Jump to content
IGNORED

Kuhinje, incorporated


Аврам Гојић

Recommended Posts

podstanar sa tudjom kuhinjom i snom o sopstvenoj.ovako.mrzim kuhinjske elemente iz dubine svoje duse. i one sto vise i one dole. volim starinske kuhinjske vitrine (rezedozeleno obojeno drvo. sa nogicama obavezno, manijak mora da moze da pocisti ispod :)), gornji deo vrata sa staklima u drvenom ramu, donji deo zatvoren kabinetic. serpe i sve ostalo idealno bih drzala u plakaru/ostavi sa policama samo za kitchenware.kuhinja mora da bude svetla i toplih boja (nista tamno, mrtvo), da deluje onako... dobrodosli i bolje vas nasli.i mora da ima sve sto mi treba. sporet, frizider, mw, manju mzs. aspirator dobar. i da nema ostrih ivica/coskova.

Link to comment
  • Replies 135
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • yolo

    22

  • Аврам Гојић

    21

  • Isis

    15

  • msmodesty

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

kujna1.jpg
meni se ovde manje vise nista ne svidja, mozda moj problem posto imam radikalan pristup kuhinjamaprvo, koji je arhitekta genij roknuo prozor odmah uza zid, to je ruzno neopisivo. ako je to zadato da mora tako - tipa da nisi ti stavio tu neki pregradni zid ili nesto, u kojem slucaju ga odmah skloni:) - onda par elementarnih stvari: ispod prozora samo sudopera, nikako sporet. ispod a u neposrednoj blizini sudopere masina za sudove, jedan od najvecih izuma covecanstva, i to ne nikakve polovnjacke varijante nego max kapacitet. onda na otprilike metar od sudopere (to je dovoljna radna povrsina za najveci broj operacija u kuhinji) sporet. apropo radne povrsine apsolutno preporucujem da kod ovih majstora koji prave kuhinjsku opremu napravis od inoxa celu gornju plocu na kojoj je iz jednog dela sudopera sa tom radnom plocom od inoxa, to je apsolutno neprejebivo kada je u pitanju funkcionalnost. u sudoperi obavezno mlin za djubre. apropp ploce za sporet, preporucujem da pogledas whirlpoolovu kombinaciju gas struja nestandarne velicine, mislim da je sirina oko 75 umesto uobicajenih 60, ali ima dodat 3 gorionik za wok, u odnosu na standardnu 2+2 kombinaciju. vrhunsko kuvanje bez plina je utopija. iznad sporeta aspirator ali ne onaj prdavac na vadjenje nego ozbiljna sprava (pogledaj koliko vuce) sa sprovedenim odvodom ili direktno napolje ili u ventilacioni kanal. ako to neces da radis onda bolje da ne montiras, u suprotnom je bacanje para (filteri pa nazad u kuhinju i slicne fore). ideja sa dignutom rernom, podrzavam, narocito ako nadjes tzv vagon, onu sto se cela sadrzina vadi napolje na sinama, mnogo bolje nego zavlacenje glave i ruku u vrelu pecinu.sta jos? kuhinja ti je neiskoriscena u visinu sem ako ti plafon nije 4m visine. kod mene je 3,30 i korpus ide skroz do vrha, ono zasta treba da se penjem na merdevine su stvari koje bi isle normalno u spajz koji nemam (tj imao sam pa sam ga pretvorio u 2. wc). ja bih odjebao i ta razna staklena, matirana, kao i druga vrata od raznih nepotrebnih materijala (omiljeni, leksan), to je sminka koja nicemu ne sluzi. razmislio bih da ne idem na klasicne rukohvate nego na onaj mehanizam koji otvara vrata na pritisak posto je vrlo cesto lakse (prljave ili zauzete ruke) kolenom nabosti vrata da se otvore. na fiokama obavezno hidraulika i automatsko zatvaranje.vrlo bitno: donje elemente obavezno praviti vise od onoga sto nasi stolari smatraju standardom. mnogo je laksa i prijatnija manipulacija i rad na 105cm nego na 90 koliko mislim da se ovde uzima kao reper za visinu radne ploce. obavezno probaj i uveri se sam.ja licno mrzim metalne boje u kuhinji ali to ne bih komentarisao. volim kombinaciju prljavo bele i inox opreme, alternativno ove razne relativno egzoticne africke dezene tipa zebrano ili makassar sa belom opremom. toliko za pocetak.
Link to comment

e da, mali je frizider. odmah kupi ono dvokrilo cudo u koje mozes da stanes stojeci. to je jedno od pravila u zivotu, nijedan plazma ekran i nijedan frizider nisu dovoljno veliki da ne bi mogli biti veci. a i lepo je imati ledomat pri ruci kad god zatreba.

Link to comment

Gazzina ideja je odlična, al ima nekoliko preduslova za njeno izvođenje:1. Otpusti arhitektu, sruši zgradu, i traži da izgrade novu prema gazzinim specifikacijama2. Insistiraj na dva ostrva: jednom od stainless steal, na kom će biti ona jebačka dvodelna mermerna sudopera i ugradni šporet nestandardnih dimenzija 2x6 metara, sa 11 ringli i 9 plinskih gorionika (od toga 4 za wok) i čerupačem pilića; drugo ostrvo da bude otvoreni kamin tipa onog u Odžakliji na Kopu, jer je vrhunsko kuvanje bez toga utopija. Naravno, ovo zahteva da ceo plafon bude aspirator (u tom slučaju kupiti i ronilačke olovne utege za svakog ko je lakši od 55kg a želi da uđe u kuhinju)3. susednu prostoriju pretvoriti u frigo komoru sa onom kvalitetnom plafonskom pokretnom trakom sa kukama za meso (jer se zna da čestit domaćin ne kupuje meso na manje od polutke)4. sve fioke i police moraju da budu voice controlled, nećeš valjda prljavim rukama ih da dodiruješ 5. kuhinja mora imati i vrata ka terasi ne manjoj od 4 hektara, na kojoj ćeš uzgajati začinsko bilje, organsko povrće i grožđe za house wine6. najbitniji preduslov: zamoli Miškovića da te usvoji, postani CEO Novartisa ili se nadaj da će sledeća pošiljka od 273kg kokaina završiti na tvojim vratima, a ne zaplenjena na nekom čamcu na DunavuNadam se da sam pomogao :)

Edited by dig_chohano
Link to comment
nego rekoste masina za pranje sudova? nikad to nisam koristio i zanima me koja mu je tacno svrha, posto ionako peres sudove pre stavljanja?
Haha, to i moja baba priča.Život pre i posle kupovine mašine za sudove nije isti, videćeš i sam, uostalom.
Link to comment

Meni fali pushnica. Da covek obesi sunke i slanine i da mu kuhinja mirise na dim. Zelena povrsina je odlicna ideja. Posadis bosiljak, majcinu dusicu, mak, kim, origano... I beres sveze i stavljas u supe i corbe. A ondak odrezes parce prsuta i bacis na 3 minuta u corbu, da dobije na mirisu i ukusu. Mljac. Dobro je postavio rernu, ne mora da se saginje i to je jedna velika prednost, sto sam iskusio u Njegovom stanu.A masina za pranje sudova je carica. Ne peres sudove, samo ih plaknes i ocistis fizicke necistoce. Ukljucis na vel'ku temperaturu i sve ko rukom odneto. Malo se case okrzaju sa strane, al Bozhe moj, to je ionako potrosni materijal.

Link to comment

posle diga tesko da se sta moze dodati :lol:iz sopstvenog iskustva svu opremu bih kupovala samo u vecim dimenzijama od standardnih (bar sto se evropskih mera tice).pocev od frizidera, ali paziti jer je side by side kao forma sranje, bez obzira na proizvodjaca. toliki gabariti uz tako malo korisnog prostora je promasaj. umesto toga jedan frizider sirine 70 cm, kad ga otvoris ko soba za sebe. visina do 190, 200 cm. tih 10 cm dodatnih u sirinu pruzaju neverovatnu komotnost. sa druge strane, side by side frizideri su spolja ko dzinovi, a unutra ko igrackice, najcesce je iluzija da tu stane vise nego u obicne frizidere. takodje, nestandardne dimenzije i za pecnicu tj. sira od 60 cm. naravno, uz to se podesavaju i dimenzije kuhinjskih elemenata.radna ploca - iskljucivo granitna. da ne razmisljas gde sta smes da spustis. olaksanje neverovatno. o estetici da ne govorim. tu su i granitne sudopere, vecina ih jako dobro izgleda (moj favorit su ovalne, sire su i komotnije od standardnih okruglih ili kockastih), samo sto je moj trip da nikad do kraja nisam sigurna da li su ciste (al to je samo moj trip, dopustam). evo jos jednog - ne volim sudopere koje se lepe ispod ploce zbog tripa da se na tom milimetru izmedju ploce i sudopere skuplja prljavstina, pa jos uz vlagu raj za mikroorganizme. kuhinjske elemente nikad ne bih do plafona zbog vizuelnog efekta rupe / kanjona koji bi to pravilo.

a za pranje sudova pre stavljanja - to nije tacno da ne kazem da je predrasuda u pitanju onako velika kao vratanije bas da se moze staviti tanjir sa koskom na kojoj je pola kila mesa na njoj ali sve ostalo ide bez problema
a ovo pranje sudova pre stavljanja u masinu sam vidjala samo u kucama koje su nekada drzale daljinski od tv-a u fabrickom celofanu. ili one gde se najlon ne skida sa namestaja. jest da to nisam videla uzivo, al bas tako ih zamisljam.
Link to comment

granitne sudopere su ocajne za odrzavanje. posle 4 godine zivota sa najnadrkanijom i najskupljom blanco sudoperom od silgranita u prljavo beloj boji, uz normalne higijenske mere, ne zelite da znate kako izgleda njeno dno, pod uslovom da necete da placate neka posebna sredstva za ciscenje.

Link to comment

au, zamisli tek one u crnoj / grafitnoj boji kakve su. na beloj se bar vidi kad je strokava. kazem ja lepo, a oni meni preterujes. to sto sam ja paranoicna, ne znaci da me niko ne prati :lol: pa sta si radio? koliko su ta sredstva za ciscenje?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...