Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

1 hour ago, Hamlet Strašni said:

Malo je to problematično poređenje. Ne možeš da voziš taksi ako nemaš kola. Meni je to jedino problematično u zahtevima taksista - ograničenje broja. Ko ispuni uslove koji treba da budu strogi i da se poštuju trebalo bi da može da bude taksista. Kao što svako ko ispuni uslove može da bude advokat ili da otvori pekaru. 

 

Ja ne mogu da verujem da bi u beogradu odjednom bilo 10000 taksista ako bi se poštovalo sve ono što sam malo ranije kačio - odgovarajući auto, završena škola, ispit jezika i slično. Meni se često dešava da ne mogu da nađem taksi kada su špicevi, a znam da me recimo beo taksi vodi kao stalnu mušteriju i da se posebno trude da mi pošalju vozilo.

 

 

 

 

Naprotiv uslovi ne treba da budu strogi, osim normalni za tehničku ispravnost vozila. Nikakve škole i jezici. Aplikacije i tržište sve rešavaju. Meni recimo ne smeta da me vozi taksista u šorcu, japankama i sa blagim vonjem na češnjak ako će mi ponuditi diskont. Samo želim da unapred znam sve parametre i uslove vozila , vozača i cene pa na osnovu toga odlučim. Ko hoće poliglote,  uključujući svahili, u smokingu, molim lepo ima da plati više.

Podrazumeva se da poresko opterećenje, osiguranje vozila, lekarski pregledi i te neke opšte stavke moraju biti za sve jednaki.

 

Link to comment
On 13.3.2019. at 22:11, Milosh76 said:

Neso, sta mislis o ovim uslovma za dobijanje taksi dozvole:

1) auto ne sme biti stariji od 10 godina.
2) vozac mora biti obucen u kosulju, pantalone i cipele
3) vozac mora znati bar engleski jezik
4) vozac ne sme biti osudjen ni za jedan saobracajni prekrsaj
5) svaki auto mora imati gepek veci od 400l (ne moze Punto, Sandero i sl vozila)
6) ne sme da radi duze od 8h dnevno i mora imati 1 dan u nedelji kad ne radi
7) vise puta mesecno random kontrole na alkohol i opijate

A sa druge strane
1) povoljni krediti za nova vozila
2) gps u svakom vozilu
3) ostrije kazne za napade na taksiste

Ovo pod 6 ne pije vodu bez uvodjenja tahografa u vozila, a tek bi se onda podigla buna. 

 

A i sve je to lako resivo jedan Kragujevac vec ima taxi prevoznika gde vozac nose kossulje i kravate,mirise u vozilima i cute kao zaliveni.

Link to comment
3 hours ago, Hamlet Strašni said:

Malo je to problematično poređenje. Ne možeš da voziš taksi ako nemaš kola. Meni je to jedino problematično u zahtevima taksista - ograničenje broja. Ko ispuni uslove koji treba da budu strogi i da se poštuju trebalo bi da može da bude taksista. Kao što svako ko ispuni uslove može da bude advokat ili da otvori pekaru. 

 

Ja ne mogu da verujem da bi u beogradu odjednom bilo 10000 taksista ako bi se poštovalo sve ono što sam malo ranije kačio - odgovarajući auto, završena škola, ispit jezika i slično. Meni se često dešava da ne mogu da nađem taksi kada su špicevi, a znam da me recimo beo taksi vodi kao stalnu mušteriju i da se posebno trude da mi pošalju vozilo.

 

 

 

Ma to ograničavanje je , ponavljam, priznavanje nemoći države da ne može da sprovede uslove koje je sama prepisala.

Kada bi to uradila, mislim da bi ih bilo manje nego danas. U početku.

Ovako se gleda kroz prste, zbog obostrane "koristi"...

Link to comment
Ovo pod 6 ne pije vodu bez uvodjenja tahografa u vozila, a tek bi se onda podigla buna.

Ne mora tahograf, moze da se vidi i po racunima sa taksimetra izdatim za voznje tokom dana da li su prebaceni tih 8 sati.


Sent from my iTelephone using Tapatalk
Link to comment

Moze i tako, ali tahograf je vec oproban sistem i ne treba 8 sati vec i njima urediti radno vreme po AETR-u 9 sati voznje od toga 4,5 neprekidno pauza 45 min pa opet 4,5 voznje i sto je najbitnije 56 sati nedeljno, dakle jedan dan u nedelji odmara sigurno, a svake druge nakon 90 sati voznje mora ceo vikend. 

 

I imalo bi posla za sve koji taksiraju, a ne da voze i po 12 sati svaki dan. 

Edited by SDSG
Link to comment

Cccccc ej koja je to bezobrastina i mafijozluk, pa s kojim pravom napadaju ljude? Ovo nije prvi put da se desava. Jel se neko vrlo taksi udruzenje ogradilo od toga?

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

Link to comment
On 14.3.2019. at 15:20, laser lotus said:

Sledeći korak je da opet ožive brodiće kao dio javnog saobraćaja - prije 15tak godina su nešto trabunjali oko brodova koji bi išli od bloka 45 pa do Ušća.

 

 

Da su pametni koristili bi ih i te kako.

Link to comment

Povratna karta Blokovi -  Ada košta 150 dinara (za ~1km vožnje). Od bloka 45 do Savskog pristaništa je 6km, sa povratkom to je 12km. Da li karta treba da košta 1500 dinara?

 

Recimo da su u pitanju veća plovila pa da su efikasnija, ali s druge strane, do Ade voze samo kad imaju putnike dok bi ovi kao dio gradskog saobraćaja trebali da imaju redovne polaske bez obzira na broj putnika. Uz još jednu-dvije stanice trebalo bi im sat vremena vožnje u jednom smjeru. Da idu na svakih pola sata trebaju barem 4 brodića. Koja populacija bi bila zainteresovana? Male su šanse da bi neko iz Bežanijskih blokova dolazio do Save da bi onda putovao sat vremena. Dakle vjerovatno samo Savski blokovi, a i to vjerovatno ne računajući dio uz Jurija Gagarina. A i tada smo ljudi koji mogu sebi da priušte sat vremena putovanja pa da doputuju do mjesta gdje će u 90% slučajeva presjedati na neki drugi prevoz na koji su mogli da se ukrcaju i u samom startu.

 

Meni ti brodići izgledaju super kao dio turističke ponude, ali što se tiče gradskog saobraćaja su mi otprilike u nivou ovoga sa premrežavanjem grada žičarom.

 

 

Link to comment
On 14.3.2019. at 22:27, Luther said:

 

Pa mene pre svega interesuje ovo boldovano. Jedini racionalan razlog za ograničenje broja vozila  bi bio, po meni, da bi se  bitno povećao broj vozila na ulicama kada se ne bi ograničio broj taksista a što bi dovelo do veoma usporenog saobraćaja.

Sve ostalo se može regulisati različitim licencama za prevoz (dozvola za stajališta ako neko želi a ovi iz car go to i ne traže, korišćenje žute trake) i što manim preprekama za ulazak u taksi službu i regulacijama. Pa neka tržište odluči koliki je broj moguć a sami korisnici hoće li skuplji prevoz u limo ili jeftiniji u puntu. Moderna tehnoologija omogućava da u svakom trenutku izabereš baš ono što ti treba i koliko želiš da platiš.

Mislim beznadežno se opirete uvođenju nove tehnologije u trenutku kad je pred vratima još novija, autonomna vozila bez vozača.

Suština tu nije u novoj tehnologiji nego u ceni. Da su ovi koji voze po taksimetru jeftiniji 30% od Car - go niko tu aplikaciju ne bi ni skinuo, a kamoli koristio. Kad sam pisao o prostoru mislio sam na legalne taksiste, što Car - go nije. To je činjenica. Isto tako je činjenica da je taksi aplikacija u Srbiji korišćena još pre nego što je ta firma počela sa radom. Jedina novina je u Beogradu masovan ulazak u polje prevoza velikog broja ljudi koji rade na crno, a to baš i nije neka visoka tehnologija. 

Nadam se da testovi sa kolima bez vozača u kojima je već poginulo više ljudi neće biti vršeni u Srbiji. Bar ne za mog života, a posle kako hoćete. 

Link to comment
On 15.3.2019. at 7:35, Hamlet Strašni said:

Како то мислиш? Пуне Теразије радњи. 

Jesu, ali da sad to otvoriš tamo gde za to nije predviđeno nećeš moći. Kao što ne možeš na poljoprivrednom zemljištu da gradiš fabriku bez obzira što imaš uredno registrovano građevinsko preduzeće. 

Link to comment

Ali nije ograničen broj pekara, u svakom prostoru koji odgovara uslovima, kao sto u svakim kolima koja odgovaraju mozes da voziš taksi. Urbanizam i obavljanje delatnosti su dve potpuno razlicite stvarii ne mogu se uporedjivati.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...