Jump to content
IGNORED

Raspad SFRJ


Muwan

Recommended Posts

Od koje godine racunas - moze biti da si iskljucio neke sudbine/ljude kojima su ocevi i dedovi zavrsili u logorima i jamama ispod sahovnice. O Kosovu i hronologiji kosovskih nacionalizama da i ne govorim - tu vreme racunas verovatno od '98-me?
Izvini, ali osporavati Hrvatima pravo na sopstvenu državu zbog nečega što je deo Hrvata počinio pre 50 godina je monstruozno. Nakon svih tih zlodela su Srbi i Hrvati živeli 50 godina u slozi da bi se neko 50 godina kasnije setio da je bilo nekih logora i zbog toga pokrenuo još jedan lanac zla. Takva argumentacija je služila isključivo u proizvođenje mržnje i nije imala nikakvo utemeljenje u realnosti. Zločin od pre 50 godina sve da je neko i hteo da ga ponovi je opet neizvodiv bez specifičnih okolnosti kojih nije bilo 90.
To sto si napisao je samo opis pocetka kraja jedne totalitarne tvorevine - koja se prema svim nacionalizmima (pa i srpskom) odnosila na isti nacin. Da su Srbi hteli otcepljenje a Hrvati ne, onda bi se citava stvar preko SDB i JNA dirigovala iz Zagreba.
:lol: Možda, ali kakve bi koristi mi od te diskusije imali.
... dochim je SM preko Beogradskih medija pozivao na a/romanticno klanje i zlocin? Ne secam se nesto, naprotiv - on se, bas kao i njegove kolege iz ostatka SFRJ, stavio u ulogu zastitnika. Romanticnog.
Mi pričamo o narodima. Želja hrvata da imaju svoju državu je apsolutno legitimna. U njoj nema ništa antisrpsko. Srbi su imali neke druge ideje za ostvarenje svog sna i u njima takođe nije bilo antihrvatskih osećanja. ta negativna osećanja su nastala kao proizvod političke manipulacije elita na obe strane.
Sa svih strana se cula romanticna muzika. U isto vreme, po podrumima se skupljala dzebana i dogovarale isporuke oruzja (Spegelj) - ni taj snimak hrvatsku javnost nije prenuo iz romanticnog sna.
Opet ponavljam, neko će ti reći da Špegelja opravdavaju srpski tenkovi u Hrvatskoj.
Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Roger Sanchez

    207

  • cedo

    75

  • harper

    63

  • steins

    63

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mnogo se nesto smejes, bas si nervozan. Smiri se pa nastavi. Vrlo jasno i precizno sam oborio tvoje argumente odozgo, na sta je tvoj odgovor gomila smajlija uz osporavanje poznavanja faktografije(!). Dakle, ti gore tvrdis da je SFRJ srpski nacionalisticki projekat te da su SDB i JNA bili u srpskom vlasnistvu.Preispitaj to ponovo.Btw SFRJ jeste bila totalitarna tvorevina na mnogo nacina.edit: a prvi odgovor i uvodjenje Pavelica u pricu - pre tebe ga je u pricu uveo Tudjman&hrvatska elita. Zamisli kako bi bilo nekom jevreju da se danas probudi u nemackoj a na jarbolu se vijori kukasti krst (podignut iz romanticnih razloga)?Verovatno bi nesrecnik umislio nesto.
Zamisli da se neki Bošnjak probudi negde u Bosni, (takođe važi i za Kosovo) kad na jarbolu ugleda( a bogami i uživo)znamenja koja su ih klala čitave 4 godine (WW2) Eto vidiš u Nemačkoj se posle 60 godina svaki jevrej mogao buditi siguran da mu se to više neće nikad dogoditi. Dok kod nas se to dogodilo(iz romantičnoh razloga) Mislim ako ćemo da gledamo u sanovnik i snove tumačimo.Neki su (p)ostalii snovi a neki Bogami java.
Link to comment
Zamisli kako bi bilo nekom jevreju da se danas probudi u nemackoj a na jarbolu se vijori kukasti krst (podignut iz romanticnih razloga)?Verovatno bi nesrecnik umislio nesto.
Hakenkreuz nije njemački nacionalni simbol. Njemački orao je i danas njemački nacionalni simbol, a bio je prisutan naokolo tvornica smrti.U međuvremenu, pogledaj ovo. joukko_osastot_etusivunkuva.gif?MOD=AJPERES&CACHEID=f6af5e80410c8fa1841bede364705c96 Vidiš li nešto? Mislim da ti treba jedna antialergijska terapija za šahovnicu, da se malo prestanemo natezati oko gluposti.
Link to comment
Uz sve to, ja se s tobom slazem u tome da rata, bar ne rata u ovom obimu, verovatno ne bi uopste bilo da ga Srbija, to jest Srbi, nisu hteli, bez obzira na to sta Tudjman govori. Za to postoji vrlo jednostavan dokaz - Srbija je u JNA jedina imala potrebnu infrastrukturu za dugo i organizovano vodjenje rata i da je htela mogla je Hrvatskoj da napravi tacno ono sto je i NATO nama mogao 1999., pa nije. Zasto nije, to je vec sasvim druga prica i tice se politickih procena u Beogradu. Bez rata i bez mesanja Srbije Tudjman je mogao mozda u Hrvatskoj da napravi neki mini rat protiv svog srpskog stanovnistva u nekom veoma losem scenariju, i to je sve sto je mogao. Da li bi to i uradio, to ne znam. Mislim da ne bi jer bi u novoj samostalnoj hrvatskoj drzavi imao druge jeftinije mehanizme da se obracuna sa tim stanovnistvom. A to bi svakako uradio.
On je ustvari kontrolirao srpstvom omađijane generale i stvarao realne ciljeve! Da ga citiram, preko nedostajućeg đenerala:
* Ja sam krv propljuvao da ubedim da se ne uzima Osijek, jer bi imali na referendumu Hrvatsku većinu. –...(nastaviće se)
Mudri strateg. happy.gif Edited by Roger Sanchez
Link to comment
Jedino što nismo baš sasvim sigurni šta tačno obuhvata Srbija. Iskustvo nam je pokazalo da je taj pojam veoma relativan i podložan kreativnim tumačenjima.
Kako ne znamo. Granice Srbije su vrlo jasne. Pogledaš gde su sve carinski punktovi i to je to. Od Subotice do Preševa.
Samo na neke njene delove. No, kako svi znamo, to je jedinstven slucaj i nece se ponavljati nigde na svetu... vise od par hiljada puta.
A da, a mi se brinemo za budućnost planete i međunarodni poredak. To se dešavalo i dešavaće se tamo gde se steknu politički uslovi za to. Nešto ne vidim inflaciju nezavisnosti po svetu. To je još jedna fatamorgana. Kamo sreće da Kosovo nikada nije ni bilo deo Srbije ne bi danas imali još jednu nacionalnu frustraciju da vucaramo sledećih 100 godina okolo kao teg oko obe noge.
Link to comment
Kako ne znamo. Granice Srbije su vrlo jasne. Pogledaš gde su sve carinski punktovi i to je to. Od Subotice do Preševa.
Jbg granica baš i ne mora da bude tamo gde ti neko silom izmesti carinski punkt. Po toj logici Srbija vrlo jasno može da se prostire od Julinog Brda do Topčidera, samo da se sakupi ekipa koja će da potisne carinske punktove do tamo.
Link to comment

Možeš ti ucrtati i Knin u okvire Srbije i Solun, ali oni i dalje neće biti deo Srbije, baš kao što nije ni Priština više.Evo je:post-366-12900149403928.jpg

Edited by Eraserhead
Link to comment
Možeš ti ucrtati i Knin u okvire Srbije i Solun, ali oni i dalje neće biti deo Srbije, baš kao što nije ni Priština više.Evo je:

post-366-12900149403928.jpg

Ja ne priznajem ovu granicu na Dunavu. sleep.gif To treba malo krivudavije ići, onak kak je recimo kod Eurostata. smile.gif Edited by Roger Sanchez
Link to comment
Možeš ti ucrtati i Knin u okvire Srbije i Solun, ali oni i dalje neće biti deo Srbije, baš kao što nije ni Priština više.
O tome ti pričam. Sutra ćeš na taj spisak dodati Preševo i reći: "... baš kao što ni Preševo nije više". Prekosutra Vranje. Nakosutra Kraljevo. Pa onda Novi Sad, Vršac i Subotica. I samo kažeš: "Ovo više nije Srbija, možeš da ih ucrtavaš do mile volje". Mislim, sve ja to razumem, ali da li postoji neka konačna verzija Srbije pa da možemo da kažemo da Srbi imaju pravo na nju i da niko nema pravo da ih odatle progoni?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...