Jump to content
IGNORED

Dokumentarci


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Evo, večeras, uživo ide dokumentarac u produkciji RTS-a, iz grada sa najviše mostova u Evropi odmah posle kolevke i boljke Hansa Kastorpa, narodski tim grada Portugala, teško pogođenog recesijom, diže se protiv bogataša iz Čelzija.Naracija: Aleksandar Stojanovic.

Link to comment
Išao neko na belldocs sinoć, utisci? Prvi dokumentarac o kolektivnom duhu u ex-yu onako, solidan. Drugi nisam gledao.
Pogledao sam oba filma. "Jugoslavija" me nije impresionirao. Dobar je izbor materijala i montaža. Poenta je nikakva. Primetio sam da zapravo filmovi ovog tipa služe kako bi se u ovim teškim tranzicijskim i recesionim vremenima ljudi oduševljavali "moćnom Titovom Jugoslavijom". Na kraju filma se i ističe neka poruka kako je film posvećen nekakvim levičarima. Kojim levičarima? Da li onima koji su premlaćeni 68. (što je i prikazano u filmu), birokratama koji su u to vreme sedeli u foteljama ili onima koji su koju deceniju ranije završili na Golom otoku? Titova Jugoslavija me pomalo podseća na Argentinu gde se režim u određenom periodu obračunavao sa političkim protivnicima uklanjajući ih fizički i gde su stradali mnogi nevini. Dok su sa druge strane oni bliski establišmentu odmahivali glavom govoreći kako su te priče preuveličane i nisu verovali čak ni najbližim prijateljima koji su doživeli progon (kao što je prikazano u filmu "Zvanična verzija").Imamo u novije vreme pojam "Jugonostalgija", ali mi se čini da se on prilično preklapa sa "Titonostalgijom". Naravno, o nekom neotitoističkom pokretu koji bi danas imao uticaj na društvena zbivanja je besmisleno govoriti, jer on danas nema realnih utemeljenja. Zapravo jedina velika ideja u celoj priči je Jugoslavija.Dragan Wende je zaista nešto što bih preporučio da se pogleda. Izvrsno urađeno sa mnogo elemenata i detalja. Film govori o Draganu, našem sitnom kriminalcu, koji danas provodi veoma sumorne dane u Berlinu i koji sa nostalgijom prepričava vreme osamdesetih kada je uživao koristeći povlašćen položaj koji mu je davao jugoslovenski pasoš (kako sam navodi). Iako je Berlin danas jedan od najdinamičnijih gradova Evrope, Dragan žali za starim vremenima, kada je postojao zid i "kada se znao red". U film se postepeno uvode i drugi zanimljivi likovi. Jedan od autora je i protagonista filma (Draganov nećak) koji dolazi u Berlin da bi živeo i radio zajedno sa Draganom. Za ovako nešto je bilo potrebno zaista dosta snimanja i truda. Sve pohvale autorima.Neka paralela između ova dva filma bi bila ta da smo nekada živeli lepo koristeći se mangupskim trikovima u jednoj specifičnoj situaciji. Kada se ta situacija promenila i kada je trebalo pokazati neki kvalitet, tu smo se pokazali kao nedorasli.
Link to comment
side-by-side-1.jpgSide by side - i pored odličnih momenata, ipak prilično razočaravajuće imajući u obzir temu i goste. ja krivim keanua reevesa!
Meni lepo leglo (uz malo sete). Mada priznajem da je više kao neka tv emisija, multi intervju. Ali sa opakim gostima. Izgleda da Lynch nije pričao to što treba, od svih faca, njega ima najmanje u filmu.
Link to comment
Izgleda da Lynch nije pričao to što treba, od svih faca, njega ima najmanje u filmu.
Cenzurisale ga mučke birokrate, koje i dalje kriju da je film mrtav...
Link to comment

Bez zezanja, meni ovako deluje da je Lynch mnogo omatoreo, pa kapiram da razgovor nije bio najdinamičniji, to mi izgleda više kao razlog.

Link to comment
  • 1 month later...
htmmsd.jpgDooobar. Ispočetka deluje malo kao parodija, ali do kraja objašnjava.Jedini razlog što sam uopšte krenuo da ga gledam je što gostuje i David Simon. Edited by Garnirung
Link to comment

baci link na pm, mada mi se ne svidja opis na imdb-u. dovoljno je da bude zabavan.

Link to comment

Izbor likova čini da ne može da ne bude zabavan :fantom: Kingpinovi i nešto niži činovi + par likova iz establišmenta, Sajmon, Sarandon, Harleson itd..

Link to comment
  • 2 weeks later...
http://www.youtube.com/watch?v=R5Pf3MlUo7cBefore Bad Brains, the Sex Pistols or even the Ramones, there was a band called Death.Solidan (prosecan) dokumentarac o crnackom punk/garage bendu Death iz ranih sedamdesetih.Pored kratkog pojavljivanja Jello Biafre, Henry Rollinsa i Mick Collinsa...tu je i cuveni punker Ellijah Wood. Edited by Nevernik
Link to comment
tu je i cuveni punker Ellijah Wood.
Ja čuo da je prešo na mračnu stranu, uneo edge, zapanjio drugačijim izborom uloga, uzdrmao obožavaoce, očudio kogniciju?
Link to comment
tu je i cuveni punker Ellijah Wood.
ej, ne diraj mi DJ hobbita, ja ga jednom sreo na nekom punk blok partiju, a i ex-verenica mu je svirala/pevala u gogol bordello!bas sinoc skinuo ovaj film da gledam...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...