Jump to content
IGNORED

Raspad SFRJ


Muwan

Recommended Posts

Na koju teritoriju se odnose ove cifre?
На Дринску бановину.Тад је у срезовима Рогатица, Сребреница, Зворник било пата-пата хришћани-муслимани,у срезу Вишеград је било више православаца од муслимана,у срезу Сарајево су православци имали релативну већину,у срезу Тузла је било више православаца него католика,срез Високо није имао ни 50% муслимана,у срезу Власеница није ни сваки трећи био муслиман.Цитиране Вики бројке садрже непрецизност, било је 10.043 јевреја (од чега 4600 српског или хрватског језика, 4581 "јеврејског језика" тј. Ладино, 429 немачког итд.)затим следе демократски процеси 1941-45. Edited by savindan
Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Roger Sanchez

    207

  • cedo

    75

  • harper

    63

  • steins

    63

Top Posters In This Topic

Posted Images

Drinska banovina je u pitanju. Inače, naravno da su pravoslavci u prednosti, kada je cela zapadna Srbija i pola Šumadije pripadalo Sarajevu.

Не тежиште политичке моћи, посебно након 1931. су били Круна и Скупштина. За ту клику је ипак неко гласао за разлику од оних клика 1944-1990.Не разумеш ти концепт деконцентрације који је различит од децентрализације у томе што oргани деконцентрације извршавају политичку вољу центра или бивају смењени, политичка конкуренција и конфликт су немгоући.Пандан су данашњи Окрузи. Бан = Начелник управног округа.Колико је овај баја самостални политички играч толико је био и Дрински бан.http://www.sumadijsk...nik-okruga.htmlДужност начелника Шумадијског управног округа Зоран Рајовић обавља од 21.10.2007.године и на исту функцију поново је постављен решењем Владе Републике Србије 24 Број: 119-10030/2010 од 31.12.2010.године, на период од пет година.
Dobar pokušaj. Možeš li mi onda objasniti kako to da su banovi bili nebitni politički faktori poput današnjih načelnika okruga, te kako su pojedini uspevali da se obogate do te mere nakon svoga banovanja da su gradili dvorce i palate u Beogradu, ako se nizašta nisu pitali i nikakve upravno-činovničke moći i ovlašćenja nisu imali? Biće da ipak današnji načelnici okruga, koji su besmisleni i bespotrebni državni službenici za koje niko i ne zna, nisu ekvivalent banovima onog vremena. Edited by Filipenko
Link to comment
Demokratski proces, jašta, naročito u Foči, Zvorniku, Bratuncu...
Bilo je riječi o prihvatanju ili odbijanju plana Evropske zajednice za BiH u kojoj u to vrijeme nije ni bio otpočeo oružani sukob,Kad je do sukoba došlo,jasno je da taj sporazum više nije obavezivao ni stranu koja ga je prihvatila.Istupanje A.Izetbegovića iz pregovora i održavanje referenduma kao i zahtjev za međunordno priznanje nezavisnosti BiH,praktično je bila objava rata srpskoj strani.
Link to comment
  • 4 weeks later...
Gde mogu da nadjem rezultate glasanja unutar SKJ po republikama da se ide na višepartijske izbore u doba Ante Markovića?
jovic, cini mi se.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment

Koji Jović? Nije valjda Poslednji dani SFRJ Bore Jovića? The thing is, srpsko članstvo je tada glasalo sa preko 70% za modernizaciju Jugoslavije i za politiku koju je vodio Ante Marković. Pitanje svih pitanja je kako se desila Antibirokratska revolucija.

Link to comment

?Sloba je preuzeo SKS još 1987, odluka da se ide na višestranačke izbore i da se SKS pretvori u SPS je došla odozgo a članstvo je glasalo po direktivi. Uostalom, bili su 1989 izbori za mesto predsednika predsedništva SR Srbije gde su snage odmerili Sloba i Bracika KerteslinkNešto si ti pomešala, nikad nije Antica imao prdršku srpskog javnog mnjenja i biračkog tela

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
Iz Blica:Eto svemu je kriv parental stress syndrome.
zlocini o kojima se nije smelo znati ni govoriti su bili inspiracija zlocinima pet decenija kasnije?da je zaista tako mislim da bi se po naredjenju ante markovica pomesale kosti negde milosevica, draskovica, tudjmana i ostalih a ne nevinih civilia druge nacije.Sent from Bender's iPad using Tapatalk Edited by kim_philby
Link to comment
Joj, gledo sam ovo već, ali nekako mi je promaklo da registrujem ovo njegovo o revoluciji u Rusiji. Uvijek sam nekako Dražu više doživljavo kao igrača i simpatizera zapada, konkretno Engleza i Amerikanaca. Mislim da je za to glavni krivac Vuk Drašković. Nisam imo stomak ni živce da ozbiljnije čitam M Samardžića, Šešelja nikad nisam ni doživljavo kao nekog na Dražinoj liniji, džaba mu ikonografija i folklor.Vuk je sasvim druga priča, nekako je prvi (ili sam ga ja bar doživio kao takvog) krenuo sa tim da se novim reflektorima osvijetli lik i djelo Čiče i uvijek se naglašavala ta Dražina zapadnjačka crta. Britanske vojne misije, Beli Bil, spasavnje američkih pilota i orden za to, orden od Francuza, Srpska Reč je u nastavcima objavljivala tekstove izvjesne amerikanke Rut Mičel, tekstove pune oduševljenja četništvom i četnicima, čini mi se da su joj baš Pećančevi posebno bili simpatični, možda griješim ovo za Pećanca, jbg devedestprve sam to čito.Ima doduše kod Draškovića u romanu "Nož" i lik onog četničkog vojvode Mitra Mećave. Pamtim ga po tome što u zimu četeresprve savjetuje protu Nićifora da sina da u partizane jer su se sa Rusima udružili a kako reče Mitar "Švabo je već mrljanuo pred Moskvom" i otprilike se već da naslutit kako će rat da završi. To je ipak u malo u poređenju sa ovim američko-engleskim Dražinim simpatijama i kontaktima.Čini mi se da Radoš kreće u novu reviziju Čiče, sad ga izgleda planira da predstavi kao nekog naklonjenog Rusima, zapadni saveznici nisu više in. Sinoć, dok sam gledo tu scenu, palo mi je na pamet da bi bilo dobro na Dražin govor i uzdanje u Ruse izmontirati onu Bikovićevu reakciju iz neke od prošlih epizoda -je li znaš li ti kad će da ti pomogne tvoj drug Staljin....- Komunisti su smiješni kad se uzdaju u Ruse a Draža je zbog iste stvari mudrac. Radoše čovječe, mozak će u sataraš da mi se pretvori do kraja serije.Baška što je to o uzdanju u Ruse izgovoreno prvog maja 1941. Tog dana u Moskvi je održana velika crvenoarmejska parada, imaju i snimci sa iste, na paradi kao gosti prisustvuju i neki mnogo zajebani njemački oficiri, ogrnuti pelerinama još opakije i zloslutnije izgledaju nego inače.
Kako niko da se pojavi i javno prozove Bajica kao jednog ozbiljnog nemaca pojma?Prvo niko ne objavljuje vest da se ozenio PPV a sad niko ne sme Bajicu da kaze da je diletant... odosmo u tri lepe :cry:
Dalo bi se ovo tako tumačiti, ali je problem što je Dušan Kovačević ovo ozbiljno izgovorio.
Radoševa serija je veoma važna i značajna. Jedina mana joj je što je zakasnila 50 godina. Da je video „Ravnu goru”, Josip Broz bi umro pre vremena - rekao je Dušan Kovačević
Inače, jedva preživjeh sinošnju epizodu. Sve teže postaje za praćenje ali ne odustajem, iako sam genetski predodređen da izdam, nemam obraza da odustanem nakon onog proglasa generala Đerzeleza. Sledeća epizoda nam donosi Tita, šteta što nije tempirano da se epizoda sa pojavljivanjem Tita emituje juče, imalo bi i te kako smisla da se vrhovni komandant pojavi na dan armije.
Link to comment
Мислим да је једном рекла "нијесам" или "нијеси", па ће бити да је стрина Дукљанка.
I u nekim bosanskim krajevima se koristi "nijesam". Da nisi pljunuo na zemlju prađedovsku, znao bi to.
Kako niko da se pojavi i javno prozove Bajica kao jednog ozbiljnog nemaca pojma?
Nije ti pravilna ova observacija. Prvo i na ovom topiku je okačeno sijaset takvih priloga, i to s raznih pozicija društveno-političkog spektra, i drugo, bitnije, pa sad bi tek valjalo naložiti Radoša kakav je đinijus montaže&istine&pomirenja, e da bi se još više razmahao u vremenu pred nama.
Čini mi se da Radoš kreće u novu reviziju Čiče, sad ga izgleda planira da predstavi kao nekog naklonjenog Rusima, zapadni saveznici nisu više in. Sinoć, dok sam gledo tu scenu, palo mi je na pamet da bi bilo dobro na Dražin govor i uzdanje u Ruse izmontirati onu Bikovićevu reakciju iz neke od prošlih epizoda -je li znaš li ti kad će da ti pomogne tvoj drug Staljin....- Komunisti su smiješni kad se uzdaju u Ruse a Draža je zbog iste stvari mudrac. Radoše čovječe, mozak će u sataraš da mi se pretvori do kraja serije.
Ne kapirate Bajićev genij, pa upravo se i radi o tome da je bila zbrka prevelika u onim smutnim vremenima i da se tu častan čovjek teško mogao snaći. Ono je bila situacija za belosveckog hohštaplera Tita, a ne za poštenog oficira&đentlmena&domaćina Dražu. Što se Draže i Emgleza tiče, dokumenti o ovom odnosu su pravo blago. Ako pažljivo poslušaš Dražinu izjavu sa suđenja, u jednom trenutku pominje kako ga je Bailey pokušao skinuti i postaviti drugog; mislim da DM izričito pominje "Pavla" (Đurišića?). Nedavno sam naletio na jednu fantastičnu epizodu, u vrijeme kad Britanci počinju izražavati nezadovoljstvo prema JVUO, pri čemu se još izdaleka nisu odlučili za Tita, DM u pripitom stanju i u prisustvu britanskih oficira drži zapaljiv govor protiv Britanaca koji bi se mogao sažeti da mu ih je već pun kurac. Englez naravno napiše u London, tamo zavrte glavom, kažu ts, ts, ts... ostalo je historija. Rusi i Oktobarska revolucija je naravno jedan od vrhunaca Dražine spremnosti za uspostavljanje taktičke kolaboracije sa svakim ko je spreman progutati udicu. Draža je u različitim fazama i kontextima pregovarao o suradnji s partizanima, Britancima, Amerikancima, Rusima, Nijemcima, Italijanima, ustašama, Nedićem, muslimanima... i svaki put je pokazao nevjerovatan talenat za izlaženje iz pregovora praznih ruku. Ne čudi da "tekovine Oktobarske revolucije" sa suđenja zvuče kao uvod za udžbenik "Socijalizam kao svetski proces" za škole rezervnih oficira JNA. Draža drugačije ne zna, do posljednjeg daha taktizira i pokušava ubijediti protivnika da je Draža kad se bolje pogleda zapravo njegov. Isto onako kao što je pokušavao Englezima i Amerima objasniti da je garant demokracije, Nijemcima da je garant njihovog mirnog povlačenja, Nediću da je garant antikomunizma i spasa srpstva, muslimanima da je garant njihovog opstanka itd.E sad RB vaja od te hrpe govana nekakvu državničku bistu s naravno urnebesnim ishodom; okreni obrni izlazi mu maršal Tito - bratstvo jedinstvo, borba protiv starog poretka, narodno-oslobodilačka borba, briga za narod, Rusi... Zaključak u stvaranju je da nije Tito bio onaj četveroprsti bezimeni agent Kominterne, mađarski grof židovsko-poljskog podrijetla, bonvivan i hohštapler, nego je pravi maršal Tito bio naš čestiti đeneral Đerila. Srpski Tito za novo doba istine i pomirenja.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...