Jump to content
IGNORED

Da li ste leteli avionom i kako vam je bilo?


nesha taxista

Recommended Posts

SouthWest, a low cost carrier, moze da razbije "Premier" airlines.
A sad malo o SWA. Chekiranje je slichno chekanju u redu u opshtini, samo shto ne izvlachish broj, nego ti daju slovo kada se pojavish na gejtu. Svi sa slovom "A" u jedan red, "B" u drugi, "C" u treci. U avion prvo ulaze ovi sa "A", pa onda sa "B", pa za njima nastupaju dobitnici srednjeg sedishta. Ako necesh srednje sedishte, poranish na gejt. Super zabava ko voli da muva devojke u redu dok cheka da se ukrca u avion.Ako nemash direktan let i zakasnish na avion, letecesh najverovatnije sutra u isto vreme. SWA nije hub and spoke, pa zato nikad ne koriste istu rutu dva puta u jednom danu. Ako ti je originalan let bio Dallas-Baltimore-West Palm Beach, sledeca dobitna kombinacija sa istim danom polaska mozhe biti Dalas-Denver-Baltimore-Tampa-West Palm Beach. Ili neshto josh duzhe i gore. Good luck ako hoces Southwest-om da letish u DC. Letish u Baltimore, pa kolima u DC ili Virdziniju. Ko se nije klackao kruzhnim tokom saobracaja oko DC-ja za vreme rush hour-a ne zna shta je muka. SWA izbegava vece aerodrome jer su skupi, shto korishcenje SWA u kombinaciji sa nekom drugom kompanijom chini nemogucim.SWA booking je posebna pricha. Nisu u booking sistemu ni jedne onlajn kompanije, morash na njihov sajt da idesh da kupish kartu. SWA je jedina americhka kompanija koja ima "normalne" avione (737), a nema first class.Pa shta SWA ima da valja? Ima kozhna sedishta jakih boja, crvena i oker. Fali plava pa ko rumunska zastava. Ima i nasmejane stevke, u isto tako sharenim uniformama. To je valjda da bi bacanje tripova na 10 km visine bilo extra. Kako je SWA profitibilan? Kockali su se cenama nafte i izvukli dobitnu kombinaciju. Barel nafte placaju mnogo manje nego svi ostali. Plus koriste jeftine aerodrome, o chemu sam vec prichao.
Niko nece da leti sa njima. Cak i jadni Thai Airways je duplo skuplji nego the bottom of the barrel. I ne fali im putnika.
Air France, BA, KLM i Luftwaffe lete do mog grada i duplo su jeftiniji od americhke kompanije koja drzhi iste linije. Do ove godine sam uvek leteo evropskim linijama, a nedavno sam prvi put leteo u Evropu tom americhkom kompanijom jer sam imao FF. Ochekivao sam popluprazan avion jer su duplo skuplji, ali je bilo dupke puno. To bi valjda, po tvojoj logici, trebalo da znachi da je ta americhka kompanija dobra, a ovi ostali su bottom of the barrel? Jedina razlika koju sam primetio je da je profil putnika bio dosta drugachiji, i da se alkohol koji se sluzhio uz obrok naplacivao. Edited by ObiW
Link to comment
  • Replies 169
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    42

  • jms_uk

    30

  • nesha taxista

    21

  • ObiW

    12

A sad malo o SWA. Chekiranje je slichno chekanju u redu u opshtini, samo shto ne izvlachish broj, nego ti daju slovo kada se pojavish na gejtu. Svi sa slovom "A" u jedan red, "B" u drugi, "C" u treci. U avion prvo ulaze ovi sa "A", pa onda sa "B", pa za njima nastupaju dobitnici srednjeg sedishta. Ako necesh srednje sedishte, poranish na gejt. Super zabava ko voli da muva devojke u redu dok cheka da se ukrca u avion.Ako nemash direktan let i zakasnish na avion, letecesh najverovatnije sutra u isto vreme. SWA nije hub and spoke, pa zato nikad ne koriste istu rutu dva puta u jednom danu. Ako ti je originalan let bio Dallas-Baltimore-West Palm Beach, sledeca dobitna kombinacija sa istim danom polaska mozhe biti Dalas-Denver-Baltimore-Tampa-West Palm Beach. Ili neshto josh duzhe i gore. Good luck ako hoces Southwest-om da letish u DC. Letish u Baltimore, pa kolima u DC ili Virdziniju. Ko se nije klackao kruzhnim tokom saobracaja oko DC-ja za vreme rush hour-a ne zna shta je muka. SWA izbegava vece aerodrome jer su skupi, shto korishcenje SWA u kombinaciji sa nekom drugom kompanijom chini nemogucim.SWA booking je posebna pricha. Nisu u booking sistemu ni jedne onlajn kompanije, morash na njihov sajt da idesh da kupish kartu.
Pa to ti i pricam: pored svega toga su najprofitabilnija firma u Americkoj avijaciji. Dugo vremena su bili i jedina profitabilna.Kakve su sljivare onda "major carriers" kada ih se sije jedna low cost firma, jedan tip aviona, jedna klasa?(Bio sam na SW od Baltimore (BWI) 6 puta. Negde je sletao, St Loius.)
Pa shta SWA ima da valja? Ima kozhna sedishta jakih boja, crvena i oker. Fali plava pa ko rumunska zastava. Ima i nasmejane stevke, u isto tako sharenim uniformama. To je valjda da bi bacanje tripova na 10 km visine bilo extra. Kako je SWA profitibilan? Kockali su se cenama nafte i izvukli dobitnu kombinaciju. Barel nafte placaju mnogo manje nego svi ostali. Plus koriste jeftine aerodrome, o chemu sam vec prichao.
Oni su bili profitabilni i kad je nafta bila 30$ barrel.
Air France, BA, KLM i Luftwaffe lete do mog grada i duplo su jeftiniji od americhke kompanije koja drzhi iste linije. Do ove godine sam uvek leteo evropskim linijama, a nedavno sam prvi put leteo u Evropu tom americhkom kompanijom jer sam imao FF. Ochekivao sam popluprazan avion jer su duplo skuplji, ali je bilo dupke puno. To bi valjda, po tvojoj logici, trebalo da znachi da je ta americhka kompanija dobra, a ovi ostali su bottom of the barrel? Jedina razlika koju sam primetio je da je profil putnika bio dosta drugachiji, i da se alkohol koji se sluzhio uz obrok naplacivao.
Ne shvatas ti to. Duplo skuplje firme su iz Tokija uvek pune. Duplo jeftinije, americke - kako kad, uglavom ne idem sa njima. Sto ih onda svi izbegavaju pa im ni niska cena ne pomaze?Jos, za americke poslovne putnike firme imaju politiku da ih salju amerckim firmama. Edited by Yoyogi
Link to comment
Pogledaj narudzbine Boingovog Dreamlinera, uporedi sa Airbusom A380 i jasno je ko ima bolju viziju buducnosti avijacije, i ko pravi bolje avione.
Izvini ali usporedjivanje je malo glupo.Naravno da ce se prodati vise Boingovih Dreamlinera nego A380 jer uospte nisu avioni za isto trziste. A380 je pravljen za velike aerodrome to jest velike Hub-ove a Dreamliner za prevoz putnika prema manjim aerodromima. U stvari ta dva aviona se savrseno uklapaju (stim sto c airbus imati pandan Dreamliner-u - 2013 a Boing nema u planu da se suprostavi A380 - novi 747 nece nikada uspjeti se suprostaviti A380).
Link to comment

ATR ima problem sa maksimalnom visinom leta. Ne može uvek da leti "iznad vremena". Ovogodišnji put Beograd - Istanbul bio je odvratan, letelo se sve vreme kroz kišu i oblak, uz neprestanu turbulenciju i znak za obavezno vezivanje. Tek pred samo sletanje, kada se ušlo u vremenski obrazac Mramornog mora, uspeli su da na brzaka podele sendvičić i sokić. Ima i to jednu prednost: barem si zaista svestan da letiš!

Edited by vasudeva418
Link to comment

Pilots' weird illusions 'cause death'By Mark Schliebs December 03, 2007 11:28am * Every pilot will experience strange illusions* Illusions linked to fatal crashes worldwide* Often occur when pilot is not busy EVERY pilot will lose all sense of direction, height and speed while flying at some point, and some will even feel as though they are sitting on the wing watching themselves in the cockpit, a report from the Australian Transport Safety Bureau says. The report said between 90 to 100 per cent of aircraft pilots experienced "spatial disorientation" (SD) - one of the most common factors in plane crashes.

Edited by Indy
Link to comment
Izvini ali usporedjivanje je malo glupo.Naravno da ce se prodati vise Boingovih Dreamlinera nego A380 jer uospte nisu avioni za isto trziste.
Kada su se projektovali A380 i Dreamliner, postavljalo se pitanje "kakva ce biti strategija avio kompanija u sledecih 10 godina?". Vishe letova/veca fleksibilnost/minimalni troshkovi goriva po putniku ili manje letova/vishe putnika po letu? Boeing i Airbus su imali razlichite vizije buducnosti, i tako su nastala ta dva aviona koja se konceptualno razlikuju.Dreamliner do sada ima 3 puta vishe narudzbina od A380. Poshto je Dreamliner duplo jeftiniji od A380, to znachi da je i ukupna vrednost narudzbina Dreamlinera (u $$) veca od vrednosti narudzbine A380. To dovoljno govori ko je imao bolju viziju. Shto se tiche pravljenja aviona, pa Airbus je probio rok isporuke 18 meseci, a samim tim i budzet. Shta tebi shef kazhe kad zakasnish sa projektom i probijesh budzet? I na kraju, zashto bi Boeing uopshte pravio naslednika B747? Trzhishte jasno pokazuje gde za shta su kupci zainteresovani.
Link to comment
Pa to ti i pricam: pored svega toga su najprofitabilnija firma u Americkoj avijaciji. Dugo vremena su bili i jedina profitabilna.Kakve su sljivare onda "major carriers" kada ih se sije jedna low cost firma, jedan tip aviona, jedna klasa? Oni su bili profitabilni i kad je nafta bila 30$ barrel.
SWA nema "business travellers". Posle 11-og septembra, business travel se drastichno smanjio. SWA to nije pogodilo, a legacy carriers - jeste. To je tako trajalo do 2003-ce godine kada je business travel pocheo da se oporavlja, a bash te godine, kada je barel bio $30, je SWA uradio oil price hedging i zacementirao cenu barela nafte na $30-$35 do 2009. Iz USA Today: Southwest is the one consistently profitable major airline because its management was smart enough to buy 85% of the fuel required for this year's operations when oil was around $26 a barrel. The other six major airlines are now at the mercy of the market that isn't likely to get relief any time soon."Hedging," or buying a commodity now that you plan to use later, is a technique many businesses use to keep costs down. Southwest has buckets of cash and it locked into hedging contracts a few years ago when oil was substantially less expensive. So how long can Southwest enjoy 2003 oil prices? The airline is locked in at $32 a barrel for 65% of its fuel needs in 2006, $31 a barrel for 45% of its needs in 2007, $33 a barrel for 30% of it needs in 2008, and 25% of its fuel needs at $35 a barrel in 2009. So basically, it has a few years left to enjoy that wise decision.For travelers, the good news is the continuation of lower fares for the next few years. As Southwest's hedges roll off, it is likely to raise fares just enough to maintain profitability while competitors bleed to death. Around 2010 or so, when Southwest's hedges and cost advantages are gone, they will be forced to pay market prices for all their fuel needs. I would then expect to see a corresponding increase in airfares that surviving airlines will heartily embrace.I dread to see the end of the $99 one-way airline ticket, but given the current course of events, this is an eventuality. In the interim, hedging will keep airfares low. So my advice is fly now and pay later.
Ne shvatas ti to. Duplo skuplje firme su iz Tokija uvek pune. Duplo jeftinije, americke - kako kad, uglavom ne idem sa njima. Sto ih onda svi izbegavaju pa im ni niska cena ne pomaze?
Nemaju dovoljno Indijaca, Pakistanaca i Arapa da im popune linije za Ameriku? Ja sam do ove godine uvek leteo (chesto i rado) sa AF & LH, i (dva puta i nikad vishe) sa KLM za Evropu, i ta tri su uvek duplo jeftiniji od Amerikanaca, a gorenavedeni su chinili 90% mojih saputnika. Kada sam ove godine leteo sa duplo skupljim Amerikancima, avion je isto bio pun, ali nije bilo Indijaca, Pakistanaca i Arapa.
Link to comment
Kada su se projektovali A380 i Dreamliner, postavljalo se pitanje "kakva ce biti strategija avio kompanija u sledecih 10 godina?". Vishe letova/veca fleksibilnost/minimalni troshkovi goriva po putniku ili manje letova/vishe putnika po letu? Boeing i Airbus su imali razlichite vizije buducnosti, i tako su nastala ta dva aviona koja se konceptualno razlikuju.Dreamliner do sada ima 3 puta vishe narudzbina od A380. Poshto je Dreamliner duplo jeftiniji od A380, to znachi da je i ukupna vrednost narudzbina Dreamlinera (u $$) veca od vrednosti narudzbine A380. To dovoljno govori ko je imao bolju viziju. Shto se tiche pravljenja aviona, pa Airbus je probio rok isporuke 18 meseci, a samim tim i budzet. Shta tebi shef kazhe kad zakasnish sa projektom i probijesh budzet? I na kraju, zashto bi Boeing uopshte pravio naslednika B747? Trzhishte jasno pokazuje gde za shta su kupci zainteresovani.
Da, i meni je A 380 od početka delovao kao megalomanski projekat koji ima sve šanse da slavno propadne. Zato sam ga i uporedio s Hjuzom. Teško je skupiti 800 putnika koji bi svi na jedno mesto. Osim onog što si naveo štetu su imali i zbog niskog kursa dolara koji Boeingu pogoduje. Ja uvek navijam za moje Evropljane i priznajem da sam tu pristrasan, ali sad su stvarno preterali.
Link to comment
Da, i meni je A 380 od početka delovao kao megalomanski projekat koji ima sve šanse da slavno propadne. Zato sam ga i uporedio s Hjuzom. Teško je skupiti 800 putnika koji bi svi na jedno mesto. Osim onog što si naveo štetu su imali i zbog niskog kursa dolara koji Boeingu pogoduje. Ja uvek navijam za moje Evropljane i priznajem da sam tu pristrasan, ali sad su stvarno preterali.
Ocigledno, velike avione ce ubuduce praviti Airbus. Da oni nisu interesantni, ne bi bilo prodato 1400 dzambodzetova?.koji kako vreme protice ne postaju noviji nego juce i trebace zamena i tu je Boeing izgubio trku. U "me-too" pokusaju najavili su 747-8 ali je corak skrpio samo 25 narudzbi i 80 cargo.Najprofitabilnije linije - za London, New York, Los Angeles imaju ogranicen broj slotova i jedini nacin da se poveca kapacitet je da se vise putnika preveze jednim avionom.40% profita Qantas-a (najprofitabilnija avio firma na svetu, vise nego Singapore Airlines) dolazi od jedne jedine linije - Sydney-Los Angeles koju voze 4 puta dnevno.Dnevni direktan let za NY, dnevni za San Francisco, dva puta dnevno za London nece skoro, ako ikad, dobiti slotove. I takvih firmi ima 30-ak, sasvim fino ce A-380 da prodje sa njima. Niko ne namerava da sadasnje 747 ili A340 zamenjuje Dreamlineraima i preveze manje putnika svakim letom.Moja omiljena firma, ANA, bice prva da zameni 767 sa Dreamlinerima. BKK ce biti ako ne prva, onda jedna od prvih destinacija, gledacu da se ubrizgam na vreme.I kvalitet ce biti garantovan - 55% komponenti Dreamlinera se pravi u Japanu.
Link to comment
Da, i meni je A 380 od početka delovao kao megalomanski projekat koji ima sve šanse da slavno propadne. Zato sam ga i uporedio s Hjuzom. Teško je skupiti 800 putnika koji bi svi na jedno mesto. Osim onog što si naveo štetu su imali i zbog niskog kursa dolara koji Boeingu pogoduje. Ja uvek navijam za moje Evropljane i priznajem da sam tu pristrasan, ali sad su stvarno preterali.
Ja sam smatrao da je koncept Airbusa bolji, jer su veliki americhki aerodromi jednostavno pretrpani. Pre godinu dana je FAA naredio UAL i AA da smanje broj letova sa ORD (koji im je hub) jer su kashnjenja postala nepodnoshljiva chak i kada je lepo vreme. I sad u sve to josh dodje i Dreamliner koji prima putnika koliko i (pokojni) DC10/MD11 ili B757 i B767, samo je ekonomichniji? Sve je govorilo da je reshenje za zakrchenje saobracaja upravo A380, da bi se smanjio broj letova a ipak odrzhao isti protok putnika. Ali izgleda da ipak nisam u pravu i da industrija hoce Dreamliner...
Link to comment
To je isto kao da si rekao "industrija hoce kombije, autobusi su suvisni i nece trebati".
Hm. Ti si shef, i mozhesh da birash izmedju dva projekta. Jedan ti obezbedjudje prodaju 500+ komada nechega za 111 milijardi dolara, a drugi 150 komada necheg drugog za 50 milijardi dolara.Shta bi ti izabrao?
Link to comment
Hm. Ti si shef, i mozhesh da birash izmedju dva projekta. Jedan ti obezbedjudje prodaju 500+ komada nechega za 111 milijardi dolara, a drugi 150 komada necheg drugog za 50 milijardi dolara.Shta bi ti izabrao?
To neka fora sa pijace? Ovo nije nije normalno. Kao iz video igre.Imas problema sa "reading comprehension"?
Link to comment
To neka fora sa pijace? Ovo nije nije normalno. Kao iz video igre.Imas problema sa "reading comprehension"?
Pa slab si ti samuraj, mnogo se lako nervirash. Prochitaj ponovo pitanje, dobro razmisli, pa pokushaj da nadjesh odgovor. Evo da ti pokazhem koliko si mi simpatichan, dacu ti i pomocno pitanje: da li bi Airbus dao prvenstvo projektu A380 ili projektu A350 da su znali koliko ce narudzbina/para dobiti za A380, a koliko narudzbina/para je Boeing dobio za Dreamliner koji je u klasi A350?Pa pravili bi i oni kamione/A350 da su znali/imali viziju da to bolje prolazi na trzhishtu.
Link to comment
Pa slab si ti samuraj, mnogo se lako nervirash. Prochitaj ponovo pitanje, dobro razmisli, pa pokushaj da nadjesh odgovor. Evo da ti pokazhem koliko si mi simpatichan, dacu ti i pomocno pitanje: da li bi Airbus dao prvenstvo projektu A380 ili projektu A350 da su znali koliko ce narudzbina/para dobiti za A380, a koliko narudzbina/para je Boeing dobio za Dreamliner koji je u klasi A350?Pa pravili bi i oni kamione/A350 da su znali/imali viziju da to bolje prolazi na trzhishtu.
Adio
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...