Jump to content

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Potpisani su novi ugovori identični starim. Dakle, sve je ostalo isto osim naziva firme zbog čega su novi ugovori i morali biti potpisani. No, neformalno sam čuo da su svima plate prenete iz stare firme i da se određeni period ne mogu menjati, pa me je interesovalo da li je to utemeljeno u nekom zakonu ili je to nešto što su stari i novi vlasnik potpisali o svom trošku.

 

Ovo je neko pomešao sa situacijom u kojoj dolazi do pripajanja jedne kompanije od strane druge kompanije. Tada postoji rok u kojem se zaposlenima ciljanog društva ne mogu menjati uslovi rada na kolektivnom nivou (npr. Pravilnik o radu ili Kolektivni ugovor), i taj rok je ili 6 ili 12 meseci (mrzi me sada da gledam), ali mislim da se ni tada to ne odnosi na individualne ugovore o radu (i to me mrzi da sada gledam).

 

U situaciji gde se menja samo osnivačka struktura društva, ali njegov subjektivitet ostaje nepromenjen, ne postoje bilo kakve radno-pravne implikacije. Štaviše, takva odredba bi bila i apsurdna kod npr. akcionarskih društava koja se kotiraju na berzi, gde dolazi i do nekoliko promena vlasničke strukture društva u toku jednog dana.

Link to comment

Troje dece naslednici oca udovca

 

 

placa se porez

 

da, 2.5% na 1/3 stana

 

Jesi li siguran ? Troje dece koja nasleđuju oca su prvi nasledni red, a ne drugi, oni ne bi trebali da plaćaju porez na nasledstvo, već samo taksu za donošenje ostavinskog rešenja.

Link to comment

Poenta je u tome što se odricanje u korist brata sestre tretira kao prihvatanje nasledstva pa onda ustupanje bratu sestri i zato se plaća porez. Postoji način da se zaobiđe taj porez ako ovi što se odriču nasledstva nemaju svoju decu a to je da se jednostvno ne prihvate nasledstva. U tom slučaju nema ustupanja već se jednostavno njihov deo pripaja delu nasledstva onog naslednika koji se prihvatio. Ali ako taj ko se ne prihvata ima decu sve pada u vodi jer  onda njegov deo prelazi na njegovu decu.

Link to comment

Jesi li siguran ? Troje dece koja nasleđuju oca su prvi nasledni red, a ne drugi, oni ne bi trebali da plaćaju porez na nasledstvo, već samo taksu za donošenje ostavinskog rešenja.

 

da, kao sto rece moca, tumaci se kao da su se prihvatili naslednog dela i poklonili ga bratu ili sestri. tada je slucaj poklona izmedju brace, a kada brat nasledjuje brata onda je u pitanju drugi nasledni red, pa su obavezni i platiti porez.

 

@vukela

 

oni imaju svoje skale po kojima odredjuju vrednost nepokretnosti. nema nacina da se to izbegne, osim ako nije neko muljanje.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...