Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

21 minutes ago, Filozof manijak said:

KOd nas je sve privid demokratije, jer narod sigurno nije glasao da mu premijer bude lezba. Niti je ona potvrdila svoj legitimitet na izborima, gde bi se lista vodila pod njenim imenom. Vladar je nju postavio na mestu fikusa da bi ispao kul u EU društvu. I narod to zna pa je trpi, jer ne sme da sumnja u izbor najveličanstvenijeg Vladara.

 

Ako je to tačno, onda to znači da je baš to narodna volja. Da izabere vladara koji će postaviti lezbu fikusa. Obrni okreni, narod bira i podržava. Da li to znači da je Srbija zemaljsi raj za LGBTQ (da l sam navela sva slova)?

 

Quote

Sumnjam da je u USA privid dekomratije kao što je u nas.

 

Svaka analogija situacije u USA sa situacijom u Srbiji je teška glupost.

 

To je tvoje informisano i stručno mišljenje? Obrazloži.

 

Analogija situacije u USA sa situacijom u Srbiji je više nego prikladna. Evo zato još jedne. Sistem u Srbiji je ogrezao u kriminal i korupciju. Zašto to ljudi prihvataju? Zašto živiš u tom sistemu i svakodnevno si žrtva korpucije i kriminala, nepravde, gledaš kako ljudi oko tebe trpe rasizam i još gore nepravde nego ti. Zašto? Možda zato što nije lako i preživeti i živeti život i menjati ceo sistem.

 

Edit: Nema nikakvog privida, zapravo. U Americi vlada težak rasizam i to nije nikakv privid. Ja sam odgovarala Micku i onima koji smatraju da nema rasizma u Americi. To što ima crnaca gradonačelnika i slično ne znači da nema rasizma.

Edited by trustno1
Link to comment
17 hours ago, trustno1 said:

Gde sad nadje marksiste?

...

 

Insistiranje na klasnoj borbi koja dominira svim drugim drustvenim problemima, je klasicna marksisticka pozicija.

To ovde Vini prodaje, samo sto to nije in pa je lakse kritikovati sve druge levicare/liberale koji su se odmetnuli sa ispravnog puta.

  • +1 1
Link to comment

Ne, neko ko uziva privilegiju ne treba da oseca krivicu zbog toga, niti da je se odrice. Treba da je iskoristi da pomogne onima koji nemaju privilegiju. 

 

Malo je bezvezno ovo spocitavanje da neko ovde insistira da se resava samo rasni problem. Ne moze da se resava samo jedan problem, jer ce onda to resavanje problema produbiti ostale. Da obrnem pricu, ako resis samo rasni problem a ne I klasni, novostecenu privilegiju ce bogati iskoristi bolje nego siromasni jer imaju vise alata da je iskoriste.

 

Ili sto bi jedan car rekao http://whatever.scalzi.com/2012/05/15/straight-white-male-the-lowest-difficulty-setting-there-is/

Link to comment
18 minutes ago, Anduril said:

 

Insistiranje na klasnoj borbi koja dominira svim drugim drustvenim problemima, je klasicna marksisticka pozicija.

To ovde Vini prodaje, samo sto to nije in pa je lakse kritikovati sve druge levicare/liberale koji su se odmetnuli sa ispravnog puta.

 

Razumem da je nešto negde in. Kao, na primer, na ovom forumu je generalno in pljuvati Srbiju a misliti da je su Zapadne zemlje strava.

 

Ali ja kad pogledam oko sebe u Americi, vidim užasan rasizam na svakom koraku. Ne vidim je to potpadanje pod bilo kakvu ideologiju ili nesposobnost da se vidi neka prava istina? Rasizam i to je to. Ima i drugih problema, da l je kokoška ili jaje, ali rasizam je suštinski problem.

Link to comment
1 hour ago, trustno1 said:

 

Razumem da je nešto negde in. Kao, na primer, na ovom forumu je generalno in pljuvati Srbiju a misliti da je su Zapadne zemlje strava.

 

Ali ja kad pogledam oko sebe u Americi, vidim užasan rasizam na svakom koraku. Ne vidim je to potpadanje pod bilo kakvu ideologiju ili nesposobnost da se vidi neka prava istina? Rasizam i to je to. Ima i drugih problema, da l je kokoška ili jaje, ali rasizam je suštinski problem.


Ne vidim ko ovde brani Ameriku ili Zapad. Radi se pre svega o demokratskim vrednostima koje su nekada bile jace na Zapadu, a sada su delovi Zapada otvoreno anti-demokratski.
Amerika nikad nije bila najbolja demokratija, uglavnom je bila na zacelju razvijenih demokratskih zemalja po mnogim parametrima, ukljucujuci rasizam i militarizam.

Ali, US je najveca demokratija i zato je njen krah katastrofa za sve ostale. Demokratija nece imati vece sanse u Evropi bez demokratske Amerike - bice zgazena u trouglu autoritarnih sila Kine, US i Rusije.

A saboteri demokratije od krajnje levice do desnih libertarijanaca koji se raduju propasti starog sistema ne shvataju da ce za njih u ovom populistickom neofasizmu biti jos manje mesta ako ih uopste puste da guknu ili cak prezive.

Link to comment
3 hours ago, trustno1 said:


Vučić je demokratski izabrani predsednik, skupština je demokratski izabrana - narod je izabrao svoje predstanvike - i oni su po narodnoj volji postavili lezbu za premijerku. Ja ne znam kućeš boljije poredjenje.


Problem je kad neko vekovima živi u getu, kad do pre koju godinu nije imao teorijsku šansu da dobije legalan posao. Da, desile su se istorijske promene u proteklih nekoliko godina, crnac je bio izabran za predsednika, gradonačelnica koju spominješ. Je l stvarno misliš da to znači da je potpuno očajno stanje u kome se nalaze crnci izbrisano preko noći? Najednom je nestao rasizam?

Za Obamu su glasali i ljudi koji perpetuiraju položaj crnaca. Svi na Upper Wesr Side su protiv Trampa i protiv rasizma - deklarativno. U praksi - perpetuiraju sistem koji je rasistički.

Eto, toliko je duboko ukorenjeno i toliko j eveliki problem da ne može da nestane preko noći. Baš kao što u Djogani Fantastiko u Srbiji možda dobro živi i Brnabi je premijerka ali to ne znači da Cigani i homosi nisu gradjani drugog reda, i da ih ne prebijaju i ubijaju na ulici i da nemaju nikakve šanse.

Ne blamiraj se covece, Vucic i seksualna opredeljenost  Ane Brnabic nemaju nikakve veze sa rasnim podelama u americkom drustvu o kojima se diskutuje ovde ,SAD su  imali   crnca za predsednika, kojeg je na vlast dovela belacka vecina, tako da u vodu pada tvoja tvrdnja da je u americi    na snazi  tezak rasizam. Naravno da rasizam postoji   , neki beli ljudi ne vole crne ljude i obrnuto ali ne postoji sistematski rasizam,  da postoji Obama i nikada  ne bi bio izabran, za predsednika , mnoge  velike gradove u americi  ne bi vodili ljudi crne koze itd.  To sto Obama  nista nije ucinio kako bi poboljsao  zivot siromasnih ljudih, ukljucujuci i plozaj   crnacke manjine  u Americi,  a umesto toga je titrao  jaja velikim korporacijama  za vreme  svog predsednikovanja  , ne moze da se pripise rasizmu, nego korumpiranosti demokratske stranke i presednika koji je  je vodio drzavu.

 

Edited by Micko8
  • +1 1
Link to comment
21 hours ago, Weenie Pooh said:

How yes no, tako mogu ja da deklarativno obznanim da mi je cilj da istrčim Beogradski maraton a onda sednem na kauč da žderem ugljene hidrate 24/7. Strategija mi je možda prilagođena, ali ciljevi su mi isti!

:laugh: može biti, ali poletna omladina planira revoluciju. nisam u poziciji da sudim ko je tu u pravu, obzirom da su mi sve te (marksističke i kvazi-marksističke) teorije o slavnoj revoluciji potpuno besmislene. 

 

“I grew up among Marxist autodidacts, but was never a root-and-branch Marxist for that very reason. It’s like chicken pox: If you’re inoculated early enough, you don’t get it completely.” - Tony Judt

Edited by Gandalf
Link to comment
18 hours ago, Indy said:

Neki bi mozda trebalo da pogledaju ovaj thread.

ni u jednom trenutku ne pruža bilo kakve dokaze za svoje tvrdnje, izvore podataka, nekakve studije... meh.

 

edit: pri tome... i bez potrage, mislim da je barem u jednom ili dva slučaja to što tvrdi u potpunoj suprotnosti sa podacima koji su dostupni. 

Edited by Gandalf
Link to comment
21 hours ago, Anduril said:

Nije prvi put da je marksistima rasizam deveta rupa na svirali. Ima to duzu tradiciju.

ne baš. stvar je u nečemu drugom: u svim teorijskim varijantama, uspostavljanje autentične narodne republike će rešiti sve moguće i nemoguće probleme. time će i rasizam nestati kao jedan od nusprodukata kapitalističke nemani.

 

rečeno drugačije, ne radi se o ignorisanju rasizma, već o tretiranju rasizma kao kapitalističkog problema.

Link to comment
1 hour ago, Micko8 said:

Ne blamiraj se covece, Vucic i seksualna opredeljenost  Ane Brnabic nemaju nikakve veze sa rasnim podelama u americkom drustvu o kojima se diskutuje ovde ,SAD su  imali   crnca za predsednika, kojeg je na vlast dovela belacka vecina, tako da u vodu pada tvoja tvrdnja da je u americi    na snazi  tezak rasizam. Naravno da rasizam postoji   , neki beli ljudi ne vole crne ljude i obrnuto ali ne postoji sistematski rasizam,  da postoji Obama i nikada  ne bi bio izabran, za predsednika , mnoge  velike gradove u americi  ne bi vodili ljudi crne koze itd.  To sto Obama  nista nije ucinio kako bi poboljsao  zivot siromasnih ljudih, ukljucujuci i plozaj   crnacke manjine  u Americi,  a umesto toga je titrao  jaja velikim korporacijama  za vreme  svog predsednikovanja  , ne moze da se pripise rasizmu, nego korumpiranosti demokratske stranke i presednika koji je  je vodio drzavu.

 

 

Imaju veze utoliko što ovo prvo podebljano ne stoji. Nije tačno: Obama i crni gradonačelnici su izabrani, dakle, ne postoji sistemski rasizam.

To stoji isto koliko i: Lezba je premijerka Srbije, dakle, Srbija je jedna strava zemlja za lezbe.

 

Drugo podebljano, da, možda to ima veze sa korumpiranšću a ne sa rasizmom ili nešto treće, ali to i dalje ne dokazuje da ne postoji sistemski rasizam u Americi.

Link to comment
2 hours ago, Anduril said:


Ne vidim ko ovde brani Ameriku ili Zapad. Radi se pre svega o demokratskim vrednostima koje su nekada bile jace na Zapadu, a sada su delovi Zapada otvoreno anti-demokratski.
Amerika nikad nije bila najbolja demokratija, uglavnom je bila na zacelju razvijenih demokratskih zemalja po mnogim parametrima, ukljucujuci rasizam i militarizam.

Ali, US je najveca demokratija i zato je njen krah katastrofa za sve ostale. Demokratija nece imati vece sanse u Evropi bez demokratske Amerike - bice zgazena u trouglu autoritarnih sila Kine, US i Rusije.

A saboteri demokratije od krajnje levice do desnih libertarijanaca koji se raduju propasti starog sistema ne shvataju da ce za njih u ovom populistickom neofasizmu biti jos manje mesta ako ih uopste puste da guknu ili cak prezive.

 

Većinski stav, ili barem najvidljiviji, ovde na forumu je da je u Srbiji sranje a da je na Zapadu strava.

 

E sad, ko su saboteri demokratije...

 

Amerika je demokratija i kapitalizam. Ja lično se osećam zgaženo od strane kapitalizma ovde, majke mi. :) Ali istovremeno vidim da je Amerika Amerika zato što nema socijalizma. Takva kakva je, tj, izgleda zahvaljujući, izmedju ostalog, tome što nema safety net, ima neke veoma velike vrline kao što je inovacija i preduzetništvo , i neke veoma velike mane. Smatrala sam da je dostupnost zdravstvenoj nezi ljudsko pravo. Ali onda sam videla da u Kanadi ima ljudi koji umru jer nisu stigli na red kod lekara, a u Americi imaš najbolje bolnice i najbolje lekare na svetu. Plaši me da kada bi se uspostavila univerzalna zdravstvena zaštita kao u Kanadi, više ne bismo imali to što imamo u Americi. Zato mislim da krajnja levica predstavlja izvesnu opasnost, da. Mada nikada i nikako kao desnica tj. fašisti. Rasizam is a story we can end i borba protiv rasizma ne osujećuje suštinu i duh Amerike, naprotiv.

Link to comment
5 minutes ago, trustno1 said:

 

Ali si proglasio da sam ja buržuj sa Menhetna koji se bahati i pljuje po sirotinji.

 

 

 

Ti si sama sebe proglasila buržujem sa Menhentna, i samo o tome i pišeš na ovom forumu od kad si se pojavila... Osim u trenucima kad nam objašnjavaš da je u Srbiji demokratija, onako sa visine... I kako se postaje dobar programer sa par kurseva, isto onako sa visine...

 

Ne mogu ti ja zabraniti šta da pišeš, niti uređivati tvoje pisanje, tvoja stvar, ali mogu komentaristi i odgovarati na tvoja pisanje što i radim... AKo ti se ne sviđa, tvoj problem, ali moraćeš se navići da ljudi komentarisu ono što pišeš...

  • +1 2
Link to comment
9 minutes ago, radisa said:

 

Ti si sama sebe proglasila buržujem sa Menhentna, i samo o tome i pišeš na ovom forumu od kad si se pojavila... Osim u trenucima kad nam objašnjavaš da je u Srbiji demokratija, onako sa visine... I kako se postaje dobar programer sa par kurseva, isto onako sa visine...

 

Pa nisam, radisa. :) Ti si me proglasio. Ja nigde, nikada nisam rekla koliko para imam, u kakvom stanu živim... Štaviše, navela sam neke stvari koje ne mogu da priuštim, kao što je odlazak na more. Ti si malopre proglasio da ja imam dobro zdravstveno osiguranje. Proglasio. Sve što sam ja rekla je da živim na Menhetnu i koliko je potrebno para na Menhetnu za neki običan middle class život. Ja nisam rekla da živim tim životom.

 

Ja ne pričam sa visine - to si ti proglasio. Možda ti tako izgleda, ali to je to - tebi tako izgleda. I meni je jednom izgledalo da se dragance pravi važan pa sam mu rekla: izgleda mi da se praviš važan.

 

Ja nisam rekla da se postaje dobar programer sa par kurseva - to si ti proglasio. Ja sam rekla da sam ja provela par meseci učeći pajton i našla posao za koji je jedan od uslova bilo osnovno korišćenje pajtona. I rekla sam da imam prijatelje koji su postali programeri tako što su sami naučili programiranje kod kuće.

 

Quote

Ne mogu ti ja zabraniti šta da pišeš, niti uređivati tvoje pisanje, tvoja stvar, ali mogu komentaristi i odgovarati na tvoja pisanje što i radim... AKo ti se ne sviđa, tvoj problem, ali moraćeš se navići da ljudi komentarisu ono što pišeš...

 

Pa to bi ti trebalo sebi da kažeš. :)

 

Edit: ja pišem o svojim iskustvima i onome što me zanima. Ako me zanima Menhetn i život na njemu, to je moje pravo. :)

Edited by trustno1
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka featured and unfeatured this topic
×
×
  • Create New...