Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

20 minutes ago, borris_ said:

Najbolje i da ne prave metro. :fantom:

treba da ga prave, naravno. ali da trase i stajališta odrede stručnjaci na osnovu kretanja ljudi, trasa postojećeg javnog prevoza, urbanističkih planova i drugih faktora. ne na osnovu političkih odluka i profita pojedinaca.

ja sam napisao par rečenica u vezi sa planiranom trasom i stanicama. trebalo bi se zapitati zašto se metro trasa ne vezuje saželezničkom stanicom u prokopu. ako praviš brzu prugu do pešte, ako planiraš revitalizaciju železnice u celini da li je normalno da se prokop ostavi jednoj autobuskoj liniji ka centru grada?

Link to comment
55 minutes ago, djordje geprat said:

treba da ga prave, naravno. ali da trase i stajališta odrede stručnjaci na osnovu kretanja ljudi, trasa postojećeg javnog prevoza, urbanističkih planova i drugih faktora. ne na osnovu političkih odluka i profita pojedinaca.

ja sam napisao par rečenica u vezi sa planiranom trasom i stanicama. trebalo bi se zapitati zašto se metro trasa ne vezuje saželezničkom stanicom u prokopu. ako praviš brzu prugu do pešte, ako planiraš revitalizaciju železnice u celini da li je normalno da se prokop ostavi jednoj autobuskoj liniji ka centru grada?

Ima u ovom elaboratu što je okačila beta, postoji alternativna/dopunska trasa dela linije 1 koja ide preko prokopa i kliničkog centra (umesto gazela/mostar). Ima tamo i gde će tačno biti koja stanica (mada piše da to nije 100% konačno). Hvala beta :)

Link to comment
10 hours ago, Frile said:

 

sajam - gazela: 650 m

gazela - palata pravde: 900 m

palata pravde - savski trg: 450 m

 

meni takođe to deluje nenormalno blizu, pogotovo što celom dužinom te trase paralelno postoji(*) autobuski i tramvajski saobraćaj

 

(*)  - postojaće dok ga temeljno ne sjebu

 

 

Utisak je mozda varljiv i kontekstualizovan ranijim iskustvima, kada je postojalo usko grlo oko Ade, a zatim se na tom potezu u spicu islo mic po mic oko Sajma, povezivanja na Gazelu i spustanja dole na autoput. Djilasov most je ukinuo guzve odmah posle Ade, a svakako ih nema posle Sajma ka Sarajevskoj i Savskoj, gde je ranije umeo da bude dobar krkljanac. Linije 52, 53 i 56 cak i u spicu odmah posle Sajma prolete do Zelenog venca, ili su makar ranije, dok Sarajevska nije postala okretnica. Iz tog ugla zaista nece bitno skratiti putovanje nekoga ko ide iz juznog dela grada ka centru, posebno ako posle mora da preseda ili pesaci da bi stigao do samog centra grada. Osim pokazivanja moci, ne razumem ni njihovu ideju zasto bi metro prolazio kroz Zabranjeni grad im? Da sto vise sirotinje moze da im dodje u park, na parking, ispod prozora itd.?

 

Inace, zdusno pozdravljam i cestite i meni nepoznate ljude iz Sekretarijata sa saobracaj, koji su promenili trasu linije 13 i na pocetnoj na Brdu ostavili samo liniju 12 za odlazak do sireg centra grada, pa ako je pomenuto vozilo udaljeno 11 stanica, kao sto je bilo jutros, imate opciju da se uhvatite za usi i igrate ili da otpesacite 5-10 minuta do sledece stanice. Vrlo uredno upravo 12-ice nema, dok 13-ica saobraca manje-vise po planu, iako 85 uvek moze da je pokrije. 

Edited by Malvo
Link to comment
3 hours ago, borris_ said:

Najbolje i da ne prave metro. :fantom:

Pa nije to pitanje ili/ili...

Nego ako krenu, naprave krljavo ili se "zaglave" onda problem postaje jos gori...

Link to comment

čitam ovaj elaborat i logičnije mi je da trasa ide preko prokopa i kliničkog centra. i u ekološkom smislu, čak. dođe čovek vozom od nekud treba da ide u KCS tu je. lično, čini mi se jeftinije i korisnije za one koji dolaze s juga da se metro uopšte ne spušta s banovog brda ka sajmu nego da pravo s pijace ide u prokop. čak i negde u elaboratu piše da trasu ne treba poklapati sa postojećom tramvajskom.

 

drugo, podatak da je učešće bg voza u broju putnika 1% se da povećeti većim brojem vozova i novim linijama. recimo da se iz mladenovca ne ide samo do prokopa već do zemuna. verujem da bi priličan broj ljudi ostavio auto kod rakovičke stanice i odvezao se vozom do novog beograda / zemuna.

 

dobro je što se planira pruga od zemuna do aerodroma.

Link to comment

E, da prijavim da sam se vozio Beovozom par puta, od Vuka ili Karadjordjevog parka do Tose i Zemuna. Apsolutno nadrealno iskustvo, stizao sam u proseku za 12minuta. Stanica ispod Vuka je vrh, ove ostale sa starobeogradske strane ok, sa novobeogradske su krs, kao ona Lastina stajalista uz put za Rakovicu. Voz je ko pokretna kolera, i spolja i iznutra, ali radi ko svajcarski sat sto je veliko otkrovenje za Beograd.

 

Umesto da palamude i bacaju pare na "marketinsku popularizaciju GPSa" mogli su malo da urede te stanice na Nbgu, i organizuju neke dodatne prevoze koje ce te stanice povezati sa civilizacijom, mislim da bi mnogo vise ljudi koristilo voz tada.

 

edit: minus je sto ide na svakih sat vremena, valjalo bi bar na pola sata da ide

Edited by goofs
Link to comment
1 hour ago, goofs said:

E, da prijavim da sam se vozio Beovozom par puta, od Vuka ili Karadjordjevog parka do Tose i Zemuna. Apsolutno nadrealno iskustvo, stizao sam u proseku za 12minuta. Stanica ispod Vuka je vrh, ove ostale sa starobeogradske strane ok, sa novobeogradske su krs, kao ona Lastina stajalista uz put za Rakovicu. Voz je ko pokretna kolera, i spolja i iznutra, ali radi ko svajcarski sat sto je veliko otkrovenje za Beograd.

 

Umesto da palamude i bacaju pare na "marketinsku popularizaciju GPSa" mogli su malo da urede te stanice na Nbgu, i organizuju neke dodatne prevoze koje ce te stanice povezati sa civilizacijom, mislim da bi mnogo vise ljudi koristilo voz tada.

 

edit: minus je sto ide na svakih sat vremena, valjalo bi bar na pola sata da ide

ja stalno koristim voz. sad, imaš one ižvrljane spolja kompozicije sa sedištima iz nove varoši koja imaju polomljene nalone za glavu ali imaš inovije kompozicije, neižvrljane i sa tapacirungom koji obuhvata i naslone. zavisi na šta naletiš.  

 

red vožnje jemalo popravljen ubacivanjem na pola sata u špicevima. dešava se da je popunjen kada stigne u rakovicu a nikad nije ušlo manje od 40 ljudi. dovoljan bi bio i parking blizu stanica. ovde u rakovici ljudi ostavljaju kola i na tramvajskim šinama.

 

EDIT: sa nbg strane, autobusi i tramvaj idu tačno ispod voza. možda bi zemun mogao da se doradi, tamo 612 ide na 50 minuta.

Edited by djordje geprat
Link to comment

neophodno je da stanice imaju bolji pristup, rešena parkirališta i ukrštanja sa drugim vidovima saobraćaja. 

sve to bi moglo da se reši da ima volje i želje i da se svaki milimetar slobodnih površina ne uzurpira za potrebe stanogradnje i za poslovni prostor.

 

 

Link to comment

Pa to, da, i to mnogo lakse i jeftinije od izgradnje metroa. Nije potpuno resenje, ali je pocetak.

 

^^ samo na izvrljane sam nailazio, ali ok, stanje vagona je najmanji problem u celoj prici, i najlakse se popravi. 

Link to comment

Egis je radio studiju i ovo im nije prvi put da rade na metro projektu. Tako da ta priča da je Vesic projektovao metro linije ne pije vodu.

Kao što rekoh prosječan razmak stanica od 900m je sasvim normalan za jednu metro liniju.  

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...