Jump to content
IGNORED

Svet


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Pitanje uospte nije glupo.

Mi, recimo, imamu samodovoljnu poljoprivredu - pirinac, meso, mleko, pletina, secer, povrce, vecina voca - sve je domace. Postoji ta tradicija hacijendi i krupnih zemljovlasnika (ne vise) koja je oduvek odrzavala poljoprivredu. 

 

Venecuela nije proizvodila nista, a onda je sezdesetih i sedamdesetih dosla nafta pa su se kao pijani milioneri kupali u viskiju i uvozu a Caracas bio prestonica luksuza Juzne Amerike.

Zasto i pre nafte nije proizvodila nista, pojma nemam.

 

E pa to pitam. Gde im je domaća proizvodnja, imali smo i mi period kad nije bilo ničega po radnjama kad nas je spasla sitna poljoprivreda. Još oni imaju svoju naftu, znači cena polj proizvodnje b iu teoriji mogla biti minimalna.

Link to comment

 

 

Venecuela nije proizvodila nista, a onda je sezdesetih i sedamdesetih dosla nafta pa su se kao pijani milioneri kupali u viskiju i uvozu a Caracas bio prestonica luksuza Juzne Amerike.

Zasto i pre nafte nije proizvodila nista, pojma nemam.

Venecuela je, za tvoju informaciju, postala vodeci svetski izvoznik nafte neke 1928. godine.

Uz pripadajucu americku i evropsku briznu skrb sa sve uobicajenim pratecim pojavama  :fantom:

Link to comment

Venecuela je, za tvoju informaciju, postala vodeci svetski izvoznik nafte neke 1928. godine.

Uz pripadajucu americku i evropsku briznu skrb sa sve uobicajenim pratecim pojavama  :fantom:

 

 

 

Prior to the 1950s and the initiation of large-scale oil exports, agriculture, fishing, and forestry were central to the Venezuelan economy, producing more than half the gross domestic product (GDP). As late as the 1930s, agriculture still provided 22 percent of GDP and occupied 60 percent of the labor force. As the petrochemical industry expanded rapidly in the 1970s and 1980s, however, the proportion of the labor force in agriculture dropped from one-fifth to about one-tenth. By 1988 agriculture contributed only 5.9 percent of GDP, employed 13 percent of the labor force, and furnished barely 1 percent of total exports. Agriculture has continued to decline, accounting for about 5 percent of GDP and 10 percent of employment in 2004
Link to comment

Interesantno je i zabavno kako andurilovskitm obilazis oko sustine: kako je to Venecuela koja je tokom 30-ih godina 20. veka bila treci svetski proizvodjac nafte na svetu, a prvi izvoznik bila toliko siromasna sve godine do pocetka 70-ih?

Gde su ti prihodi od nafte u tim gore brojkama?

Jebote, ne ustrucavas se da bez imalo bremze podastres podatak u zemlji koja je treci proizvodjac nafte u svetu i najveci tadasnji izvoznik iste, poljoprivreda daje 22% GDP-a...

Gde su ti novci zavrsavali, jeli Budjo?

Link to comment

Daj neke podatke o ukupnom izvozu nafte tih tridesetih godina.

 

Nekako je potrosnja i proizvodnja malcice veca sedamdesetih nego tridesetih godina.

 

A pad poljoprivrede je indiosinkratican, ja ti vec kazah da sa druge strane kontinenta jeste bilo oil buma ali je ostala i poljoprivreda.

 

I ne razumem kakve veze tridesete imaju sa sedamdesetim. Sve da su ih zli neoliberali tridesetih pljackali, prihodi od nafte sedamdesetih jesu bili toliki da je i za kod kuce ostalo dosta.

 

A tek ne vidim kakve to veze ima sa Cavezom i Madurom i kolosalnim samounistavajucim mis-management-om ekonomije.

Edited by Budja
Link to comment

Daj neke podatke o ukupnom izvozu nafte tih tridesetih godina.

 

Trazi sam, to je tvoj pos'o  :)

I onako si navik'o da ljude spopadas trazenjem podataka, pomuci se malo  :sleep:

 

Nekako je potrosnja i proizvodnja malcice veca sedamdesetih nego tridesetih godina.

 

 

Pa sta?

Rekoh ti vec, 3 svetski proizvodjac, 1 izvoznik, WW2, itd, itd...

 

A pad poljoprivrede je indiosinkratican, ja ti vec kazah da sa druge strane kontinenta jeste bilo oil buma ali je ostala i poljoprivreda.

 

Mani naftni bum: iz meni nepoznatih razloga, a kojih se lako dosetiti, venecuelanska nafta je bila 1 od paradoksa izivljavanja i divljanja narocito Amerike i - u slucaju Venecuele - Holandije: oko jezera Maracaibo - tada glavnog i jedinog venecuelanskog naftnog polja nije podignuta ni jedna jedina rafinerija: sirova nafta je prevozena u obliznju Arubu i Curacao, odnosno u tamosnje za to vreme ogromne rafinerije i tamo preradjivana i transportovana dalje, da bi se stvari promenile tek negde 50-ih...

Venecuela je bila poljoprivredna zemlja, sa sve hacijenda poljoprivredom i to jednom od uspesnijih, ali za juznoamericke uslove i poprilican izvoznik industrijiskih proizvoda, ne bas nekih, mislim da je cement bio jedan od poprilicnih.

Ali - Royal Dutch Shell i Standard Oil su se bas bas ovajdili na venecuelanskoj nafti u zlatno doba bananisanja po Juznoj Americi..

 

I ne razumem kakve veze tridesete imaju sa sedamdesetim. Sve da su ih zli neoliberali tridesetih pljackali, prihodi od nafte sedamdesetih jesu bili toliki da je i za kod kuce ostalo dosta.

 

Bas ne rezumes?

Ajde?

Nisu njih Budjo pljackali neoliberali nego oni vec pomalo zaboravljeni i pod tepih gurnuti klasicni kapitalisti ili kako ih vec danas novogovorno zovete, oni isti koji su harali po Srednjoj i Juznoj Americi, stvorili pojam banana republike, itd, itd...

Tako da bice da sve to ima pomalo veze, samo sto andurilovskom novokomponovanom pogledu na svet ne odgovara taj narativtm pa ce sad da dotrci i da nas ubedi da su za sve krivi Venecuelanci i njihove koruptnetm elite koji/koje nisu na vreme uvidele blagodeti koje veliki brat sa severa nudi i donosi.

 

A tek ne vidim kakve to veze ima sa Cavezom i Madurom i kolosalnim samounistavajucim mis-management-om ekonomije.

 

Sve i da nema - nije lose da se zna, pomene.

Ali bice da ipak i pomalo - ima: gomila, vecina sranja/nestabilnosti po Amerikama juznije od amerikanske Amerike je nasledje perioda na ciji sam jedan aspekt pokusao da ti skrenem paznju ovom upadicom: skoro da nema nestabilnosti ili barem njenih korena u regionu kome nije kumovala Amerika, od podrske raznim Batistama i Truhiljima do Pinocea i njima slicnih i to kako iz ideoloskih to jos vise iz ekonomskih razloga.

Daleko od toga da podrzavam ili imam razumevanja za poteze o kojima nas ovde obavestavas - obaska sto zaista ne znam mnogo o stanju i pojedinostima, a moja iskustva se odnose na neke poodavne boravke tamo - ali se bojim da stvari cak i sa dogadjanjima o kojima pises i u koje nemam razloga da ne verujem, nisu bas tako jednostrane. 

Link to comment

 

Gde su ti prihodi od nafte u tim gore brojkama?

 

ovo je ključno pitanje, ako se sećam dobro, oko 12 usd + po barelu je profit

Link to comment

ovo je ključno pitanje, ako se sećam dobro, oko 12 usd + po barelu je profit

Ma i nije: za Budju istorija pocinje negde 1990...

Ovde se nije radilo o cenama sirove nafte u danasnjem smislu: radilo se o ordinarnoj pljacki resursa zemalja kao sto su - sto se nafte tice - Meksiko i Venecuela, tadasnji - posle USA i krajem 30-ih CCCP, najvecih svetskih proizvodjaca i izvoznika nafte.

Pa jebote, u bilansu koji je Budja dao, bilansu Venecuele kao treceg svetskog proizvodajca nafte kraje 30-ih godina - nafta kao stavka ne postoji.

Uostalom, zezanje na stranu, Budja je cini mi se ekonomista, mogao bi to da nam objasni.

 

Crude_Oil_Prices_History_zpsll7nqtjx.jpg

Link to comment

Newsweekov članak iz 2009:

A decade ago, Petróleos de Venezuela (PDVSA) ranked as one of the top five energy companies in the world. Everything changed under Chávez, who named a Marxist university professor with no experience in the industry to head the company. PDVSA's top staff immediately went on strike and paralyzed the country. Chávez responded by firing 22,000 people practically overnight, including the country's leading oil experts. As many as 4,000 of PDVSA's elite staff are now working overseas. "The company is a shambles," says Gustavo Coronel, a former member of the PDVSA board who now works in Washington, D.C., as an oil consultant. Until 2003, researchers at the company's Center for Technological Research and Development generated 20 to 30 patents a year. Last year it produced none, even though its staff had doubled. PDVSA produced 3.2 million barrels of crude oil a day when Chávez took control. Now it pumps 2.4 million, according to independent estimates.

Situacija 2010. je bila ova:

By 2010, Venezuelan production had in fact declined to ~2.25 Mbbl/d (358,000 m3/d).

Plan je bio ovo:

As of March 2010, PDVSA’s current strategic plan forecasts 5 million barrels per day (790,000 m3/d) for 2015 and 6.5 million barrels per day (1,030,000 m3/d) for 2020.

Ali su zbog krize usledili ovakvi potezi:

The Chávez government used PDVSA resources to fund social programmes, treating it like a "piggybank", and PDVSA staff were required to support Hugo Chávez.

I sad proizvodnja opet opada i duplo je manja od planirane za 2015:

Crude output fell 11.9 percent to 2.53 million bpd in the first quarter of 2016 compared with the same period of 2014, according to OPEC numbers compiled by Reuters.

Izvori:
http://www.newsweek.com/latin-americas-intelligentsia-fleeing-chavez-81695
https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_Venezuelan_oil_industry
http://www.reuters.com/article/us-refinery-operations-pdvsa-idUSKCN0XN2RS

Edited by vememah
Link to comment

Daleko od toga da podrzavam ili imam razumevanja za poteze o kojima nas ovde obavestavas - obaska sto zaista ne znam mnogo o stanju i pojedinostima, a moja iskustva se odnose na neke poodavne boravke tamo - ali se bojim da stvari cak i sa dogadjanjima o kojima pises i u koje nemam razloga da ne verujem, nisu bas tako jednostrane. 

Link to comment

 

Sve i da nema - nije lose da se zna, pomene.

Ali bice da ipak i pomalo - ima: gomila, vecina sranja/nestabilnosti po Amerikama juznije od amerikanske Amerike je nasledje perioda na ciji sam jedan aspekt pokusao da ti skrenem paznju ovom upadicom: skoro da nema nestabilnosti ili barem njenih korena u regionu kome nije kumovala Amerika, od podrske raznim Batistama i Truhiljima do Pinocea i njima slicnih i to kako iz ideoloskih to jos vise iz ekonomskih razloga.

Daleko od toga da podrzavam ili imam razumevanja za poteze o kojima nas ovde obavestavas - obaska sto zaista ne znam mnogo o stanju i pojedinostima, a moja iskustva se odnose na neke poodavne boravke tamo - ali se bojim da stvari cak i sa dogadjanjima o kojima pises i u koje nemam razloga da ne verujem, nisu bas tako jednostrane. 

 

Bojim se da si, kao i uopste na forumu, totalni zarobljenik jedne prosle epohe i sve danasnje dogadjaje citas u tom vrlo klimavom ideoloskom kljucu.

 

Dakle, ne, danasnja katastrofa Venecuele nema bas nikakve veze ni sa tridesetim godinama, a ni sa sedamdesetim godinama prosloga veka. Sadasnja katastrofa Venecuele nije rezultat kapitalizma/diktature/SAD/kolonijalizma.... (dopuniti po zelji) vec nekompetentnosti, ideoloske zaslepljenosti i korumpiranosti Cavesa i ekipe.

Link to comment
  • James Marshall pinned this topic
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...