Jump to content
IGNORED

Nemacka


paculla

Recommended Posts

bio neko u mahajmu? treba idem početkom marta na nekoliko dana, pa me zanima šta videtikapiram da je ortogonalan, s ne baš inspirativnom arhitekturom koja je posledica skoro-drezdenske havarije u ww2, al valjda ima i nekih zanimljivosti koje valja videtiplus - koliko košta bus/voz transfer frankfurt aerodrom, manhajm? informacije na netu su kontradiktornefala

Link to comment

Ja prolazio 2001, nisam video nista osim jednog dvorca u blizini (ne znam tacno kolikoj blizini) na brdima iznad reke Rajne(?)Secam se da sam tamo bio u jednoj gostionici na terasi sa pogledom na reku i da sam jeo neki specijalitet: meso u onom zhelatinastom stanju.. ima dobrih belih vina. da podje voda na usta

Link to comment
bio neko u mahajmu? treba idem početkom marta na nekoliko dana, pa me zanima šta videtikapiram da je ortogonalan, s ne baš inspirativnom arhitekturom koja je posledica skoro-drezdenske havarije u ww2, al valjda ima i nekih zanimljivosti koje valja videtiplus - koliko košta bus/voz transfer frankfurt aerodrom, manhajm? informacije na netu su kontradiktornefala
voz ti je oko 25 evra u jednom smeru, ICE, ide na sat vremena, pola sata se putuje. bus ne postoji. mozes i da kombinujes neke lokalne vozove, ali ces bar 1 presedati, a ne znam koliko ces zapravo ustedeti.manhajm ne nudi nikakve posebne sadrzaje, iako je 7 grad po razvijenosti u evropi. industrijski grad, sa puno stranaca. prvi bicikl, traktor i auto (herr benz) su se provozali ovde.ali upadas u karnevalsko vreme, tako da nece biti dosadno :isuse:takodje je i raspust u skolama, ja nazalost necu biti tu, vec na skijanju sa klincima (to nije za nazalost).svakome ko dolazi u manhajm najpre preporucim da ode u hajdelberg :lolol: . dnevna karta je oko 1 miralem, putuje se 10-15 minuta lokalnim vozom. dnevna karta vazi i za tramvaje u ma i hd. pitaj ako te nesto posebno interesuje...za vina su cuo preporuku, ne samo bela dodao bih, iako je bilo puno skepticizma na forumu prema nemackim vinima. za restorane nemoj da brines, kazi samo sta te interesuje.
Link to comment

tis tamo? e, pa to - gde izaći, piti, jesti, a da te ne oderuhajdelberg sam ubeležio, a videh i neki planetarijum koji ne deluje ne zanimljivoinače, biću u nekom leonardo hotelu, koji je u centru (n6, 3, ako ti to bilo šta znači)hvala ti puno, kao i mlatku

Link to comment

Hajdelberg je turističko mesto, tako da u centru gde ćeš doći sigurno nema extra jeftinih mesta (ako ne računamo pivo ispred dragstora Trajko). Mada tu gde ćeš proći altštatom nije ni mnogo skuplje nego u centrima drugih gradova. Da prošetaš centrom, popneš se gore do zamka (mislim da sa tom dnevnom kartom koju je Parsons pominjao možeš i uspinjačom da se voziš, mada nisam 100% siguran - peške je sigurno džabe). Ako hoćeš vino, naruči silvaner. Ako hoćeš da jedeš lokalnu nemačku klopu, onda recimo restoran Hackteufel kod mosta tu u starom delu grada da se ne traži puno. Ima tu i par malo boljih restorana, ali bez rezervacije je rizik. Ako nećeš švapski restoran, nego što povoljnije - kod Turčina bajo. Manhajm ne poznajem, tako da tu nemam šta da preporučim.Leonardo je lanac hotela srednje kategorije. Spremi se za to da nema free internet osim ako ne sediš u tzv. "biznis centru" (u prevodu: usamljeni računar u lobiju).

Link to comment

Nikako uspinjačom već kroz ceo stari grad, pa lepo do dvorca. Što se hrane tiče, ja sa krljao neke ulične kobaje, toliko su dobre bile da sam momentalno zabalavio, ali ja sam bekpeker, socijalni putnik. :)

Link to comment

bices smesten u tzv. kvadratima, ulice u centru manhajma su obelezene kao sahovska polja.tu imas fast food i prave restorane svakakvih kuhinja, znaci bez brige. ovi prvi imaju ok cene, naravno.cafe singidunum (!) je poznato gej okupljaliste (tako mi je rekao autemehanicar :lol: , iz nasih krajeva, nemavsi pojma sta znaci naziv) , tu su ti i irski pabovi, svakakvi kafici i kafancine. hm, sad kad ovako napisem vidim da ima svega, ali je moj utisak o manhajmu da je nekako prazan i bezdusan.dnevna karta za zicaru u hd ne vazi, nekad je vazila.nastavice se...

Link to comment

za hajdelberg mogu da ti preporucim ovaj post parsonsa od onomad kad sam se ja raspitivao. vetter pivo treba probati i restoran je dobar. overio sam i crvenog bika, ali mislim da mora rezervacija. prosetaj i filozofskim puticem ako bede lepo vreme.

pazi ovo: pivnica vetter u hajdelbergu proizvodi najjace pivo na svetu :lol: pivo se zove vetter 33 sa upravo toliko procenata tzv. stammwuerza, sto je svetski rekord po ginisu. stammwuerze je za pivo ono sto je za vino moš.u istoj pivnici imas za uz pivo i dobar restoran, nemacki klasicizam - kolenice, kobasice, sauerkraut, snicle, knedle, guske, patke... pretpostavljam da si za to pitao :D . nisam odavno bio, pa ne mogu da garantujem za aktuelni kvalitet, ali bih se iznenadio kada bih cuo da je lose. u pivnice po nemackoj dolaze svi slojevi stanovnista - studenti, raja, menadjeri, turisti, gastarbajteri, diznijevi junaci.pored toga bio sam kod crvenog bika (zum roten ochsen), jednom izuzetno popularnom restoranu, sa nemackim i, cini mi se, svajcarskim specijalitetima, kao i u jednom odlicnom italijanskom restoranu, cijeg imena ne mogu da se setim, znam da se ide pokretnim stepenicam na prvi sprat. odlican italijanski restoran u nemackoj je onaj koji u ponudi ima drugaciji (tj. bolji) izbor i ukus hrane u odnosu na milione pizzerija i ristorantea.
nego kad sam vec ovde, planiram da odem u dortmund na stadion. ostao bih recimo nedelju dana a pretpostavljam da u dortmundu nema sta mnogo da se vidi. moze li sa okolinom i sta u okolini, da se provedu kvalitetnih nedelju dana? ili da idem samo na dan, dva?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...