Jump to content
belch

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?

Recommended Posts

Timmy

Nisam rekao da je to bitan deo prevoza. Jer nije. Al je dobar pomoćni metod.

nesha taxista

Više promotivni, kao neka turistička atrakcija koja bi mogla Beograd da prikaže u lepšem svetlu. Nije loša ideja. 

Delija67
24 minutes ago, laser lotus said:

Pa meni nije izgledalo da to može da bude bitan dio gradskog prevoza. Ne znam da negdje postoje gondole i čamci kao bitan dio gradskog prevoza - možda kao turistička atrakcija. I onda, gdje napraviti pristaništa, koliko ljudi gravitira njima, koliko su udaljena od drugih vrsta javnog prevoza, koliko treba brodića da bi išli u nekom pristojnom intervalu (i tako bili prihvatljiva alternativa čekanju autobusa koji ipak idu relativno često).

U Bangkoku su brodici bitan deo gradskog saobracaja.

laser lotus

Tačno sam znao da će neko da se uhvati toga - imao sam scene iz Džems Bonda u glavi dok sam kucao :)

Mala razlika između Bankoka i Beograda je što oni imaju milijardu kanala u gradu u odnosu na dvije rijeke čije su obale mahom nenaseljene.

Luther
On 13.3.2019. at 22:00, nesha taxista said:

Ako se dobro sećam predviđen broj je nešto preko 6000. U svemu postoje ograničenja. Ti možeš registrovati trgovinsku firmu, ali ne možeš otvoriti radnju nasred Terazija. Osim uslova vezanih za protok saobraćaja (što sam već objasnio pre nekoliko strana) javlja se i problem parkinga (za duplo više taksista treba i isto toliko stajališta), a zatim pošto država propisuje uslove pod kojima neko može da obavlja delatnost naravno da se moraju stvoriti i okolnosti pod kojima se ti uslovi mogu ispuniti. 

Planirani broj taksija u gradovima nije nikakva srpska izmišljotina. U Švajcarskoj recimo to postoji mnogo decenija unazad. To sam naveo kao primer zato što taj isti Car - go tamo radi sa legalnim obeleženim taksi vozilima i prilagodio se tamošnjim propisima. 

Pa mene pre svega interesuje ovo boldovano. Jedini racionalan razlog za ograničenje broja vozila  bi bio, po meni, da bi se  bitno povećao broj vozila na ulicama kada se ne bi ograničio broj taksista a što bi dovelo do veoma usporenog saobraćaja.

Sve ostalo se može regulisati različitim licencama za prevoz (dozvola za stajališta ako neko želi a ovi iz car go to i ne traže, korišćenje žute trake) i što manim preprekama za ulazak u taksi službu i regulacijama. Pa neka tržište odluči koliki je broj moguć a sami korisnici hoće li skuplji prevoz u limo ili jeftiniji u puntu. Moderna tehnoologija omogućava da u svakom trenutku izabereš baš ono što ti treba i koliko želiš da platiš.

Mislim beznadežno se opirete uvođenju nove tehnologije u trenutku kad je pred vratima još novija, autonomna vozila bez vozača.

hazard
7 hours ago, laser lotus said:

Pa meni nije izgledalo da to može da bude bitan dio gradskog prevoza. Ne znam da negdje postoje gondole i čamci kao bitan dio gradskog prevoza - 

Istanbul

hazard
49 minutes ago, Luther said:

Pa mene pre svega interesuje ovo boldovano. Jedini racionalan razlog za ograničenje broja vozila  bi bio, po meni, da bi se  bitno povećao broj vozila na ulicama kada se ne bi ograničio broj taksista a što bi dovelo do veoma usporenog saobraćaja.

Sve ostalo se može regulisati različitim licencama za prevoz (dozvola za stajališta ako neko želi a ovi iz car go to i ne traže, korišćenje žute trake) i što manim preprekama za ulazak u taksi službu i regulacijama. Pa neka tržište odluči koliki je broj moguć a sami korisnici hoće li skuplji prevoz u limo ili jeftiniji u puntu. Moderna tehnoologija omogućava da u svakom trenutku izabereš baš ono što ti treba i koliko želiš da platiš.

Mislim beznadežno se opirete uvođenju nove tehnologije u trenutku kad je pred vratima još novija, autonomna vozila bez vozača.

+1

Btw taksista ima oko 6700. Po svežim informacijama Car:GO vozača ima nešto preko hiljadu, ali većina ne radi puno radno vreme.

namenski
7 hours ago, laser lotus said:

Ne znam da negdje postoje gondole i čamci kao bitan dio gradskog prevoza

Njujork, Seattle...

Doduse, nisu bas camci, ali ima i njih i to poprilicno...

laser lotus

Da, Istanbul mi je promakao iako sam bio tamo i prevozio se čamcima :isuse:.

Bio sam i u Njujorku i mada postoje trajekti pored mostova, tunela i metroa realno čine minoran dio saobraćaja te sam sklon da ne prihvatim primjedbu :D

Za Sijetl nisam imao pojma.

OK, povlačim tvrdnju mada mi ideja za Beograd i dalje izgleda glupo, bar u obliku u kome je bila predstavljena prije 15tak godina.

Anonymous
17 hours ago, djeneralche said:

Od kada je ubadanje nozem saobracajni prekrsaj.

Pa nije, ali je sa zatvorskim stažom dobio dozvolu da taksira, tako da ima da giljamo do toga da nekom zbog saobraćajnog prekršaja bude zabranjeno taksiranje.

Anonymous
9 hours ago, laser lotus said:

Sledeći korak je da opet ožive brodiće kao dio javnog saobraćaja - prije 15tak godina su nešto trabunjali oko brodova koji bi išli od bloka 45 pa do Ušća.

Nisu trabunjali, nego su i išli (tj. išao je jedan), ja se vozio od Brankovog mosta, preko Ade, do blokova. Trajalo par meseci i digli ruke, narod više voli da se kolje po autobusima.

Bujodrag
1 hour ago, Anonymous said:

Pa nije, ali je sa zatvorskim stažom dobio dozvolu da taksira, tako da ima da giljamo do toga da nekom zbog saobraćajnog prekršaja bude zabranjeno taksiranje.

Pa čekaj, ako je odslužio kaznu, nije li time namirio svoj dug društvu.

Načelno gledano, čemu onda kazna služi ako posle nje čovek ne počinje, opet, od nule? 

Ili nijedan zločin nije oprostiv i zatvori i kazne ne služe ničemu.

Verovatno ne, Mišel Fuko je dobro pisao o tome opisujući kažnjenike kao savremene gubavce.

Anonymous

laser lotus
2 hours ago, Anonymous said:

Nisu trabunjali, nego su i išli (tj. išao je jedan), ja se vozio od Brankovog mosta, preko Ade, do blokova. Trajalo par meseci i digli ruke, narod više voli da se kolje po autobusima.

Mda, narod je stoka pa ne zna šta mu više odgovara.

Vjerovatno je totalno neisplativo (u smislu da bi trebale mnogo veće subvencije nego što se inače daju GSPu) da naprave da ta linija liči na nešto.

S druge strane, ovih par čamaca što voze na liniji blokovi - Ada se razbiše od posla ljeti tako da ipak ispada da narod može da prepozna šta mu odgovara.

Anonymous

Ja ne znam zašto je to bilo puklo. Da li to nisu bili dovoljno reklamirali, ili šta? Realno, od Brankovog mosta do bloka 45 ćeš brže (i lepše) stići brodićem nego autobusom. A brodić je bio u GSP sistemu.