Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

7 minutes ago, Indy said:

 

Mene fascinira da ti imaš višedecenijski hardon na 1 univerzitetskog profesora, ali nikad nisi, ni jednom rečju, spomenuo tucadi australskih političarskih subretarada (za koje je naš Velja Selja akademik i nobelovac, a koje mi poreznici plaćamo 200-400K+ godišnje) koji pišu stvari tipa "nije tačno da postoje emisije carbona, jer onda bi atmosfera bila crna i ništa se ne bi videlo" i tome slično. #samokažem

 

"Hajp o vezi klimatskih promena i šumskih požara". Jel ti radiš taj tvoj doktorat na Trump univerzitetu, ili možda Megatrendu?

 

:ajde: 

 

Sve stoji.

istina, meni ne pada na pamet da u istoj recenici spominjem univerzitetskog profesora i subretarde politicare - nema smisla. 

A sto se njega licno (lik i delo) tice - tesko mi je da ga razmatram ozbiljno iz perspektive "ta vam se akumulacija nece vise nikad napuniti" - kad sam svedokom bio (2 puta u zadnjih 20ak godina) da se i napunila i ispraznila - kako je i predvidjeno™. Takve izjave ima smisla tolerisati kvazipoliticarima (moze i onaj Midnight Oil) ali je mnogo od univerzitetskog profesora - cak i kad mu se odbije kao opravdano to sto mu to nije struka, ne? 

Link to comment

Ufff ne znam sto da mislim o toj prici. Prije svega nijesam naucnik i nemam podatke iz prve ruke.

Ima tu logike da iako je to veoma mali procenat od ukupnog CO2 u prirodi ipak se svake godine nagomilava i cini taj omotac sve debljim i debljim i pojacava efekat staklene baste. Uglavnom dobro bi bilo da mozemo koristit samo vjetar i sunce i batalimo fosilna goriva. Ali zeleni potezu i druge stvari tipa da se zabrani meso i zivimo nekim minimalizmom ala Noskich. To mi je bas odbojno da vam pravo recem.

 

Opet,  nauka zna da pogrijesi itekako pa tako i taj gospodin prije 15 god kaze da se brane nece vise napunit. On to naravno negira kao izvuceno iz konteksa ali ako se pogledaju intervjui toga covjeka prije 15, 10 ili 5 godina jasno se vidi da se nivo katastroficnosti smanjuje kako vrijeme prolazi sto znaci da djelimicno mijenja misljenje. Ja vjerujem da je on vrhunski strucnjak ali uzimati sve sto on kaze kao dokaz u politickoj debati je za mene upitno. Posebno mi sva ta prica postaje strana kad vidim hipiće kako papagajišu sve te ustaljene fraze.

Ne znam. Nisam kvalifikovan da imam misljenje o tome.

Link to comment
5 hours ago, Moracikus said:

nijesam naucnik

 

5 hours ago, Moracikus said:

Nisam kvalifikovan

 

Odluči se Moračikus, ili nijesi ili nisi ;) 

Edited by peralozac
Link to comment
9 minutes ago, magi said:

Ja mislim da bi bilo dobro da se smanji malo s fosilnim gorivima dok ne budemo imali više informacija. Ne može da škodi.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 

 

Ne radi se o smanjivanju fosilnih nego o povecanju 'zelenih'. Liči al' nije sasvim isto... 

https://en.wikipedia.org/wiki/Renewable_energy_in_Germany

Meni je zaista fantasticno ovo sto je uradila Nemacka u zadnjih 15-20 godina:

spacer.png

Link to comment
2 minutes ago, iDemo said:

Meni je zaista fantasticno ovo sto je uradila Nemacka u zadnjih 15-20 godina

 

Podržavam i samo napred, ali je grafik hinjski predstavljen - skok sa 3% na 13% jeste preko 4 puta, ali kada bi se na y osu dodalo nedostajućih 86%, stvari ne bi izgledale baš tako dobro, ne?

Link to comment
17 minutes ago, peralozac said:

 

Podržavam i samo napred, ali je grafik hinjski predstavljen - skok sa 3% na 13% jeste preko 4 puta, ali kada bi se na y osu dodalo nedostajućih 86%, stvari ne bi izgledale baš tako dobro, ne?

Ja ne mogu da kazem da sam u toku sto se ovakvih stvari tice al' cenim da je Nemacka u top 2-4 sto se ovoga tice. Drugo - treba videti i sta tacno autoru grafikona znaci "primary energy consumption".

Link to comment

Što si lenj :). Piše u članku koji si linkovao: Primary energy (PE) is an energy form found in nature that has not been subjected to any human engineered conversion process. It is energy contained in raw fuels, and other forms of energy received as input to a system. Primary energy can be non-renewable or renewable.

Link to comment
13 minutes ago, peralozac said:

Što si lenj :). Piše u članku koji si linkovao: Primary energy (PE) is an energy form found in nature that has not been subjected to any human engineered conversion process. It is energy contained in raw fuels, and other forms of energy received as input to a system. Primary energy can be non-renewable or renewable.

Naravno. 

Link to comment
 
Ne radi se o smanjivanju fosilnih nego o povecanju 'zelenih'. Liči al' nije sasvim isto... 
https://en.wikipedia.org/wiki/Renewable_energy_in_Germany
Meni je zaista fantasticno ovo sto je uradila Nemacka u zadnjih 15-20 godina:
877deb6b597b942ad1f544d6de9fec54.png
Verovatno misliš na to da treba smanjiti udeo fosilnih tako što će se povećati apsolutni iznos zelenih. Ja mislim da samo smanjenjem apsolutnog iznosa fosilnog sagorevanja može da se zakoči ili uspori globalno otopljavanje.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
5 hours ago, magi said:

Ja mislim da samo smanjenjem apsolutnog iznosa fosilnog sagorevanja može da se zakoči ili uspori globalno otopljavanje.

Mali problem sa apsolutnim smanjenjem je sto termo elektrane zadovoljavaju potrebu za baznom energijom tako da 1 fosilni MW mora da se zameni sa najmanje 2-3 MW (paushalno) da bi to imalo smisla. 

.

.

:iza ugla stoje ovi sto ce da objasne™ da to "naravno moze al' samo uz pomoc nukularne energije"... 

Link to comment
39 minutes ago, Moracikus said:

Kako je krenulo necemo moc ni kriminalce vise deportovat.

Australia penal colony

Stvarno nije u redu - Australija je oduvek bila za kriminalce a NZ za mentalno obolele - i sav taj red i tradicija ode dodjavola™... Nije u redu. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...