Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

9 hours ago, noskich said:

 

Ne pricamo o meni.... 

Vec o nekome ko prima tih 60K medijana zaradu. Da li on/a moze da zivi dostojanstveno i pristojno sa tih 49 hiljada nakon poreza? 

Zašto bi neko završavao silne škole i zaputio se na kraj sveta - što Australije jeste - da živi od zarade medijane? To može i u Srbiji.

 

Link to comment
43 minutes ago, Leia said:

 

Da li je ovo definicija tog pristojnog zivota o kom pricamo? Koji su to troskovi, platis rentu za stan, jedes i obuces se ili jos ponesto?

 

Imam utisak da barem pola svadja na ovom topiku potice od toga sto svako brani ono sto su njegova licna ocekivanja, a realno nekom je pristojan zivot i placena renta za garsonjeru+pun frizider a nekom je standard kuca s bastom

 

Ovo nije vezano sa noskichevu definiciju pristojnog života, nego za palikarisevu tvrdnju da je onom ko ovde i na Zapadu ima posao u proseku život isti kurac. Pa nije

Link to comment
6 minutes ago, Host said:

Pretpostavljam da je slicno, ako ne i drasticnije i u Americi. U Evropi kad odlucis da se preselis u veliki grad imas jednu ili dve opcije po drzavi, a u Americi mnogo vise. Kraca su zadrzavanja jer se ne isplati kupiti nekretninu na kratak period. San Francisko npr, 35%. 

 

Imamo na forumu insajdere koji su ziveli ili zive u Stokholmu i Becu, pa nek oni kazu kako je njima bilo iz prve ruke. Tvoj model ima prednosti, ali je mana u ogranicavanju izbora i sporosti sistema. Vrlo je tesko naci stan. To je mozda OK za starosedeoce, ali je veliki problem za dodjose. U toku je velika promena zivotnih navika, migracije ljudi i kapitala su ucestale i to dovodi do novih distorzija. Pritisak na stambeni prostor u gradovima je sve veci, a spekulantski kapital to koristi tako sto kupuje stanove i drzi ih prazne da bi se vestacki povecala vrednost investicije. Meni se to cini kao najveci problem trenutno.

 

Problem treba posmatrati i iz aspekta zivotnog puta stanovanja. Npr. vec sam opisao kako to izgleda kad se promene zivotne prilike koje primoravaju na promenu strukture stana. Dakle, i u tvom sistemu ne gine selidba u nekom trenutku. 

 

Ja sam protiv kupovine iz licnih razloga. Cesto menjam drzave  i jednostavno mi se ne isplati da kupim. Drugima je racunica mozda drugacija.

 

Hvala, javicu se kad pogledam.

Svedska znam da ima zestoke regualcije rentalnog sektora, kroz javni sektor plus kroz uniju podstanara, to mu dodje kao neki sindikat koji stiti prava podstanara, i drzava svake godine pregovara sa njima o maksimalnim cenama rente. Plus se postavljaju standardi kvaliteta jako visoki. https://www.hyresgastforeningen.se/globalassets/globalt-innehall/andra-sprak/omoss_eng24jan.pdf

 

Za Bec, koliko sam shvatio nije taj sistem uopste preterano spor, cim imas boravak mozes da se prijavis, i ceka se u proseku nekih godinu-godinu i po da dobijes stan. A ako si skroz expat, onda jbg, trziste, ali je to trziste opet regulisanije i stanovi su kvalitetniji nego u drugim zemljama. E da, i nije taj sistem u celoj Austriji, samo u Becu, oni su socijalisti vec 100 godina, imaju autonomiju, organizuju svoj stambeni sistem. U ostatku Austrije je trziste dominantno.

 

Da se selis moras pa moras, pogotovo zbog te mobilnosti danas gde dobijes posao u drugom gradu ili drzavi. Zar nije jednostavnije ako rentas, pa samo otkazes i predjes u drugi stan za rentu, sve zavrsis za mesed nada, nego da prodajes, pa kupujes drugi stan, i celo drndanje sa kreditom koje uz to ide? Naravno, ako zamislimo da postoji neki normalan, regulisan sistem za rentanje.

 

Ima u ovoj UN HABITAT studiji deo sa osam mitova o stanovanju, tu je cini mi se dobro objasnjeno sve.

Link to comment
13 minutes ago, hazard said:

 

Ovo nije vezano sa noskichevu definiciju pristojnog života, nego za palikarisevu tvrdnju da je onom ko ovde i na Zapadu ima posao u proseku život isti kurac. Pa nije

 

Pa ok, rekoh nije zgoreg da usput utvrdimo sta ko podrazumeva pod pristojnim zivotom cisto da bi znali o cemu pricamo

U tom smislu nekome sasvim lako moze biti isti k Srbija, Zapad ili Istok, ili cak i bolje u Srbiji nego negde drugde

Ako vec drvimo o stanovanju, koji procenat ljudi u Srbiji se uopste zarobljava kreditima za stan?

Minoran rekla bih, uglavnom se ceka da umre neka baba da se nasledi

 

Edited by Leia
Link to comment
2 hours ago, palikaris said:

. Ja pricam da je sistem sustinski isti u ovom nasem svinjcu i u tim neoliberalnim rajevima na zemlji, jedina razlika je u sminci, ono tamo lepse izgleda jer je bogatije. Za obicnog, prosecnog coveka, nema sustinske razlike.

Pa ima razlike. U Srbiji imaš korene, što znači da je nekad neko pre tebe progutao žabu i kupio stan/kuću/vikendicu i onda to naslediš  i imaš početni kapital za svoj stan/kuću. Takodhe je opcija je da tvoji roditelji zamene veći stan za dva manja. Tu opciju kao svež imigrant nemaš, krećeš od nule. 

Link to comment
5 minutes ago, ObiW said:

Pa ima razlike. U Srbiji imaš korene, što znači da je nekad neko pre tebe progutao žabu i kupio stan/kuću/vikendicu i onda to naslediš  i imaš početni kapital za svoj stan/kuću. Takodhe je opcija je da tvoji roditelji zamene veći stan za dva manja. Tu opciju kao svež imigrant nemaš, krećeš od nule. 

To na stranu, jer onda dolazimo do licnih primera i ko ima vikendicu a ko nema, a to ne vodi nicemu.

 

Ja mislim da je sistem koji smo mi kroz ovu tranziciju uveli isti kao u UK ili AUS, copy/paste, a u sustini se svodi se na nesmetano divljanje kapitala u svim oblastima. Prva bitna odlika tog sistema je da je kapital pripusten da divlja u stvarima koje su osnovna ljudska potreba, jer se tu najklakse zaradjuje, nemas izbora. Stanovanje, a bogami i hranu, vodu, zdravstvo. Takve stvari su prepustene nekim kriminalcima da ucenjuju ljude i cede im poslednji cent, i jos se to predstavlja kao enterpeneurship, biznis, investicije, razvoj. Druga odlika tog sistema je da je drzava apsolutno nesposobna (posto zapravo jedva i da postoji) da taj kapital bar natera da placa porez, nego pare odlaze ko zna gde, na razne offshores, a drzava se finansira tako sto jase spostvene gradjane stalno povecacajuci troskove zivota a paralelno ukidajuci sve vise i vise javnih usluga.

 

Ne znam da li se nekad neko zapitao u Engleskoj (ili Srbiji) zasto im drzava i dalje uzima 30% + od svake plate, isto kao i pre 40 godina, a tada su za te pare imali besplatne fakultete, javne stanove, zdravstvo, jeftin i dobar prevoz, socijalnu zastitu, penzije, itd. a sada im ostalo samo zdravstvo a i njega prete vec godinama da ce da privatizuju, kao nije odrzivo. I PDV 20%, pa taksa za ovo taksa za ono, pa se stalno kuka kao i kod nas da cena necega nije ekonomskatm i mora da se poveca - struje, vode, komunalija, prevoza, stalno nesto ima. Dok poplacas sve to plus stan i hrana, ne ostane ti nista.

 

I ja stvarno ne vidim sustinsku razliku dal taj pakao zivis u Beogradu, Sidneju ili Londonu, osim u nekoj estetici, koja se lazno prodaje kao sistem.

 

Jebi ga, onda je stvarno bolji i pravedniji sistem na Tajlandu, radi, snadji se sam, drzava ti nista ne obezbedjuje ali ti nista ni ne uzima, poreza na plate i doprinosa nema, PDV je 7% i aj cao.

 

Link to comment
1 hour ago, palikaris said:

Kazem da je u neoliberalnim drzavama, kakva je Australija (a i Srbija), sistem napravljen tako da ti je izbor opcija prakticno suzen na samo jednu, da uzmes kredit i kupis stan.  A da to nit mora da bude tako, nit je najbolje, nit je tacno da vecina ljudi to hoce, i dao sam ti primere gde postoje znacajno drugaciji sistemi i gde eto ispada vecina ljudi nema problem sa time da renta i ne pada im na pamet da kupuju iako im je standard visok, zato sto je rentalni sektor uredjen, cene su na ovaj ili onaj nacin kontrolisane od drzave, imas sigurnost, i covek nema potrebu da se zarobljava kreditima, daje vise od pola plate mesecno na rentu ili ratu za kredit, ili zivi u nekakvom share-u, itd. Ne znam sta ti nije jasno.

ima dosta istine u tome sto pises ali ima i preterivanja - bar kad govoris o uk. tacno je da nema dovoljno socijalnih stanova, tacno je da je privatna renta skupa ali nije bas tacno da se ako kupis kucu zarobis za citav zivot i da je to najgore resenje. ako dobijes socijalni stan, moras citav zivot placati kiriju. ako kupis nekretninu na kredit, kad isplatis kredit nekretnina je tvoja, to je to. ako ne zelis da strahujes odakle ce doci novac za sledecu ratu kredita, uplacujes nesto sto se zove mortgage insurance sto vecina ljudi placa. ako ja, recimo, sutra izgubim posao, osigranje mi placa kredit za kucu sledecih 12 meseci sto je sasvim dovoljno vremena da nadjem novi posao jer trziste rada funkcionise. tako da ni to nije bas tako crno. vecina ljudi koji kupe kucu u uk ipak imaju neku sigurnost, nije bas da preko noci ode kuca na dobosh pa se spava u autu. ima i toga al jako, jako malo a u toj ujdurmi se moraju udruziti vlasnik i banka i oboje zajebati da bi se takav scenario ostvario. 

 

sto se tice cena kuca - da, skupo je ali ljudi se dovijaju nekako. ako sam ja koji sam dosao iz nasih krajeva uspeo da se skucim u londonu ni deset godina od dolaska ovde, cenim da mogu i domacini ako se malo potrude. kapiram da su sad gajbe skuplje al veruj mi da su i meni kad sam ovde dosao bile nedostizne. 

 

ljudi kojii pocnu da rade posle srednje skole mogu da se skuce u sledecih desetak godina. za pocetak kupe nesto sto ce im biti odskocna daska za dalje kad dodje porodica i kad se treba prosirivati. nije bas tacno ni da ljudi skacu iz gajbe u gajbu i gledaju kako da zarade na rastu cena nekretnina, mali je procenat ljudi koji tako zive a i taj nacin zivota je ogranicen na london. vecina krene od manje gajbe/kuce, prosiri se kad dodje familija, tu zivi najveci deo zivota pa neki (ne svi) kad odu u penziju odluce da prodaju to sto imaju, kupe nesto van grada za mnogo manju kintu a ostatak krckaju uz penziju te im kvalitet zivota ne pati kad prestanu da zaradjuju. menscini da to ipak nije isto kao zivot u srbiji. 

 

ono sto je trenutni problem su skolarine za ljude koji odluce da zavrse faks. otkako su uveli skolarine (hvala toniju faking bleru) klinci prvo moraju da vrate studentske kredite pa zatim da skupljaju kintu za ucesce za kucu. krediti su 50k i vise, pocinju da se otplacuju kad klinci krenu da zaradjuju dovoljno da mogu da ih otplacuju tako da to potraje. znaci da tek u srednjim 30ima ako ne i kasnije krecu sa stednjom za kredite za kucu. a i to zahteva jako puno vremena i odricanja. pa se sve odgadja, i porodica i deca i sve ostalo. opet, van londona situacija nije bas tako crna. ljudi koji se odskoluju i zive van londona mogu lakse i brze da se skuce mada ne bas tako rano kao prethodne generacije koje nisu placale za visokoskolsko obrazovanje. u londonu je problem. ako nemaju roditelje koji ulete s kintom, ljudi traze druga resenja. putuju i rade drugde, ulecu roditelji s kintom, raseljavaju se... jebiga... nigde nije idealno.

 

sve u svemu, slazem se da nije dobro, bilo je bolje ranije i ja sam popizdjen na sve to al ipak ne stoji da je situacija ista u srbiji i ovde. 

 

Link to comment
45 minutes ago, palikaris said:

To na stranu, jer onda dolazimo do licnih primera i ko ima vikendicu a ko nema, a to ne vodi nicemu.

 

 

Mašiš širu sliku. U Srbiji postoji odredjen % ljudi koji može da reši stambeni problem nasledjem. Taj % uopšte nije zanemarljiv, zahvaljujuci masovnom otkupu stanova devedesetih. U Australiji, medju emigrantima stpskog porekla, % takvih ljudi je nula, jer oni prosto kreću od nule. Ali, valjda je bila ideja, kada su se selili, da progutaju tu žabu, taj kredit, da bi svojoj deci ostavili nešto pa da njima bude lakše sa kreditima? 

Link to comment
1 minute ago, ObiW said:

Mašiš širu sliku. U Srbiji postoji odredjen % ljudi koji može da reši stambeni problem nasledjem. Taj % uopšte nije zanemarljiv, zahvaljujuci masovnom otkupu stanova devedesetih. U Australiji, medju emigrantima stpskog porekla, % takvih ljudi je nula, jer oni prosto kreću od nule. Ali, valjda je bila ideja, kada su se selili, da progutaju tu žabu, taj kredit, da bi svojoj deci ostavili nešto pa da njima bude lakše sa kreditima? 

 

To i ja kazem, ko uopste u Srbiji uzima kredit za stan ako je prosecna plata 300-400€

Link to comment
9 minutes ago, Leia said:

 

To i ja kazem, ko uopste u Srbiji uzima kredit za stan ako je prosecna plata 300-400€

Pa uzimaju oni sa nadprosečnim platama. Btw, medijana je dosta niža od 400 evra, čini mi se da je neko na PPP napisao da je oko 260 evra. 

Link to comment
3 minutes ago, ObiW said:

Pa uzimaju oni sa nadprosečnim platama. Btw, medijana je dosta niža od 400 evra, čini mi se da je neko na PPP napisao da je oko 260 evra. 

 

Pa to pricam, ako je prosek 300-400€ koliko je onih koji mogu da izdvoje toliko za mesecnu ratu za stan, i to na bar 20 godina. Samo bankari i preduzetnici

Link to comment
3 minutes ago, Leia said:

 

Pa to pricam, ako je prosek 300-400€ koliko je onih koji mogu da izdvoje toliko za mesecnu ratu za stan, i to na bar 20 godina. Samo bankari i preduzetnici

 

Vest od pre dve godine:

 

Quote

U ovoj godini stambene kredite podiglo je oko 4.000 građana više nego prošle godine, i trenutno je ukupno 102.000 stambenih kredita, podaci su Udruženja banaka Srbije.

 

Link to comment
1 minute ago, ObiW said:

@Leia moze i IT sector i jos poneka tehnička struka... razliku izmedju medijane i proseka ne prave samo bankari i preduzetnici. 

 

O dobro, htela sam reci da je vrlo mali broj takvih struka. Bar meni tako izgleda, sad ne znam jel 100.000 kredita na celu ovakvu zemlju malo ili nije

Link to comment

@ObiW pa to samo dodatno govori u prilog kvaliteta zivota u Srbiji :D imas stan, imas vikendicu, kad ces to da imas na zapadu... 

 

Bez zezanja, ok, nasledili smo stanove, ali to igra samo ako si nasledio stan u Beogradu. Šta ti znači što si nasledio stan u nekoj varošici kad se preselis u Beograd? A jedino u Beogradu još i ima nekog posla da se nadje, tako da većina mora da se preseli. Da prodaš taj stan koji si nasledio, u bg ne možeš ni šupu da kupiš. Znači, startna pozicija ti je ista kao imigrantu u AUS. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...