Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Pa lepo sam napisao da ne mora da znaci da je u pitanju porez na imovinu. Koliko sam ja razumeo vlasnik stana ih je samo obavestio da mu je "kao stigao porez 60 hiljada", pa je pretpostavka da se radi o porezu na imovinu. Pri tom iz gagilijinih postova nisam zakljucio da pravi razliku izmedju poreza na imovinu i poreza na prihode od kapitala.

 

Podstanar treba da placa porez na izdavanje stana? A zbog cega bi kad od tog izdavanja prihoduje vlasnik? Da taj trosak podele ima smisla....koji Zakon to regulise?

Послато са E2105 уз помоћ Тапатока

Ako se dobro secam, ukoliko se prostor iznajmljuje od fizickog lica za obavljanje neke delatnosti, onda taj porez placa zakupac (ali je obveznik poreza i dalje vlasnik stana).

Link to comment

Mi smo tu dve godine i 4 meseca, i juce nam je to pomenuo prvi put.

 

Послато са E2105 уз помоћ Тапатока

Link to comment

Ne može da ima registrovanu delatnost na toj adresi jer je spomenuo da nema nikakav ugovor sa vlasnikom stana.

 

Po svemu napisanom, nisi ni u kakvoj obavezi da plaćaš porez. Ako mu daš novac, ispao bi klasičan naivko.

Edited by Godfrey
Link to comment

Jel imate registrovanu delatnost? Ako nemate, onda nemate obavezu da platite porez.

Nemamo. Ako bismo i registrovale, to bismo napravile kao udruzenje gradjana.

 

Послато са E2105 уз помоћ Тапатока

Link to comment

ma kakva regostrovana delatnost?! ne znam sto ovaj Uskebasi uopste to uvodi u pricu kad je potpuno abitno™.

 

@gagilija:

nadjite drugi lokal, najtopliji savet.

Edited by garcia
Link to comment

Ni meni nije jasno. Čovek hoće da vam poveća kiriju i to je to...

 

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

ma kakva regostrovana delatnost?! ne znam sto ovaj Uskebasi uopste to uvodi u pricu kad je potpuno abitno™.

 

@gagilija:

nadjite drugi lokal, najtopliji savet.

Bitno je zbog zakona koji definise ko placa porez. Ali zasto uvoditi zakon u ovu pricu, kad je to nebitno...
Link to comment

Porez na prihode od zakupnine placa zakupac koji je preduzetnik, ili pravno lice koji u zakupljenom objektu obavlja delatnost.

Porez na imovinu uvek placa vlasnik.

Jos neko pitanje?

Link to comment

Porez na prihode od zakupnine placa zakupac koji je preduzetnik, ili pravno lice koji u zakupljenom objektu obavlja delatnost.

 

Po zakonu prevaljena obaveza na zakupca? Kako sad, po odbitku?

 

To se, kad je vlasnik odn. zakupodavac fizičko lice, ranije plaćalo po rešenju koje je glasilo na njega, a on i bio obveznik podnošenja prijave.

Link to comment

Skoro sam imao uvide u ugovore o zakupu poslovnog prostora u jednoj od najboljih poslovnih zgrada u BGD, gde je zakupodavac ultra ozbiljna međunarodna lease firma, dok je zakupac domaći supsidijar jedne od najvećih svetskih kompanija u svojoj delatnosti. Obe strane imaju pristup i skupim advokatima i konsultantima iz Big Four, dakle niko nije naivan, niti neuk. SVE poreske troškove snosi zakupac, od poreza na prihod na ime zakupnine, preko poreza na imovinu za vlasništvo poslovnog prostora, pa do naknada za gradsko građevinsko zemljište. Dakle, ovako rešenje je sasvim moguće, pitanje je samo šta je ugovoreno.

 

Btw, navodno, u Švajcarskoj, ukoliko imate nekretninu u vlasništvu i živite u njoj, pretpostavljena zakupnina koju biste plaćali nekom imaginarnom zakupodavcu za nekretninu tog kvaliteta vam se dodaje na stvarno ostvarni prihod, i na sve to se plaća porez. Potpuno mi je sumanuto da je poreski sistem koncipiran tako da je pretpostavka da živiš u tuđoj nekretnini i plaćaš kiriju, a ne da živiš u svojoj svojini.

Link to comment

Meni je neka drugarica pričala kako njena valjda tašta u CH ima neki kredit za kuću koji je davno uzela i plaća nešto dosta sitno i u principu bi ga sad mogla i skroz otplatiti, ali ga je namestila sa bankom da ga što duže otplaćuje jer da je cela kuća u njenom vlasništvu morala bi mnogo više taksi i poreza da da državi nego dok mora banci par stotina franaka da vraća za hipoteku. Kao to im je poznata fora tamo.
 Meni je to isto nenormalno, mada kapiram da su tamo svi bogatuni i da mogu da plaćaju, ali opet.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...