Jump to content
IGNORED

E-commerce u Srbiji


rajka

Recommended Posts

sta biste rekli, da li ljudi u srbiji kada kupuju on-line, vise vole da placaju karticom ili preko uplatnice?gledala sam par sajtova (limundo, za grupnu kupovinu itd) i izgleda mi da je najcesci nacin da se placa uplatnicom. posto uplatnice unose znatnu frikciju u proces, mene bi mrzelo da idem do poste i uplacujem, u cemu je stvar? da li se ljudi plase, ili kartice koje obicno imaju ne rade na internetu ili sta? ne razumem kako je nekome lakse da prepisuje broj racuna sa ekrana, pa ide u postu da upati, pa ceka da uplata prodje...pa mislim, ako ljudi tako rade mora da ima razlog.

Link to comment
  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    22

  • nera

    21

  • nbg4ever

    19

  • Skyhighatrist

    15

sta biste rekli, da li ljudi u srbiji kada kupuju on-line, vise vole da placaju karticom ili preko uplatnice?gledala sam par sajtova (limundo, za grupnu kupovinu itd) i izgleda mi da je najcesci nacin da se placa uplatnicom. posto uplatnice unose znatnu frikciju u proces, mene bi mrzelo da idem do poste i uplacujem, u cemu je stvar? da li se ljudi plase, ili kartice koje obicno imaju ne rade na internetu ili sta? ne razumem kako je nekome lakse da prepisuje broj racuna sa ekrana, pa ide u postu da upati, pa ceka da uplata prodje...pa mislim, ako ljudi tako rade mora da ima razlog.
stvar (ne)kulture. manibukers funkcionise besprekorno i kod nas.
Link to comment
stvar (ne)kulture. manibukers funkcionise besprekorno i kod nas.
Што значи да не функционише уопште. Тј књигоновци можда и раде, али систем не ради, чим не иде без посредника.
Link to comment

dobro, pretpostavljam da je moneybookers koristan za ljude koji cesto nesto kupuju / primaju / salju. ali neko ko kupuje 1-2 puta godisnje, verovatno nije prakticno da otvara moneybookers nalog (tj. konkretno verovatno je lakse otici i uplatiti uplatnicom :), ako imaju samo te dve opcije).ali ako je opcija izmedju uplatnice i kreditne, da li ljudi radije biraju uplatnicu ili kreditnu? pri tom mislim na prosecnog korisnika interneta, recimo 25-45 god, ima nalog na facebooku, cita vesti na netu i sl., ali nije IT profesionalac...

Edited by rajka
Link to comment
jel to radis istrazivanje za biznis?
pa, da, zanima me zasto danas kada vecina ljudi ima bankovne racune i kartice, e-trgovina i dalje tako neefikasna. na vecini sajtova koje sam gledala (ove za grupnu kupovinu, limundo i sl) kartica je na poslednjem mestu kao sredstvo placanja, iako je sa strane kupca ubedljivo najjednostavnije.sada, ne znam sta je najjeftinije sa strane prodavca (vlasnika sajta). moguce da se kartice ne koriste, jer su skupe za merchanta, pa oni sami guraju ove druge nacine?
Link to comment
dobro, pretpostavljam da je moneybookers koristan za ljude koji cesto nesto kupuju / primaju / salju. ali neko ko kupuje 1-2 puta godisnje, verovatno nije prakticno da otvara moneybookers nalog (tj. konkretno verovatno je lakse otici i uplatiti uplatnicom :), ako imaju samo te dve opcije).ali ako je opcija izmedju uplatnice i kreditne, da li ljudi radije biraju uplatnicu ili kreditnu? pri tom mislim na prosecnog korisnika interneta, recimo 25-45 god, ima nalog na facebooku, cita vesti na netu i sl., ali nije IT profesionalac...
Najprecizniji odgovor je da radije biraju da ne koriste karticu. Ima nekog rezona da je bolje ne koristiti karticu online, ali cak i banke od toga prave toliki bauk, da to dostize nivo paranoje kod ljudi koji su relativno odgovorni. Ja nisam imao karticu pre godinu i nesto, pa sam cimao kevu da nesto platim, ali jok, nije htela da mi pozajmi. "Rekli su joj u banci da je nesigurno". A radilo se o karti za JAT.:D.
Link to comment
pa, da, zanima me zasto danas kada vecina ljudi ima bankovne racune i kartice, e-trgovina i dalje tako neefikasna. na vecini sajtova koje sam gledala (ove za grupnu kupovinu, limundo i sl) kartica je na poslednjem mestu kao sredstvo placanja, iako je sa strane kupca ubedljivo najjednostavnije.sada, ne znam sta je najjeftinije sa strane prodavca (vlasnika sajta). moguce da se kartice ne koriste, jer su skupe za merchanta, pa oni sami guraju ove druge nacine?
problem je sto se ovdasnje banke jezivo ugradjuju (znam da su trazili i do 5 posto)od pre nekog vremena postoji ta alternativa, mnogo jeftinija, i po meni cak i sigurnija, posto se ipak radi o drugom najvecem servisu tog tipa na svetu. verovatno treba vremena ljudima da provale da ta opcija uopste postoji. ovo sve pricam iz ugla kako to prodavci vide. a kupci se verovatno vode logikom koju je venom opisao. sto nije ni cudno ako se u obzir uzme sta se sve kod nas do nedavno radilo :)
Link to comment

ali ako imas kreditnu karticu, onda si osiguran, tj mozes da trazis charge back od banke, ako si zrtva prevare. ili nije tako u srbiji?edit: sta se kod nas do nedavno radilo?

Edited by rajka
Link to comment

Kartice su skupe za prodavce (~5%). Banke (Intesa) postavljaju jako teske uslove prodavcima za otvaranje naloga. Neke banke (Komercijalna) destimulise korisnike svojih kartica za ih koriste na Internetu ("to radite na sopstvenu odgovornost"). Vecina korisnika koji kupuju preko Interneta ionako koriste e-banking - uplatnica ne znaci cekanje na salteru poste, nego popunjavanje naloga na racunaru. Mislim da je jasno zasto u Srbiji kartice jos nisu popularno sredstvo placanja.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...