Jump to content
belch

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?

Recommended Posts

harper
1 hour ago, Venom said:

Pa da, samo sto dok uredis uslove, na kraju dobijes opet taksi. I kao sto rece nesa taksista, vec sad imaju mogucnost da posluju kao i svako drugo taksi udruzenje. Ali onda nema "jeftinije voznje".

Ne znam i ne zanima me previse, rekao sam sve sto sam imao na tu temu. Uz svo duzno postovanje, taksisti su rak rana Beograda ali i mnogih drugih gradova i treba im nabiti konkurenciju kad god je to moguce uraditi. Pre dve nedelje sam u Kijevu platio 400 grivni od aerodroma do centra grada (vise od pola sata voznje po praznim ulicama, vecim delom 6 traka) preko jednog od tih vozaca sa aplikacije a onda sledece jutro taksisti 220 grivni od hotela do zeleznicke stanice (10 minuta pesaka, uzeo taksi samo da ne bih vukao kofer). Kvalitet vozila isti, obojica legalni. U toj situaciji mi se iskreno jebe za taksiste i njihovu tuznu pricu o vozacima koji im otimaju hleb iz usta, ne vidim nijedan dobar razlog zasto bih navijao da me pljacka monopolista koji formira cene kako mu se digne.

Venom

Znaci od silnih argumenata smo na kraju dosli do toga da je nesto rak rana i da to treba na svaki nacin resavati, pa makar i pucnjem u sopstveno stopalo. Ja ne znam da li 5% stanovnika Beograda redovno (1 nedeljno) koristi taksi, posto ja mislim da ne znam nikog, ali je to eto sustinsko pitanje koje moramo resiti, pa makar pustili jos milion vozila u ovaj saobracajni nered. U gradu u kojem ni za postojece automobile nema mesta. Ali eto, stace se na put taksi mafiji, pa makar saobracaj bio gori za samo 100% gradjana.

Dajem predlog da neko tehnoloski inovatizuje nase drustvo i uvede bus na aplikaciju, da se rasturi monopol GSP-a, koji isto nista ne valja. Pa da svako ko moze sa autobusom da prodje kroz tehnicki pregled, moze i da vozi kad hoce i kako hoce. Sve dok placaju porez, sta ima grad da propisuje kako da funkcionise prevoz putnika. Oh wait, to smo do pre 15 godina imali pa smo shvatili da je sranje da se autobusi utrkuju i voze kroz crveno da jedni drugima otimaju putnike, drezde na polaznoj dok ljudi ne pocnu da ispadaju, i na ulice salju rashodovane sklopocije za medjugradski prevoz. Da pogodim, to nije isto.

pbg12345

meni zaista fascinantno da ima ljudi koji kazu da godinama redovno koriste taxi, a da im je utisak da je ogromna vecina njih fin i kulturan svet

valjda je onda do mene, ali moja iskustva su potpuno drugacija

u beogradu godinama unazad taxi koristim bas retko, jednostavno preskup mi je

uveravali me ovde ranije kako sam u zabludi, medjutim relativno skoro sam u kratkom periodu intezivno koristio taxi i ostajem pri ranijem stavu

ok, kapiram da je to individualna stvar, da zavisi od vise faktora, verovatno ponajvise od toga sta je za nekog mnogo/malo para, a mozda i vaznije kakvu sliku ima sta je mnogo/malo potrositi za prevoz sa tacke a na tacku b, ali pored svega toga, onoliko objektivan koliko mogu biti, cini mi se da je bg taxi jdnostavno preskup

a sto se tice iskustva, oca invalida, koji se otezano krece, po pravilu pokusavaju opljackati, valjda ceneci da je prinudjen da se vozi, te da nije u stanju da se brani

imao sam i scenu kad njega i tad jedva pokretnu majku kreten dovozi iz bolnice u neko doba veceri i vrisiti na nju da brze izadje iz auta "kevo pozuri imam ja jos posla"" iako ih je takodje odrao za voznju do kuce i uzeo prosecnu srpsku dnevnicu

licno sam imao gomilu neugodnosti, sto u voznji, sto potpuno van njihovog polja delovanja, gde me npr majmuni spijuniraju u poseti prijateljici i kazu to liku sa kojim je tad zivela, iako ne poznaju u situaciji apsoltuno nikog niti ih se bilo sta tu i najmanje tice, nego eto, oni su tu da otovre oci i "upozore"

gomila sitinih prevaranata, krimosa u zelji, ali bez mozga/muda, jajare koje cinkaju pandurima i sto je najgore izmisljaju sve i svasta, a sa druge strane uvek spremni da orobe one za koje procene da su fizicki nemocni da im se suprostasve

ili sto bi davno rekao jedan taksista bas tog soja u neko doba noci u birtiji u cacku za nekog bosanca novopecenog kolegu koji je ozbiljno pristupio poslu, kupio ok automobil, izreklamirao se i posledicno pokupio musterije "sta je on nama ovde dosao da uzima leba, zna se da je ovo posao za cacanske momke ""koji se nisu najbolje snasli"", davno bilo, izbledelo secanje, mozda nisam citirao od reci do reci, ali poenta je tu i to jeste nacin na koji razmislja ogromna vecina taksista sa kojima sam se sreo

harper
1 hour ago, Venom said:

Znaci od silnih argumenata smo na kraju dosli do toga da je nesto rak rana i da to treba na svaki nacin resavati, pa makar i pucnjem u sopstveno stopalo. Ja ne znam da li 5% stanovnika Beograda redovno (1 nedeljno) koristi taksi, posto ja mislim da ne znam nikog, ali je to eto sustinsko pitanje koje moramo resiti, pa makar pustili jos milion vozila u ovaj saobracajni nered. U gradu u kojem ni za postojece automobile nema mesta. Ali eto, stace se na put taksi mafiji, pa makar saobracaj bio gori za samo 100% gradjana.

Dajem predlog da neko tehnoloski inovatizuje nase drustvo i uvede bus na aplikaciju, da se rasturi monopol GSP-a, koji isto nista ne valja. Pa da svako ko moze sa autobusom da prodje kroz tehnicki pregled, moze i da vozi kad hoce i kako hoce. Sve dok placaju porez, sta ima grad da propisuje kako da funkcionise prevoz putnika. Oh wait, to smo do pre 15 godina imali pa smo shvatili da je sranje da se autobusi utrkuju i voze kroz crveno da jedni drugima otimaju putnike, drezde na polaznoj dok ljudi ne pocnu da ispadaju, i na ulice salju rashodovane sklopocije za medjugradski prevoz. Da pogodim, to nije isto.

Pa, jebi ga, nije isto ali razumem da nemas argumente pa moras da posezes za besmislenim analogijama i pseudosaljivim hiperbolama.

Cujes, pustanje milion vozila u ovaj saobracajni nered.:laugh:

hazard
Posted (edited)
1 hour ago, pbg12345 said:

meni zaista fascinantno da ima ljudi koji kazu da godinama redovno koriste taxi, a da im je utisak da je ogromna vecina njih fin i kulturan svet

valjda je onda do mene, ali moja iskustva su potpuno drugacija

+ milion

Naravno ima ok, finih, pa i super taksista, ali su manjina. I dalje držim da je prosečni Car:Go vozač daleko finiji, uljudniji, prijatniji od prosečnog beogradskog taksiste. Ima i tu pacijenata ali su daleko ređi. Možda ima veze s tim što putnici ocenjuju vozače, i što sada isključuju svakog sa prosečnom ocenom ispod 4 (bar mi tako reče jedan od vozača)

Edited by hazard

hazard
11 hours ago, Hamlet Strašni said:

U 90% slučajeva zovem taksi i ne pada mi na pamet da zovem da me voze ljudi koji nisu profi vozači isto kao što se ne šišam kod druga iz kraja koji ima makaze i mašinicu i ne popravljam svoj auto kod komšije koji zna da prčka oko motora.

Ljudi se u 90% slučajeva kada se voze kolima, ne voze sa profi vozačem. Ili voze sami sebe (a velika većina ljudi nisu profi vozači), ili ih vozi supružnik, roditelj, dete, brat, sestra, rođak, kum, prijatelj, prijateljov prijatelj/rođak/član familije, kolega s posla itd.

To + sistem ocenjivanja vozača preko aplikacije čini da su ljudi mnogo spremniji da sednu u kola koje vozi nepoznata osoba koja nije profi vozač.

pbg12345

i meni se cini da taj primer nije najbolji

uopste mi je kategorija profi vozaca (posebno kad pricamo o voznji automobila u (beo)gradu) onako vrlo nategnuta

msm, sta je to sto prosecnog bgd taksistu cini profijem?

preterujem ja malopre, naravno da postoji solidan broj "normlanih" ljudi medju taksistima, ali nazalost deluje mi i da su u ozbiljnoj manjini

taxi je "primamljiv" posto je zarada za srpske uslove solidna, a verovatno i vaznije nije potrebno nikakvo posebno obrazovanje, radno iskustvo itd

samo jbg, godinama je selekcija bila takva da se za poziv odlucuje uglavnom slican profil (ne)ljudi i jos i vaznije sama organizacija je takva, da upravo ljudi tog tipa imaju daleko vecu mogucnost i da dodju do posla

prednost car go i slicnih kompanija je upravo i u tome sto nudi mogucnost "obicnim" ljudima da obavljaju taj posao

u srbiji se to svodi na to da im nisu potrebna poznanstva, jebene veze (u onom nasem, najgorem znacenju), podmicivanja i slicno da bi mogli da rade

Frile
11 hours ago, Hamlet Strašni said:

U 90% slučajeva zovem taksi i ne pada mi na pamet da zovem da me voze ljudi koji nisu profi vozači isto kao što se ne šišam kod druga iz kraja koji ima makaze i mašinicu i ne popravljam svoj auto kod komšije koji zna da prčka oko motora.

Pa nekako mi ovo poređenje ne drži vodu. Taksista je završio obuku kao i svaki drugi vozač, zar ne, jedino ima više iskustva za volanom od većine običnih vozača. Nije prošao nikakvu drugu obuku vezanu za vožnju. Tako da to što je "profi", t.j. živi od vožnje, nije potvrda da ima neke znanja koje ostali vozači nemaju.

Hamlet Strašni

Preduzetnik može obavljati taksi prevoz, ako ispunjava uslove utvrđene zakonom i ovom odlukom i to:

1) da postoji slobodno mesto za taksi vozilo u skladu sa programom iz člana 5. stav 1. ove odluke;

2) da je registrovan za obavljanje delatnosti taksi prevoza u skladu sa zakonom kojim se uređuje registracija privrednih subjekata;

3) da ima vozačku dozvolu "B" kategorije najmanje sedam godina;

4) da ima zvanje vozača putničkog automobila trećeg stepena stručne spreme ili zvanje vozača autobusa i teretnog motornog vozila četvrtog stepena stručne spreme ili zvanje tehničara drumskog saobraćaja ili zvanje vozača specijaliste petog stepena stručne spreme;

5) da ima radno iskustvo na poslovima vozača motornog vozila najmanje pet godina;

6) da ima sertifikat o položenom ispitu o poznavanju grada Beograda, propisa iz oblasti taksi prevoza i jednog stranog jezika;

7) da je zdravstveno sposoban za upravljanje motornim vozilom i potpuno poslovno sposoban;

8) da mu pravosnažnom sudskom odlukom nije zabranjeno obavljanje ove delatnosti, odnosno da mu pravosnažnom presudom o prekršaju nije izrečena zaštitna mera zabrane obavljanja delatnosti i zabrane upravljanja vozilom, dok traju pravne posledice osude, odnosno mere;

9) da mu pravosnažnom sudskom odlukom nije izrečena kazna zatvora duža od dve godine za krivično delo protiv života i tela, polne slobode, protiv bezbednosti javnog saobraćaja i javnog reda i mira;

10) da je vlasnik, odnosno primalac lizinga jednog registrovanog putničkog vozila, koje ispunjava uslove utvrđene zakonom i ovom odlukom. Primalac lizinga mora biti upisan u saobraćajnu dozvolu kao korisnik vozila;

11) da je izvršio uplatu komunalne takse za korišćenje prostora za taksi stajališta;

Ispit iz stava 1. tačka 5. ovog člana, polaže se u skladu sa pravilnikom o programu i načinu polaganja ispita za obavljanje delatnosti taksi prevoza, koji donosi gradonačelnik na predlog nadležne organizacione jedinice.

hazard

I koliko toga se sprovodi u praksi? Mislim stvarno, a ne papirološki?

Jer nekako mi se čini da lik u mom kraju koji je redovan na taksi stanici sa svojom raspalom Floridom koja bazdi na duvan ne ispunjava tehničke i estetske propise, a čini mi se da ne stoji ni baš najbolje sa stranim jezicima

Hamlet Strašni

Pa.ja se zalažem za poštovanje zakona i propisa. Tako bi trebalo da bude. Ako se ne poštuje ne znači da ništa ne bi trebalo da postoji

Ayatollah

Ja se nedeljno vozim 5-7 puta taksijem i 3-5 puta Car:go-om, i imam nameru tako i da nastavim. Kad šta od ova dva koristim zavisi najviše od doba dana - taksi ima prednost preko dana jer je, na relaciji kojom se vozim u 75% slučajeva (Vukov spomenik - Opština Novi Beograd), u prvoj tarifi neznatno skuplji, a osetno brži, jer može da ide žutom trakom. Posle 21h u drugoj tarifi je upravo suprotno - tada je Car:Go značajno jeftiniji (i do 30%), a nema nikakve razlike, obzirom da nema gužve.

Što se tiče drugih razlika, taksi je više nego osetno bolji što se poznavanja grada od strane vozača. U barem 50% slučajeva, vozači Car:Go pojma nemaju gde trebaju da voze i oslanjaju se isključivo na navigaciju sa mobilnog telefona, pa onda ja moram da im govorim kuda da voze i gde da skrenu. To nije problem kada znaš gde treba da te vozi (premda je  počelo da me pomalo iritira u poslednje vreme), ali jeste kada ideš negde prvi put. Nadalje, još uvek nisam sreo Car:Go vozača koji vozi oštro i prebrzo, a to mi se sa taksistima događalo, i poprilično me to iritira. Što se tiče prosečnog kvaliteta vozila i uljudnosti vozača, tu nisam primetio neke posebne razlike, u više od 90% slučajeva su to polovnjaci starosti između 5 i 10 godina koje voze ljudi iz komšiluka koji zarađuju za život, neki budu pričljiviji, neki sve vreme ćute, ali je prosek sličan (možda su Car:Go-ovci za nijansu uzdržaniji, a možda je to samo moja percepcija). Nekih neprijatnih situacija ima manje od 5 % ukupno, i uglavnom su vezane za taksiste koji pokušavaju da izmuljaju još koji dinar - npr. ima jedan magarac iz Beo Taxija koji mi redovno dolazi sa Kalenića na poziv, a uvek se pravi lud kada treba da mi vrati kusur (išlo i do 150 dinara). Sa druge strane, znam i 2-3 taksista iz drugih udruženja, koji su sasvim OK likovi i automobili su im dobri, tako da nema tu nekog posebnog pravila.

hazard

@Hamlet Strašni

Evo zalažem se i ja, nego mi smeta što je država tako revnosna u zabranjivanju car:go (dotle da je izmenila zakon pod kojim je car:go poslovao sasvim legalno) ali da decenijama ne može da reši problem ,,divljih" taksista na aerodromu, žel. stanici i Trgu Republike. Što me navodi da država ne brine previše o sopstvenim zakonima i propisima koliko o interesu taksi kartela.

Frile

30 minutes ago, Hamlet Strašni said:

4) da ima zvanje vozača putničkog automobila trećeg stepena stručne spreme ili zvanje vozača autobusa i teretnog motornog vozila četvrtog stepena stručne spreme ili zvanje tehničara drumskog saobraćaja ili zvanje vozača specijaliste petog stepena stručne spreme;

Koliko taksista zaista zadovoljava ovaj uslov?

Ne sporim da li uslov treba ili ne treba da se poštuje, nego realno, veruješ li da je svaki taksista zaista ima neku od ovih škola,  pa je time i bitno različit od CarGo vozača?

Uslovi 3.  (7 godina u B kategoriji), 8. i 9. su zaista bitni, i voleo bih da i CarGo i slična udruženja imaju isti uslov za prijem vozača.
Uslov 7. (lekarski) se valjda podrazumeva za sve vozače, osim ako taksisti nemaju češće lekarske?

Frile

prošlo vreme za edit

a tek uslov 5. - zar samo neko ko je radio 5 godina kao vozač može da postane taksista??? Svi koji su počeli da taksiraju otkako je navedena odluka stupila na snagu su radili negde 5 godina kao vozači? Ma nema šanse.