Jump to content
IGNORED

Raspad SFRJ


Muwan

Recommended Posts

Ni ja.Sta tacno znaci ovo?Najlogicniji moguci izbor glavnog grada. Ali je ta "prednost" polako nestajala u federalizujucoj Jugi.Za dominaciju kadrova u drzavnoj sluzbi jos uvek nisi objasnio. Sto se tice vojske, i ta prednost se polako ronila u mirnodopskoj Jugi, ako je ikad i bilo. Na kraju krajeva, uticaj vojske je i trebao da slabi u svakoj normalnoj zemlji.Znaci, dok ne objasnis o drzavotvornim tradicijama i dominaciji u drzavnoj sluzbi, ostaju komparativne prednosti koje su Srbi/Srbija imali samo u startnoj poziciji (vojska i glavni grad), i koje su bili sudjeni da izgube u jednom momentu. Da li je previse sablonski reci the rest is history?
Znači da Titova Jugoslavija nije nastala u državno-pravnom vakuumu, nego se oslanjala na srpsku državnu tradiciju, kako u formalno-pravnoj ravni, tako i u ideološkoj. Prvo znači preuzimanje ugovora, obaveza i pravnog naslijeđa ukinutih srpskih država; potonje se ispoljavalo u preuzimanju oslobodilačke ideologije od 1804. do Gavrila i Apisa. Srpski pijemontizam je bio utkan i u Titovu Yugu. Partizanska vojska je nastala kao srpska ustanička vojska, JNA je skončala u vrlo sličnoj ulozi. Što se tiče srpske "hegemonije" u SFRJ dijelom je uzročena ovim preuzimanjem srpske državotvornosti, a dijelom time da su srpski kadrovi najlakše identificirali s Beogradom i u njemu stolujućim organima države, vojske i partije.
Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Roger Sanchez

    207

  • cedo

    75

  • harper

    63

  • steins

    63

Top Posters In This Topic

Posted Images

hm. moram da se slozim sa tvojim postom. kazem ja lepo, pretkumanovska srbija je bila krajnja mera koja je imala smisla i osnove za neki prosperitet. nikakve halucinacije i glumljenje pruske koja ujedinjuje nemacke drzave i gradove koje su nekada bile sve deo svetog nemackog rimskog carstva. jer ponavljam, niti su srbijanci bili prusi niti su njihova, kako se to kaze, zapadna braca bili saksonci a tek sto nisu bili bavarci. dakle, nikakve pretenzije tamo gde nema ekonomskog opravdanja i gde ima mnogo vise stete nego koristi. nikakav pijemontizam (eh ta dirljivost srbijanaca u 19 veku, malo se igraju prusa ujedinitelja a malo italijana). nikakvi apetiti prema bosni i hercegovini i tako dalje. samo uzaman, bilo pa proslo sve to. nama ostaje da se nosimo i sa posledicama istorije i sa posledicama mitomanija koje su bile poprilicno zasluzne za pokretanje svih tih poteza koji su i doveli do posledica istorije.

Edited by Pontijak
Link to comment

moram opet da kazem znajuci da sam dosadan kao proliv :(kakvi smo mi bili prusi takvo nam je bilo i ujedinjenje svih nemackih srpskih zemalja a kakve su nam bile pomeranija, saksonija i bavarska (ko ce to sve da nabraja) takve su nam bile i nemacke srpske zemlje u BiHnista kao pametno biranje primarnih interesa u 19 veku od strane srbijanaca. s tim sto su mnoge pojave od kojih su neke poprilicno gadne kroz ceo 20 vek bas posledica tog biranja sta je primarni interes. i ustvari je nemoguce razloziti na detalje tu istorijsku kasu koja se krckala kroz 19. i 29. vek sa povremenim gadnim kljucanjem sve do kraja proslog veka.

Edited by Pontijak
Link to comment
hm. moram da se slozim sa tvojim postom. kazem ja lepo, pretkumanovska srbija je bila krajnja mera koja je imala smisla i osnove za neki prosperitet. nikakve halucinacije i glumljenje pruske koja ujedinjuje nemacke drzave i gradove koje su nekada bile sve deo svetog nemackog rimskog carstva. jer ponavljam, niti su srbijanci bili prusi niti su njihova, kako se to kaze, zapadna braca bili saksonci a tek sto nisu bili bavarci. dakle, nikakve pretenzije tamo gde nema ekonomskog opravdanja i gde ima mnogo vise stete nego koristi. nikakav pijemontizam (eh ta dirljivost srbijanaca u 19 veku, malo se igraju prusa ujedinitelja a malo italijana). nikakvi apetiti prema bosni i hercegovini i tako dalje. samo uzaman, bilo pa proslo sve to. nama ostaje da se nosimo i sa posledicama istorije i sa posledicama mitomanija koje su bile poprilicno zasluzne za pokretanje svih tih poteza koji su i doveli do posledica istorije.
Vodili su daleko krvavije ratove protestanti i katolici unutar tog nemačkog bića, plus kasnije rivalstvo Hoencolerna i Habsburga. Sumnjam da su u ta vremena puno marili za Sv. Rimsko carstvo naročito oni gore na severu. Mi jugovići smo do 1918. mila majka za njih. Plus što ni Srbija nije toliko različita od Pruske: isterala je i Turke i Austrijance sa područja koje je merkala, ko i Prusi svoje konkurente Edited by dillinger
Link to comment

ma stoji to sto kazes, ja sam samo ranije pomenuo da smatram da je elita u srbiji u u drugoj polovini 19 veka a narocito krajem 19 veka i pocetkom 20. imala taj neki trip koji je imala i smatram da su mnogo toga pokupili tokom studiranja na nemackim univerzitetima (ponavljam, veliki procenat diploma je stecen tamo) i da su verovatno bili impresionirani mladim nemackim rajhom koji je nastao ujedinjenjem kako je nastao, iz perspektive druge polovine 19. veka 1871 je takoreci sadasnjost :)ironija, germani su imali svoje protestantsko-katolicke ratove a srbi su imali svoje cetnicko - partizanske ratove :Pi da budem dosledan sebi samome: prusi su ipak imali tu neku mudrost predaka - kada je bilo vreme ti preci, slovenska plemena, shvatila su da je oportunije pristati na totalnu germanizaciju nego se drzati slovenstva i vere predaka :P mislim oportunije kada su buduci vekovi u pitanju. nasuprot tome, srpska plemena nisu imala tu mudrost a bogme niko im i nije posteno ponudio germanizaciju tokom vekova pa tako nista, makar su mnogi bili pametni i prihvatali otomanizaciju te pravili karijere u stambolu ali to je vec van teme :P

Link to comment

Dodao bih da su Titovi partizani po svemu najviše ličili na izvorne četnike, od vremena nakon Srpsko-Turskog rata 1877-78. do 1912. godine. Na krv i nož sa dušmaninom, nema pregovora, udri po Turcima, Arnautima, Bugarima (sa njima barem nema greške), do smrti, znaš šta te čeka ako budeš ranjen ili zaostaneš pa usporavaš drugove, ne daješ milost protivniku, ne očekuješ milost za sebe, plus represije nad stanovništvom itd. I ne misliš toliko na poredak nakon rata, posledice izgubljene bitke, bitno ti je da sada, ovde, u ovom trenutku slistiš dušmana što više možeš. Ni ne čudi što je toliko Srba išlo u partizane. Njihovo postupanje je jednostavno bilo veoma blisko srpskom senzibilitetu.Inače, na to poređenje Jugoslavije i Nemačke i Srbije i Pruske imam ™ na ovom forumu.

Link to comment

pa kada meni nije palo na pamet da o tome pisem a poredio sam srbiju i prusku jos pre postojanja ovog a bogme i onog™ foruma :D sta ja znam, mozda ima neceg i u sticanju korena obrazovanja, nismo uzaman isli u istu osnovnu skolu, istina ja koju godinicu decenijicu ranije :D

Link to comment
ma stoji to sto kazes, ja sam samo ranije pomenuo da smatram da je elita u srbiji u u drugoj polovini 19 veka a narocito krajem 19 veka i pocetkom 20. imala taj neki trip koji je imala i smatram da su mnogo toga pokupili tokom studiranja na nemackim univerzitetima (ponavljam, veliki procenat diploma je stecen tamo) i da su verovatno bili impresionirani mladim nemackim rajhom koji je nastao ujedinjenjem kako je nastao, iz perspektive druge polovine 19. veka 1871 je takoreci sadasnjost :)ironija, germani su imali svoje protestantsko-katolicke ratove a srbi su imali svoje cetnicko - partizanske ratove :Pi da budem dosledan sebi samome: prusi su ipak imali tu neku mudrost predaka - kada je bilo vreme ti preci, slovenska plemena, shvatila su da je oportunije pristati na totalnu germanizaciju nego se drzati slovenstva i vere predaka :P mislim oportunije kada su buduci vekovi u pitanju. nasuprot tome, srpska plemena nisu imala tu mudrost a bogme niko im i nije posteno ponudio germanizaciju tokom vekova pa tako nista, makar su mnogi bili pametni i prihvatali otomanizaciju te pravili karijere u stambolu ali to je vec van teme :P
Ja se samo osvrćem na deo gde se današnje netrpeljivosti i nemogućnost saradnje i suživota projektuju na prošlost. 1918. za razliku od danas smo imali sasvim solidne preduslove da se napravi nešto u korist svih. Ovakva ili onakva zajednica, jedno ili višenacionalna, nebitno ali nije baš sve mirisalo na raspad i leševe kako se to sad čini. Dakle neko ili više njih je zajebao stvar od 1918. pa nadalje a do 1918. je išlo manje više sve ok.Srbi i Jugoslavija su danas kao lisica i ono kiselo grožđe. Bilo da govore kako nam je bio dovoljan UžaS bilo da zagovaraju veliku Srbiju Edited by dillinger
Link to comment

Ima nešto i u tome što je u vreme stvaranja tih nacija u zajedništvo inkorporirana ideja o potrebi življenja u velikoj državi koja bi bila moćna i garantovala ostvarivanje životnih interesa svog stanovništva. I tada je zaista bilo tako (govorim sredinom XIX veka i u drugoj polovini, kada se stvarala Nemačka). Danas jednostavno nije tako. Nema toliko jasne uzročno posledične veze između veličine države i njene snage, ekonomske i svake druge. Zato danas deluju tako smešno i nesprovodivo (ne samo danas, nego kroz dobar deo XX veka) ideje koje su se uzimale zdravo za gotovo kada je Veliko Bablje Kraljevstvo pokrivalo 25% sveta i tlačilo 35% čovečanstva, kada je Francuska imala pola Afrike i druge silne kolonije, kada se Rusija prostirala na onolikim teritorijama, a USA bio samo skup samodovoljnih kretenoidnih pobačaja koji samo što su završili mlaćenje među sobom, i sprovode genocid zarad proširenja.

Link to comment

Aman čoveče, ko kaže da se nije mogla formirati, nego ti takva ne bi bila garant da ne bi bilo etničkih nemira, sukoba, verske mržnje i svega što ide uz to. Hrvati bi smatrali da su zakinuti, Albanci bi se bunili kao što su se i bunili, Maćedonci bi ti roknuli ljubljenog kralja kao što su ga i roknuli, Banat bi ti svejedno otkinuli i dobre dunavske švabe bi svejedno težile SS uniformama kao što i jesu, Nemačka bi nas svejedno satrla i dala pola takve zemlje nekoj svojoj NDH koja bi svejedno sprovela to što je sprovela. Kapiraš? Dakle, to suštinski ne bi donelo ništa naročito drugačije.Da ne ulazim u to koliko je besmislena teza da je trebalo stvarati Srbiju uvećanu za najsiromašnije vilajete u trenucima kada ti se nude Slovenija i Hrvatska na tacni, a tebi vojska od teritorije te velike i moćne države drži jedan planinski vrh i grad Bitolj (1917).edit: da ne zaboravim da bi Srbi muslimani tražili svoju etničku, a potom i nacionalnu posebnost...

Edited by Filipenko
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...