Jump to content
IGNORED

Zimske gume


Musharaf

Recommended Posts

Pa to ti je ok prelazno rešenje. Možda možeš da negde zameniš te letnje (posebno što su nove) uz doplatu za all season gume, samo ne znam šta piše u žandarskome pravilniku za njih, gledaju li i na njih kao na zimske gume. Iskreno, veliki je zajeb kupiti auto sa gumama 17+ jer je svaka zamena guma ozbiljan trošak, a posebno tu gde moraš imati i zimski set. Fala kurcu pa ovde ne postoji obaveza korišćenja zimskih guma (osim ako imaš kasko, tad te natera osiguranje da ih metneš).

Link to comment

Немојте људи да се зајебавате са летњим гумама. Није ствар у шари, има везе и са тим каква је гума и како реагује на ниским температурама. Ја сам се пре пар година чукнуо због летњих гума, аутомобил је једноставно наставио право када сам окренуо волан у лево и спасило ме само што сам ишао само 30-40 на сат и што је улица била празна, па сам звекнуо у паркирани аутомобил. Мислио сам да је у реду ако возим полако, али... не знам да ли је неко звекнуо са 30 на сат у други аутомобил, прасак је био такав да су људи истрчали из околних зграда. Да ми се то десило на отвореном путу или пред раскрсницом свашта би било. Узмите зимске гуме, бар предње: боље и половна Винтера него било која летња.

Link to comment
Pa to ti je ok prelazno rešenje. Možda možeš da negde zameniš te letnje (posebno što su nove) uz doplatu za all season gume, samo ne znam šta piše u žandarskome pravilniku za njih, gledaju li i na njih kao na zimske gume. Iskreno, veliki je zajeb kupiti auto sa gumama 17+ jer je svaka zamena guma ozbiljan trošak, a posebno tu gde moraš imati i zimski set. Fala kurcu pa ovde ne postoji obaveza korišćenja zimskih guma (osim ako imaš kasko, tad te natera osiguranje da ih metneš).
Auto bio u paketu koji sam želeo, ali sa 17cama koje nikako nisam želeo. Da sam sam sklopio istu konfuguraciju al sa 15cama koštao bi me prilično više, paradoksalno ali je tako. A opet, nameravao sam da dokupim čelične 15ce, nije mi palo na pamet da se raspitam da li mogu. Mada teško da bi me to odvratilo od kupovine.Ne znam za all season, čini mi se da mi je neko pominjao da mogu.
Link to comment
Немојте људи да се зајебавате са летњим гумама. Није ствар у шари, има везе и са тим каква је гума и како реагује на ниским температурама. Ја сам се пре пар година чукнуо због летњих гума, аутомобил је једноставно наставио право када сам окренуо волан у лево и спасило ме само што сам ишао само 30-40 на сат и што је улица била празна, па сам звекнуо у паркирани аутомобил. Мислио сам да је у реду ако возим полако, али... не знам да ли је неко звекнуо са 30 на сат у други аутомобил, прасак је био такав да су људи истрчали из околних зграда. Да ми се то десило на отвореном путу или пред раскрсницом свашта би било. Узмите зимске гуме, бар предње: боље и половна Винтера него било која летња.
Tako je. Nego, vidim da nosimo isti par zimskih cipela.Sto nisi dodao jos 1000 din po komadu za Fuldu. Nemac je Nemac. Mene sluze vec tri sezone, ulazim u cetvrtu, kao da sam ih stavio prosle godine. Dobra na kisi, jos bolja po snegu i poledici.
Link to comment
ako se gume menjaju leto-zima, i jedan i drugi komplet duže traju, pa finansijski i nije baš toliki bunar imati dva seta. dobro, ja sad imam 14ice, ali opet...
I petnaestice su još podnošljive sa cenom, može da se nađe i za šezdesetak evra po komadu sasvim pristojna guma, ali su sve veće dimenzije brutalno skupe i bezobrazno skuplje... Evo winter1 na primer ('standardne' dimenzije, okvirne cene): 175/65 R14 je oko 4800, 195/65 R15 je oko 5600, a 205/55 R16 je 8500. 14-15 razlika 1000 dinara, 15-16 razlika 3000 dinara. Po komadu. Ubiva i izuva. Još imam i sreće što sam obuven u petnaestice...
Link to comment

jbg, kod cene se verovatno računa i to da velike gume nose veliki automobili koji su naravno najskuplji. e sad, veliki je problem što kod nas npr neko vozi ford scorpio iz '89, ili nešto slično ogromno, pa gume koštaju više nego auto. realno, kada bih kupovao veliki automobil ili džip, to bi podrazumevalo da me verovatno ne zanimaju stavke poput koliko troši, pošto su gume, delovi, servis i sl. u prevodu to bih kupio samo kada bih imao miliJone, miliJone :D

Link to comment
ako se gume menjaju leto-zima, i jedan i drugi komplet duže traju, pa finansijski i nije baš toliki bunar imati dva seta. dobro, ja sad imam 14ice, ali opet...
Ne da nije bunar, nego će se i isplatiti. Vozićete makar po tri sezone na svakom setu, a neka vas zimske samo jednom spasu posete limaru, u debelom ste plusu.
Link to comment
[/b]Tako je. Nego, vidim da nosimo isti par zimskih cipela.Sto nisi dodao jos 1000 din po komadu za Fuldu. Nemac je Nemac. Mene sluze vec tri sezone, ulazim u cetvrtu, kao da sam ih stavio prosle godine. Dobra na kisi, jos bolja po snegu i poledici.
После судара сам одмах ставио зимске. То је било оне године када су увели обавезне зимске, па нисам могао нигде да нађем ништа. На крају налетим на Тигра и вођен логиком "дај шта даш" их узмем и много ми се свиде. После сам на другом аутомобилу имао BFGoodrich и оне су онако, шта ја знам. Нисам их ни дуго имао. Сада сам могао да бирам и на кеца сам опет узео Тигар. Они су већ годинама Мишелинова фирма и Винтера им је рађена по Мишелиновом рецепту, што сам сазнао тек након што сам их први пут узео. Лети возим Michelin Energy Saver :Hail: . Тих 1000 по комаду које спомињеш сам потрошио на брисачe Champion. Мени су уз кочнице и светло брисачи апсолутно најважнији део опреме. Остало може да не ради, али те три ствари морају да буду ок. А ови брисачи су најбољи које сам имао до сада.
Link to comment
Auto bio u paketu koji sam želeo, ali sa 17cama koje nikako nisam želeo. Da sam sam sklopio istu konfuguraciju al sa 15cama koštao bi me prilično više, paradoksalno ali je tako. A opet, nameravao sam da dokupim čelične 15ce, nije mi palo na pamet da se raspitam da li mogu. Mada teško da bi me to odvratilo od kupovine.Ne znam za all season, čini mi se da mi je neko pominjao da mogu.
Šta će ti bre uopšte zimske gume, a i lanci. Ovde smo već valjda apsolvirali(8-njalker), da je sve to ujdurma države da otima pare, i ne treba se obazirati na te gluposti.
Link to comment
Čeka se Tiha jeza pa da objavite kapitulaciju.Kad sam već tu, postoje li uopšte neke jeftine zimske sedamnaestice na svetu?
"17" i "jeftine" ne idu u istu rečenicu <_< muku sam mučio dokle god sam ih vozio
Link to comment
  • 2 weeks later...

"Obavezna upotreba zimske opreme" - nije li to Zakon bilo gde u svetu?Kod mene, ako nemas zimsku opremu (zimske gume ili lance) mozes zesce da nayebes ako zaustavis saobracaj pa ekipe treba da te izvlace. Cena, mozda 10- 20 hiljada EUR, zavisi koliki si pichvajz napravio.Te "A/T" all terrain ili gume zadovoljavaju zakon samo ne zadovoljavaju ono sto ti stvarno treba: da prodjes kroz sneg i led.Yebo ih ja, Thai poplave su napravile haos u snabdevanju gumama. Nov novcat auto, bez zimskih guma, mogu da se vozim u lokalu, nista skijanje.Ima josh: tockovi sa zimskim gumama od prethodnog auta mi se keze iz bunkera gde stoje. Auto otisao, celi tockovi (4) stoje, jedva sam nasao ko ce da ih uzme za dzabe. Samo 6 meseci korisceni.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...