Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

22 hours ago, Hamlet Strašni said:

Mislim da treba da se propisuju standardi za vozila javnog prevoza isto kao što se propisuje obaveza vezivanja pojasa, nošenja šlema ili standardi za proizvodnju i pakovanje hrane. 

 

Potrošač treba da ima relativno veliko poverenje kada kupuje robu ili uslugu da ona ispunjava standarde kvaliteta i bezbednosti a ne da mora da razmišlja svaki put šta i kako. 

 

Ako zovem vozilo, biće osigurano, registrovano, vozač će znati gde ide i imaću mesta da sednem?


Uslovi za car:go vozače:

 

Quote

Vozačko iskustvo duže od pet godina
Test poznavanja grada
Posedovanje vozačke dozvole
Sopstveni automobil ne stariji od 10 godina
Sopstveni Android uređaj (minimum 4.0)
Potvrda o nekažnjavanju
Poznavanje savremenih tehnologija (aplikacije, pametni telefoni…)
Test ličnosti

 

Tu ne piše, ali koliko se sećam postoji i ograničenje po pitanju automobila, mora imati četvoro vrata i biti bar u klasi Punta (dakle ne može Jugo, Smart, ili tako nešto). Punta voze i taksisti, tako da ako zoveš Car:GO, imaćeš mesta da sedneš koliko i u taksiju.

 

Btw, par puta mi se desilo da idem u neki deo grada koji ne poznajem (znam samo adresu), i namerno zovem taksi, računajući da će mi se javiti neko ko taj deo grada poznaje...i dođe mi lik koji me ispituje a gde je to, pa vadi plan grada i lista (u vreme pre nego što je svaki drugi taksista kupio GPS) ili ukucava u navigaciju (posle). Tako jedan taksista nije umeo da nađe ulicu na Mirijevu, kružio je, na kraju sam rekao samo da me pusti da izađem i onda sam ja lutao sledećih 20 minuta dok nisam našao ono što sam tražio (to je bilo pre rasprostranjenosti GPS uređaja).

 

Inače ja kada zovem/zaustavljam taksi večito brinem da li 

1) će taksista da bude neki kreten (bili su slučajevi kada je vozač hteo da izađe da se bije sa drugim učesnikom saobraćaja, a kretenska vožnja je tek standardni deo ,,paketa")

2) će taksista da ,,šteluje" taksimetar da me pokrade

3) će da me smara što nemam sitno, jer zaboga dajem 1000 dinara za vožnju koja košta 450 dinara, i da li će mi vratiti (sav) kusur.

 

Dakle, ,,poverenje" u taksiste jednostavno nemam. A tome da li zna gde ide, koliku mu je auto i da li je osiguran ne stignem da razmišljam.

 

Za Car:GO-om se osećam potpuno bezbrižno po pitanju ove tri stavke.

Link to comment

Ja sad mogu da okrenem tvoj argument o tome da grad ne moze da zabranjuje cargo je nema dobru alternativu i kazem: "a sto bi gradjani cekali 20 minuta GSP, kad mozemo da pustimo da privatni autobusi saobracaju kako oni hoce -- drzava nema pravo to da zabrani". Ali eto znamo kako je to izgledalo, pa nam se nije svidelo.

 

Svi ti razlozi koje si naveo (autobusi moraju da voze i prazni, nerentabilne linije itd.) postoje samo zato sto su tako regulisani. Kad ih ne bi regulisali, ocigledno ne bi postojali. Isto tako i taksista je neko ko ispunjava onaj spisak sa Hamletove liste, pa ako to ukinemo onda to vise nije tako i kraj. Princip je dakle isti. Naravno da drzava ne regulise sve, ali prilicno je zdravorazumski ocekivati od drzave da uredi rad taksi prevoznika; ako vec izbacujemo zdrav razum, daj da ga izbacimo do kraja i okrenemo se trzisnoj samoregulaciji™.  Ti predlozi "taksi je sad sranje, svako neka vozi kako hoce i sve ok dok placa porez" se na engleskom kaze "throw the baby out with the bathwater".

Edited by Venom
Link to comment
20 hours ago, Frank Pembleton said:

Ogranicavanje broja taksista je nacin da drzava prizna svoju nemoc...

Kada bi drzava radila svoj posao i isterala makar i ove standarde i obaveze koje sada postoje,  1/3 taksista bi batalila posao...

 

+10

 

Pritom je moj utisak da bi, i jedno četvrtina do trećina vozila bila sklonjena s ulica kada bi se zapravo sprovodio tehnički pregled pred registraciju kako treba. Mislim i meni su dovoljno puta rekli u agenciji za registraciju ,,tehnički se radi bez obaveze da dovezeš auto" da znam kako to izgleda u praksi. Eto adrese za žalbu @Venom

 

Raznorazni krševi se voze i registruju uredno, nema šanse da je to sve po zakonu

Link to comment
5 minutes ago, Venom said:

Ja sad mogu da okrenem tvoj argument o tome da grad ne moze da zabranjuje cargo je nema dobru alternativu i kazem: "a sto bi gradjani cekali 20 minuta GSP, kad mozemo da pustimo da privatni autobusi saobracaju kako oni hoce -- drzava nema pravo to da zabrani". Ali eto znamo kako je to izgledalo, pa nam se nije svidelo.

 

Svi ti razlozi koje si naveo (autobusi moraju da voze i prazni, nerentabilne linije itd.) postoje samo zato sto su tako regulisani. Kad ih ne bi regulisali, ocigledno ne bi postojali. Isto tako i taksista je neko ko ispunjava onaj spisak sa Hamletove liste, pa ako to ukinemo onda to vise nije tako i kraj. Princip je dakle isti. Naravno da drzava ne regulise sve, ali prilicno je zdravorazumski ocekivati od drzave da uredi rad taksi prevoznika; ako vec izbacujemo zdrav razum, daj da ga izbacimo do kraja i okrenemo se trzisnoj samoregulaciji™.  Ti predlozi "taksi je sad sranje, svako neka vozi kako hoce i sve ok dok placa porez" se na engleskom kaze "throw the baby out with the bathwater".

 

OK Venome, shvatio sam, misliš da u Beogradu ima previše automobila na ulicama i da treba sve činiti da se njihov broj smanji...ne moraš pisati potpune gluposti da bi taj stav opravdao, tipa ,,ako se ne reguliše taksi prevoz zašto ne dozvoliti nadrilarstvo" i sl. Zdrav razum, ali malo sutra

Link to comment

to je druga priča po rečima iskusnog majstora kada bi se radili ozbiljni tehnički pregledi 80% kola koja su danas na ulicama bi završila na auto otpadima

- to posebno važi za polovnjake koji se masovno uvoze ljudi misle da su zajebali sistem i kupili odličnog polovnjaka a onda se često druže sa njim i njegovim kolegama, tako da se on ne žali :happy:

Link to comment
21 hours ago, Hamlet Strašni said:

Nisam siguran da je to nužno. Liberalizacija broja uz zadržavanje svih drugih uslova - ispiti, kola, estetski pregled plus paušalni porez od pet - šest hiljada mesečno ne bi baš omogućili da svako sa kolima i nešto slobodnog vremena postane taksista. 

 

A što paušalni porez, zašto ne može da se dobije fiskalni račun za svaku taksi vožnju i da taksisti plaćaju porez na osnovu prihoda....a da, zato što taksisti blokiraju ulice svaki put kada se spomene fiskalizacija.

Link to comment
1 minute ago, hazard said:

 

OK Venome, shvatio sam, misliš da u Beogradu ima previše automobila na ulicama i da treba sve činiti da se njihov broj smanji...ne moraš pisati potpune gluposti da bi taj stav opravdao, tipa ,,ako se ne reguliše taksi prevoz zašto ne dozvoliti nadrilarstvo" i sl. Zdrav razum, ali malo sutra

 

Bez uvrede, ali jedino sto je glupo je kad zastupas neki stav i onda kad se taj tvoj stav primeni na nesto drugo kazes "e, ali to nije isto, mi smo mi, a oni su oni".

 

Da skratimo: jesi ti rekao da grad prvo mora da popravi GSP pre nego sto postavlja uslove za car:go? Jesi. Jel se slazemo da je GSP los? Mislim da se slazemo. Da li ja mogu sad da odem i polozim vozacki za autobus, registrujem firmu, kupim autobus, napisem hemijskom na papiru npr. 26, stavim to pored ulaznih vrata i budem privatni prevoznik na liniji 26? Po tebi i harperu tu nema problema -- placam drzavi porez, gradjani imaju veci izbor, GSP ionako ne valja.

 

Ali drugo je to.

Link to comment
28 minutes ago, Venom said:

Znaci nema odgovora osim "nije to isto, mi smo mi, a oni su oni".

 

Odgovor je da, da javni linijski prevoz i vanlinijski taksi prevoz nisu isto i da ne moraju da budu na isti način regulisani

Link to comment
1 hour ago, Venom said:

 

Pa da, prvo je u pitanju tehnoloska revolucija kojoj ne mozemo stati na put, pa kad ispadne da je u pitanju zvaka za average joea, onda sta drzava ima da propisuje bilo sta. Pa kad ispadne da drzava generalno stosta propisuje, onda to nije isto, jer nemam vremena. Pa svi problemi mogu da se urede zakonski, a kad ispadne da ce uredjivanjem da se napravi taksi 2.0 koji je u svemu isti kao i taksi samo sto se drugacije zove, onda se dolazi do sustine koja glasi: "boli me kurac, hocu da se po svaku cenu resi problem koji pogadja mene i jos .1% stanovnika Beograda, jer ja sam bitan". I onda cu da se kliberim kao debil, jer neko drugi lupa gluposti.

 

Ako moze taksi da vozi kako hoce sve dok placa porez, onda moze i autobus da vozi kako hoce sve dok placa porez. A najbolje onda legalizovati i nadrilekarstvo, ionako ih ima koliko hoces pa bolje da placaju porez, jer sta ima drzava da propisuje bilo sta odraslom gradjaninu. Mozda neko bas voli da ide divljim taksijem do nadrilekara, a drzava mu to pravo zabranjuje.

 

Evo ga opet. Sta se desava s tobom, nisi ranije odavao utisak tolikog glupana. Bar da vozis taksi pa da razumem.

Link to comment

Ne moraju. Ali taksi mora da bude regulisan kao taksi. Ako dozvolis nekom da ne bude regulisan kao taksi jer on to ne zeli, onda mozes da meni dozvolis da vozim autobus na liniji 26 kako se meni svidja. U cemu je problem? Cak cu biti tehnoloski inovativan i pustacu radio u busu preko interneta.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...