Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

3 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Kako je upisano u katastar? Kao poljoprivredno? Plus, jel se prodaje idelani deo? Ako ima 40a a prodaje se 20?

Kuca sa prednjim delom placa (pomocni objekti, pumpa i tome slicno) ostaje. Kako se konkretno vodi ovaj deo pod bastom, moracu da vidim u katastru.

Link to comment
9 minutes ago, Constantin said:

Мислим да са мапе на геосрбији не може директно да се гледа катастар. Ја на крају увек да отворим катастар и укуцам парцелу. Узгред, чак и ако пише да је начин коришћења њива, не значи да је пољ. земљиште. Гледа се оно крајње десно. Нпр. може да пише грађевинско земљиште ван грађевинског реона. То се често дешава када је кућа грађена на њиви.

  • +1 1
Link to comment

Pogledah. Dve parcele su u pitanju, malo cudno podeljene. Dvoriste sa kucom i malim delom baste je jedna, a veci deo baste i sumarak druga.

Link to comment

Prvu parcelu cine kuca od 50 kvadrata, dvoriste 5 ari i vocnjak od 9.8 ari. Druga se vodi kao njiva II kategorije i ima povrsinu 26.7 ari. Nasao sam neko caletovo resenje. Prodaje se deo ove druge parcele (malo manje od 16 ari), bar je tako najavljeno.

Link to comment

Ne. On i njegova sestra imaju po polovinu udela, koliko sam video resenje. Sve parcele su na po pola, ako sam dobro video (desetak ih ima). Nesto bas glupavo, bar za neko moje tumacenje. Plus mi nismo bas u sjajnim odnosima.

Link to comment
11 minutes ago, Miljenko said:

Ne. On i njegova sestra imaju po polovinu udela, koliko sam video resenje. Sve parcele su na po pola, ako sam dobro video (desetak ih ima). Nesto bas glupavo, bar za neko moje tumacenje. Plus mi nismo bas u sjajnim odnosima.

 

Vi tu onda imate jako, jako puno posla pre nego što budete mogli da prodate, pod uslovom da želite da imate čistu prodaju i vi i kupac. Imate suvlasničku parcelu, od koje hoćete da prodate samo jedan deo koji nije fizički odvojen u posebnu parcelu, verovatno i nekoliko suseda na poljoprivrednom zemljištu. Moraćete da se jurite sa tetkom, vrlo moguće i sa katastrom, sa vlasnicima susednih parcela...

Edited by Ayatollah
  • +1 2
Link to comment

Onda nece to ići bas lako. Prvo, on ne moze da proda tacno određeni deo parcele, jer njihovi udeli nisu realni, nego idealni (prevedeno na laički jezik, ne zna se sta je čije). Prvo bi morala da se uradi fizička deoba, koja je praktično nemoguća kad na parceli ima objekata. 

Svakako, za prodaju dela parcele prodavci moraju da budu oba suvlasnika, osim ako kupac želi da kupi udeo (a to nije pametno). 

Pored toga, suvlasnik ima pravo preče kupovine i prvo njemu mora da se ponudi da otkupi udeo pod uslovima pod kojim se nudi trećem licu na prodaju

Link to comment

Caletova sestra je u Melburnu. Sta se radi ako nemamo direktan kontakt sa njima (oni fakticki ne govore godinama). Niti se ja cujem sa sestricima.

Link to comment

Jedno rešenje je da pokrenete postupak fizicke deobe, pa kad sud konstatuje da nije moguća da se predje u postupak civilne deobe gde se nepokretnost prodaje preko izvrsitelja. Uz malo sreće on ce otkupiti njen udeo za 50% procenjene vrednosti. 

  • +1 1
Link to comment
12 hours ago, Uskebasi said:

Jedno rešenje je da pokrenete postupak fizicke deobe, pa kad sud konstatuje da nije moguća da se predje u postupak civilne deobe gde se nepokretnost prodaje preko izvrsitelja. Uz malo sreće on ce otkupiti njen udeo za 50% procenjene vrednosti. 

 

Ovo može da traje mesecima i godinama ako tetka ne bude imala punomoćnika u Srbiji, već sva pošta bude išla za Australiju.

Link to comment
12 hours ago, Miljenko said:

Ne. On i njegova sestra imaju po polovinu udela, koliko sam video resenje. Sve parcele su na po pola, ako sam dobro video (desetak ih ima). Nesto bas glupavo, bar za neko moje tumacenje. Plus mi nismo bas u sjajnim odnosima.

Problemi u najavi. Batali ili čekaj da tetka dodje pa se naoružaj strpljenjem u smislu zajedničke prodaje i deobi para na licu mesta. A imaš i ovo, šalji pisma, pa šta bude.:rolleyes:

Link to comment

Ако тетка има пријављено пребивалиште у Србији, може да се пошаље на ту адресу, па кад се врати, постави се  привремени заступник. Додуше о твом трошку. Ако одмах хажеш да је у иностранству, суд јој поставља пуномоћника за пријем писмена о трошку суда ако га она не постави, али први позив мора она да прими у Аустралији.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...