Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

aha.

sad cemo ozbiljno da raspravljamo o tvrdnji da 80%-90% ljudi u AUS jedva prezivljava i odrice se osnovnih stvari potrebnih za zivot? kako da ne, indulge yourself.  

 

edit: e stvarno, noskich, cak i da je od tebe, mnogo je. tvrditi ovako nesto je u najboljem slucaju arogantno, u najgorem bezobrazno. jel ti znas sta znaci "jedva prezivljavati i odricati se osnovnih stvari"? dabogda se svi na svetu patili i jedva prezivljavali sa dugom na kreditnoj kao sto se muci tih 90% australijanaca. izgubio si perspektivu skroz.

 

Ovo citirano je od palikarisa. Znaci nikakve veze sa mnom nema.

 

A mozemo sada o toj odlicnoj plati. Po plati se ubrajam u top 20% i to kazem da bih mogao da izvucem poentu iz sledeceg primera, ne da bih se hvalio. Da bih mogao da zivim na 5-10 minuta hoda od posla (a ne radim u centru, vec 11 kilometara od centra) i da taj iznajmljen stan opremim namestajem osrednjeg kvaliteta (znaci ne Ikea, ali recimo Freedom, ne Bang and Olufsen vec Sony) meni na godisnju rentu i opremanje stana u startu odlazi vise od pola plate na dvosoban stan. Naravno necu opremati stan svake godine, ali i u ovakvom primeru renta cini 90% troska. I recimo onda da vozim kola, nista besno, recimo rang oko 20K (ne racunam da cu kupovati kola svake godine, vec recimo menjati svake pete). I tu da ukljucimo sve to sto nije luksuz vec neki komotan zivot, koncerte, vecere van kuce, odecu svake sezone (recimo odelo od 400 dolara, a ne od 1500 dolara), godisnji odmor (da ne letim sa Air Asia kao sada, vec recimo Singapore Airlines ekonomska klasa), privatno zdravsteno osiguranje... Mislim da sam ilustrovao poentu. Znaci bez ikakvog luksuza, ziveci komotnim zivotom tebi odlazi cela plata koja je u rangu top 20% na to. A sta cemo sa ljudima koji rade za 30-40k, kako oni zive? Median primanja u zemlji su 66k, znaci pola ljudi zivi sa manje.

Edited by noskich
Link to comment

evo, noksic objasnio, na to sam otprilike mislio. problem je sto mnogi ove obicne stvari koje je on pobrojao smatraju luksuzom, pa misle da je putovati 2 sata svaki dan na posao jer ne mozes da priustis nista blize, ne voziti kola, ici u restoran na klopu jednom u par meseci, putovati nekim wiz air sranjima kao stoka itd standard.

 

u istrazivanjima housing affordability (koje sad ne mogu da linkujem, jer mi sa kompa na poslu ne radi ni link i quote jebeni, ali npr new geography, 2015 international housing affordability, guglujte koga zanima), australija se katastrofalno kotira. oni na primer imaju neke indekse za housing affordability, i sve sto je iznad 5.1 kategorisu kao severly unaffordable. Na listi gradova, Hong Kong je prvi ubedljivo sa indeksom 19, a na drugom mestu je sidnej sa 12.2. Tu je negde i melburn pri vrhu. koliko vidim, svi gradovi u australiji su ili severly unaffordable ili unaffordable.

 

na nacionalnom nivou (ukljcujuci i razne vukojebine u kojima je cena nekretnina po difoltu mala, a cega je australija puna), aus je opet druga, i opet sa skoro 6 indeksom, znaci opet seriously unaffordable. i to govorimo samo o hausingu. a u odbranu super unnafordable hong konga treba reci da je tamo samo housing skup, restorani, prevoz, taksi, soping itd. su jeftini, pa kapiram da prosecna porodica moze bar malo da ustedi na tim drugim stvarima.

 

ima i ona stara definicija ujedinjenih nacija koja kaze da je affordable housing do 30% disposable household income. sve preko toga nije affordable, jer znaci da domacinstvo mora da se odrice drugih osnovniih stvari da bi pokrilo troskove stnovanja (graderobe, hrane, socijalizacije, skolovanja dece, itd.).

 

ali jebiga, neki ljudi ne mogu da se pomire sa cinjenicom da njihov kvalitet zivota u australiji nije obavezno bolji od nekoga ko zivi u brazilu ili tajlandu, samo zato sto im je plata x puta veca. vrlo je moguce da prosecna plata na tajlandu omogucuje vise nego prosecna plata u aus.

 

sad okcaite jos po koji smesan klipcic i aineko nek uleti sa nekim duhovitim angola komentarom, mene licno zabole, ne placam ja 50% svega sto zaradim za rentu za stan nit bi mi palo na pamet da zivim u sredini u kojoj bi to morao da radim.

Link to comment

To je sa top 20%. A sa 35 hiljada bi ako hoces da rentas svoju sobu morao da zivis sat i po do dva sata od centra, ako hoces blize delis sobu. I imas da pokrijes hranu, transport. telefon i najosnovniju odecu, higijenu i slicno. U oba primera se ne uzimaju u razmatranje deca ili druge nezaposlene osobe za koje se mozda staras.

 

A ovo sto sam naveo kao primer komotnog zivota (da narucis kafu za poneti od ponedeljka do petka pre posla, jedanput-dva puta nedeljno da veceras van kuce, da izadjes negde petak ili subotu vece, zivis blizu posla, imas solidna kola...) nijedan Australijanac ne bi smatrao luksuzom, pa ni taj sto radi za 35K. 

Edited by noskich
Link to comment

ali jebiga, neki ljudi ne mogu da se pomire sa cinjenicom da njihov kvalitet zivota u australiji nije obavezno bolji od nekoga ko zivi u brazilu ili tajlandu, samo zato sto im je plata x puta veca. vrlo je moguce da prosecna plata na tajlandu omogucuje vise nego prosecna plata u aus.

 

Ovo si odlicno napisao i to je sustina. Nista vise...

Link to comment

:lolol:

 

o jbte, pa ovaj topik ko da citam ‘trece oko’.

 

palikarise, oprosti ali tvoje pisanje ovde je iz perspepktive malog perice i kako on zamislja zivot u australiji. malo si pogresio kada si uzeo noksicev izbor i zivotni eksperiment kao primer zivota u australiji.

 

al ako proizvodi neku vrstu olaksanja, please just continue, bar je zabavno.

 

Link to comment

:lolol:

 

o jbte, pa ovaj topik ko da citam ‘trece oko’.

 

palikarise, oprosti ali tvoje pisanje ovde je iz perspepktive malog perice i kako on zamislja zivot u australiji. malo si pogresio kada si uzeo noksicev izbor i zivotni eksperiment kao primer zivota u australiji.

 

al ako proizvodi neku vrstu olaksanja, please just continue, bar je zabavno.

moguce. olaksanje mi ne treba, nit zivim tamo nit me ikako dotice. samo pricam o svom utisku na osnovu prica ljudi koje poznajem odande (ne samo nasih, mnogo vise ozija), i nekih statistika o trzistu nekretnina koje cesto citam, to mi je deo posla, pa znam da je australija pri vrhu po skupoci. 

Link to comment

Ja bih pobegao iz Australije na tvom mestu. To kriza, to nemastina :( Ima li neki fond za pomoc Australiji, mozda bih i razmislio da uplatim neku kintu?

 

+1

 

Dajte broj da posaljemo SMS, evo ja cu odma 3 da posaljem

Link to comment

Koji tacno deo?? Prvi? Drugi?? Ovaj najnoviji?? 

psto je pominjao elitu i 90% sirotinje koja jedva prezivljava, bice da je najnoviji.

 

Ovo citirano je od palikarisa. Znaci nikakve veze sa mnom nema.

 

A mozemo sada o toj odlicnoj plati. Po plati se ubrajam u top 20% i to kazem da bih mogao da izvucem poentu iz sledeceg primera, ne da bih se hvalio. Da bih mogao da zivim na 5-10 minuta hoda od posla (a ne radim u centru, vec 11 kilometara od centra) i da taj iznajmljen stan opremim namestajem osrednjeg kvaliteta (znaci ne Ikea, ali recimo Freedom, ne Bang and Olufsen vec Sony) meni na godisnju rentu i opremanje stana u startu odlazi vise od pola plate na dvosoban stan. Naravno necu opremati stan svake godine, ali i u ovakvom primeru renta cini 90% troska. I recimo onda da vozim kola, nista besno, recimo rang oko 20K (ne racunam da cu kupovati kola svake godine, vec recimo menjati svake pete). I tu da ukljucimo sve to sto nije luksuz vec neki komotan zivot, koncerte, vecere van kuce, odecu svake sezone (recimo odelo od 400 dolara, a ne od 1500 dolara), godisnji odmor (da ne letim sa Air Asia kao sada, vec recimo Singapore Airlines ekonomska klasa), privatno zdravsteno osiguranje... Mislim da sam ilustrovao poentu. Znaci bez ikakvog luksuza, ziveci komotnim zivotom tebi odlazi cela plata koja je u rangu top 20% na to. A sta cemo sa ljudima koji rade za 30-40k, kako oni zive? Median primanja u zemlji su 66k, znaci pola ljudi zivi sa manje.

uleteo si u raspravu o palikarisovoj tezi da "80%-90% posto ljudi u AUS jedva prezivljava i odrice se osnovnih stvari", tako da naravno da ima veze.

 

ilustrovao si poentu - da nemas predstavu sta znaci siromastvo i da si spreman da branis neodbranjive teze, kao sto je ova, da bi furao neku svoju pricu. sorry sto ti kvarim racunicu, ali ja sam kao student, bez redovnih primanja, iznajmljivala sobu u South Yarra, nije bilo potrebe da je delim. ljudi zive u tom kraju sa platom ispod median. pogledaj sta je tvoja granica siromastva: dvosoban stan (sta ce ti dvosoban stan ako si single? a ako nisi, sa dve plate svakako mozes da iznajmis dvosoban stan), auto, koncerti, vecere, putovanja, privatno zdravstveno, i sezonsko obnavljanje garderobe odelima od $400 (dzibus... :isuse: placi sirotinjo ovog sveta...). i naravno, ti bi jos da ti ostane da investiras u prevremenu penziju...

 

@palikaris - ljudi imaju tu zajebanu osobinu da zivot dozivljavaju individualno, pa je neko nesrecan i sa duplom aus median platom, ali to nema veza sa nebuloznom tvrdnjom da 90% u zemlji kao sto je AUS jedva prezivljava. kakve veze ima sto ti na rentu ode pola plate kad ti preostala polovina omogucava zivot gde ti bas nista ne fali? (osim ako tvoja granica siromastva nije tamo gde i noskicheva.) edit: imas ovde bar 5toro ljudi iz AUS koji ti govore da je to sto pises nonsense.

Edited by Aineko
Link to comment

mislim da ima veze sa it security sistemom u firmi, a manifestuje se tako  sto ne mogu da stavim nikakav link u post niti da quote-ujem. od kuce radi normalno.   

uzmes lepo smartfone, nakacis se na 4G net, nadjes sta ti treba, pa preko tapatalk postujes i stavis link. IT security govna da jede.

Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...