava se..kako mislis?odakle se toci vino nego iz bureta tj. iz inoxa?

jel tvoje vino u staklenoj boci ili u plasticnoj tj. u rinfuzi?

 

ja kad kupujem vino u rinfuzi  zguzvam plasticnu flasu da istisnem suvisni vazduh...ali svakako gledam da ga sto pre potrosim

ustvari nikada mi otvorena boca nije stajala 10dana pa ne znam :D

 

 

znace @banatjanin da nam kaze..

Link to comment
3 hours ago, ivy said:

pa desava se..kako mislis?odakle se toci vino nego iz bureta tj. iz inoxa?

jel tvoje vino u staklenoj boci ili u plasticnoj tj. u rinfuzi?

 

ja kad kupujem vino u rinfuzi  zguzvam plasticnu flasu da istisnem suvisni vazduh...ali svakako gledam da ga sto pre potrosim

ustvari nikada mi otvorena boca nije stajala 10dana pa ne znam :D

 

 

znace @banatjanin da nam kaze..

 

svaki kontakt vazduha sa vinom izaziva oksidaciju. pitanje je količine kisonika, dužine izloženosti, ali i stabilnosti vina koja, opet, zavisi od količine sumpora (pre svega, slobodnog), ali i drugih jedinjenja iz samog vina (da ne tupim ovde...), kao i tipa vina. recimo, vina proizvedena "oskidativnim" tehnologijama su stabilnija, jer su već, delimično i kontrolisano oksidirala. tako će vina koja su bila barikirana najčešće biti duže postojana u kontaktu sa vazduhom (jer su već prošla kroz mikrooksigenaciju), od onih proizvedenih reduktivnom tehnologijom. baš zato, recimo, porto može dugo da stoji otvoren, kao i mirna vina "oksidativnog" stila, poput oranža (amber wines) ili nekih slatkih vina. opet, nekim vinima prija "provetravanje", zato se deknatiraju u onim širokim dekanterima.

 

svakako, istisnuti vazduh iz plastične boce je dobra priručna metoda :) takođe, niska temperatura usporava oksidaciju, pa držite ta vina u frižideru. za rinfuzu su zato najbolje ona Bag in Box rešenja, gde se unutrašnja vreća smanjuje kako otačeš vino i nema prodora neželjenog vazduha.

 

VacuVin za bocu je odličan, sad ga ima i u Tempu, u Merkatoru i po skoro svim većim vinotekama.

 

 

 

Edited by banatjanin
  • +1 2
Link to comment

i koliki je onda prosecni vek trajanja otvorene boce?

 

 

misim ja vec duze trosin jeftinija vina,ugl bela, u flasi od 1l sa zavrnjem na sraf koja su i van frizidera stabilna 5-6dana :D

 

ali ako moze neki prosek da se kaze..

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...