Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Odmah pokrenuo privatan biznis i imao duplu platu dobrih 4 mjeseca :ss1:Dupla garaza puna novih automobila, veliki backyard, BBQ i naravno vegiepatch :lala:Izrabljujem jeftinu radnu snagu i pravim se pametan :fantom: :fantom: :fantom:
wslavery1.gif
Link to comment
Bezveze ti je to dok ne kazes koliko si uzeo od banke a koliko si svojih para dao (u %).Narocito ako si u par godina otplatio vise od pola, bice da udeo kredita i nije bio tako veliki.Stoga je poredjenje renta i otplate malo bezveze.
Uzmi digitron pa racunaj.800$ mjesecno kamate sa godisnjom stopom od 5%Koliko sam jos duzan?
Link to comment
Nisi pratio razvojni put teme detaljno, preskocio si doosta epizoda pa ti sad ne pasuje.Samo se ti zezaj, i cekaj, kad pukne nece biti najavljeno.http://www.australiandebtclock.com.au/
Naravno da nema najave, nije ti ovo gomilanje ustedjevine na bankovni racun.Kakav fail, sa 7.5 down to 5% :frust:Ali ako si zajmio onda je sasvim druga prica :lolol: :lolol: :lolol: Edited by Moracikus
Link to comment
Naravno da nema najave, nije ti ovo gomilanje ustedjevine na bankovni racun.Kakav fail, sa 7.5 down to 5% :frust:Ali ako si zajmio onda je sasvim druga prica :lolol: :lolol: :lolol:
Mnogo gledas na kratke staze, a ne sta se iza brda valja. Videcemo uostalom sta ce biti.Brojke su nominalna stvar, ne apsolutna. Edited by noskich
Link to comment

Ti ocigledno ne gledas ni na duge ni na kratke staze. Preferiras kozije :isuse:Mogao si da kupis 3xbdrm kucu prije 3 godine za nekih 400-500 k. Nadjes neku kucu u nekoj ulici nekom kraju koji nije daleko od veoma skupog i fenci kraja. (to se zove potencijal za rast nekretnine)Sóbzirom koliko trosis i iznajmuljujes sve zivo mogao si je vec da je skoro otplatis. Uz minimalno renoviranje, tvoja kuca bi vrijedila +600k u 2014 :naughty:Ali ne, ti nijesi htio da rizikujes vec isao na siguricu. AUD pao, intrest rates pao ... sve palo samo nekretnine porasle :s_a:Samo sanjaj momce, doguraces ti do Tajlanda. Bit ce ti Taksin Sinavatra i PM uskoro :ss1:

Link to comment

Mene apsolutno ne interesuje nominalna vrednost mog portfolia. Jedino sto me interesuje je da je povracaj na taj portfolio dovoljan da pokrije troskove porodice. Na ovakvom namestenom trzistu sve je moguce. To sto su interest rates pale to bi samo trebalo da te zabrine, jer to znaci da se jos vise upumpava novac i zaduzuje.Ta strategija koju pominjes je mainstream vec decenijama u Australiji. Ona i negative gearing su i doveli do situacije kakva je sada. Nema nikakve potrebe da se ubedjujemo, ja imam jedno misljenje, ti drugo. Po meni sto visoko leti nisko pada ako nema fundamenta koji taj let odrzava. Preko pola vrednosti ukupnih stambenih kredita u Australiji je pozajmljeno iz inostranstva kao kratkorocne investicije. One su dugorocne za lokalne banke, ali su za strane banke koje su lokalnim pozajmile novac kratkorocne. Sta ce da se desi ako iz bilo kog razloga (a potencijalnih uzroka je mnogo) taj novac bude povucen? Nelikvidnost, insolventnost i pucanje.Pominjes pad AUD. Mislis da takva nestabilnost karakteristicna za ovu ipak malu zemlju koja je relativno mali igrac ne stoji i za ovdasnje trziste nekretnina?Super ako ne i ako si miran. Ja ne bih mogao mirno da spavam sa kreditom od pola miliona ili/i portfoliom 100% ulozenim u jednu nekretninu. To sam vise puta ponovio, za mene je miran san neprocenjiva stvar, i ne prodajem ga ni za kakvu valutu.

Edited by noskich
Link to comment
Uzmi digitron pa racunaj.800$ mjesecno kamate sa godisnjom stopom od 5%Koliko sam jos duzan?
Nista te ne razumem.A i kako mogu kada dajes polovicne info.Ne znamo ni kada dospeva kredit ni kada je uzet, ni da li je fiksna ili floated rate, sto utice na rate...Kada das malo vise infoa, onda da vidimo koliki je kredit koji si uzeo, pa da uporedimo sa cenom koju je tada bila na trzistu i da vidimo sopstveni udeo.Ovako, mogu i ja da kazem da finansiram kucu sa 100 dolara mesecno, a ono 99% finansirao je sopstvenim parama.
Link to comment

Budja, jesi li ikad cuo za line-off credit? Idealna stvar za ljude koji imaju redovna i dobra primanja i koji kupuju nesto sto mogu da otplate za 7-8 godinaNadjes kucu od 480k, platis 80k i dobijes jednu veliku kreditnu karticu dje si u pocetnom minusu od 400k a mozes da povecas minus sve do 480k (koliko ti vrijedi nekretnina).Pocetkom 2011, bash kada je nas drugar Noskich pokrenuo ovu temu, trziste nekretnina u AU je bilo dosta umrtvljeno i kamate su bile oko 7.5%. Cijene su cak i blago padale, ali je glavna stvar bila u tome sto se sa vremena na vrijeme pojavi nesto veoma povoljno (jer prodavcu ocigledno treba kesh) nesto tipa 10-15% jeftinije od ostale ponude.Znaci, line-off: imas jedan racun, na kojoj ti pristizu sva primanja, sa kojeg trosis za sve svoje potrebe i gdje ti se svakog mjeseca doda kamata. Prvog mjeseca ti je kamata : 400k X 0.075/12=2500$ (Istu stvar mozes da rentas za 1600$)Tri godine kasnije, svoj minus smanjis na 200k, kamatna stopa padne na 5% i mjesecno ti dolazi kamata od 200x0.05/12= 833 aud. A renta je i dalje 1600 :ss1:Suma sumarum, u prosjeku za prve tri godine si dobijao kamatu od cca 1400$ dok bi rentu placao 1600$Najbolje od svega je sto kucu mozes da das na ponovnu procjenu, koja je btw u 2014 600k!!! Banka ti dozvoljava dodatni minus od 120k. Sto znaci da bez podizanja novog kredita mozes da kupis novi property vrijednosti 400k!!!Eto takvu ti je sansu propustio nas drugar Noskich. Njemu je prethodne tri godine bio vazniji neki extreme early retirement bulshit :frust:

Link to comment

Moracikusu, meni je renta i dalje nula kao sto je i bila na pocetku ove teme, a ja svoje stambene, a bogami i veliki deo prehrambenih potreba, mogu da zadovoljim sa zemljom od recimo 15-40K, nema uopste potrebe da zivim u kuci od pola miliona. Niti me to zanima niti mi odgovara. Lepse mi je da budem u prirodi nego u pregradju.

Link to comment
Budja, jesi li ikad cuo za line-off credit? Idealna stvar za ljude koji imaju redovna i dobra primanja i koji kupuju nesto sto mogu da otplate za 7-8 godinaNadjes kucu od 480k, platis 80k i dobijes jednu veliku kreditnu karticu dje si u pocetnom minusu od 400k a mozes da povecas minus sve do 480k (koliko ti vrijedi nekretnina).Pocetkom 2011, bash kada je nas drugar Noskich pokrenuo ovu temu, trziste nekretnina u AU je bilo dosta umrtvljeno i kamate su bile oko 7.5%. Cijene su cak i blago padale, ali je glavna stvar bila u tome sto se sa vremena na vrijeme pojavi nesto veoma povoljno (jer prodavcu ocigledno treba kesh) nesto tipa 10-15% jeftinije od ostale ponude.Znaci, line-off: imas jedan racun, na kojoj ti pristizu sva primanja, sa kojeg trosis za sve svoje potrebe i gdje ti se svakog mjeseca doda kamata. Prvog mjeseca ti je kamata : 400k X 0.075/12=2500$ (Istu stvar mozes da rentas za 1600$)Tri godine kasnije, svoj minus smanjis na 200k, kamatna stopa padne na 5% i mjesecno ti dolazi kamata od 200x0.05/12= 833 aud. A renta je i dalje 1600 :ss1:Suma sumarum, u prosjeku za prve tri godine si dobijao kamatu od cca 1400$ dok bi rentu placao 1600$Najbolje od svega je sto kucu mozes da das na ponovnu procjenu, koja je btw u 2014 600k!!! Banka ti dozvoljava dodatni minus od 120k. Sto znaci da bez podizanja novog kredita mozes da kupis novi property vrijednosti 400k!!!Eto takvu ti je sansu propustio nas drugar Noskich. Njemu je prethodne tri godine bio vazniji neki extreme early retirement bulshit :frust:
Dakle, stvar uopste nije u pametnom biznisu vec u velikim primanjima, kao sto sam i mislio.80K u startu, 200K za tri godine plus kamata koja je (da ne racunam sada detaljno, recimo prosek 2milke mesecno), oko 50k za dve godine. Dakle, 250/3 = vise od 80K australijskih dolara.Kolika je prosecna plata u AUS?I to govoris o rentanju i investiranju, dakle, imas drugu kucu koja je vec otplacena a ako se jos placa, onda ne smem ni da zamislim kolika su ti mesecna primanja.Sumnjam da je ovaj primer ikako primenjiv za Noskicha.
Link to comment
Oko 78000 je prosecna plata (za puno radno vreme) u 2013.
Dakle, u najmanju ruku, dve prosecne plate u porodici pod uslovom da je imovina u kojoj stanuju u vlasnistvu bez hipoteke.Nije nemoguce, ali mi se vise cini kao kombinacija za visu srednju klasu, nego za srednju srednju klasu.Da li gresim?
Link to comment
Svidja mi se taj stos sa kreditnom kraticom. Daje ti u sustini slobodu da vracas koliko hoces svaki mesec.
Ništa ne daje nego prodaje. Još 1 kredit, opaka droga. Inače i u mučenoj Srbiji odnedavno možeš vraćati koliko možeš da se ispružiš mesečno.Dosta je visoka kamatna stopa u Aus, skoro kao u Srbiji danas. Mrzi me da tražim kolika je bila 2011, ali nije se nešto menjala.
Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...