Jump to content
IGNORED

Majstorski topik


Miralem

Recommended Posts

Ако се обрати ЕПСу за услове, 99% ће бити измештање, ако је био мајстор, 99% зна како и шта да ради без обраћања ЕПСу.



... Shiit has hit the fan...

Link to comment
  • Replies 8.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Frank Pembleton

    671

  • mire

    522

  • Блок_64

    498

  • kud u maglu Simoviću

    407

3 hours ago, nick1986 said:

Ne bih menjao poziciju sata. Sustina je da je ceo razvodni ormar prastari i da nema prekidac za izkljucenje struje u kuci vec ako hocemo da iskljucimo struju to mora sa bandere.

ovo mi nije jasno. kako to mislis mora sa bandere? bilo sta da uradis, kako god da prepravis ormar i instalaciju, ti ces moci da iskljucujes samo napon iza brojila. sve potrosace mozes i sad sigurno da iskljucis, samo pojedinacno.

 

najjednostavnija varijanta ti je da iza brojila postavis glavne osigurace, znaci tri glavna osiguraca koja bi iskljucivala napon za ostatak kuce. posle njih mozes da preradis i preraspodelis ostatak kako zelis, bez potrebe da imas bilo kakvog posla sa distribucijom. koliko sam shvatio stari ormar nije u losem stanju. cudi me da ti majstor nije ovo predlozio kao najjednostavnije resenje.

 

znam da ima i neka fora oko citanja struje i da ako je brojilo nedostupno za ocitavanje, moze da se trazi izmestanje na banderu.

Link to comment
41 minutes ago, nick1986 said:

U pitanju je kuca, poseban ulaz i brojilo mi je u ormaru u mom ulaznom hodniku u kuci. Ne bih da menjam mesto brojila nego da u samom ormaru dodam prekidac/osigurac kojim mogu da iskljucim struju u objektu posto to sada nemam i sve je stalno pod naponom (kada je majstor skidao celu tablu sa osiguracima da vidi pozadi kablove, nije imao nacin da iskljuci dolaznu struju buduci da nemam nikakav sigurnosni prekidac tu, vec se struja gasi direktno na banderi), i da preraspodelim opterecenja na fazama malo ravnomernije. 

odgovor je, praktično, ovde dole.

8 minutes ago, triple_nippled said:

ovo mi nije jasno. kako to mislis mora sa bandere? bilo sta da uradis, kako god da prepravis ormar i instalaciju, ti ces moci da iskljucujes samo napon iza brojila. sve potrosace mozes i sad sigurno da iskljucis, samo pojedinacno.

 

najjednostavnija varijanta ti je da iza brojila postavis glavne osigurace, znaci tri glavna osiguraca koja bi iskljucivala napon za ostatak kuce. posle njih mozes da preradis i preraspodelis ostatak kako zelis, bez potrebe da imas bilo kakvog posla sa distribucijom. koliko sam shvatio stari ormar nije u losem stanju. cudi me da ti majstor nije ovo predlozio kao najjednostavnije resenje.

 

znam da ima i neka fora oko citanja struje i da ako je brojilo nedostupno za ocitavanje, moze da se trazi izmestanje na banderu.

nije mi jasno kako je moguće da nemaš tri glavna osigurača iza brojila. iza, u šematskom smislu, oni se obično postavljaju iznad brojila.  kad njih isključiš (izvadiš patrone) stanje na razvodnoj tabli je beznaponsko i može da se radi kako ti odgovara. 

 

ako ipak nema glavnih osigurač kod brojila, svaki malo bolji električar može da odradi razmeštaj i pod naponom. moja sugestija je da zameniš topljive osigurače automatskim. ako je to ludilo da nemaš osigurače kod brojila neka ti se ugrade na tabli tri automatska 25A kao glavni a onda dalje 10A i 16A za pojedina strujna kola. ne treba ti EPS.

Link to comment

Pričam nestručno iz šeste ruke ali možda ti bude od koristi (t.j. proveri sve):

 

Čini mi se da je sve "od bandere do brojila", uključujući i brojilo, u nadležnosti EDB-a.

Od brojila na dalje je sve tvoje. EDB nema veze sa tvojom razvodnom tablom ("tablom sa osiguračima").

Od brojila do table sa osiguračima se sprovode samo faze i nula, a od osigurača koje treba lepo dimenzionisati i rasporediti, idu vodovi ka potrošačima.

 

Mislim da si izazvao malu zabunu sa detaljem da je tabla sa osiguračima u istom prostoru ("ormanu") sa brojilom.

 

Mogao bi sam (sa dobrim majstorom) da prepakuješ tablu sa osiguračima, da sve to stoji urednije i da se svaki vod proveri šta je i kuda vodi, da više nikad ne mora da se gleda "šta je iza ormana" (govorim o vodovima koji idu od osigurača ka potrošačima u stanu). To je usput prilika da se proveri da li su vodovi (i osigurači) ispravno dimenzionisani, na primer da li možda ka nekim velikim potrošačima idu vodovi premalog preseka pa postoji opasnost od požara.
 

Mislim da ne treba urađivati nikakve "glavne prekidače". Umesto toga, u razvodnoj tabli (ili između brojila i razvodne table), na svakoj fazi, treba staviti glavni osigurač za svaku fazu (npr. od 32A), a tek posle tog osigurača razvoditi na posebne osigurače na vodovima ka pojedinim potrošačima. Kada treba raditi nešto u stanu (ili u razvodnoj tabli), isključe se ta tri glavna osigurača, po jedan za svaku fazu. Ujedno sa tim osiguračima imaš rezervu, za slučaj da neki od manjih osigurača na razvodnoj tabli ne izbaci.

 

 

edit: eno i tripple_nippled reče isto to u manje reči

Edited by Frile
Link to comment

Uh sad sam svima zakomplikovao objasnjavanje :) Hvala svima na sugestijama. Frile je najblizi onome sto mi treba.

 

probacu da objasnim kako izgleda tabla trenutno:

 

U gornjem delu ormara imam ta 3 glavna osiguraca za 3 faze i onda pored njih su ostali osiguraci koji su izvedeni iz te 3 faze. (svi su na istoj drvenoj tabli).

U donjem delu ormara je brojilo.

 

E sad, ono sto je glavni problem tu, Majstor je zbog pregrevanja jedne ulazne faze i karambola koji je to izazvalo morao da skine taj ceo gornji deo ormara (drvenu tablu na kojoj su svi osiguraci, ta 3 glavna i svi ostali. Tu iza su kablovi za 3 faze koji vode do 3 glavna osiguraca koji su pod naponom, zajedno sa svim ostalim kablovima koji vode od te 3 faze do ostalih osiguraca i nema nacina da se oni iskljuce sem sa bandere, ili eventualno negde u donjem delu ormara iza brojila?

 

Nadam se da sam sad malo pojasnio. 

 

Svakako ohrabruje informacija da ako ne menjam ormar da gore osigurace mogu lepo da prevezem a da ne diram brojilo.

 

 

 

Link to comment

Tako je. Odnosno ja bihi inicijalno da samo rasporedim ravnomerno potrosace po 3 glavne faze, ali buduci da su te 3 glavne faze pod naponom ne mogu da zamenim tu tablu za onu sa automatskim osiguracima dok ne iskljucim napon. A nemam nacin da ga iskljucim buduci da je sve u istoj "kutiji" da tako kazem.

 

Zato sam i pomenuo distribuciju i banderu i ostalo.

Edited by nick1986
Link to comment

Taj majstor bi morao da zna da nema struje nigde ukoliko odvrne glavne osigurače (ima samo na delu od bandere do osigurača).

Dakle, ukoliko nema potrebe da radi ispred tih glavnih osigurača nema ni razloga da se nešto otkačinje sa bandere.

Link to comment
16 minutes ago, nick1986 said:

zbog pregrevanja jedne ulazne faze i karambola koji je to izazvalo

greje se zica od brojila do glavnog osiguraca? kakav karambol? izgorela izolacija tog faznog provodnika? daj malo opis tog karambola

Link to comment

Hajde da probam da objasnim celu situaciju sto detaljnije posto sam vec probudio interesovanje. Zaista i do sada ste mi pomogli dosta al hajde da probam da otklonim sve nedeoumice.

 

Dakle, kao sto sam rekao na tabli sa osiguracima u ormaru prva 3 osiguraca su glavni osiguraci (mislim 30A). Zvbog nasledjenog stanja i ne znanja kako je sta povezano na jednoj od tih faza je zavrsila ves masina, masina za susenje, masina za sudove i protocni bojler od 4,5KW. Oni se nalaze na mislim 3 pojedinacna osiguraca ali su svi na istoj ulaznoj fazi. U jednom momentu doslo je do situacije da su sva 4 potrosaca radila u isto vreme (sustinski 4 grejaca) ali posto su razbijeni na vise osiguraca ni jedan pojedinacni nije izbio ali se glavni osigurac na toj Fazi grejao neko vreme pre nego sto je iskocio. 

Kada sam hteo da ga zamenim, osigurac je bio bukvalno vreo i keramika je pukla gde je deo "patrona" ostao zaglavljen u glavi osiguraca. Kada je majstor dosao videli smo da je zapravo onaj metalni deo patrona napred bukvalno se zavario za glavu osiguraca. Covek zamenio osigurac i cim je neki uredjaj dobio napon krenulo da varnici iza u kutiji.

 

Onda smo skinuli tablu na kojoj su svi osiguraci (ukljucujuci i ta 3 glavna i videli da je zapravo zica koja ide do te faze grejala ne samo osigurac vec i sraf koji se nalazi na zadnjoj strani i na koji je faza nakacena, a zbog duzine srafa on je od toplote grejao izolaciju na drugoj fazi :) Srecom nije uspeo skroz da istopi izolaciju pa se nismo zapalili vec je samo zavarnicilo malo. 

To smo onda izolovali, pogurali kablove u zadnji deo kutije i stavili fizicku barijeru izmedju srafa i kablova da se ista stvar ne bi ponovila (mada sad znam sta je sve na toj fazi pa necu ukljucivati vise uredjaja istovremeno.) Ovo je jako kratkorocno resenje i zato bih sto pre da resim.

 

Ideja je da zbog toga sredim celu pricu, zamenim topive osigurace za automatske i rasporedim ove velike potrosace na razlicite faze kako ne bih gledao u pasulj kada ce opet da se pregreje.

 

Izvinjavam se na preopsirnosti :)

Link to comment

Ja mislim da je tebi potreban dobar majstor električar...
Ne vidim potrebu tog "glavnog prekidača"
To ti je samo još jedno "sečenje kabla"...

Oko "administacije" je ono što sam ti napisao gore što mi ovaj javio...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

Hvala svima jos jednom.

 

Kad dodjem kuci fotkacu pa vam saljem.

 

Kupio sam stan u kuci tako da ne znam ko je radio tada kada je kuca gradjena (tipa energoprojekt). Kada je dodavan sprat tad je to neko prepakivao da bi izvukao struju i na sprat i verovatno sve djuture bacio na tu jednu fazu. Mislim da je tu glavni problem nastao zasto je preopterecena ta jedna faza posto su oni valjda imali samo masinu za ves i nisu imali u kuhinji nista sto vuce mnogo struje (sporet na gas). Ja kad sam dodao jos susilicu, masinu za sudove i protocni bojler, proveravali smo da ne bude na istom osiguracu al nismo ni u snovima razmisljali da su 2 masine na spratu i 2 potrosaca u kuhinji na istoj fazi :) ali pretpostavka je majka svih zajeba pa sad sa vama diskutujem sta mi je ciniti.

 

Edited by nick1986
Link to comment

@nick1986

 

ako nisu osteceni provodnici koji idu od brojila do glavnih osiguraca, limitatora, neces imati nikakve veze sa distribucijom. prepravis instalaciju kako zelis i to je to.

ako jesu osteceni, onda mora da se skida plomba sa brojila, a tu ti treba neko iz distribucije. i u tom slucaju, ako moze izoluje se taj provodnik, odradis sve prepravke koje si planirao, a onda pozoves ove iz distribucije da ti skinu plombu dok se zameni ta jedna ili jos bolje sve tri zice i provere spojevi.

 

u medjuvremenu, ispita se cela instalacija i podeli opterecenje po fazama. naravno stavi se odgovarajuci broj osiguraca odredjene amperaze.

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...