Jump to content
IGNORED

Kako izgleda 1 Srbin?


Indy

Recommended Posts

Meni je tebe iskreno zao. Sve sto si do sada napisao na ovom topiku je najobicnija gomila umisljenosti, predrasuda, nedoraslosti, kompleksa nize vrednosti i generalno jednog prilicno tragicnog nivoa primitivizma. Postoji "strucni naziv za to". A i leci se.
:wub: hvala za gore navedeno - daleko se sada otislo od fizickog izgleda, glava i noseva, ali meni iskreno zao srba kao naroda i sta su/smo dozvolili da mu se desi iz ovih ili onih razloga.. vidis meni je primitivizam sve ono sto se desava u srbiji, sa srbima i sta mi radimo i kako sebe predstavljamo svetu, mnoge stvari koje su medj srbima normalne su u svetu davno iskorenjene... tako da...ja cu svoj primitivizam da nastavim "lecim" kako vec radim 10 godina- oticicu na basket sa crncima veceras, popicu pivo za vikend u gej baru, a i falafel ce dobro da legne...
Drazi mi je, jer me npr. za razliku od tebe, nece izbjegavati. Cinjenica da o ljudima ne cijeni na osnovu njihovog fizickog izgleda, obrazovanja ili nacionalne pripadnosti (nebitno koje) je dobra predispozicija da bude srdacniji od onog koji to ne cini. A ako to takav „zutozub“ ipak cini, nije nimalo bolji od tebe. U tvom drustvu bi se osjecao jednako dobro, kao u drustvu nekog nazi-skinehead-a.
citaj gore napisano... - bilo bi ti bolje samnom, dobio bi bar turu pica umesto batina...
Teško je iz rupe sagledati kakva je situacija u rupi a kakva van rupe. A istina boli.
potpuno tacno, ni ja vecinu ovoga nisam doziveo dok nisam uradio zoom out. Edited by scepa
Link to comment
  • Replies 410
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    46

  • bus

    43

  • B_B

    28

  • msmodesty

    26

Top Posters In This Topic

Posted Images

ne znam kako izgleda 1 Srbin, ali kako kod da izgleda Kvebežani izgledaju isto tako :D.
U mladjim danima, nekoliko puta sam bio upitan "are you French Canadian"? Da li zbog akcenta ili zbog lancanog pusenja Gauloise, to vec ne znam :D
it's nice to be here in yugoslovakia a i h klinton je pre 10 dana u poseti rekla sirija umesto srbija
Ja sam letos pred put u Srbiju pozvao banke gde imam kreditne kartice da ih obavestim da idem u stranu zemlju jer su mnogi od njih paranoicni pa imaju obicaj da zamrznu/poniste karticu prvi put kad vide da je upotrebljena u nekoj egzoticnoj™ zemlji. I u jednom od tih poziva ubih se objasnjavajuci nekoj Filipinki/Malezanki iz customer service da je zemlja u koji idem "Serbia" a ne "Saudi Arabia" dok u mislima vec vidim kako kompjuterske aplikacije "dizu zastavice" i informacije teku od banke do State Departmenta/FBI/etc...
Link to comment
Ma, kako da ne, statisticki trendovi, my ass. Ne znam sta je gore, to sto je on to napisao ili to sto si ti ispod toga napisao x 1000. Kako izleti praziluk kad mu se najmanje nadas.
Znas sta, Harpere, ti imas pravo da se slazes ili ne slazes sa onime sto ljudi ovde kazu, ali generalno nisam navikao da u tvojim postovima citam dijagnoze. Nisam ukapirao da je potreban tvoj seal of approval da bi mogao da se ima odredjeni utisak. :blink: Tedo reci, ako ne mislis da vecina Srba ima zute zube*, ili da je to vazno, ili sta god, onda polemisi sa time (ako te ne mrzi; mene bi mrzelo), al daj se mani slanja na lecenje ili prica o praziluku. Posebno zato sto smo taj isti praziluk vidjali kako viri i iz tvoje guze. :) ______* slusa Cecu, je ksenofobno, homofobicno, sta god.
Link to comment

pravda za žutozube i kvarnozube, učinjeste da se osećam kao najgora lowlife srbenda :(umoljavam da se promeni parametar srbendizma i usvoji armani jaša ili tako nešto.

Edited by Gonzo
Link to comment
potpuno tacno, ni ja vecinu ovoga nisam doziveo dok nisam uradio zoom out.
Pretpostavljam da je proces "zoom out" bio malo drugačiji pre Čikaga nego što je sada u Čikagu?. Dok sam studirao u manjem gradu nailazio sam na Srbe (koji su, je li, bili skoro isključivo postdiplomci, profesori, naučni saradanici i slično - ljudi vezani za univerzitet i naučne ustanove koji postoje u tom gradu) koji su bili veoma slični meni i zaključio sam da su u inostranstvo otišli "najbolji" iz Srbije. Mislim, od onih što sam ih tada upoznao mogao sam da se družim skoro sa svakim. Kada sam završio sa školovanjem i otišao u veći grad "zoom out" mi je prikazao lokalne Srbe koji su se uglavnom podudarali sa onim što viđam i u Srbiji danas, to jest % ljudi koji su došli iz Srbije i žive ovde sa kojima bih igrao basket, popio pivo, otišao na koncert... je otprilike isti kao % takvih u Srbiji. Drugim rečima, morao sam da malo zađem i proberem šta mi odgovara. No ono što je interesantno (a možda je nekome i očigledno) je da domoroci sa kojima se družim imaju veoma slična interesovanja kao i Srbi sa kojima se družim. Kažu da je teško steći prijatelja Amerikanca - meni je bilo otprilike isto teško kao naći Srbina koji ima ista interesovanja kao ja. U pitanju je tip ličnosti koji te privlači, a ne entinicitet. Opet, postoje i razlike; jedni više vole fudbal sa okruglom loptom, drugi sa jajastom... ali sve dok tebi lično igra sa jednom od ove dve lopte nije skroz odbojna i nerazumljiva, situacija je pod kontrolom. :) Edited by ObiW
Link to comment
No ono što je interesantno (a možda je nekome i očigledno) je da domoroci sa kojima se družim imaju veoma slična interesovanja kao i Srbi sa kojima se družim. Kažu da je teško steći prijatelja Amerikanca - meni je bilo otprilike isto teško kao naći Srbina koji ima ista interesovanja kao ja. U pitanju je tip ličnosti koji te privlači, a ne etninicitet. Opet, postoje i razlike; jedni više vole fudbal sa okruglom loptom, drugi sa jajastom... ali sve dok tebi lično igra sa jednom od ove dve lopte nije skroz odbojna i nerazumljiva, situacija je pod kontrolom. :)
Da li kapirash scepo? Edited by cedo
Link to comment
Zar mora baš odmah dijagnoza i vređanje samo zato što si ....Teško je iz rupe sagledati kakva je situacija u rupi a kakva van rupe. A istina boli.
ne cini li ti se da je guranje u rupu slicno dijagnozi (i vredjanju)?
Link to comment
Da li kapirash scepo?
Razume on to, već je rekao da nije našao sebi slične u Čikagu. Što je meni bar logično: kada ti je centar okupljanja sunarodnika u tuđini crkva, a kada recimo u Srbiji nikada ne bi otišao u crkvu (a i niko od tvojih prijatelja ne bi), onda je (barem meni) sasvim jasno o čemu se radi - o nepostojanju centra socijalne gravitacije koji bi okupljao njemu slične. Uh, zakomplikovao sam rečenicu za medalju. Šćepo, a da ti malo posetiš srpsko-američku privrednu komoru? Ima i to u Čikagu, kako sam čuo iz prilično pouzdanih izvora.
Link to comment

E ovo što je Šćepa komentarisao me podsetilo na dogadjanja ovde kod mene. Kaj se dogaja..mladi srbi/srpkinje dolaze na spec. u Sloveniju, uglavnom se medjusobno ignorišu i pored činjenice da se možda poznaju iz Srbije/BIH itde a kad su prinudjeni da komuniciraju van posla dakle privatno (jer na poslu, naravno svi pričamo zvaničnim jezikom države u kojoj radimo),čak i taj mučni trenutak komunikacije je isključivo na slovenačkom. Prošlog vikenda organizovana neka radionica i tako, na radionici glavni predavač je prof.Gligorijević koji inače preko 30 godina radi u Švajcarskoj a tu su bili još jedan predavač iz Švajcarske, jedan 'olandjanin i jedan englez. I tako prof.Gligorijević, kad se nas 5-6 okupilo oko jednog kadavera on nas pogleda i vidi uglavnom zemljake, i pita on nas oćete da nastavim na engleskom ili ćemo na srpskom, srbi manje više mučki ćute a slovenka kaže ma na srpskom svi ga razumemo. Pri tom Gligorijević se okrene i kaže kolegi englezu da će nam objašnjavati na srpskom i požalio mu se da ima problem da predaje na srpskom kada gostuje na prostorima bivše SFRJ a da u Beogradu nikad nije održao predavanje na srpskom!Izlazimo iz te i jurimo u drugu vežbaonicu koleginica iz BG, ja, kolega novosadjanin koji ako izuzmemo dubinu i ton glasa - tipičan dinarac naki kako ga opiso Cowboy-ev frizer, tog mučenika još niko nije čuo da govori na srpskom. Nas dve na srpskom on na slovenačkom, ja pomirena sa tim da on nikad sa nama neće pričati na srpskom a koleginici iz Bg puko film i pitala ga u čemu je problem da govori srpski a on mučenik pobeže glavom bez obzira. Sem te čudnoće on je inače uredu. Osećanje niže vrednosti? Šta li, odkudznam..A kako se ovde srbi razlikuju od domaćina to ću drugom prilikom, ne mogu sad stigo bubreg treba ga nekom dati.

Link to comment

Ja ne vidim zasto je potreban poseban prevod onoga sto je covjek napisao, sta je mislio, sta zna, a sta ne zna. On cak i te prevode demantuje svakim sledecim postom. Mozda moze neko prevesti na koji nacin ga "basket sa Afroamerikancima, pice u gaybaru i falafel" lijeci od primitivizma ili cinim posebnim. Pogresan forum?

Link to comment
Ja ne vidim zasto je potreban poseban prevod onoga sto je covjek napisao, sta je mislio, sta zna, a sta ne zna. On cak i te prevode demantuje svakim sledecim postom. Mozda moze neko prevesti na koji nacin ga "basket sa Afroamerikancima, pice u gaybaru i falafel" lijeci od primitivizma ili cinim posebnim.
Ja ću da ti prevedem. Postoji segment naših ljudi - a meni je očigledno da on samo na takve u Čikagu naleće - koji se groze bilo kakve socijalizacije sa crncima i gejevima. Uz to naravno ide i zgražanje nad "arapskom" kuhinjom (pa pobogu, zna se da je ćevap bolji od falafela) i slične gluposti. Jednom rečju, takvi ljudi insistiraju da Amerika što je više moguće prođe "mimo njih", jer su pogledi na svet & kulturu koji su sa sobom doneli u Ameriku "najbolji", te nema potrebe ni za kakvim korekcijama. Sama činjenica da on radi stvare mimo onih Srba koje je upoznao u Čikagu ga čini posebnim u okviru te zajednice, to valjda nije potrebno objašnjavati? Da li su takvi ljudi primitivni? Zavisi kako se gleda ali u suštini nije bi bitno - bitno je pitanje koje takvoj grupaciji može da se postavi a koje glasi: koj' si moj dolazio u Ameriku kad se iz sve snage trudiš da njena kultura (i pripadajuće subkulture) prođu mimo tebe? Ne mislim da sad mi treba na silu da radimo nešto što nam se ne dopada e da bi smo dokazali našu kosmopolitsku crtu pred drugima, al' mora majku mu da se kroz ovaj svet ide malo i otvorenih očiju i srca, zar ne? Edited by ObiW
Link to comment
tako da...ja cu svoj primitivizam da nastavim "lecim" kako vec radim 10 godina- oticicu na basket sa crncima veceras, popicu pivo za vikend u gej baru, a i falafel ce dobro da legne...
1 instant građanin sveta. :isuse:
Link to comment
Razume on to, već je rekao da nije našao sebi slične u Čikagu. Što je meni bar logično: kada ti je centar okupljanja sunarodnika u tuđini crkva, a kada recimo u Srbiji nikada ne bi otišao u crkvu (a i niko od tvojih prijatelja ne bi), onda je (barem meni) sasvim jasno o čemu se radi - o nepostojanju centra socijalne gravitacije koji bi okupljao njemu slične. Uh, zakomplikovao sam rečenicu za medalju. Šćepo, a da ti malo posetiš srpsko-američku privrednu komoru? Ima i to u Čikagu, kako sam čuo iz prilično pouzdanih izvora.
ima, ima...vidis, ja sam tako sa par ljudi krenuo da saradjujem oko neprofitne organizacije u tom istom SKC sveti sava (gde je odrzan poslednji forum, sastanak srpsko-americko privredne komore - a taj isti SKC su zatvorili posto su sluzili alkohol gde licencu za sluzenje istog nisu obnovili 3 godine, zato sto se nije imalo $150) ...imali smo prostor, materijal, hteli da napravimo jedan centar socijalne gravitacije, gde bi novodoseljeni imali da priliku da dobiju, pravne, ovakve ili onakve savete da bi se sto lakse prilagodili zivotu ovde, organizovali filmske veceri, predstave, casove kompjutera, engleskog...3 put pogadjaj koliko je ljudi dolazilo na te stvari...da ne pricam koliko smo Deska molili za podrsku a isto toliko ministarstvo za dijasporu, gde sam 3 meseca cimao izvesnog zamenika sreckovica da bi me nazvao nazad...da sam hteo prase da oprljim i organizujem svesrpski uranak, verovatno bi mi i svoju delegaciju poslali...basket sam igrao isto tako i sa tim nasima, pa je na kraju basket pukao jer niko nije hteo da da 30 baka za koriscenje sale...mislim nebitno, ovo se sad pretvorilo u neku bezveze raspravu o srbima u cikagu i o tome da li je scepa primitivan ili ne... ja mislim da je vecina srba onakva kakvom je dozivljavam i kako sam ih opisao, i kao takvi mi ne prijaju, imam ja i porodicu u srbiji, i jako puno prijatelja ali ja se u toj zemlji kad dodjem, ne osecam prijatno - transferi neprijatnosti - kako god hocete da nazovete...jeste, ima toga u svakom narodu, ali tako nesto ne cini vecinu kao kod nas. ako se neko nasao uvredjenim -sori. Edited by scepa
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...