Jump to content
IGNORED

Regionalizacija Srbije - apolitička


Milogled Bluff

Recommended Posts

jedina nevolja je sto mora da se rmbachi, shto kasnije - to teze, a to je izgleda dosta nepopularno u srbiji...
Kako se uzme. Moj jako dobar prijatelj iz Jagodine radio je u Juhoru 7 godina, i na kraju izbacen sa posla kao tehnoloski visak, da bi na njegovo mesto u nekakvoj reorganizaciji koja je usledila tri dana kasnije bio potom doveden neko drugi. Plata u Juhoru nije omogucavala stvaranje ustedjevine, niti za selidbu u Beograd gde lezerni rad na trafici od 8 sati donosi vise novca nego krvav smenski rad u fabrici mesa. Nakon gladovanja od nekoliko meseci i trazenja bilo kakvog posla (radio je na gradjevini, ali ga je posle 2 meseca fizikalisanja gazda platio recima "E znas kako me zabole ovaj moj kurac da ti platim"), zaposlio se kao nocni cuvar u kaficu, gde mu je plata 9.000 dinara. Srecan je da ima i toliko. Mislim da se otpor prema rmbachenju kod nas znatno preuvelicava: anegdotski dokazi kojima raspolazem (druge nemam) pokazuju nesto sasvim drugo, da ljudi ima mnogo vise nego raspolozivih radnih mesta, i da se to zestoko zloupotrebljava. Edited by vasudeva418
Link to comment
  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    9

  • MayDay

    9

  • msmodesty

    8

  • pacey defender

    7

sledi lista gradova u kojima su jedina zabava bodenje nozevima, heroin i rakija, i kao takvi ne dolaze u obzir za zivot i zasnivanje porodice: - Gornji Milanovac (pakao)...
Što bre Milano, tamo privreda ubija? Metalac, Swisslion, Tetrapak...Ja sam baš imao mišljenje da nije loše mesto za život.
Link to comment
Što bre Milano, tamo privreda ubija? Metalac, Swisslion, Tetrapak...Ja sam baš imao mišljenje da nije loše mesto za život.
Ima posla u Milanu, ali je narkomanska scena stravicno jaka, kafici su mesta na kojima se puca i kolje, i ne postoje apsolutno nikakvi kulturni sadrzaji. Nije za zivot. Meni je kriterijum pri pravljenju ove liste: da li bi neko zaista zeleo da, kao autsajder, pocne da ucestvuje u zivotu tih sredina? I, ako bi zeleo da ima potomstvo, da li bi zeleo da to bude tamo? Edited by vasudeva418
Link to comment
Mislim da se otpor prema rmbachenju kod nas znatno preuvelicava: anegdotski dokazi kojima raspolazem (druge nemam) pokazuju nesto sasvim drugo, da ljudi ima mnogo vise nego raspolozivih radnih mesta, i da se to zestoko zloupotrebljava.
itekako se preuvelicava.primjerice, u trgovini i turizmu velik broj zaposlenih radi krvavo, 7 dana nedeljno. da ne pricamo o patnjama koje ih cekaju ako, ne daj boze, odu na bolovanje. tojest, ako pozele da se sa bolovanja vrate na radno mjesto.sad, ima nesto i u tome sto je dio tih zaposlenih u turizmu van sezone nezaposlen. samo, to nije beneficija (u broju neradnih dana), nego cista tragedija.
Link to comment
Ima posla u Milanu, ali je narkomanska scena stravicno jaka, kafici su mesta na kojima se puca i kolje, i ne postoje apsolutno nikakvi kulturni sadrzaji. Nije za zivot.
Ih, pa G.Milano ima dugogodišnju, da ne kažem višedecenijsku tradiciju dilovanja i narkomanske scene. Spisak familija koje su tamo propale zbog droge je beskonačan.
Link to comment

hajmo da porazmislimo ozbiljno o tome posto to jeste problem sa sve dinamickim posledicama..sta drzava moze promptno da ucini? da li tu eventualno postoji neki tal izmedju lokalnih gazdi i krimosa sa organima bezbednosti sa nacionalnog nivoa? da li bi otvoren okrsaj policije sa tim strukturama necemu doprineo?

Link to comment

naravno da bi doprineo. ne postoji ni mrvica volje da se problem resi, ne radi se apsolutno nista, ako ne racunamo one mongoloidne akcije u kojima uhapse 500 dilera pa procesuiraju jednog ili dvojicu. sad, ja ne zelim da ulazim u tvrdnje kao sto je "policija radi sa dilerima" zato sto to ne mogu nicim da potkrepim, ali mogu da tvrdim, na osnovu svega sto znam iz prve ruke, da policija u Pomoravlju moze da hapsi dilere, ali to ne radi.

Edited by vasudeva418
Link to comment
hajmo da porazmislimo ozbiljno o tome posto to jeste problem sa sve dinamickim posledicama..sta drzava moze promptno da ucini? da li tu eventualno postoji neki tal izmedju lokalnih gazdi i krimosa sa organima bezbednosti sa nacionalnog nivoa? da li bi otvoren okrsaj policije sa tim strukturama necemu doprineo?
Evo, recimo, moze da uradi isto sto i sa Donjim Milanovcem...
Link to comment
sledi lista gradova u kojima su jedina zabava bodenje nozevima, heroin i rakija, i kao takvi ne dolaze u obzir za zivot i zasnivanje porodice:Uzice je druga prica, kao sto su i Arilje i Valjevo druga prica....Problem je u tome sto je vecina gradova u Srbiji prosto - neuslovna i jako neprijatna za zivot.
da, stravično, al neopisivo.
znam vaso, al to realno mora nekad da prestane, ta konfiguracija? ne verujem da su ljudi tamo odushevljeni sto je tako?jedina nevolja je sto mora da se rmbachi, shto kasnije - to teze, a to je izgleda dosta nepopularno u srbiji...
pa prestaje tako što ljudi idu u Beograd. Niko normalan neće da ostane i proba nešto da kao menja jer to bi podrazumevalo hvatanje u koštac sa lokalnim lešinarima o kojima Vasa govori. Ljudi rade za 8-9 hiljada din i srećni su, eeej. Privrede tamo nema, usluge ne mogu dugo da žive, a regionalizacija (ono, kao suštinska, ne ovo što sad muljaju) podrazumeva osnovni stepen autonomije regiona, s jedne, i određeni nivo samoodrživosti, u smuslu privrede, s druge strane. A povrh toga što je kriminala, korupcije i ostalih bolesti na svakom koraku. Sve što je moglo otišlo je, ostao samo šljam i ono što nije moglo da ode. Čast nekim izuzecima al ih ja do sada nešto ne videh. Iz godine u godinu, sve je gore.
Ја ово тако подржавам, а верујем и још понеки одавле cool.gif :D ^_^
Što se BUa tiče, jab' to podelila na 5 univerziteta a više škole po Srbiji bih merdžovala ^_^.Al na to da zaboravimo.
O tome pricam. A to je problem koji muci veci broj sumadijskih i moravskih gradova koji su jednostavno pusteni niz vodu.
nažalost, pušteni su niz vodu. I zato mislim da se samo od sebe neće preporoditi. Ljudi koji su se iškolovali i koji bi mogli nešto da donesu su otišli i ne osvrću se. Ne znam kako. Edited by Quince
Link to comment
naravno da bi doprineo. ne postoji ni mrvica volje da se problem resi, ne radi se apsolutno nista, ako ne racunamo one mongoloidne akcije u kojima uhapse 500 dilera pa procesuiraju jednog ili dvojicu. sad, ja ne zelim da ulazim u tvrdnje kao sto je "policija radi sa dilerima" zato sto to ne mogu nicim da potkrepim, ali mogu da tvrdim, na osnovu svega sto znam iz prve ruke, da policija u Pomoravlju moze da hapsi dilere, ali to ne radi.
a neretko je i sama ušemljena sa istima.btw, dobar dan :)
Link to comment

@vasudevadobro, znaci lokalni panduri vataju krivinu ili su u semi sa kriminalcima. odogovornost je na visim instancama sto je to tako, tj. na MUP-u. naravno, ko kontrolise MUP, pojma nemamo..a kad bi se kriminal sveo na razumnu meru (to je ono kad dodjes do nivoa gde bi dalja borba protiv kriminala znacila narusavanje privatnosti dobranog broja ljudi), onda ostali resori moraju da se pobrinu da institucionalni ambijent doprinese ekonomskom razvoju i rastu standarda. ali za to treba vreme koje su ovi idioti na vlasti procerdali ko carevi.

Edited by MayDay
Link to comment

Hm, mene ta situacija sa unutrašnjošću u Srbiji na neki način podseća na situaciju u Italiji.Postoje dve vrste "napuštenih" regiona. Imaš na severu Friuli, prilično bogatu regiju, sa ogromnim brojem uspešnih firmi, ljudi veoma radni, puno bogatih pojedinaca, ali potpuno napušten region u kulturnom i društvenom smislu, gde se ljudi osim posla uglavnom opijaju, drogiraju, ubijaju, zbog droge ili dugova rasturaju familije, itd. To bi uslovno moglo da se uporedi sa recimo G.Milanovcem i nekim mestima u Šumadiji gde ima dosta firmi koje dobro rade, dosta posla i bogatih ljudi, ali što reče Vasa potpuno napuštenih u svakom smislu, kulturnom i društvenom. I tu ima dosta alkoholičara, narkomana, dilera.Druga vrsta je recimo jug Italije, naročito Napoli i okolina. Ta regija, dosta i sopstvenom krivicom je napuštena osim u kulturnom i društvenom smislu, i u ekonomskom i socijalnom smislu. Znači, mafija, ekonomska propast, školstvo u rasulu, zdravstvo u rasulu. I tu se kako dileri, tako i narkomani i alkoholičari pojavljuju najviše iz očaja zbog položaja u kojem se nalaze. Nemaju novca ni mogućnosti da se odsele u neki veći grad ili regiju sa više posla i drugih prilika, a života im nema tamo gde žive jer ih je država totalno napustila. To mi, opet uslovno liči na jug Srbije.Inače, narko-dileri su najgora vrsta ljudi, i prema njima apsolutno treba primeniti politiku čelične pesnice, i bez mnogo skrupula primenjivati čak i najprljavije metode da se eliminišu. Problem je medjutim u tome, da ako se država ne angažuje da u drugim segmentima poboljša kvalitet života u tim delovima zemlje, umesto jednog dilera kojeg eliminišeš, sutra će da regrutuju dva nova.

Link to comment

Bor, Zajecar, Majdanpek, Kladovo, Negotin, Knjazevac su pravi pravcati horor. Taj deo moze finansijski da se digne samo ako se svi penzioneri iz Beograda koji nakon podele imovine sa decom ostanu sa malo para, odluce da kupe stan u Boru za 250e/m2, pa da svojih 15+ hiljada penzije tamo trose i time stvore traznju. Zezam se, naravno, iako situacija nije za zezanje. Tamo apsolutno nema nikakvog preduslova da se nesto znacajnije promeni u narednih 10 godina, a to tamosnje stanovnistvo jako dobro kapira, pa i nije cudo da ima toliko narkomanije medju mladima. Izvestan broj ljudi zivi od kinte koju clanovi porodice salju iz BG ili inostranstva, ali to nije toliko veliki broj koliko se obicno prica.Oni u Dimitrovgradu su do pre 5 godina imali neku kintu od trange-frange akcija sa carinom, ali sada je to uglavnom propalo. Prazna sela, isao sam u selo Smilovci nesto dalje od Dimitrovgrada na karauli, koje je potpuno prazno. Imanja bezvredna, a najmladji stanovnik verovatno ima 50 godina. U Beloj Palanci je jos gore.Ne znam kako je u trouglu Paracin-Jagodina-Cuprija, ali kazu da je u Cupriji ekonomski najlosija situacija.

Edited by pacey defender
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...