Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

32 minutes ago, Venom said:

Taksi je postojao i pre nego sto je omasovljen npr. telefon, pa niko nakon sto je postalo uobicajeno da se taksi zove telefonom nije rekao "ali to nije taksi, nego ride calling service". Nema nista posebno zanimljivo ili moderno u tehonologiji koju car:go koristi, u pitanju je samo kanal komunikacije.

 

Razlog za to sto su takvi servisi jeftiniji od taksija treba traziti u cinjenici da zaobilaze zakone. Pravo pitanje nije "zasto bi putnik placao skuplje, kad moze jeftinije", nego "zasto bi taksi placao dazbine drzavi koju njegova konkurencija ne mora".

 

Samo toliko. Vec sam napisao, neka se odredi porez na zaradu za prevoz putnika za ove servise i kraj price sto se drzave tice. Pa ko hoce u taksi vozila koja imaju neke propisane standarde neka izvoli, ko hoce u privatan auto za koji nemas pojma kako izgleda kad dodje da te pokupi neka takodje izvoli. Sutra ja da se dogovorim s komsijom da me vozi na posao svaki dan a ja da placam pola goriva je l' drzava treba da mu regulise kakav auto ce da vozi?

 

Ja nemam nikakav grudge prema taksistima, za razliku od vecine ljudi moja iskustva sa njima su po pravilu pozitivna, ali ne shvatam zasto se drzava bori za to da se smanji protok usluge prevoza i zastiti jedna grupa ljudi i jedna konkretna profesija koja je od marginalnog znacaja za zivotni standard stanovnistva. Uvode se roboti na proizvodne trake, hiljade ljudi gubi poslove zbog toga, nadju druge poslove i cao. Drzavu treba da interesuje jedino uredno placen porez od CarGo usluga i nista vise, ove budalastine o tipu vozila, sirini osovina i "brizi za bezbednost i osiguranje putnika" su prazna prica koja sluzi da se sa trzista istisnu nepozeljne kompanije u korist pozeljnih. Ako je auto prosao registraciju moze da se vozi, ako putnik ulazi u auto neosiguran to je njegova odgovornost i on ce da snosi posledice. Ako je vec tolika prednost CarGo vozila niko ne brani taksistima da se presaltaju na tu uslugu i voze po za sebe povoljnijim uslovima.

Edited by harper
Link to comment

Ja se 40 godine u Beogradu vozim taksijem, što sam što sam, što ranije sa roditeljima. Bukvalno hiljade vožnji. Sada se vozim jedno 7 do 10 puta nedeljno. Mislim da sam imao problem u 1% vožnji. Gomilu taksista znam, pitaju me kako su mi mama i ćerka, ima dosadnih ima simpatičnih. Potpuno mi je neshvatljivo da se generalno nazivaju ološem i slično. 

 

Mislim da je ok propisati maksimalnu cenu, jedino što mi nije jasno je ograničenje broja. Ranije to nije bilo dozvoljeno pa su odluke bgd padale na ustavnom sudu, sada je izmenjen zakon pa to može.  

 

U 90% slučajeva zovem taksi i ne pada mi na pamet da zovem da me voze ljudi koji nisu profi vozači isto kao što se ne šišam kod druga iz kraja koji ima makaze i mašinicu i ne popravljam svoj auto kod komšije koji zna da prčka oko motora.

Link to comment

Mislim da treba da se propisuju standardi za vozila javnog prevoza isto kao što se propisuje obaveza vezivanja pojasa, nošenja šlema ili standardi za proizvodnju i pakovanje hrane. 

 

Potrošač treba da ima relativno veliko poverenje kada kupuje robu ili uslugu da ona ispunjava standarde kvaliteta i bezbednosti a ne da mora da razmišlja svaki put šta i kako. 

 

Ako zovem vozilo, biće osigurano, registrovano, vozač će znati gde ide i imaću mesta da sednem?

Link to comment
24 minutes ago, harper said:

 

Samo toliko. Vec sam napisao, neka se odredi porez na zaradu za prevoz putnika za ove servise i kraj price sto se drzave tice. Pa ko hoce u taksi vozila koja imaju neke propisane standarde neka izvoli, ko hoce u privatan auto za koji nemas pojma kako izgleda kad dodje da te pokupi neka takodje izvoli. Sutra ja da se dogovorim s komsijom da me vozi na posao svaki dan a ja da placam pola goriva je l' drzava treba da mu regulise kakav auto ce da vozi?

 

Ja nemam nikakav grudge prema taksistima, za razliku od vecine ljudi moja iskustva sa njima su po pravilu pozitivna, ali ne shvatam zasto se drzava bori za to da se smanji protok usluge prevoza i zastiti jedna grupa ljudi i jedna konkretna profesija koja je od marginalnog znacaja za zivotni standard stanovnistva. Uvode se roboti na proizvodne trake, hiljade ljudi gubi poslove zbog toga, nadju druge poslove i cao. Drzavu treba da interesuje jedino uredno placen porez od CarGo usluga i nista vise, ove budalastine o tipu vozila, sirini osovina i "brizi za bezbednost i osiguranje putnika" su prazna prica koja sluzi da se sa trzista istisnu nepozeljne kompanije u korist pozeljnih. Ako je auto prosao registraciju moze da se vozi, ako putnik ulazi u auto neosiguran to je njegova odgovornost i on ce da snosi posledice. Ako je vec tolika prednost CarGo vozila niko ne brani taksistima da se presaltaju na tu uslugu i voze po za sebe povoljnijim uslovima.

 

OK, ali smo na kraju od argumenta "tehnologiji ne mozemo stati na put" dosli do "sta ima drzava da propisuje ako neko hoce da se vozi kako hoce". Nacelno, ako su uslovi isti za sve, nemam problema ni sa cim. Doduse, da bi uslovi bili isti za sve, grad bi prvo morao da dovede u kontrolu neograniceno divljanje i okupaciju puteva korisnika automobila, pre nego sto dozvoli dodatno zakrcivanje puteva pesacima, biciklistima itd.

 

Druga stvar sto se principijelno ne slazem da nije posao drzave da regulise poslovanje. U tom smislu bi mogao covek da postavi pitanje, a zasto drzava da propisuje bilo sta -- npr. ako se vozis sa kolegom, jel treba drzava da ti propisuje da moras da stavis pojas, kao sto je primetio Hamlet? Ako je auto prosao registraciju moze da se vozi, ali do kada moze da se vozi je pomalo razlicito ako vozis 10k km godisnje i 100k km godisnje.

Link to comment
1 minute ago, Venom said:

 

OK, ali smo na kraju od argumenta "tehnologiji ne mozemo stati na put" dosli do "sta ima drzava da propisuje ako neko hoce da se vozi kako hoce". Nacelno, ako su uslovi isti za sve, nemam problema ni sa cim. Doduse, da bi uslovi bili isti za sve, grad bi prvo morao da dovede u kontrolu neograniceno divljanje i okupaciju puteva korisnika automobila, pre nego sto dozvoli dodatno zakrcivanje puteva pesacima, biciklistima itd.

 

Druga stvar sto se principijelno ne slazem da nije posao drzave da regulise poslovanje. U tom smislu bi mogao covek da postavi pitanje, a zasto drzava da propisuje bilo sta -- npr. ako se vozis sa kolegom, jel treba drzava da ti propisuje da moras da stavis pojas, kao sto je primetio Hamlet? Ako je auto prosao registraciju moze da se vozi, ali do kada moze da se vozi je pomalo razlicito ako vozis 10k km godisnje i 100k km godisnje.

 

Nije to isto ali nemam vremena sad. U sustini se slazemo da usluga mora da bude tretirana kao zarada i oporezovana na odgovarajuci nacin. Oko uslova za vozila sve se lako moze urediti. Ono sto ne valja je smesta zabranjivati i gasiti uslugu da bi se zastitio jedan mocni kartel a ne pokusati nista od normalnih resenja. Ne vidim kako je to dobro za bilo koga osim za taksiste.

Link to comment

Nisam siguran da je to nužno. Liberalizacija broja uz zadržavanje svih drugih uslova - ispiti, kola, estetski pregled plus paušalni porez od pet - šest hiljada mesečno ne bi baš omogućili da svako sa kolima i nešto slobodnog vremena postane taksista. 

Link to comment
28 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Nisam siguran da je to nužno. Liberalizacija broja uz zadržavanje svih drugih uslova - ispiti, kola, estetski pregled plus paušalni porez od pet - šest hiljada mesečno ne bi baš omogućili da svako sa kolima i nešto slobodnog vremena postane taksista. 

Ogranicavanje broja taksista je nacin da drzava prizna svoju nemoc...

Kada bi drzava radila svoj posao i isterala makar i ove standarde i obaveze koje sada postoje,  1/3 taksista bi batalila posao...

Link to comment
6 hours ago, harper said:

 

Nije to isto ali nemam vremena sad. U sustini se slazemo da usluga mora da bude tretirana kao zarada i oporezovana na odgovarajuci nacin. Oko uslova za vozila sve se lako moze urediti. Ono sto ne valja je smesta zabranjivati i gasiti uslugu da bi se zastitio jedan mocni kartel a ne pokusati nista od normalnih resenja. Ne vidim kako je to dobro za bilo koga osim za taksiste.

 

Pa da, samo sto dok uredis uslove, na kraju dobijes opet taksi. I kao sto rece nesa taksista, vec sad imaju mogucnost da posluju kao i svako drugo taksi udruzenje. Ali onda nema "jeftinije voznje".

Link to comment
1 hour ago, Venom said:

 

Pa da, samo sto dok uredis uslove, na kraju dobijes opet taksi. I kao sto rece nesa taksista, vec sad imaju mogucnost da posluju kao i svako drugo taksi udruzenje. Ali onda nema "jeftinije voznje".

 

Ne znam i ne zanima me previse, rekao sam sve sto sam imao na tu temu. Uz svo duzno postovanje, taksisti su rak rana Beograda ali i mnogih drugih gradova i treba im nabiti konkurenciju kad god je to moguce uraditi. Pre dve nedelje sam u Kijevu platio 400 grivni od aerodroma do centra grada (vise od pola sata voznje po praznim ulicama, vecim delom 6 traka) preko jednog od tih vozaca sa aplikacije a onda sledece jutro taksisti 220 grivni od hotela do zeleznicke stanice (10 minuta pesaka, uzeo taksi samo da ne bih vukao kofer). Kvalitet vozila isti, obojica legalni. U toj situaciji mi se iskreno jebe za taksiste i njihovu tuznu pricu o vozacima koji im otimaju hleb iz usta, ne vidim nijedan dobar razlog zasto bih navijao da me pljacka monopolista koji formira cene kako mu se digne.

Link to comment

Znaci od silnih argumenata smo na kraju dosli do toga da je nesto rak rana i da to treba na svaki nacin resavati, pa makar i pucnjem u sopstveno stopalo. Ja ne znam da li 5% stanovnika Beograda redovno (1 nedeljno) koristi taksi, posto ja mislim da ne znam nikog, ali je to eto sustinsko pitanje koje moramo resiti, pa makar pustili jos milion vozila u ovaj saobracajni nered. U gradu u kojem ni za postojece automobile nema mesta. Ali eto, stace se na put taksi mafiji, pa makar saobracaj bio gori za samo 100% gradjana.

Dajem predlog da neko tehnoloski inovatizuje nase drustvo i uvede bus na aplikaciju, da se rasturi monopol GSP-a, koji isto nista ne valja. Pa da svako ko moze sa autobusom da prodje kroz tehnicki pregled, moze i da vozi kad hoce i kako hoce. Sve dok placaju porez, sta ima grad da propisuje kako da funkcionise prevoz putnika. Oh wait, to smo do pre 15 godina imali pa smo shvatili da je sranje da se autobusi utrkuju i voze kroz crveno da jedni drugima otimaju putnike, drezde na polaznoj dok ljudi ne pocnu da ispadaju, i na ulice salju rashodovane sklopocije za medjugradski prevoz. Da pogodim, to nije isto.

Link to comment

meni zaista fascinantno da ima ljudi koji kazu da godinama redovno koriste taxi, a da im je utisak da je ogromna vecina njih fin i kulturan svet

valjda je onda do mene, ali moja iskustva su potpuno drugacija

 

u beogradu godinama unazad taxi koristim bas retko, jednostavno preskup mi je

uveravali me ovde ranije kako sam u zabludi, medjutim relativno skoro sam u kratkom periodu intezivno koristio taxi i ostajem pri ranijem stavu

ok, kapiram da je to individualna stvar, da zavisi od vise faktora, verovatno ponajvise od toga sta je za nekog mnogo/malo para, a mozda i vaznije kakvu sliku ima sta je mnogo/malo potrositi za prevoz sa tacke a na tacku b, ali pored svega toga, onoliko objektivan koliko mogu biti, cini mi se da je bg taxi jdnostavno preskup

 

a sto se tice iskustva, oca invalida, koji se otezano krece, po pravilu pokusavaju opljackati, valjda ceneci da je prinudjen da se vozi, te da nije u stanju da se brani

imao sam i scenu kad njega i tad jedva pokretnu majku kreten dovozi iz bolnice u neko doba veceri i vrisiti na nju da brze izadje iz auta "kevo pozuri imam ja jos posla"" iako ih je takodje odrao za voznju do kuce i uzeo prosecnu srpsku dnevnicu

 

licno sam imao gomilu neugodnosti, sto u voznji, sto potpuno van njihovog polja delovanja, gde me npr majmuni spijuniraju u poseti prijateljici i kazu to liku sa kojim je tad zivela, iako ne poznaju u situaciji apsoltuno nikog niti ih se bilo sta tu i najmanje tice, nego eto, oni su tu da otovre oci i "upozore"

 

gomila sitinih prevaranata, krimosa u zelji, ali bez mozga/muda, jajare koje cinkaju pandurima i sto je najgore izmisljaju sve i svasta, a sa druge strane uvek spremni da orobe one za koje procene da su fizicki nemocni da im se suprostasve

 

ili sto bi davno rekao jedan taksista bas tog soja u neko doba noci u birtiji u cacku za nekog bosanca novopecenog kolegu koji je ozbiljno pristupio poslu, kupio ok automobil, izreklamirao se i posledicno pokupio musterije "sta je on nama ovde dosao da uzima leba, zna se da je ovo posao za cacanske momke ""koji se nisu najbolje snasli"", davno bilo, izbledelo secanje, mozda nisam citirao od reci do reci, ali poenta je tu i to jeste nacin na koji razmislja ogromna vecina taksista sa kojima sam se sreo

Link to comment
1 hour ago, Venom said:

Znaci od silnih argumenata smo na kraju dosli do toga da je nesto rak rana i da to treba na svaki nacin resavati, pa makar i pucnjem u sopstveno stopalo. Ja ne znam da li 5% stanovnika Beograda redovno (1 nedeljno) koristi taksi, posto ja mislim da ne znam nikog, ali je to eto sustinsko pitanje koje moramo resiti, pa makar pustili jos milion vozila u ovaj saobracajni nered. U gradu u kojem ni za postojece automobile nema mesta. Ali eto, stace se na put taksi mafiji, pa makar saobracaj bio gori za samo 100% gradjana.

Dajem predlog da neko tehnoloski inovatizuje nase drustvo i uvede bus na aplikaciju, da se rasturi monopol GSP-a, koji isto nista ne valja. Pa da svako ko moze sa autobusom da prodje kroz tehnicki pregled, moze i da vozi kad hoce i kako hoce. Sve dok placaju porez, sta ima grad da propisuje kako da funkcionise prevoz putnika. Oh wait, to smo do pre 15 godina imali pa smo shvatili da je sranje da se autobusi utrkuju i voze kroz crveno da jedni drugima otimaju putnike, drezde na polaznoj dok ljudi ne pocnu da ispadaju, i na ulice salju rashodovane sklopocije za medjugradski prevoz. Da pogodim, to nije isto.

 

Pa, jebi ga, nije isto ali razumem da nemas argumente pa moras da posezes za besmislenim analogijama i pseudosaljivim hiperbolama.

 

Cujes, pustanje milion vozila u ovaj saobracajni nered.:laugh:

Link to comment
1 hour ago, pbg12345 said:

meni zaista fascinantno da ima ljudi koji kazu da godinama redovno koriste taxi, a da im je utisak da je ogromna vecina njih fin i kulturan svet

valjda je onda do mene, ali moja iskustva su potpuno drugacija

 

+ milion

 

Naravno ima ok, finih, pa i super taksista, ali su manjina. I dalje držim da je prosečni Car:Go vozač daleko finiji, uljudniji, prijatniji od prosečnog beogradskog taksiste. Ima i tu pacijenata ali su daleko ređi. Možda ima veze s tim što putnici ocenjuju vozače, i što sada isključuju svakog sa prosečnom ocenom ispod 4 (bar mi tako reče jedan od vozača)

Edited by hazard
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...