Jump to content
IGNORED

Veče kada su se komunisti preznojavali


savindan

Recommended Posts

lenj sam da kopam po gradji tadasnje periodike, nesto mi ostalo u secanju da su ti belgijanci dosli zdravo polovni, imali su dug staz voznje po milanu pa posle otisli za belgiju pa iz belgije u beograd. rucku za upravljanje tramvajem koju pominjes, stvarno, nikada mi nije bilo jasno kako to radi, valjda od pozicije rucke zavisi komanda elektromotoru. meni je zao sto ne postoji muzej gradskog saobracaja sa sacuvanim primercima. to je ipak istorija modernizacije u srbiji, tramvaji sa konjskom vucom s kraja 19. veka, elektricni tramvaji, autobusi, trolejbusi. sve je to deo istorije modernizacije i u istoriji kraljevine i republike, opet kazem, meni je van pameti ideologizacija i ta vulgarna crno bela podela. moj stav je da proslost treba posmatrati na osnovu raspolozive gradje i u totalitetu bez sakrivanja pogleda i od losih a kamoli od lepih pojava. kondukteri i one njihove kozne torbe za pare i karte, eh ;) nemam ni ja te karte sacuvane a eto ostalo mi u secanju da je pocetkom 70-ih karta kostala 40 i 60 para :) i da ne ispadne da trolujem topik, da, i komunisti su se preznojavali tih decenija u tramvajima, leti naravno, nije postojao sistem klimatizacije :lol:

Edited by Pontijak
Link to comment
  • Replies 171
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bruno Sulak

    28

  • savindan

    23

  • Musharaf

    22

  • kim_philby

    18

meni je zao sto ne postoji muzej gradskog saobracaja sa sacuvanim primercima. to je ipak istorija modernicacije u srbiji, tramvaji sa konjskom vucom s kraja 19. veka, elektricni tramvaji, autobusi, trolejbusi.
Postojao je plan kasnih 80ih/ranih 90ih za muzej GSPa, lokacija je trebalo da bude stari depo na Bulevaru. Sve je prakticno bilo spremno, onda je tamo upao Covic sa svojom ekipom jednog dana i dobili smo "trzni centar" Depo. Bar je to prica za koju ja znam, ko zna istinita. Znam da se te price o muzeju GSPa ponavljaju periodicno. Steta, jer oni imaju nekoliko starih primeraka koji sede u garazama i propadaju, a mogli bi fino da se izloze.
i da ne ispadne da trolujem topik, da, i komunisti su se preznojavali tih decenija u tramvajima, leti naravno, nije postojao sistem klimatizacije :lol:
I onda, su podmuklo, ukinuli tramvaj do Zemuna :mad: i onaj do Trga :mad: samo da se ne bi preznojavali. Onda su ga se opet dosetili 80ih, samo da nam ne bi izgradili metro :mad:Salu na stranu, steta je sto je ukinuta (nije obnovljena) ta linija za Zemun posle rata. Dobar deo starog puta za Zemun (uklj. i tramvajsku prugu) uklonjen je valjda da bi se sagradila Palata Federacije. Edited by hazard
Link to comment

Шта те је лично погодило, да ниси можда чан породице Дедијер? :) Какав је био ентеријер тог ДЦ-6? Шта рећи осим да си, суочен с немогућношћу да ишта одговориш на цео пасус исконструисао банане из Авганистана. Добро нису постале ирачке банане.Чињеница је да многи од тих послова нису до данашњег дана исплаћени је природно у сваком међудржавном пословању. Зато су иста лоша. Чињеница је такође да мањи преступи рађају веће, корупција крађу на пример. Све што се одвија у четири ока, ја теби ти мени, мора да буде на нечију штету, иначе би лепо било законито и/или транспарентно. То зло се перпетуира у савременој Србији. Најлепше од свега је како ирационални југоносталгичари пропуштају историјску вертикалу таквог пословања.

Izvini, jos samo da pitam: sada, kada je sve transparentno, a sloboda stampe veca nego ikada na ovim prostorima, sto bi rekli losi novinari, vise se ne krade?
Није све транспарентно али је далеко више него онда. Као што је и слобода штампе већа него тада. Не могу да упоредим крађу јер нема адекватних мерила ни дан данас, још мање онда. Чињеница је међутим да се више зна о томе ко шта (и колико) краде. То повећава свест јавности о корупцији. То је предуслов за сузбијање корупције, било кроз дејство бирача или органа кривичног гоњења. Није ретко да новинари обаве истражне радње. Тако нешто је незамисливо у тоталитаристичком медијском монизму.
O kamatama nemoj, MOLIM TE. Mislim da danasnje, transparentne i trzisne. Krvavo izborene. Revolucionarno, takorekuc.
Ај позајми ми 50.000 динара, потписаћу ти гаранцију да ти враћам последњу пару до 2015...
Link to comment
....Ај позајми ми 50.000 динара, потписаћу ти гаранцију да ти враћам последњу пару до 2015...
Nemam kad, zurim, ALI: beskamatno i pespovratno (ime i prezime poznati redakciji), ako ovde, jasno i glasno izjavis/napises da IPAK nije sve bilo tako crno, da nisu svi bili lopovi, da su generacije i generacije ipak nesto stvorile, mimo i nezavisno od inostranih kredita i dijasporskih doznaka.O bananama, enterijerima i ostalim zucima koje prosipas - sto pre budem mogao :P Iskren da budem - dosadno.
Link to comment
U pravu si: prvi trolejbusi su bili Breda, tramvaji koje smo pomenuli su bili flamansko-valonskog :) porekla, ne mogu nikako da se setim firme-proizvodjaca.
Нисам сигуран али мислим да су то били амерички трамваји рађени по лиценци у погонима ''La Brugeoise'' у Брижу.
Nemam kad, zurim, ALI: beskamatno i pespovratno (ime i prezime poznati redakciji), ako ovde, jasno i glasno izjavis/napises da IPAK nije sve bilo tako crno, da nisu svi bili lopovi, da su generacije i generacije ipak nesto stvorile, mimo i nezavisno od inostranih kredita i dijasporskih doznaka.O bananama, enterijerima i ostalim zucima koje prosipas - sto pre budem mogao :P Iskren da budem - dosadno.
Наравно да није. У свим временима има разумних људи који могу објективно да сагледају стварност и који нису склони моралним девијацијама. Они су живели свој живот по својим правилима, нису могли нигде да оду и били су тихе жртве самоуправног социјализма. Исти ти, које ти разуларено пребројаваш и питаш колико робије имају за свој контрареволуционарни рад. Одговорићу ти: Ни једног јединог дана.Посматрали су како другови самоуправљачи из свих слојева бескласног друштва арче државну имовину и слушали приче на дечијим приредбама о комунистичким разбојницима који су се школовали по казаматима и сада управљају бродом званим СФРЈ.Ми овде говоримо о онима који су ову земљу упропастили и о таквима као што си ти, који покушавају да рехабилитују период самоуправног социјализма ("Титовог пута" у комунизам) чије су темеље ударили псеудо-интелектуалци, полуписмене барабе и нерадничке вође радника.А твоји покушаји су патетични. Хвала Јосипу Брозу што су се гледали амерички филмови, слушала британска музика, возили се немачки аутобуси, белгијски трамваји и користиле у свакодневном животу разне неподопштине са Запада. Неизмерно му хвала што људи нису масовно умирали од глади као код његовог колеге Џугашвилија са којим се у међувремену споречкао па сада сви слободноумни леви мислиоци перу руке од бркатог пљачкаша банака.Јесте, направљена је Газела и Авалски торањ, правио се Смоки и људи су ишли у Дом синдиката на концерте за мале паре, било је добрих ствари драги мој а сада пронађи што пре ту карту издату од уморног кондуктера давних седамдесетих и отпутуј у прошлост.Искрен да будем - кога брига што је теби досадно. Edited by Bruno Sulak
Link to comment
Нисам сигуран али мислим да су то били амерички трамваји рађени по лиценци у погонима ''La Brugeoise'' у Брижу.Наравно да није. У свим временима има разумних људи који могу објективно да сагледају стварност и који нису склони моралним девијацијама. Они су живели свој живот по својим правилима, нису могли нигде да оду и били су тихе жртве самоуправног социјализма. Исти ти, које ти разуларено пребројаваш и питаш колико робије имају за свој контрареволуционарни рад. Одговорићу ти: Ни једног јединог дана.Посматрали су како другови самоуправљачи из свих слојева бескласног друштва арче државну имовину и слушали приче на дечијим приредбама о комунистичким разбојницима који су се школовали по казаматима и сада управљају бродом званим СФРЈ.Ми овде говоримо о онима који су ову земљу упропастили и о таквима као што си ти, који покушавају да рехабилитују период самоуправног социјализма ("Титовог пута" у комунизам) чије су темеље ударили псеудо-интелектуалци, полуписмене барабе и нерадничке вође радника.А твоји покушаји су патетични. Хвала Јосипу Брозу што су се гледали амерички филмови, слушала британска музика, возили се немачки аутобуси, белгијски трамваји и користиле у свакодневном животу разне неподопштине са Запада. Неизмерно му хвала што људи нису масовно умирали од глади као код његовог колеге Џугашвилија са којим се у међувремену споречкао па сада сви слободноумни леви мислиоци перу руке од бркатог пљачкаша банака.Јесте, направљена је Газела и Авалски торањ, правио се Смоки и људи су ишли у Дом синдиката на концерте за мале паре, било је добрих ствари драги мој а сада пронађи што пре ту карту издату од уморног кондуктера давних седамдесетих и отпутуј у прошлост.Искрен да будем - кога брига што је теби досадно.
E, sada cu konacno da zavrsim s tobom, i to temeljno: ja ne znam koga i kakve duhove ti juris, iz koje si samoizolacije posmatrao sve u cemu su milioni (sa sve ti) ziveli, kako ste i zasto intelektualisali, ali posmatrajuci vas tako jadne meni je muka.Najgore je sto pocinjem da imam razumevanja za opozicije u svim ostalim ex-yu nacionalizmima radile protiv ne rezima, nego protiv - Jugoslavije. Vi, koji se sada kitite prvoborackim stazom i tihom (da niko ne cuje) borbom protiv rezima, mislim na srpske nacionaliste - niste uradili bas nista. Niste ni robijali, a jedan Kavaja je vas najveci intelektualni domet. Djuretice i ostale ne racunam. Oni drugi su bar bombu u bioskop. Ili ambasadora. A vi, vi ste - opozicionarili i cekali da neko drugi obavi posao za vas.Pri tom ste znali sve, naravno. Bas kao sto se niste odrekli ni jedne privilegije koju je taj i takav sistem omogucavao. Setili ste se pravoslavlja, slava i ravnogorstva onda kada vam nista drugo nije preostalo, pljujete okolo i prosipate zuc, a od takozvanih dostignuca znate i vidite samo Avalski toranj i Gazelu (koju niste uspeli ni da ofarbate, btw).Prodajete kapitalizam i liberalizam, kaskate i pri tom, u vreme kada ih preispituju i najveci, oni pravi liberali.Ali - ne propustate priliku da nabijete na nos polupismene intelektualce: to treba da se cita kao da sste vi pismeni ali neshvaceni.Jebem ti rezim koji vas i vase kvalitete nije prepoznao. Bilo da vas je postavio za ministre ili poslao u zatvor. I u jednom i u drugom slucaju biste nesto - uradili. Ovako, jalovi ste da jaloviji ne mozete biti. Nista vam ne valja, nista nije valjalo. Osim vas samih, naravno.Ovako, samo kevcete, kukate i nalazite krivca u svemu i svakome osim vas samih. Pa ako nisi mogao da odes, ako nisu prepoznali tvoje kvalitete, zasto se bar kao covek - nisi pobunio. Imas li ti uopste savest? Kako si, tako svestan svega sto se dogadja mogao to da trpis, a da se ne pobunis.Obaska sto mi se motate oko nogu, smetate.I sto se dosadni.Dakle - pocni da me obilazis. U sirokom luku.A ako samo jos jednom, ma i u tragovima pomenes bilo sta licno, pripises mi moralnu devijaciju, postere na zidovima i slicno - idemo na moderaciju. Dosta mi je meketanja.@ savindan: daj, vidi molim te k'o brata Srbina da te ovakvi vise ne brane. Proci ces kao svi oni koje su oni branili
Link to comment
E, sada cu konacno da zavrsim s tobom, i to temeljno: ja ne znam koga i kakve duhove ti juris, iz koje si samoizolacije posmatrao sve u cemu su milioni (sa sve ti) ziveli, kako ste i zasto intelektualisali, ali posmatrajuci vas tako jadne meni je muka.Najgore je sto pocinjem da imam razumevanja za opozicije u svim ostalim ex-yu nacionalizmima radile protiv ne rezima, nego protiv - Jugoslavije. Vi, koji se sada kitite prvoborackim stazom i tihom (da niko ne cuje) borbom protiv rezima, mislim na srpske nacionaliste - niste uradili bas nista. Niste ni robijali, a jedan Kavaja je vas najveci intelektualni domet. Djuretice i ostale ne racunam. Oni drugi su bar bombu u bioskop. Ili ambasadora. A vi, vi ste - opozicionarili i cekali da neko drugi obavi posao za vas.Pri tom ste znali sve, naravno. Bas kao sto se niste odrekli ni jedne privilegije koju je taj i takav sistem omogucavao. Setili ste se pravoslavlja, slava i ravnogorstva onda kada vam nista drugo nije preostalo, pljujete okolo i prosipate zuc, a od takozvanih dostignuca znate i vidite samo Avalski toranj i Gazelu (koju niste uspeli ni da ofarbate, btw).Prodajete kapitalizam i liberalizam, kaskate i pri tom, u vreme kada ih preispituju i najveci, oni pravi liberali.Ali - ne propustate priliku da nabijete na nos polupismene intelektualce: to treba da se cita kao da sste vi pismeni ali neshvaceni.Jebem ti rezim koji vas i vase kvalitete nije prepoznao. Bilo da vas je postavio za ministre ili poslao u zatvor. I u jednom i u drugom slucaju biste nesto - uradili. Ovako, jalovi ste da jaloviji ne mozete biti. Nista vam ne valja, nista nije valjalo. Osim vas samih, naravno.Ovako, samo kevcete, kukate i nalazite krivca u svemu i svakome osim vas samih. Pa ako nisi mogao da odes, ako nisu prepoznali tvoje kvalitete, zasto se bar kao covek - nisi pobunio. Imas li ti uopste savest? Kako si, tako svestan svega sto se dogadja mogao to da trpis, a da se ne pobunis.Obaska sto mi se motate oko nogu, smetate.I sto se dosadni.Dakle - pocni da me obilazis. U sirokom luku.A ako samo jos jednom, ma i u tragovima pomenes bilo sta licno, pripises mi moralnu devijaciju, postere na zidovima i slicno - idemo na moderaciju. Dosta mi je meketanja.@ savindan: daj, vidi molim te k'o brata Srbina da te ovakvi vise ne brane. Proci ces kao svi oni koje su oni branili
Чекај, зар немаш ништа више да кажеш о трамвајима ?Ваљале су многе ствари, лепо сам ти написао, чему ова хистерична тирада ?Да ниси ти за време Новог таласа говорио да би послао народну милицију на све те концерте да тамо заведу ред ?Нико не јури духове, живимо у садашњости, не окривљујемо никога, само не дозвољавамо таквима као што си ти да нам тумаче догађаје.Још ниси пронашао онај билет ?Самоуправљач, ево мало музике да опустиш нервни систем... Edited by Bruno Sulak
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...