Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

On 10.3.2019. at 0:59, Luther said:

 

Ako sam dobro razumeo ti si imao uvid u tu studiju, pa me interesuje šta je opravdaje, obrazloženje da se ograniči broj taksista u jednom gradu. Ne ograničava se broj pekara, kafića, apoteka, ali taksi vozila da. Šta je tu tako posebno. I zašto baš na 5000 za Beograd a ne 4000 ili 10000? To što je nešto predviđeno zakonom nije razlog jer svašta može, a i bude, izlobirano pa se prema interesima jedne uske grupe ili pojedinca prave zakoni i propisi.

Ako se dobro sećam predviđen broj je nešto preko 6000. U svemu postoje ograničenja. Ti možeš registrovati trgovinsku firmu, ali ne možeš otvoriti radnju nasred Terazija. Osim uslova vezanih za protok saobraćaja (što sam već objasnio pre nekoliko strana) javlja se i problem parkinga (za duplo više taksista treba i isto toliko stajališta), a zatim pošto država propisuje uslove pod kojima neko može da obavlja delatnost naravno da se moraju stvoriti i okolnosti pod kojima se ti uslovi mogu ispuniti. 

Planirani broj taksija u gradovima nije nikakva srpska izmišljotina. U Švajcarskoj recimo to postoji mnogo decenija unazad. To sam naveo kao primer zato što taj isti Car - go tamo radi sa legalnim obeleženim taksi vozilima i prilagodio se tamošnjim propisima. 

Edited by nesha taxista
Link to comment

Neso, sta mislis o ovim uslovma za dobijanje taksi dozvole:

1) auto ne sme biti stariji od 10 godina.
2) vozac mora biti obucen u kosulju, pantalone i cipele
3) vozac mora znati bar engleski jezik
4) vozac ne sme biti osudjen ni za jedan saobracajni prekrsaj
5) svaki auto mora imati gepek veci od 400l (ne moze Punto, Sandero i sl vozila)
6) ne sme da radi duze od 8h dnevno i mora imati 1 dan u nedelji kad ne radi
7) vise puta mesecno random kontrole na alkohol i opijate

A sa druge strane
1) povoljni krediti za nova vozila
2) gps u svakom vozilu
3) ostrije kazne za napade na taksiste

Link to comment
30 minutes ago, Milosh76 said:

Neso, sta mislis o ovim uslovma za dobijanje taksi dozvole:

1) auto ne sme biti stariji od 10 godina.
2) vozac mora biti obucen u kosulju, pantalone i cipele
3) vozac mora znati bar engleski jezik
4) vozac ne sme biti osudjen ni za jedan saobracajni prekrsaj
5) svaki auto mora imati gepek veci od 400l (ne moze Punto, Sandero i sl vozila)
6) ne sme da radi duze od 8h dnevno i mora imati 1 dan u nedelji kad ne radi
7) vise puta mesecno random kontrole na alkohol i opijate

A sa druge strane
1) povoljni krediti za nova vozila
2) gps u svakom vozilu
3) ostrije kazne za napade na taksiste

1) Bivalo je recimo baš u NS da je ograničavana starost i onda su taksisti kupovali lošije, a mlađe automobile. Većinu putnika da pitaš da li bi se radije vozili u Mercedesu iz 2006. ili Golfu iz 2012. izabrali bi prvog, tako da ne mislim da je to baš najsrećnije rešenje. 

2) Što se mene tiče - može. U nekim gradovima i firmama to već postoji. 

3) Apsolutno, nepoznavanje stranog jezika za bilo koju profesiju koja dolazi u dodir sa strancima je nedopustivo. Pošto je engleski najčešće u upotrebi treba da bude prioritet.

4) U tom slučaju bi ostalo veoma malo taksista, a ionako je žalba da ih je premalo. Ja bih se držao rešenja da nije krivično kažnjavan.

5) Punto i Sandero ne mogu ni po sadašnjem zakonu, kao ni mnogi drugi automobili, već sam pominjao uslove. Oni koji ih još imaju moraju ih najkasnije sledeće godine zameniti. 

6) Ovo bih lično veoma voleo, ali kako to ostvariti? Tu bi onda zaista morala da budu još veća ograničenja, a ponegde i podizanje cena. Kako to kontrolisati? U nekim zemljama je postojao elektronski uređaj koji je isključivao taksimetar posle određenog vremena, dok su druge zahtevale naknadnu ugradnju tahografa u vozilo (kao što ga imaju kamioni i autobusi). Međutim, Uber je svojim igrama uspeo da poništi dobar deo toga, a kod nas i bez toga imamo pojavu masovnog prekovremenog rada na autobusima i kamionima uprkos tahografima. 

7) Apsolutno, svi učesnici u saobraćaju, pa naravno i taksisti treba da budu kontrolisani.  Alkohol i prebrza vožnja su najčešći uzroci saobraćajnih nezgoda. Kod opijata je doduše problem, to baš ne ide jednostavno dregerom kao alkohol. 

 

Što se tiče one druge strane - kreditne uslove samostalno određuju banke, a one više nisu u državnom vlasništvu  tako da tu teško da može nešto da se njima odredi. GPS u Novom Sadu znam da već ima bar 90%, a čujem da je i u Beogradu većina, ali ne baš tolika. Slažem se da treba da imaju svi. Ja imam. Oštrije kazne - ne znam, bilo je nekad tako, pa je opet bilo i napada i ubistava. 

Edited by nesha taxista
Link to comment
3 hours ago, Milosh76 said:

Neso, sta mislis o ovim uslovma za dobijanje taksi dozvole:

1) auto ne sme biti stariji od 10 godina.
2) vozac mora biti obucen u kosulju, pantalone i cipele
3) vozac mora znati bar engleski jezik
4) vozac ne sme biti osudjen ni za jedan saobracajni prekrsaj
5) svaki auto mora imati gepek veci od 400l (ne moze Punto, Sandero i sl vozila)
6) ne sme da radi duze od 8h dnevno i mora imati 1 dan u nedelji kad ne radi
7) vise puta mesecno random kontrole na alkohol i opijate

A sa druge strane
1) povoljni krediti za nova vozila
2) gps u svakom vozilu
3) ostrije kazne za napade na taksiste

 

Ne znam da li se zakon u međuvremenu promenio, ali znam da je ludi Vicke, koji je nožem nabadao slučajne prolaznike u parkiću kod Skupštine i u zatvoru bio, bez problema postao taksista svojevremeno.

Link to comment
5 hours ago, Anonymous said:

Ne znam da li se zakon u međuvremenu promenio, ali znam da je ludi Vicke, koji je nožem nabadao slučajne prolaznike u parkiću kod Skupštine i u zatvoru bio, bez problema postao taksista svojevremeno.

Pa kad jedan Mali moze da doktorira, moze i Vicke da taksira, ne vidim u cemu je problem... :sleep:

Link to comment
6 hours ago, Anonymous said:

 

Ne znam da li se zakon u međuvremenu promenio, ali znam da je ludi Vicke, koji je nožem nabadao slučajne prolaznike u parkiću kod Skupštine i u zatvoru bio, bez problema postao taksista svojevremeno.

Od kada je ubadanje nozem saobracajni prekrsaj.

Link to comment

Sledeći korak je da opet ožive brodiće kao dio javnog saobraćaja - prije 15tak godina su nešto trabunjali oko brodova koji bi išli od bloka 45 pa do Ušća.

Link to comment

Pa meni nije izgledalo da to može da bude bitan dio gradskog prevoza. Ne znam da negdje postoje gondole i čamci kao bitan dio gradskog prevoza - možda kao turistička atrakcija. I onda, gdje napraviti pristaništa, koliko ljudi gravitira njima, koliko su udaljena od drugih vrsta javnog prevoza, koliko treba brodića da bi išli u nekom pristojnom intervalu (i tako bili prihvatljiva alternativa čekanju autobusa koji ipak idu relativno često).

Link to comment
24 minutes ago, laser lotus said:

Pa meni nije izgledalo da to može da bude bitan dio gradskog prevoza. Ne znam da negdje postoje gondole i čamci kao bitan dio gradskog prevoza - možda kao turistička atrakcija. I onda, gdje napraviti pristaništa, koliko ljudi gravitira njima, koliko su udaljena od drugih vrsta javnog prevoza, koliko treba brodića da bi išli u nekom pristojnom intervalu (i tako bili prihvatljiva alternativa čekanju autobusa koji ipak idu relativno često).

U Bangkoku su brodici bitan deo gradskog saobracaja.

Link to comment

Tačno sam znao da će neko da se uhvati toga - imao sam scene iz Džems Bonda u glavi dok sam kucao :)

Mala razlika između Bankoka i Beograda je što oni imaju milijardu kanala u gradu u odnosu na dvije rijeke čije su obale mahom nenaseljene.

Link to comment
On 13.3.2019. at 22:00, nesha taxista said:

Ako se dobro sećam predviđen broj je nešto preko 6000. U svemu postoje ograničenja. Ti možeš registrovati trgovinsku firmu, ali ne možeš otvoriti radnju nasred Terazija. Osim uslova vezanih za protok saobraćaja (što sam već objasnio pre nekoliko strana) javlja se i problem parkinga (za duplo više taksista treba i isto toliko stajališta), a zatim pošto država propisuje uslove pod kojima neko može da obavlja delatnost naravno da se moraju stvoriti i okolnosti pod kojima se ti uslovi mogu ispuniti. 

Planirani broj taksija u gradovima nije nikakva srpska izmišljotina. U Švajcarskoj recimo to postoji mnogo decenija unazad. To sam naveo kao primer zato što taj isti Car - go tamo radi sa legalnim obeleženim taksi vozilima i prilagodio se tamošnjim propisima. 

 

Pa mene pre svega interesuje ovo boldovano. Jedini racionalan razlog za ograničenje broja vozila  bi bio, po meni, da bi se  bitno povećao broj vozila na ulicama kada se ne bi ograničio broj taksista a što bi dovelo do veoma usporenog saobraćaja.

Sve ostalo se može regulisati različitim licencama za prevoz (dozvola za stajališta ako neko želi a ovi iz car go to i ne traže, korišćenje žute trake) i što manim preprekama za ulazak u taksi službu i regulacijama. Pa neka tržište odluči koliki je broj moguć a sami korisnici hoće li skuplji prevoz u limo ili jeftiniji u puntu. Moderna tehnoologija omogućava da u svakom trenutku izabereš baš ono što ti treba i koliko želiš da platiš.

Mislim beznadežno se opirete uvođenju nove tehnologije u trenutku kad je pred vratima još novija, autonomna vozila bez vozača.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...