Jump to content
belch

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?

Recommended Posts

Vapad
8 hours ago, Luther said:

Ako sam dobro razumeo ti si imao uvid u tu studiju, pa me interesuje šta je opravdaje, obrazloženje da se ograniči broj taksista u jednom gradu. Ne ograničava se broj pekara, kafića, apoteka, ali taksi vozila da. Šta je tu tako posebno. I zašto baš na 5000 za Beograd a ne 4000 ili 10000? To što je nešto predviđeno zakonom nije razlog jer svašta može, a i bude, izlobirano pa se prema interesima jedne uske grupe ili pojedinca prave zakoni i propisi.

1 hour ago, Frank Pembleton said:

Ne tvrdim ja da je to kršenje zakona (mada me ne bi čudilo) nego me zanima osnov, obrazloženje. Dakle koji je osnov ograničavanja prava ljudima da se bave nekom delatnošću?

Ima u skripti za javni prevoz na saobracajnom u delu paratranzit dosta o taksiju, kako su oni došlo do toga da je ograničavanje broja najbolji način nikada nećemo znati...ja sam siguran da su to sve nezavisni stručnjaci :fantom:

ovde  - verzija iz keša jerbo portal nešto ne radi danas, počinje od str 27, ali čitava skripta je zanimljiva (pogledajte kad proradi portal, sa slikama je lepše :)), samo što nema uber, car-go, primere tako da je iako od prošle godine u principu zastarela.

Za taksi kaže:

"

Osnovni problem u organizaciji i uprvljanju ovim (TAXI) podsistemom fleksibilnog transporta

putnika predstavlja određivanje politike cena (nivo osnovne cene i model formiranja cene

taksi usluga) i način pristupa tržištu (regulisano ili deregulisan).

Navedene elemente obično definiše organ lokalne uprave kao vlasnik tržišta, na osnovu

istraženih karakteristika transportnih potreba i transportnih zahteva za taksi uslugama na

posmatranom transportnom tržištu.

Uglavnom postoje tri dokazana načina regulisanja pristupa na tržište taksi usluga:

Ograničavanje broja izdatih taksi licenci (vozila),

• Regulisanje broja taksi vozila preko kriterijuma kvaliteta i bezbednosti,

• Regulisanje nivoa cena."

harper
Posted (edited)

Opiranje ovakvim uslugama kao sto pruza CarGo je gubljenje vremena, te stvari su prosto posledica razvoja tehnologije i bice ih sve vise i vise, a taksisti ce morati da se prilagodjavaju kao sto se i svi drugi prilagodjavaju kad su druge usluge koje koriste prednosti savremenih tehnologija u pitanju. Nema vise ni trgovackih putnika koji idu od kuce do kuce i prodaju razne proizvode pa se niko nije potresao, nece se potresti ni kad taksi vozaci nestanu kao koncept. Ja razumem da taksisti stite svoj biznis ali mene kao korisnika prevoza njihov biznis ne zanima i ne zelim da platim ni dinar vise od onoga sto je neophodno zato sto ce im se gusiti konkurencija od strane drzave. A to u cemu je razlika izmedju taksija i CarGo za raspravu nije relevantno sve dok svaki putnik zna tacno sta dobija ulaskom u jedno ili drugo vozilo.

Neka se ovakve aplikacije registruju i odredi im se porez na zaradu od pruzanja usluga pa neka trziste odluci, po meni je to prilicno jednostavno. Nigde nije upisano u kamen da taksi mora da postoji, drzava mora da obezbedi da gradjani imaju adekvatan gradski prevoz, sve drugo neka prepusti trzistu.

Edited by harper

Venom

Taksi je postojao i pre nego sto je omasovljen npr. telefon, pa niko nakon sto je postalo uobicajeno da se taksi zove telefonom nije rekao "ali to nije taksi, nego ride calling service". Nema nista posebno zanimljivo ili moderno u tehonologiji koju car:go koristi, u pitanju je samo kanal komunikacije.

Razlog za to sto su takvi servisi jeftiniji od taksija treba traziti u cinjenici da zaobilaze zakone. Pravo pitanje nije "zasto bi putnik placao skuplje, kad moze jeftinije", nego "zasto bi taksi placao dazbine drzavi koju njegova konkurencija ne mora".

Redoran
9 hours ago, Luther said:

Ako sam dobro razumeo ti si imao uvid u tu studiju, pa me interesuje šta je opravdaje, obrazloženje da se ograniči broj taksista u jednom gradu. Ne ograničava se broj pekara, kafića, apoteka, ali taksi vozila da. Šta je tu tako posebno. I zašto baš na 5000 za Beograd a ne 4000 ili 10000? To što je nešto predviđeno zakonom nije razlog jer svašta može, a i bude, izlobirano pa se prema interesima jedne uske grupe ili pojedinca prave zakoni i propisi.

To sa ograničavanjem broja taksi licenci je nasleđe starog sistema koji je primenjvao ogroman broj gradova u svetu. Zašto su to radili nije teško pretpostaviti (zaštita esnafskog interesa), kako su određivali kvote nemam pojma ali verovatno ima neke veze sa brojem koji će omogućiti esnafu da fino zarađuje i ne cima se previše oko kvaliteta usluge, a šta su postigli to je vidljivo na keca:

- katastrofa od usluge, uz retke izuzetke tipa Lux Taxi ili kvalitetne pojedince u drugim udruženjima

- formiranje doslovce kriminalnih kartela kao što je npr. Beotaksi, ili onaj ološ sa aerodroma, ili čuveni slobodnjaci koji naplaćuju vožnju od autobuske stanice do Kliničkog centra 3000 dinara bolesnim ljudima iz unutrašnjosti

U drugim gradovima je situacije do pojave Ubera bila takva da su se zbog gore navedenog taksisti tukli za mušterije kada je lepo vreme a kada grune neki kijamet ili saobraćajni kolaps onda se mušterije tuku za taksiste. Doduše to je u dobroj meri prirodna pojava koju Uber nije eliminisao plus im je poslovni model takav da vožnju ne naplaćuju fiksno nego u zavisnosti od potražnje pa ako ti treba vozilo usred nekog kijameta doći će ali ćeš da ga platiš 2-3 puta skuplje nego klasičan taksi (koji ne možeš da dobiješ, tako da to ti je što ti je).

Posebna nuspojava ovog ograničenja je ta da su taksi licence u nekim metropolama postale ozbiljan commodity u koji su ljudi investirali. Bila je ona priča o ceni taksi medaljona u NYC, i koliko sati ti nesrećnici treba da provedu u kolima da bi otplatili tu cifru, plus dažbine i deo koji ide udruženjima. U Istanbulu ako hoćeš da kupiš taksi licencu mislim da je cifra već dogurala do pola miliona lira ili tako nešto. Grad naravno povećava kvotu svake godine ali zainteresovanih vozača ima mnogo više pa oni koji izvise jedino mogu nekog da iskeširaju. Pošto za te pare može stan da se kupi to niko naravno ne radi ali im zato vlasnici iznajmljuju licence za mesečnu rentu, bukvalno kao da imaju gajbu za izdavanje. 

Redoran
22 minutes ago, harper said:

Opiranje ovakvim uslugama kao sto pruza CarGo je gubljenje vremena, te stvari su prosto posledica razvoja tehnologije i bice ih sve vise i vise, a taksisti ce morati da se prilagodjavaju kao sto se i svi drugi prilagodjavaju kad su druge usluge koje koriste prednosti savremenih tehnologija u pitanju. Nema vise ni trgovackih putnika koji idu od kuce do kuce i prodaju razne proizvode pa se niko nije potresao, nece se potresti ni kad taksi vozaci nestanu kao koncept. Ja razumem da taksisti stite svoj biznis ali mene kao korisnika prevoza njihov biznis ne zanima i ne zelim da platim ni dinar vise od onoga sto je neophodno zato sto ce im se gusiti konkurencija od strane drzave. A to u cemu je razlika izmedju taksija i CarGo za raspravu nije relevantno sve dok svaki putnik zna tacno sta dobija ulaskom u jedno ili drugo vozilo.

Neka se ovakve aplikacije registruju i odredi im se porez na zaradu od pruzanja usluga pa neka trziste odluci, po meni je to prilicno jednostavno. Nigde nije upisano u kamen da taksi mora da postoji, drzava mora da obezbedi da gradjani imaju adekvatan gradski prevoz, sve drugo neka prepusti trzistu.

Ovo sve stoji ali mislim da mora da se ukrsti sa onim što kaže Venom - svi pružaoci usluge treba da budu istovetno opterećeni od strane države, nevezano za to kakvu tehnologiju koriste. Dakle, ukinuti sve one besmislene kvote i ograničenja broja taksi licenci, ako hoće 20 hiljada ljudi da prevoze svoje sugrađane za novčanu naknadu onda ih treba pustiti i tržište će brzo da uradi svoje, kao što si rekao.

Država tu jedino treba da odluči da li će da ide na minimizaciju troškova kako bi usluga bila što jeftinija, ili će da zahteva neke standarde koji će u određenoj meri morati da povise cenu usluge. Drugim rečima, možemo da ne zahtevamo bilo kakve dodatne provere, testove i kvalifikacije od taksi vozača, i da ih pustimo da voze bilo šta u rasponu od Juga do Audija, pa ko se bolje snađe na tržištu i pridobije korisnike. To će u početku izložiti putnike određenom riziku ali ako im je minimalna moguća cena jedini kriterijum onda molim lepo, koliko para toliko muzike. Druga opcija je da država zahteva dodatne provere, testove i kvalifikacije od svakog ko hoće da se bavi taksi prevozom, bilo da sa mušterijama komunicira preko aplikacije ili ih parkiran čeka na prometnim tačkama u gradu. Ukineš ograničenja i uvedeš iste uslove za sve (plus porez koji se podrazumeva), i onda će tržište stvarno da uradi šta treba.

Ovo hibridno rešenje koje kaže da se problem taksi kartela rešava tako što država taksiste koji su sa tržištem povezani preko mobilnih aplikacija de facto ne tretira kao taksiste već kao "nešto između", pa ih ne izlaže dažbinama kojima izlaže kartel, po meni nije tržišno rešenje bez obzira na to što dovodi do niže cene za korisnike.

harper
Posted (edited)
32 minutes ago, Venom said:

Taksi je postojao i pre nego sto je omasovljen npr. telefon, pa niko nakon sto je postalo uobicajeno da se taksi zove telefonom nije rekao "ali to nije taksi, nego ride calling service". Nema nista posebno zanimljivo ili moderno u tehonologiji koju car:go koristi, u pitanju je samo kanal komunikacije.

Razlog za to sto su takvi servisi jeftiniji od taksija treba traziti u cinjenici da zaobilaze zakone. Pravo pitanje nije "zasto bi putnik placao skuplje, kad moze jeftinije", nego "zasto bi taksi placao dazbine drzavi koju njegova konkurencija ne mora".

Samo toliko. Vec sam napisao, neka se odredi porez na zaradu za prevoz putnika za ove servise i kraj price sto se drzave tice. Pa ko hoce u taksi vozila koja imaju neke propisane standarde neka izvoli, ko hoce u privatan auto za koji nemas pojma kako izgleda kad dodje da te pokupi neka takodje izvoli. Sutra ja da se dogovorim s komsijom da me vozi na posao svaki dan a ja da placam pola goriva je l' drzava treba da mu regulise kakav auto ce da vozi?

Ja nemam nikakav grudge prema taksistima, za razliku od vecine ljudi moja iskustva sa njima su po pravilu pozitivna, ali ne shvatam zasto se drzava bori za to da se smanji protok usluge prevoza i zastiti jedna grupa ljudi i jedna konkretna profesija koja je od marginalnog znacaja za zivotni standard stanovnistva. Uvode se roboti na proizvodne trake, hiljade ljudi gubi poslove zbog toga, nadju druge poslove i cao. Drzavu treba da interesuje jedino uredno placen porez od CarGo usluga i nista vise, ove budalastine o tipu vozila, sirini osovina i "brizi za bezbednost i osiguranje putnika" su prazna prica koja sluzi da se sa trzista istisnu nepozeljne kompanije u korist pozeljnih. Ako je auto prosao registraciju moze da se vozi, ako putnik ulazi u auto neosiguran to je njegova odgovornost i on ce da snosi posledice. Ako je vec tolika prednost CarGo vozila niko ne brani taksistima da se presaltaju na tu uslugu i voze po za sebe povoljnijim uslovima.

Edited by harper

Hamlet Strašni

Ja se 40 godine u Beogradu vozim taksijem, što sam što sam, što ranije sa roditeljima. Bukvalno hiljade vožnji. Sada se vozim jedno 7 do 10 puta nedeljno. Mislim da sam imao problem u 1% vožnji. Gomilu taksista znam, pitaju me kako su mi mama i ćerka, ima dosadnih ima simpatičnih. Potpuno mi je neshvatljivo da se generalno nazivaju ološem i slično. 

Mislim da je ok propisati maksimalnu cenu, jedino što mi nije jasno je ograničenje broja. Ranije to nije bilo dozvoljeno pa su odluke bgd padale na ustavnom sudu, sada je izmenjen zakon pa to može.  

U 90% slučajeva zovem taksi i ne pada mi na pamet da zovem da me voze ljudi koji nisu profi vozači isto kao što se ne šišam kod druga iz kraja koji ima makaze i mašinicu i ne popravljam svoj auto kod komšije koji zna da prčka oko motora.

Hamlet Strašni

Mislim da treba da se propisuju standardi za vozila javnog prevoza isto kao što se propisuje obaveza vezivanja pojasa, nošenja šlema ili standardi za proizvodnju i pakovanje hrane. 

Potrošač treba da ima relativno veliko poverenje kada kupuje robu ili uslugu da ona ispunjava standarde kvaliteta i bezbednosti a ne da mora da razmišlja svaki put šta i kako. 

Ako zovem vozilo, biće osigurano, registrovano, vozač će znati gde ide i imaću mesta da sednem?

Venom
24 minutes ago, harper said:

Samo toliko. Vec sam napisao, neka se odredi porez na zaradu za prevoz putnika za ove servise i kraj price sto se drzave tice. Pa ko hoce u taksi vozila koja imaju neke propisane standarde neka izvoli, ko hoce u privatan auto za koji nemas pojma kako izgleda kad dodje da te pokupi neka takodje izvoli. Sutra ja da se dogovorim s komsijom da me vozi na posao svaki dan a ja da placam pola goriva je l' drzava treba da mu regulise kakav auto ce da vozi?

Ja nemam nikakav grudge prema taksistima, za razliku od vecine ljudi moja iskustva sa njima su po pravilu pozitivna, ali ne shvatam zasto se drzava bori za to da se smanji protok usluge prevoza i zastiti jedna grupa ljudi i jedna konkretna profesija koja je od marginalnog znacaja za zivotni standard stanovnistva. Uvode se roboti na proizvodne trake, hiljade ljudi gubi poslove zbog toga, nadju druge poslove i cao. Drzavu treba da interesuje jedino uredno placen porez od CarGo usluga i nista vise, ove budalastine o tipu vozila, sirini osovina i "brizi za bezbednost i osiguranje putnika" su prazna prica koja sluzi da se sa trzista istisnu nepozeljne kompanije u korist pozeljnih. Ako je auto prosao registraciju moze da se vozi, ako putnik ulazi u auto neosiguran to je njegova odgovornost i on ce da snosi posledice. Ako je vec tolika prednost CarGo vozila niko ne brani taksistima da se presaltaju na tu uslugu i voze po za sebe povoljnijim uslovima.

OK, ali smo na kraju od argumenta "tehnologiji ne mozemo stati na put" dosli do "sta ima drzava da propisuje ako neko hoce da se vozi kako hoce". Nacelno, ako su uslovi isti za sve, nemam problema ni sa cim. Doduse, da bi uslovi bili isti za sve, grad bi prvo morao da dovede u kontrolu neograniceno divljanje i okupaciju puteva korisnika automobila, pre nego sto dozvoli dodatno zakrcivanje puteva pesacima, biciklistima itd.

Druga stvar sto se principijelno ne slazem da nije posao drzave da regulise poslovanje. U tom smislu bi mogao covek da postavi pitanje, a zasto drzava da propisuje bilo sta -- npr. ako se vozis sa kolegom, jel treba drzava da ti propisuje da moras da stavis pojas, kao sto je primetio Hamlet? Ako je auto prosao registraciju moze da se vozi, ali do kada moze da se vozi je pomalo razlicito ako vozis 10k km godisnje i 100k km godisnje.

harper
1 minute ago, Venom said:

OK, ali smo na kraju od argumenta "tehnologiji ne mozemo stati na put" dosli do "sta ima drzava da propisuje ako neko hoce da se vozi kako hoce". Nacelno, ako su uslovi isti za sve, nemam problema ni sa cim. Doduse, da bi uslovi bili isti za sve, grad bi prvo morao da dovede u kontrolu neograniceno divljanje i okupaciju puteva korisnika automobila, pre nego sto dozvoli dodatno zakrcivanje puteva pesacima, biciklistima itd.

Druga stvar sto se principijelno ne slazem da nije posao drzave da regulise poslovanje. U tom smislu bi mogao covek da postavi pitanje, a zasto drzava da propisuje bilo sta -- npr. ako se vozis sa kolegom, jel treba drzava da ti propisuje da moras da stavis pojas, kao sto je primetio Hamlet? Ako je auto prosao registraciju moze da se vozi, ali do kada moze da se vozi je pomalo razlicito ako vozis 10k km godisnje i 100k km godisnje.

Nije to isto ali nemam vremena sad. U sustini se slazemo da usluga mora da bude tretirana kao zarada i oporezovana na odgovarajuci nacin. Oko uslova za vozila sve se lako moze urediti. Ono sto ne valja je smesta zabranjivati i gasiti uslugu da bi se zastitio jedan mocni kartel a ne pokusati nista od normalnih resenja. Ne vidim kako je to dobro za bilo koga osim za taksiste.

Malvo

Ukidanje ogranicenja na broj taksi vozila uz aktivnu dozvolu za upotrebu zute trake mogu samo da znace haos u gradskom saobracaju.

Hamlet Strašni

Nisam siguran da je to nužno. Liberalizacija broja uz zadržavanje svih drugih uslova - ispiti, kola, estetski pregled plus paušalni porez od pet - šest hiljada mesečno ne bi baš omogućili da svako sa kolima i nešto slobodnog vremena postane taksista. 

Frank Pembleton
28 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Nisam siguran da je to nužno. Liberalizacija broja uz zadržavanje svih drugih uslova - ispiti, kola, estetski pregled plus paušalni porez od pet - šest hiljada mesečno ne bi baš omogućili da svako sa kolima i nešto slobodnog vremena postane taksista. 

Ogranicavanje broja taksista je nacin da drzava prizna svoju nemoc...

Kada bi drzava radila svoj posao i isterala makar i ove standarde i obaveze koje sada postoje,  1/3 taksista bi batalila posao...

Venom
6 hours ago, harper said:

Nije to isto ali nemam vremena sad. U sustini se slazemo da usluga mora da bude tretirana kao zarada i oporezovana na odgovarajuci nacin. Oko uslova za vozila sve se lako moze urediti. Ono sto ne valja je smesta zabranjivati i gasiti uslugu da bi se zastitio jedan mocni kartel a ne pokusati nista od normalnih resenja. Ne vidim kako je to dobro za bilo koga osim za taksiste.

Pa da, samo sto dok uredis uslove, na kraju dobijes opet taksi. I kao sto rece nesa taksista, vec sad imaju mogucnost da posluju kao i svako drugo taksi udruzenje. Ali onda nema "jeftinije voznje".

SDSG

Uslovi za vozila su trn u oku taksistima i nista drugo, ako se trazi da vozilo bude mladje od 10 godina 70% taksista moze da trazi drugi posao i tu je glavni problem.