Jump to content
IGNORED

BOG, ima li Ga ili Ga nema...


woodooinstalater

Recommended Posts

12 hours ago, trustno1 said:

 a to je totalno legitimna potreba koju religija, ja mislim, potpuno legitimno ispunjava.

 

Jeste, ima i ono da je nekim ljudima religija ili pripadnost sekti potrebna kao okvir za psihicko zdravlje. Terapija. Alternativno mogu da duvaju. A boga tu ima, bas koliko i u djointu.

Link to comment
48 minutes ago, chandra said:

 

Jeste, ima i ono da je nekim ljudima religija ili pripadnost sekti potrebna kao okvir za psihicko zdravlje. Terapija. Alternativno mogu da duvaju. A boga tu ima, bas koliko i u djointu.

 

 

Link to comment
10 minutes ago, trustno1 said:

 

 

 

Eh, u stvari nije moje. To su reci jednog malo starijeg i ozbiljnijeg profe sa beogradske psihologije.

 

A i nije neka preterana mudrost u pitanju. Od samih pocetaka religije njena uloga bila je da ljude oslobodi straha ili da im objasni i priblizi neobjasnjivo, te je, je li, funkcionisala kao neka proto psiho terapija.

Link to comment
44 minutes ago, chandra said:

 

Eh, u stvari nije moje. To su reci jednog malo starijeg i ozbiljnijeg profe sa beogradske psihologije.

 

A i nije neka preterana mudrost u pitanju. Od samih pocetaka religije njena uloga bila je da ljude oslobodi straha ili da im objasni i priblizi neobjasnjivo, te je, je li, funkcionisala kao neka proto psiho terapija.


Šalu na stranu (koju namenski ne razume), sve to stoji, ali opet! Opet ostaje pitanje zašto je uopšte nešto a ne čak ništa i ostaje da barem neki ljudi vole o tome da kontempliraju - ok, ne možemo saznati, ali se možemo na neki način približiti tom ontološkom (to je isto rekao profa sa katedre za paihilogiju, taj Vencislav, ne sećam se prezimena a ko bi se i sećao pored takvoga imena). O tom se radi. Kad si izuzetno jakog karaktera i nemaš ni jednu psihološku slabost, tek tada te zanima to ontološko. :)

Link to comment

Misliš, samosvest, jer i ovaj mali pufnać na tvojoj slici ima svest. Koje dve stvari, moralni zakon u meni i onda druga?

Koji je taj, nek izadje na crtu!

 

Edit: U Njujorku se ne vide zvezde od refleksije svetala grada

Edited by trustno1
Link to comment
17 hours ago, trustno1 said:

 

 Pa bi zato možda trebalo verovati u Isusa spasioca.

 

 

Kad bi mi neko uperio ovog trenutka pištolj u glavu, rekla bih: ne verujem.

 

 

Trenutno verovatno ne verujem u nešto odredjeno ali javlja mi se uverenje da treba verovati u nešto. Da je to ispravno. Zato sam i zapodenula ovu diskusiju a i kupila onu debelu knjigu jer je to nešto što me duboko zanima.

 

 

"trebalo verovati"? kakva kontradikcija. sva poenta verovanja je da verujes bez obzira treba li da verujes u to ili ne.

 

a ako "treba" da verujes u nesto, a rodjena si i zivis u 2020, veruj u slomljenu CP simetriju i uzrok sveta u asimetriji izmedju materije i antimaterije, pa boga kakvog god stavi tamo gde mu je i mesto - u metafiziku 21. veka, a ne u metafiziku antike.

 

a ako ti je bog potreban da zarad moralnih principa, onda je to upravo ono sto sam gore napisao - okvir koji ti je potreban jer se ne snalazis najbolje u svetu oko sebe. to je ista vrsta sujeverja kao kad je ljudima potrebno da se triput okrenu oko sebe i pogledaju preko levog ramena pre nego sto izadju iz kuce.

 

inace, za nekoga ko je zavrsio filozofiju a zatim napravio karijeru u programiranju i matematici, tvoji stavovi ovde su veoma naivni.

Link to comment
43 minutes ago, trustno1 said:

Misliš, samosvest, jer i ovaj mali pufnać na tvojoj slici ima svest. Koje dve stvari, moralni zakon u meni i onda druga?

Koji je taj, nek izadje na crtu!

 

Edit: U Njujorku se ne vide zvezde od refleksije svetala grada

Zavisi kako gledaš na taj zakon, jer kao što kažeš zaslepi se lako a onda je ljudskoj gluposto samo nebo granica. ;)

Link to comment
1 hour ago, chandra said:

 

"trebalo verovati"? kakva kontradikcija. sva poenta verovanja je da verujes bez obzira treba li da verujes u to ili ne.

 

Što je kontradikcija, ako je "trebalo" u smislu da je to najbolji put za kontakt sa "ontološkim"?

 

1 hour ago, chandra said:

a ako "treba" da verujes u nesto, a rodjena si i zivis u 2020, veruj u slomljenu CP simetriju i uzrok sveta u asimetriji izmedju materije i antimaterije, pa boga kakvog god stavi tamo gde mu je i mesto - u metafiziku 21. veka, a ne u metafiziku antike.

 

a ako ti je bog potreban da zarad moralnih principa, onda je to upravo ono sto sam gore napisao - okvir koji ti je potreban jer se ne snalazis najbolje u svetu oko sebe. to je ista vrsta sujeverja kao kad je ljudima potrebno da se triput okrenu oko sebe i pogledaju preko levog ramena pre nego sto izadju iz kuce.

 

Bog može biti potreban zarad kontakta sa tim onotološkim (da ga tako nazovemo). Ne vidim iz ovoga što ti pišeš što to ne bi legitiman način kontakta? Ni iz toga što ti pišeš ni iz svega što vidim oko sebe i u sebi. Da, i hrišćanski bog. Meni se čini da je možda Isusovo učenje univerzalni moralni zakon - odnosno, možda nije, ali ja biram da verujem u to jer tako osećam da je ispravno u dubini svoje duše. I čini mi se da upražnjavanje religije daje čoveku pravu ispunjenost i približava ga istini/ontološkom. Mislim, ja ne znam, nisam nikad upražnjavala religiju, ne mogu da tvrdim na osnovu ličnog iskustva. Ali kad vidim neke veoma pametne ljude oko sebe koji su religiozni, deluju mu baš tako - ispunjeno istinom.

 

1 hour ago, chandra said:

inace, za nekoga ko je zavrsio filozofiju a zatim napravio karijeru u programiranju i matematici, tvoji stavovi ovde su veoma naivni.

 

Gde sad nadje još i matematiku. I kakve veze ima šta je ko završio ili ne. I neki najveći naučnici su religiozni. Ja sam završila i biznis - tek tu se mole bogu. ;)

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...