Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

ovo englezi lazu. Nema skupljeg mesta na planeti od londona, a ni nema ga na listi. Cuj, oslo, pariz i cirih skuplji :lol:

 

Poenta je u tome da su uporedjivali cene zivotnih troskova expata, a ne lokalne populacije. Ovakve se liste koriste za odredjivanje paketa pri ekspatrijaciji profesionalaca. Tako da su ovim rezultatom najvise ucarili expati u Singapuru kojim sad mogu da masu kad pregovaraju o paketu. Znaci nova kola, iznajmljivanje kondo-a sa recepcijom i bazenom, skupa odeca, restorani... I ispade Singapur najskuplji sa svojim ultra porezom na vozila, zlatnim rentama za kondoe, skupim restoranima (ne hawkeri, vec bas restorani), verovatno najskupljom luksuznom robom na svetu... Sa druge strane u Singapuru mozes da iznajmis trosoban stan u HDB zgradi za 2400 SGD mesecno, da koristis odlican javni transport za 15-ak dolara nedeljno, u hawkerima jedes za 3-4 dolara itd.

Nije vazno samo gde zivis, vec i kako zivis.

Ipak mislim da je najveci sampion tog cenovnog jaza na istoj lokaciji Dubai gde mozes jesti za par stotina dolara po glavi, ali i za 1,5 dolar po glavi. Isto vazi i za rente, kuca od 10 hiljada mesecno ili delis sobu za 300 mesecno.

 

To sto ti kazes za London je tacno u smislu da je mnogo manji raspon od - do. U Londonu i obican Subway sendvic sa soft drink izlazi 7-8 funti ako me secanje dobro sluzi. Isto i za rente, postoji minimalni prag ispod kojeg nema za manje, a taj prag bas i nije jeftin.

Edited by noskich
Link to comment

ja sam pre par godina probao da prebacim svoje predstavnistvo iz pekinga u singapur. umalo u vijetnamu nisam zavrsio gradeci neku fabriku od nule, toliko se gazdi svidela ideja. zavrsilo je sve ipak usmenom opomenom i povratkom u peking. 

Link to comment

Singapur je vec dosta vremena mesto IZ kojeg se outsource-uje, odavno on vec nije mesto U koje se outsourcuje.

Koja je svrha da budes tamo ako ti je proizvodnja u Kini?

Edited by noskich
Link to comment

Singapur je vec dosta vremena mesto IZ kojeg se outsource-uje, odavno on vec nije mesto U koje se outsourcuje.

Koja je svrha da budes tamo ako ti je proizvodnja u Kini?

 

 

iz pekinga pokrivam sve operacije u kini, to je bio lose pripremljen (spontani) pokusaj da preuzmem celu aziju. imamo dosta poslova sa ina/mal/jpn/vie/thai, ali to se radi iz moskve. secam se kako sam mahao rukama preko tih drzava na karti objasnjavajuci prednosti polozaja singapura...zaneo se decko malo :lolol:  

Edited by banecare1
Link to comment

Poenta je u tome da su uporedjivali cene zivotnih troskova expata, a ne lokalne populacije. Ovakve se liste koriste za odredjivanje paketa pri ekspatrijaciji profesionalaca. Tako da su ovim rezultatom najvise ucarili expati u Singapuru kojim sad mogu da masu kad pregovaraju o paketu. Znaci nova kola, iznajmljivanje kondo-a sa recepcijom i bazenom, skupa odeca, restorani... I ispade Singapur najskuplji sa svojim ultra porezom na vozila, zlatnim rentama za kondoe, skupim restoranima (ne hawkeri, vec bas restorani), verovatno najskupljom luksuznom robom na svetu... Sa druge strane u Singapuru mozes da iznajmis trosoban stan u HDB zgradi za 2400 SGD mesecno, da koristis odlican javni transport za 15-ak dolara nedeljno, u hawkerima jedes za 3-4 dolara itd.

Nije vazno samo gde zivis, vec i kako zivis.

Ipak mislim da je najveci sampion tog cenovnog jaza na istoj lokaciji Dubai gde mozes jesti za par stotina dolara po glavi, ali i za 1,5 dolar po glavi. Isto vazi i za rente, kuca od 10 hiljada mesecno ili delis sobu za 300 mesecno.

 

To sto ti kazes za London je tacno u smislu da je mnogo manji raspon od - do. U Londonu i obican Subway sendvic sa soft drink izlazi 7-8 funti ako me secanje dobro sluzi. Isto i za rente, postoji minimalni prag ispod kojeg nema za manje, a taj prag bas i nije jeftin.

ne vidim nigde u tekstu da su posmatrali samo cene expata, nego cost of living uopste. u pravu si za london, tamo postoji neki jako visok donji prag cena, i ne mozes ispod toga da prodjes. 

 

sto se cenovnog jaza tice, on je uvek najveci u najsiromasnijim a 'liberalnim' zemljama. u bombaju i deliju imas restorane u kojima te vecera izadje 10 hiljada dolara, a mozes i da jedes za dolar na nekim mestima. to mi pricali lokalci. ja sam se za 3-4 dolara odvaljivao od hrane u skroz pristojnim restoranima. jednostavno, imas obesno bogate i nevidjeno siromasne, i raspon cena prilagodjen tome.

 

problem u gradovima tipa londona i njujorka je sto su cene prilagodjene nekoj zamisljenoj visoj srednjoj klasi koja u realnosti izumire, pa sve vise ljudi u stvari zivi u teskom siromastvu, jedva se krpe da prezive mesec, a tripuju se i dalje da su srednja klasa.  

Link to comment

Ako te zanima vise pogledaj ovde: http://www.linkedin.com/today/post/article/20140308074608-247253556-the-high-cost-of-singapore-living

 

Ne znam da li se moze videti bez naloga, evo kopirano ako ne moze:

 

A recent report by the Economist Intelligence Unit (EIU) placed Singapore at the top of the pile of costliest cities in the world.

Now if you know Singapore and Singaporeans, you know we like to be at the top of lists. As a small country with virtually no natural resources, it's always gratifying to know that we have managed to compete with the world's best in certain fields. We're especially proud of the fact that we're a very business-friendly environment, and have great connectivity via our air and sea ports.

But being the most expensive isn't that great an accolade. And the EIU report stirred up a fair amount of negativity from Singaporeans themselves, online and in other media. Much of the sentiment was directed at the high cost of living and how hard it can be to get by.

I made the point in my speech in Parliament on this year's national Budget the day that news of the EIU report broke, that the report was in essence an internet-based tool to help companies and human resource managers to structure remuneration packages for employees abroad, or for business travelers. It used a basket of goods that is meant to be representative of the lifestyle of expatriates in various cities in the world, and compared them, using New York City as a base. The basket included filet mignon steaks, Burberry raincoats, the best tickets to the theatre and dinner in a top restaurant for four. Not quite your everyday fare here in Singapore, if I could use myself as an average citizen for benchmarking's sake.

It's quite different from a measurement such as a country's Consumer Price Index, a point made unequivocally by Singapore's Deputy Prime Minister and Finance Minister Tharman Shanmugaratnam, also in Parliament, the next day. He emphasized that the information in the EIU report was not representative of the costs and lifestyles of the average Singaporean. For example, it did not take into consideration public housing or public transport, which many Singaporeans consume. In fact, public transport in Singapore is significantly cheaper than many global cities, including New York.

But a broader question to ask maybe whether or not we should worry about the report at all. After all, the Government has reassured everyone that the bulk of us locals need not fear that our costs are higher compared to ANY other city in the world.

But there's no doubt that it's more expensive for visitors, and for expatriates looking to work here. This seems to gel with the Government's declared aim of trying to reduce the country's overall dependency on foreign labour, in a bid to make the economy more competitive, and companies operating here more productive and innovative. The reliance on foreigners, due to lower costs or a perceived inability to recruit similar local talent, raises long-term social and economic concerns, and brings with it a political cost.

That being said, Singapore IS a global city. We aim to be a destination of choice for tourists, visitors, and for foreign investment. If the general perception is that it's not just expensive here, but THE MOST expensive on a global basis, will it sway people's opinion when they look us up on the world map, and find the little red dot at the end of the Malaysian Peninsula?

With a short history as an independent state, and our 50th anniversary post-independence approaching in 2015, perhaps it's necessary for us to do a little soul-searching, and ask ourselves what image we are comfortable projecting, both inwards and outwards.

The views expressed here are entirely my own.

 

Za cenovni jaz mislim da prati jaz u prihodima. Ne mora zemlja da bude siromasna, vec je dovoljno da nema minimalnu platu pa se onda na ustrb jako malih plata `sljakera` obaraju cene kao sto se to radi u Dubaiju i Singapuru. Ti gradjevinski i ostali radnici moraju negde da zive i jedu da bi se pojavili i radili. Ako je donji prag previse visok onda se ne moze imati potcenjena radna snaga. A posto imas jeftine radnike mozes da obaras cenu.

Edited by noskich
Link to comment

Inace po Numbeu Svajcarska i Norveska ubedljivo vode, a vrlo je interesantno da je Karakas 11-ti: http://www.numbeo.com/cost-of-living/rankings_current.jsp

 

Sa druge strane pogledati najjeftiniji grad na svetu: http://www.numbeo.com/cost-of-living/city_result.jsp?country=India&city=Thiruvananthapuram

 

Apartment (1 bedroom) in City Centre 82.24 $

Meal for 2, Mid-range Restaurant, Three-course 5.33 $

1 Pair of Jeans (Levis 501 Or Similar) 26.65 $

Monthly Pass (Regular Price) 4.10 $
 
 

 

Kada bih bio u situaciji da samo hocu da se opustim negde, da ne putujem mnogo, samo oporavak, ovaj bi grad bio prava stvar. Nalazi se na obali okeana, turisticki je centar, ima dosta expata, nije preterano velik...

Link to comment

Regarding onog videa.... star trek sosajeti je nesto u cemu bih ja jako voleo da zivim. Ili onaj projekat koji se spominje na kraju ziltergejst serijala. Treba dobro razmisliti da li je to uopste moguce (ima ona cuvena recenica, da nije zena, svi muskarci bi sedeli pored reke ispijali gajbu piva i pecali). Ali to jeste neka buducnost koja izgleda kao raj... i sigurno je da ono sto se danas desava u svetu nas ne vodi ka tome vec samo udaljava. 

Link to comment

The truth is out: money is just an IOU, and the banks are rolling in it

 

http://www.theguardian.com/commentisfree/2014/mar/18/truth-money-iou-bank-of-england-austerity

 

Just consider what might happen if mortgage holders realised the money the bank lent them is not, really, the life savings of some thrifty pensioner, but something the bank just whisked into existence through its possession of a magic wand which we, the public, handed over to it.

Link to comment

Nadam se da je pravi topic za ovo pitanje, pa da probam.

 

Moj dobar prijatelj dobio je ponudu da ide na Maltu, da radi kao programer, za 3500 evra neto. Bez dece, supruga ne radi. Ja licno nemam predstave ni kakve su cene tamo, niti uslovi zivota niti bilo sta drugo, pa moze li se pristojno ziveti tamo sa ovom sumom?

Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...