Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Gde su ti ti prijatelji Vaso, negde u granicama Srbije pretpostavljam? Reci nam nešto više o njima, mene baš zanima kako su skapirali taj selfsustainable living i na koje sve načine im je to teško.

Link to comment
Tako da bi mi bilo korisnije da naučim kako da odviknem decu od hrane, izluđuju me više sa ta tri obroka dnevno.Još mi je pre neki dan Čerka tražila da joj kupim bolbone. Ej, bolbone i to neke uvozne.
Ovo je dobro sto si napisao. Vidis koliko je mozak ispran, da ne mozemo vise da razlikujemo stvarnu potrebu od vestacke. To je temeljno ispiranje od rodjenja.Eto na primer funkcija odece. Funkcija odece je da pokrije kozu i zastiti je od hladnoce, sunca i mogucih povreda.Ko danas uopste poima takvu osnovnu funkciju odece? Ne, odeca se kupuje zbog brenda, jer je na rasprodaji, jer nam se dopada, jer dobro izgledamo u njoj, jer hocemo da se pokazemo pred drugima... Edited by noskich
Link to comment
Da sam dobio neke pare svaki put kad sam čitao nekog kako hvali razne seoske idile i jednostavan život™, a sve to sa bezbedne udaljenosti od pomenutih, ne samo da bih otkupio svoje ropstvo već bih imao i preplate :)
Ne mora nuzno da bude seoski. Gajim ja i sada zacine u saksijama na prozorima. Ali to je to, nema vise gde sta da se gaji. Trosoban stan, zivimo devojka, ja i tri cimera. Iznajmljen. Da imamo ravan krov na koji se moze popeti onda bi bilo svacega da se gaji. Ovako tesko. Krov je bez terase na vrhu.
Link to comment
mene baš zanima kako su skapirali taj selfsustainable living i na koje sve načine im je to teško.
Vasa ce odgovoriti na pitanje, ja bih samo da prokomentarisem da ne postoji striktan recept kako bi to trebalo da izgleda, postavljao sam ovde vec dosta klipova bas o ljudima u uzem centru grada koji ili se prehranjuju od onoga sto uzgajaju po dvoristima, krovovima, parkovima, a ima i onih koji nista ne uzgajaju ali zive minimalisticki.Zabluda je jednostavan zivot poistovecivati sa odricanjem od tehnologije ili sa mucenjem sebe, to se radi bas zato sto godi, ne da se muci, a zasto ne koristiti savremenu tehnologiju. Mozes na primer kupiti creva, lepo izbusiti rupe na njima i provuci ispod povrsine zemlje, onda na slavinu ugradis neku vrstu termostata koji odredjuje u tacno odredjeno vreme koliko vode ce curiti i zalivati biljke. Koja biljka zahteva vise vode probusis vise rupa. Eto ti automatski sistem zalivanja.Sa permakulturom gradis mini-ekosistem koji je samoodrzavajuci.Evo opet par klipova ko je propustio:
A sa 3D printingom i open sourceom moderna re-lokalizacija postaje ostvariva:http://opensourceecology.org/http://www.wikihouse.cc/about Edited by noskich
Link to comment
Vasa ce odgovoriti na pitanje, ja bih samo da prokomentarisem da ne postoji striktan recept kako bi to trebalo da izgleda, postavljao sam ovde vec dosta klipova bas o ljudima u uzem centru grada koji ili se prehranjuju od onoga sto uzgajaju po dvoristima, krovovima, parkovima, a ima i onih koji nista ne uzgajaju ali zive minimalisticki.Zabluda je jednostavan zivot poistovecivati sa odricanjem od tehnologije ili sa mucenjem sebe, to se radi bas zato sto godi, ne da se muci, a zasto ne koristiti savremenu tehnologiju. Mozes na primer kupiti creva, lepo izbusiti rupe na njima i provuci ispod povrsine zemlje, onda na slavinu ugradis neku vrstu termostata koji odredjuje u tacno odredjeno vreme koliko vode ce curiti i zalivati biljke. Koja biljka zahteva vise vode probusis vise rupa. Eto ti automatski sistem zalivanja.Sa permakulturom gradis mini-ekosistem koji je samoodrzavajuci.
Sve je to lepo, samo još uvek nisi odgovorio na pitanje koliko kilograma krompira/pirinča/štagod godišnje pojedeš i imaš li predstavu koliko energije, obradive površine i truda treba da bi se to proizvelo. Na koju slavinu prikačiš to tvoje magično crevo? Oklen sad vodovod u priči? Znaš li koliko košta zalivati na taj način, pričamo opet naravno o površini i količinama potrebnim da se prehrani cela porodica cele godine ?P.S .A i ja budala opet se ložim, a pre par postova nam je ponudio za model čoveka koji je bukvalno umro od gladi. Edited by braca
Link to comment
Gde su ti ti prijatelji Vaso, negde u granicama Srbije pretpostavljam? Reci nam nešto više o njima, mene baš zanima kako su skapirali taj selfsustainable living i na koje sve načine im je to teško.
Zabatalili sve, zive na salasu u Banatu. Ziveli su od ribe koju su menjali za brasno, imali su koze pa su menjali mleko za ulje..ponekad neko dodje, ostavi tacno koliko je potrosio, nisu zeleli da primaju vise novca da ne bi ostvarivali profit. Od dokumenata imali su samo licne karte i dozvolu za oruzje Kad naidje period da nema ribe, ziveli su od kopriva i pecuraka, i sta im donesu lovci koji prodju usput. Tesko je bilo, jako tesko.Prosle zime bili su zavejani par nedelja, nije se moglo hodati do sela, nisu mogli da napune telefone, nisu im radili solarni paneli, ostali su gladni posle 10 dana,Sada se bave tartufima. Trebalo im je 10 godina da dodju do elementarnog sustainability modela, koji pak zavisi od toga kakve su vremenske prilike u sumama u kojima se nalaze tartufi, da li su psi zdravi i u dobrom stanju za rad, kao i od potreba trzista.Oboje su inteligentni i zilavi ljudi koji su svasta preturili preko glave, ali im je trebala decenija da dodju do nivoa zivota koji se ne moze nazvati potpunim siromastvom. To je izuzetno tezak zivot i jako malo ljudi koji su rodjeni u tehnoloskoj civilizaciji moze da napravi taj korak a da ne propadne. Mislim da od ljudi koje poznajem samo jedno ili dvoje poseduje predispozicije za tako nesto.sto se tice permakulture, kada dodje zec, dzabe ti sva permakultura ako ne mozes da ubijes zeca, sve ce pojesti, bukvalno sve, vidjao sam kod njih sta se desi kada prodju glodari. misevi mogu da ti za mesec dana uniste svu akumuliranu hranu. ako imas kokoske, moras da ih zastitis od sokolova i lisica. koze ce ti pocrkati ako ih dohvati neka rednja, i to se dogadjalo. ako nemas para da platis tretman za koze, kraj price, sve ce uginuti za nekoliko nedelja. tesko je to ljudi, jako je tesko i prepuno zamki, ja sam ovde samo neke sitnice naveo. ako krenes u tu pricu sa idejom da se iskljucis iz kruga konzumerizma, moraces da gradis svoj zivot nalik na coveka iz neolita, i smatraj se srecnim ako izdrzis do druge zime. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

zelim samo da dodam da ja veoma postujem taj nacin zivota i da on ponekad donosi satisfakciju koja nije moguca u merkantilnom drustvu: da uvece sednes sa ljudima i da ti sve bude po volji, bukvalno sve. ne dugujes nikome nista i sve sto imas sam si napravio, od vode iz tvog bunara, do mesa koje si uzgojio, zaklao i osusio. ja bih to jako voleo ali sam razmazen, lenj i nesposoban u ruke.

Link to comment

Tako se i ja osecam dok pravimo "nasu" kucu (za prodaju al mi je pravimo od nasih para i kredita :D ). Medjutim ako hoces bas sve da uradis kao ti survajvalisti to je malo i prkosenje razumu. Prvo podela rada nije bez smisla, drugo neke poslove dvoje uradi 10 puta brze i lakse nego jedan, trece tehnologija je tu da se iskoristi, za koj moj su se nasi stari toliko trudili da izume sve te stvari.Moj idealan svet bi bio neka tehnoutopija ala star trek mada mogu da razumem i neke amise i kibuce gde se ljudi pomazu i cak mogu i ove africke osamljenike sto uzmu zenu i decu i odu u neku pustaru al barem imaju lend rover, pusku, izbuse bunar, naprave solarne panele, naprave bastu i bude to jako lepo i sredjeno, al da se ne lazemo iako divlje i surovo opet u sprezi sa modernom tehnologijom. Jedino ne razumem te razne ljude koji teraju mak na konac, ignorisu novac, drustvo i otezavaju sebi zivot preko svake mere.

Link to comment

Da provedes jedan vikend tamo, bilo bi ti jasno sta vide u tome. Nisu oni ludaci, samo su odabrali drugu muku nego mi ostali, sa drugacijom satisfakcijom.

Link to comment
zelim samo da dodam da ja veoma postujem taj nacin zivota i da on ponekad donosi satisfakciju koja nije moguca u merkantilnom drustvu: da uvece sednes sa ljudima i da ti sve bude po volji, bukvalno sve. ne dugujes nikome nista i sve sto imas sam si napravio, od vode iz tvog bunara, do mesa koje si uzgojio, zaklao i osusio. ja bih to jako voleo ali sam razmazen, lenj i nesposoban u ruke.
Tacno, zato noskich zivi od eksploatacije ukucana forama koje moze da smisli samo 1 Gazda.
Link to comment
Ovo je dobro sto si napisao. Vidis koliko je mozak ispran, da ne mozemo vise da razlikujemo stvarnu potrebu od vestacke. To je temeljno ispiranje od rodjenja.Eto na primer funkcija odece. Funkcija odece je da pokrije kozu i zastiti je od hladnoce, sunca i mogucih povreda.Ko danas uopste poima takvu osnovnu funkciju odece? Ne, odeca se kupuje zbog brenda, jer je na rasprodaji, jer nam se dopada, jer dobro izgledamo u njoj, jer hocemo da se pokazemo pred drugima...
Htedoh da porazgovaram, ali kada se uključuju pranja mozgova u jednačinu, mogu samo da te oteram u kurac. Mada mi to nije potreba, pa ću samo zaobići.
Link to comment
Živo me zanima čime se zanimaju ljudi oslobođeni ropstva posedovanja i trošenja....Uostalom da ne pišem predugo, ko zna koliki post u komadu možeš da vidiš sa svog zx spektruma.
Личиш ми на једну са оног мог другог форума, релативно богату колегиницу са малим приватним бизнисом, која здушно брани корпорације, и свако издвајање за било коју социјалу сматра нападом на сопствени џеп, а сваки напад на пљачкашке корпорације покушајем да се отме од оних који раде и да џабалебарошима. Није јој уопште битно, нити можда и примећује, што те корпорације једнако пљачкају и њу.Истим методом селективног слепила се ти обрушаваш на било какав напад на конзумеризам, као да је то позив на повратак у оскудицу, некакав деветнаести век или шта већ замишљаш.Разлика између конзумеризма и нормалне потрошње је у смеру. У нормалној потрошњи имаш људе који имају своје потребе, и производњу која те потребе задовољава; ако након задовољења основних потреба (у се, на се и пода се) претекне која кинта, можемо да пређемо и на више потребе - разоноду, културу, ћеиф.Код конзумеризма смер је обратан, масе постоје зато да би испуниле потребу за продајом. Уместо муштерије имаш потрошача.Ево да ти стари непотрошач одговори на списак:Средства за хигијену, наравно, трошим. С тим што више волим сапун који сами направимо, јер је бољи. Њим се и бријем и запирам и перем и ово косе што је остало. Имам и одређене ставове о томе какав клоалет папир ми годи. А пропао бријања, отерао сам у очин двосекле и тросекле и остале андрмоље са вишком сечива и вратио се на жилете.Намештај: по повратку оданде, затекао нешто распалих каучева, солидне столице са офуцаним штофом. Душеке купио нове, каучеве хтео да заврљачим, погледао шта се продаје, нашао мајстора да обнови ове старе, и ај погађај, пет пута су бољи од нових. Ово што се сад продаје као намештај је голо говно од пресованог картона и летава, потрошна роба.Кола: 10 месеци сам се одупирао и лепо живео без кола, а онда сам морао. Нашао нешто девет година старо, мотор 1,1л, 5 врата, боја ми се свиђа, 2300€, пали, иде, пичи 120 по ауто путу. Могао сам узети и нешто двоструко јаче, али не видим шта ће ми. Уосталом, у банана држави којом харају разни монополи, којом управља ММФ, незапосленост је довољно велика да гомила људи можда неће да украде кола, али ће да покуша да мазне нешто из њих или бар да их оштети - кључем о врата је светски обичај. Коефицијент крадљивости ми значи, мање је боље.Храна: писао сам већ другде, али ајде. Не шкртари се, али такође се и довлачи из баште. Списак ствари које се не купују је подугачак: *.кола и уопште мрка газирана пића са аспартамом или кукурузном меласом; хлеб од стерилисаног брашна (оно скроз бело) - или ћемо јести што сами замесимо, или нешто што како тако личи на хлеб, то индустријско американизовано срање радије прескачемо. Брзу храну такође: ни тамо нисам ишао у Мек, не идем ни овде; сухомеснате производе са емулгаторима купујемо ретко, у минималним количинама, колико можемо да поједемо за два-три дана. Не купујемо маргарин.Немамо телевизор, немамо радио, не купујем новине; уопште, избегавам медије који се издржавају од рекламе. Осим интернета, наравно, ту може да се исфилтрира да је не видим.О томе колико ми је јака машина... феном са четири језгра, око 3 терабајта дискова, 8г рама, ал' ја ту нисам мера, то ми је алат.Е и а пропао сеоске идиле. Јесте имам башту, родило ове године, напекло се ракије, јео сам парадајза какав сам тамо могао само да сневам, родио празилук од метар ипо. Могао бих и тамо да живим, има интернета.
Sve je to lepo, samo još uvek nisi odgovorio na pitanje koliko kilograma krompira/pirinča/štagod godišnje pojedeš i imaš li predstavu koliko energije, obradive površine i truda treba da bi se to proizvelo. Na koju slavinu prikačiš to tvoje magično crevo? Oklen sad vodovod u priči? Znaš li koliko košta zalivati na taj način, pričamo opet naravno o površini i količinama potrebnim da se prehrani cela porodica cele godine ?
Обрадиве површине и не треба много и не претерујмо са тим трудом. Ово што радимо сам већ описао тамо у блогу о башти.Водовод сам затекао, хидрофор у стању распадања. Нов хидрофор, највећи што је био у дућану, са монтажом итд ме коштао око 350€, и струја за заливање преко лета ме кошта око 500 динара месечно (да, баш толико). Оно, заливамо само 4 ара, остало се сналази само или понекад превучемо црево до тамо.Прошле године су увлачили водовод, ко је хтео, по селу. Цена, ситница, 40.000 за прикључак и онда још да им плаћаш сваког месеца и да не знаш какву ћеш воду и под којим притиском да добијаш, а досад се нису баш показали. Edited by расејан
Link to comment
Разлика између конзумеризма и нормалне потрошње је у смеру.
Ne znam gde branim korporacije, ali ok, ako je tako pročitano, onda je i tako.Što se tiče opisanog, ne nameravam uopšte da se takmičim. Hemičar sam, tehnolog pored toga, pa ne kupujem koješta, a svašta i delim naokolo. Vozim auto koji mi je od Temišvara do Bg-a potrošio ispod 4l dizela/100 km. Za održavanje mi je skroz jeftin, zato što održavanje ne plaćam parama, nego savetima, a tu oni prolaze još jeftinije.Samo nije to moja poenta. Ne verujem da si pročitao negde da nekome neisprovocirano solim pamet kako da živi. E sad, samim tim što sam na jednom internet forumu - nemam pravo nikome da kažem A apropo konzumerizma. A važi i obratno, itekako.I to jeste poenta.A ovo što ti ličim na forumašicu malu bogatašicu, jbg, nit' me znaš nit' ćeš me znati, a neću nikad pisati dovoljno detaljno da me upoznaš. Tako da ja lepo zadržavam za sebe ko me na koga podseća, ipak su to fragmenti.
по повратку оданде
biciklom, pretpostavljam?
Link to comment
ja bih jako voleo da Noskicha (koji mi je gotiva lik, bez ikakve šale, pošto ne propoveda nikakvo zlo i užas, već jednostavno nudi fringe rešenja za dobar život, pa ti uzmi ili ostavi) odvedem kod mojih prijatelja koji žive baš onako kako preporučuje i da vidi koliko je to zaista teško.
Ja cu tako da zapocnem svoj topik na temu zasto ste vi svi robovi seksualnog konzumerizma i postavicu seriju videa sa temama iz kaludjerskog zivota. Prezrivo cu gledati na svakog ko mi bude pomenio da ima zenu, muza, dete. Sve su to izmisljene potrebe. Naravno, ja zivim u obicnoj kuci a ne manastiru i nemam nameru da se odreknem svog ljubavnog zivota, ali za razliku od vas upraznjavam to sa maksimalnim osecajem mere uz svest o problemu zagadjenja planete i prenaseljenosti. Moje potrebe su prave, za razliku od vasih koje su izmisljene usled potpadanja pod uticaj konzumerstva.Za svoja transatlantska putesestvija koristim avion. Video zapise o duhovnim zajednicama usahlih monaha presecacu poucnim dokumentarcima o coveku koji zivi u planini i za transport do udaljenog seoca gde trampi svoj kupus za malo soli i ulja koristi iskljucivo magarce i konje, ciju balegu takodje pokupi, osusi, i koristi za umereno grejanje kad temperatura u njegovoj kucici od blata padne ispod nule.Moja pouka bice nezlobiva, a od forumasa ocekujem da me pohvale sto im otvaram oci nudeci im resenja za cestiti zivot oslobodjen ropstva seksualnoj konzumaciji (uzmi ili ostavi) i resenja za planeto-nezagadjujuci transport (uzmi ili ostavi). Povremeno cu se obrusiti na forumase koji priznaju da su se okrenuli za zgodnom zenom na ulici objasnjavajuci da to cine jer im je nesrecnima mozak potpuno ispran, ali najbolji medju vama znace da je to primeceno sa najboljom namerom i iz pozicije moralno-ekoloske superiornosti.
Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...