Jump to content
IGNORED

To, mačko!


Afterburner

Recommended Posts

Neki forumaši, izgleda, nisu gledali, recimo, finale USO 2015 ili finale WIM 2019 (izdvajam ih kao najdrastičnije primere).

Ovo juče je bilo isto. Taj neki što je dobacivao DMu, pa ga izgleda izbacili (ne znam tačno, nisam ispratio), takve stvari NĐ ima celu karijeru.

 

Finale USO 2021, publika je minimum "pomogla" NĐu da vrati jedan brejk, zviždanjem DMu kod svakog servisa. To je, možda, prvi i jedini put da je NĐ imao publiku "na svojoj strani".

 

Skoro sve ostale velike mečeve u karijeri, on je igrao "u gostima", tj sa većinom publike "protiv sebe". To što je na nekim mečevima, recimo finale Sinsija 2018 ili SF i finale RG 2021, imao našu dijasporu (ili koga već) na tribinama, pa su se i oni čuli (dosta glasnije u odnosu na neutralne i hejtere/one koji navijaju za protivnika), to je i dalje isto kao što, recimo, u fudbalu, navijači idu i kad klub gostuje.

 

Racionalizacija i relativizacija (R&R) tipa: jebi ga, mora to da savlada, šta je tu je, mora da se nauči nije primenljiva jer niko nikad nije konstantno pobeđivao u gostima, ni u jednom sportu. NĐ (i Ivan Lendl, da ga ne zaboravimo) je jedini izuzetak, ali cena je ekstremna: oni navijaju Rodžer, Rodžer, a ja u glavi čujem Novak, Novak; piramide, grljenje drveća, Pepe Imaz i sve ono što većinu nervira, a što je definitivno bilo neophodno da se sačuva... šta već. Mislim, nemoguće je pobeđivati ako stalno većina navija protiv tebe a da ne prodaš dušu đavolu, metaforički otkucano. 

 

R&R tipa: što pratite takav sport ili aj da izbacimo publiku je deus ex mašina, mislim, eto rešenja.

-----

Pitanje NĐovih principa: iz svog životnog iskustva, projektujem da su (životni) principi loši ako loše utiču na sam život, I did it my way je OK, ako na kraju imaš pobede (a ne završavaš sa porazima). Ja sam duboko razočaran što NĐ nije dovoljno razmislio u toku jeseni 2021 i što se nije vakcinisao. Posledice su da po prvi put nije igrao za Srbiju (ATP kup), a on jeste patriotska budalica (što je dokazao potpuno iracionalnim učešćem na OI 2021, pa još duplo, i u miks dublu, znači pretpostavio je igranje za državu... recimo, mnogo boljim pripremama za sledeći slem). Znači, bitnije mu je da se ne vakciniše u odnosu na to (OK, relativno) da igra za reprezentaciju u odnosu na to da su mu slemovi (mnogo) bitniji.

 

Mislim, neki od njegovih životnih filozofija (principa) su proistekle iz njegovog teniskog života, poraza, naučenih lekcija iz tih poraza i, nakon toga, pobeda, tipa:

- 2010, ne može da izgura duge mečeve => nou gluten i stroga dijeta;

- 2013, jasno uočavanje mana u svojoj igri (tipa kretanje na travi) => (skupo) platio trenera, konačno naučio da servira + potpuno dig'o ruke od ofanzive (osim kad vidi da je u zoni) i preš'o u defanzivu (nateraću te da prvi pogrešiš + kontra napadi);

- 2017, povreda zbog overplaya + motivacija => neželjena operacija (sa sve gorkim suzama što je "izdao" sebe/životnu filozofiju/principe (ali se ipak operisao, nakon godinu dana)) + fokus samo na slemove + ponovo ofanzivnija igra + piramide i slično;

- 2021, => tek treba da se vidi šta je i iza (nije potpuno jasno da je vakcina mandatory) i šta će da bude ispred =>, da li opet 1. "izdaja samog sebe" ili 2. ću digram gde mogu i/ili da čekam da prođe.

 

Mislim, slemovi su slemovi, ja lično ne bih odbacivao ni primamljivost što većeg broja No1 nedelja (ako se zainati, uskoro će da ga porede sa braćom Brajan, kao nije to ništa, ovi imaju 500+ nedelja), kao i broja godina u kojima je bio najbolji teniser (fali mu još jedna da pretekne P. Gonzalesa).

"Slemolika" projekcija tenisa, ko zna, možda uskoro i prođe, videćemo.

Edited by stray cat
  • +1 6
Link to comment
2 hours ago, Filozof manijak said:

Zavisi ko ti je heroj :D

Za koga je navijala publika prošle godine u finalu AO?

 

 

esid: meni se, da prostite, kenja od te floskule teniska publika, beli sport. Publika je svuda ista, na svakom sportu, rulja koja arlauče i podržava svog favorita, a pokušava da urlanjem poremeti protivničkog. I teniseri, i ostali sportisti moraju naučiti kako to procesuirati i izboriti se mentalno s tim pritiskom.

 

Molim te, prestani da pises svasta jer si ocigledno upao u raspravu o sportu o kojem ne znas nista. Naravno da profil publike u razlicitim sportovima nije isti, naravno da je u tenisu apsolutno nedopustivo, makar je bilo, urlanjem remetiti jednog od igraca tokom igre i naravno da niko od tenisera ne treba da uci da se bori s takvim vrstama mentalnih pritisaka jer su oni u tenisu zabranjeni pravilima igre.

Link to comment
3 hours ago, Filozof manijak said:

Ja na njihovom mestu ne bih igrao tenis kad me već toliko ne vole.

I ja sam se bavio sportom, da ti ne pričam kakve sam uvrede i psovke doživeo od strane ljudi koji me prvi put u životu vide. 

Ako mu toliko smeta publika, što se ne žali sudiji da ih smiri? Ili nek demonstrativno napusti meč i preda?

Ne valja publika na AO, publika na RG su seljaci koji ne znaju bonton, na Vimbldonu sve sam snob i rasista, na US Openu rednecksi koji urlaju. Pa gde valja? :sad:

 

Primetices da su 3 od cetiri Gran Slema na anglosaksonskoj teritoriji.

 

Tenis je tako aristrokratski nastao, a danas je prilicno globalni sport vise srednje klase i aristokrata. U tom smislu, golf mu je najpriblizniji.

 

Nema opena i slemova u Kini, Japanu, Brazilu, Dubaiju...

 

I to je ok, tradicija mu daje neki smek. Ali to takodje utice i na pristrasnost teniske publike prisutne na cetiri glavna turnira, sto onda dalje utice na ATP, sponzore, novinare...

 

  • +1 1
Link to comment

Novak je ubedljivo najgore prosao sto se tice publike na USO 2015, pa onda W 2019 i W 2014

 

O ostalim finalima mozemo da diskutujemo, ali cu pogledati digeste svih bitnijih finala. Znam da je sigurno na nekoliko finala u australiji publika bila neutralna/naginjala ka njemu

 

Mislim da je i USO 2018 protiv Del Potra relativno ok proslo

 

Znaci ubedljivo najgore je bilo protiv dede, ali nije bas da su ga na svim finalima urnisali

Link to comment
26 minutes ago, stray cat said:

Skoro sve ostale velike mečeve u karijeri, on je igrao "u gostima", tj sa većinom publike "protiv sebe". To što je na nekim mečevima, recimo finale Sinsija 2018 ili SF i finale RG 2021, imao našu dijasporu (ili koga već) na tribinama, pa su se i oni čuli (dosta glasnije u odnosu na neutralne i hejtere/one koji navijaju za protivnika), to je i dalje isto kao što, recimo, u fudbalu, navijači idu i kad klub gostuje.

 

 

Tacno, kao sto je tacno i ono da je neke Novakove stavove umnogome definisala potreba za iskljucenjem iz okruzenja stvaranjem snaznog fokusa na sebe kako bi se sacuvala koncentracija (inace, neophodna stavka u tenisu za vrhunski proizvod). Kad smo vec "u kancelariji" sa sbbkbb pricama o tome koliko bi on turnira osvojio da je ovakav ili onakav, da ovo radi a ovo ne radi, jedino sto se moze pouzdano tvrditi na osnovu njegovog dosadasnjeg portfolia uspeha je da bi imao nekoliko trofeja vise da je imao mogucnost da se takmici u ravnopravnim uslovima kad je publika u pitanju. Dovoljno je pogledati njegove najuspesnije turnire i zakljuciti da svuda gde je imao makar neutralnu ako ne i dobronamernu publiku ima i vise titula. U Australiji je na svojoj strani imao brojnu balkansku dijasporu, u Rimu takodje, Peking i Sangaj su vec njegova teritorija, to su mu turniri gde ima ogroman racio pobeda i poraza u korist pobeda. Jedini izuzetak od tog pravila je Vimbldon ali tamo jos uvek postoji snazan mit o teniskoj kulturi koji uglavnom drzi gledaoce na uzdi tokom poena. Takodje, na Vimbldonu ima problema sa publikom jedino kad igra protiv Federera (imao ih je i Endi) a u tim mecevima po pravilu igra slabije nego u ostalim mecevima tokom turnira.

 

Ja imam veliko postovanje za Rodzera i Rafu game-wise ali ono sto je Novak morao da pregura da bi osvojio svojih 20 Slemova je neuporedivo vise od onoga sto su oni morali, to je cinjenica koju moze da relativizuje samo neko zlonameran ili ko ne gleda meceve pa nema pojma sta se na njima desava. I ne, to uopste nije normalno i neuporedivo je sa svime sto smo gledali ranije. Nijedan veliki sampion nije morao i ne mora da prolazi kroz takav ordeal. Publika uvek naginje ka nekom igracu za kojeg ima vise simpatija ali ovolika otvorena mrznja prema velikom sampionu je velika, velika retkost. I gle cuda, ta velika retkost se iz nekog razloga desila bas Lendlu, bas Navratilovoj, bas Moniki Seles i bas Djokovicu, jedinim igracima van zapadne sfere koji su gadjali sam vrh teniske istorijske piramide. Navratilova to zove "Slavic issue". Jadni pokusaji da se to gurne pod tepih i ospori navodjenjem Safina, Kafeljnikova, Sarapove i slicno su najobicnije gluposti. Ne smeta njima slovenski igrac vec slovenski igrac koji "ne zna gde mu je mesto".

  • +1 4
Link to comment
4 hours ago, Filozof manijak said:

Ja na njihovom mestu ne bih igrao tenis kad me već toliko ne vole.

 

Pa kukali su i Federer i Nadal na publiku u onih par promila slučajeva kad im nije bila naklonjena.

 

 

Pa kaže Rafa:

Quote

 

The respect for the players should be there

 

 

Juče mu naravno nije smetalo tapšanje na greške Medvedeva i pozivanje da se vrati u Rusiju.

Edited by vememah
  • +1 3
Link to comment
5 minutes ago, harper said:

 

Tacno, kao sto je tacno i ono da je neke Novakove stavove umnogome definisala potreba za iskljucenjem iz okruzenja stvaranjem snaznog fokusa na sebe kako bi se sacuvala koncentracija (inace, neophodna stavka u tenisu za vrhunski proizvod). Kad smo vec "u kancelariji" sa sbbkbb pricama o tome koliko bi on turnira osvojio da je ovakav ili onakav, da ovo radi a ovo ne radi, jedino sto se moze pouzdano tvrditi na osnovu njegovog dosadasnjeg portfolia uspeha je da bi imao nekoliko trofeja vise da je imao mogucnost da se takmici u ravnopravnim uslovima kad je publika u pitanju. Dovoljno je pogledati njegove najuspesnije turnire i zakljuciti da svuda gde je imao makar neutralnu ako ne i dobronamernu publiku ima i vise titula. U Australiji je na svojoj strani imao brojnu balkansku dijasporu, u Rimu takodje, Peking i Sangaj su vec njegova teritorija, to su mu turniri gde ima ogroman racio pobeda i poraza u korist pobeda. Jedini izuzetak od tog pravila je Vimbldon ali tamo jos uvek postoji snazan mit o teniskoj kulturi koji uglavnom drzi gledaoce na uzdi tokom poena. Takodje, na Vimbldonu ima problema sa publikom jedino kad igra protiv Federera (imao ih je i Endi) a u tim mecevima po pravilu igra slabije nego u ostalim mecevima tokom turnira.

 

Ja imam veliko postovanje za Rodzera i Rafu game-wise ali ono sto je Novak morao da pregura da bi osvojio svojih 20 Slemova je neuporedivo vise od onoga sto su oni morali, to je cinjenica koju moze da relativizuje samo neko zlonameran ili ko ne gleda meceve pa nema pojma sta se na njima desava. I ne, to uopste nije normalno i neuporedivo je sa svime sto smo gledali ranije. Nijedan veliki sampion nije morao i ne mora da prolazi kroz takav ordeal. Publika uvek naginje ka nekom igracu za kojeg ima vise simpatija ali ovolika otvorena mrznja prema velikom sampionu je velika, velika retkost. I gle cuda, ta velika retkost se iz nekog razloga desila bas Lendlu, bas Navratilovoj, bas Moniki Seles i bas Djokovicu, jedinim igracima van zapadne sfere koji su gadjali sam vrh teniske istorijske piramide. Navratilova to zove "Slavic issue". Jadni pokusaji da se to gurne pod tepih i ospori navodjenjem Safina, Kafeljnikova, Sarapove i slicno su najobicnije gluposti. Ne smeta njima slovenski igrac vec slovenski igrac koji "ne zna gde mu je mesto".

 

Za Lendla se zna.

 

Nego za Navratilovu,  dobro uvek se vise volela elegantna Kris Evert, no da li su je mrzeli?

Link to comment

Mislim da bi bilo važno izmestiti problem van okvira nacionalizma - jednostavno, ne može da se dopusti da majmuni urlaju između servisa i zvižde na hawkeye. Ipak je ovo tenis i neka kao tradicija. 

 

To se moglo uraditi da su igrači jedinstveni i solidarni kao nekad, pa da obojica odu u svlačionicu dok ne pronađu majmune i isprate ih. Naravno, sa politički korektnim pičkicama poput Federera i Nadala, pomaka ne može da bude, pa se došlo dovde. Možda Cipiripi i Medo, kao prilično ravnodušni prema publici pokrenu stvari, mada iskreno sumnjam.

 

Iz te perspektive, situacija nije uporediva sa vremenom Navratilove i Lendla, jer je tad publika poštovala pravila, a posledice su bile vidljive više kroz zaradu od sponzora nego na terenima.

 

Imamo čak i obrnuti primer - prvo finale Šarapove protiv Venus u kom je Vimbldon preko svake granice ukusa navijao za lepu Maru protiv chubby Serene. 

 

Ne znam da li je politika za 15 godina toliko pokvarila ljude, ali ja bih pre rekao da je teniska publika regresirala do nivoa fudbalske gologuzije.

 

 

  • +1 7
Link to comment
21 minutes ago, Budja said:

 

Primetices da su 3 od cetiri Gran Slema na anglosaksonskoj teritoriji.

 

Tenis je tako aristrokratski nastao, a danas je prilicno globalni sport vise srednje klase i aristokrata. U tom smislu, golf mu je najpriblizniji.

 

Nema opena i slemova u Kini, Japanu, Brazilu, Dubaiju...

 

I to je ok, tradicija mu daje neki smek. Ali to takodje utice i na pristrasnost teniske publike prisutne na cetiri glavna turnira, sto onda dalje utice na ATP, sponzore, novinare...

 

 

tenis je do pre 30 godina bio sport za decu one percentilera, country clubbera, blejača u luksuznim cigar lounges i slične gospodeTM

a posle pada berlinskog zida je naprasno postao sport za decu tranzicionih dobitnika. u top50 na ženskoj tabeli u svakom trenutku ima bar 28 ruskinja, 6 beloruskinja, 2-3 srpkinje, 2-3 hrvatice, 5 ukrajinki, 6 čehinja itd itd. Kod muškaraca je to malo manje izraženo ali isti princip je važio.

sport za Boškiće,u najkraćem.

ali tek sad 2022 se javio anglosaksonski rasizam?

kukanje na Nolove sponzore jer nisu kao Federerovi. kurnjikova se penzionisala sa 20 godina a zaradila od sponzira više nego sve ostale igračice zajedno. šarapova isto napravila mega brend od sebe i nije joj smetalo što je ruskinja.

taj Medvedev, lik je zajebant i troll wannabe. voli da podjebavanja, uživa da poprckuje publiku za koju će posle otvoreno govori da je low iq, dobaciće sudiji da je mala maca jer ga zabole kurac baš, neprestano je u nekom fajtu. a onda kad je izgubio i smorio se kao plovak što su mu malo zviždali, razočarao se u čovečanstvo i civilizaciju, umro je dečak u njemu i od sada igra samo turnire u Rusiji i više ga ne zanima Vimbldon.

sprdnja jbt :lolol:

Boškić koji se naljutio na ceo svet i ode da se igra sa Dekijem i Bobanom.

Edited by omiljeni
  • +1 10
  • -1 2
Link to comment
17 minutes ago, Budja said:

 

Za Lendla se zna.

 

Nego za Navratilovu,  dobro uvek se vise volela elegantna Kris Evert, no da li su je mrzeli?

 

Pa da, uvek je bila neka Evert, Grafova, Mekinro, Rodzer, eleganci fazon. Kad bismo se zajebavali.

Link to comment
6 minutes ago, omiljeni said:

 

tenis je do pre 30 godina bio sport za decu one percentilera, country clubbera, blejača u luksuznim cigar lounges i slične gospodeTM

a posle pada berlinskog zida je naprasno postao sport za decu tranzicionih dobitnika. u top50 na ženskoj tabeli u svakom trenutku ima bar 28 ruskinja, 6 beloruskinja, 2-3 srpkinje, 2-3 hrvatice, 5 ukrajinki, 6 čehinja itd itd. Kod muškaraca je to malo manje izraženo ali isti princip je važio.

sport za Boškiće,u najkraćem.

ali tek sad 2022 se javio anglosaksonski rasizam?

kukanje na Nolove sponzore jer nisu kao Federerovi. kurnjikova se penzionisala sa 20 godina a zaradila od sponzira više nego sve ostale igračice zajedno. šarapova isto napravila mega brend od sebe i nije joj smetalo što je ruskinja.

taj Medvedev, lik je zajebant i troll wannabe. voli da podjebavanja, uživa da poprckuje publiku za koju će posle otvoreno govori da je low iq, dobaciće sudiji da je mala maca jer ga zabole kurac baš, neprestano je u nekom fajtu. a onda kad je izgubio i smorio se kao plovak što su mu malo zviždali, razočarao se u čovečanstvo i civilizaciju, umro je dečak u njemu i od sada igra samo turnire u Rusiji i više ga ne zanima Vimbldon.

sprdnja jbt :lolol:

Boškić koji se naljutio na ceo svet i ode da se igra sa Dekijem i Bobanom.

 

 

Omiljeni, forumas koji misli da su SAD svet (pa je otuda Jokic vise poznat nego Djokovic) i kome je pracenje i razumevanje topika tezak zadatak.

 

Harper je vec odgovorio oko Sarapove, Kurnjikove i sl. A pomenuti su i neki Lendl i Navratilova pre 40 godina.

 

Sto dalje govori da pojma nemas o tenisu jer pojma nemas o tradiciji sporta u Ceskoj, na primer.

 

 

  • +1 6
Link to comment
4 minutes ago, Budja said:

 

 

Omiljeni, forumas koji misli da su SAD svet (pa je otuda Jokic vise poznat nego Djokovic) i kome je pracenje i razumevanje topika tezak zadatak.

 

Harper je vec odgovorio oko Sarapove, Kurnjikove i sl. A pomenuti su i neki Lendl i Navratilova pre 40 godina.

 

Sto dalje govori da pojma nemas o tenisu jer pojma nemas o tradiciji sporta u Ceskoj, na primer.

 

 

 

ovo me uospte ne bi zacudilo, mvp nba lige je mega zvezda. ne kazem da je vise poznat ali barem je tu negde. 

Link to comment
28 minutes ago, April said:

Ne znam da li je politika za 15 godina toliko pokvarila ljude, ali ja bih pre rekao da je teniska publika regresirala do nivoa fudbalske gologuzije.

 

 

 

Ali zato fudbalska publika sve vise podseca na nekadasnju tenisku. 

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

najveći anglosaksonski mrzitelj slovenskih tenisera je neki Big Ben Roethlisberger koji je valjda nekakav užasno uticajan novinar i seje tu mržnju.

lik ima 120k pratilaca na twići. onaj Bora Konj će uskoro da ga prestigne.

na ovom forumu ne postoji topić koji je više odvaljen od realnosti, ali problem je što se ja ne razumem u tradiciju češkog tenisa :lolol:

  • +1 1
  • Haha 4
Link to comment
1 hour ago, harper said:

 

Molim te, prestani da pises svasta jer si ocigledno upao u raspravu o sportu o kojem ne znas nista. Naravno da profil publike u razlicitim sportovima nije isti, naravno da je u tenisu apsolutno nedopustivo, makar je bilo, urlanjem remetiti jednog od igraca tokom igre i naravno da niko od tenisera ne treba da uci da se bori s takvim vrstama mentalnih pritisaka jer su oni u tenisu zabranjeni pravilima igre.

Ajd da se ne vređamo tim kvalifikacijama da li neko poznaje ne ili pravila tenisa, jer to ne znaš.

Ovde sam jasno pisao o publici i o tome kako se ista u tenisu promenila u odnosu npr. na osamdesete. Publika je takva kakva je, posebno poslednjih godina kako se usitnila trka za GOAT-om,; već je neko napisao da je postala kao fudbalska. I to je datost.

Naravno da teniser mora naučiti da se mentalno bori protiv pritiska s tribina, jedino onda da se igra tenis bez publike, ne znam koje je drugo rešenje osim da napusti teren iz revolta. Novak je to naučio i zato je šampion, Medvedev još nije i jbg, uze Rafa 21. Slem.

Link to comment
  • Redoran locked this topic
  • Redoran unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...