Jump to content

'De ima da se pazari?


foto

Recommended Posts

imam fora za to, a ja sam inače, sasvim slučajno, pre dve godine u Italiji upao na neki seminar o pravljenju pesto sosa, posle koga sam se istog dana takmičio u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo u Đenovi. bio zadnji i to jer sam preterao sa belim lukom, a sve drugo bilo kul :lol:

ostali mi kecelja, kačket i znanje za uspomenu

 

naravno, veoma je lako, samo mora da se drži razmere sastojaka i redosleda postupaka (tako bosiljak ne oksidira), a razlika između tog pesta i onaj iz blendera neuporediva. o gotovima da ne pričamo

 

kad uhvatim malo više vremena ispisaću sve po redu

 

Koje su ti razmere? Ja moram da priznam da uvek radim otprilike, mada mi ispadne ok. Moram isto da priznam da koristim secka, verujem da je s avanom bolje, ali nemam, jbg.

Link to comment

imam fora za to, a ja sam inače, sasvim slučajno, pre dve godine u Italiji upao na neki seminar o pravljenju pesto sosa, posle koga sam se istog dana takmičio u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo u Đenovi. bio zadnji i to jer sam preterao sa belim lukom, a sve drugo bilo kul :lol:

ostali mi kecelja, kačket i znanje za uspomenu

 

naravno, veoma je lako, samo mora da se drži razmere sastojaka i redosleda postupaka (tako bosiljak ne oksidira), a razlika između tog pesta i onaj iz blendera neuporediva. o gotovima da ne pričamo

 

kad uhvatim malo više vremena ispisaću sve po redu

Ajde, može i tamo na recepte...
Link to comment

Bilo je i ranije priče čini mi se...

Gde kupiti u BG dobar avan...

 

....shit has hit the fan...

 

zadovoljvajući u Ikei (ZG ili gdegod, traži da ti donese neko), ja kupio mermerni, grublji unutra pa lako mrvi i melje, jedino što se malo zajebanije pere zbog toga.

 

enivej, koristim ga svaki dan, radi poso

Link to comment

zadovoljvajući u Ikei (ZG ili gdegod, traži da ti donese neko), ja kupio mermerni, grublji unutra pa lako mrvi i melje, jedino što se malo zajebanije pere zbog toga.

 

enivej, koristim ga svaki dan, radi poso

To onaj tamno sivi kao dupli, ima veći i manji, kako ga okreneš?
Link to comment

@ Frank - moj je crn, na razumem kako ga okrenem?

 

elem, pesto đenoveze oriđiđi, izvol'te:

 

Veeelika veza svežeg bosiljka – ovde, jbg, ne znam u gramima, uostalom, ko još meri zeleniš? Ja uzmem ono, baš veliku vezu. Treba skinuti listove i recimo da ih bude četiri ohoho pune šake. To kad se smulja padne na pravu meru.
 

Dva čena belog luka
 

50 grama grana padana ili parmezana (ne iz kesice, nego komad, pa narendan!!!)
 

Vrlo malo (10gr?) pekorina – može Imlekov makedonski (bitno je sa ovim ne preterati, jer preuzme ukus, pogotovo stari italijanski)

Maslinovo ulje, što kvalitetnije
 

Morska so
 

Pinjola dve supene kašike (ja od 100 grama tri puta pravim pesto, dakle oko 35 grama)

 

  1. Prvo pinjole! Dakle, prvo se smrve pinjole u avanu, jer je kasnije, kad ima drugih sastojaka, to nemoguće uradtiti kako treba. Dakle, smrve se pinjole, što finije, pa se smesa izbaci na tanjirić.
  2. Sad beli luk, oljušteni čenovi i morska so (najbolje cvet ali može i obična krupna). Polako, ali odlučno se sve pretvori u pastu.
  3. Zatim bosiljak, prvo nežno lupkate dok ne spadne lisna masa, pa nežno ali brzo, kružnim pokretima muljate, ne previše, baš zbog oksidacije.
  4. Dodate one smrvljene pinjole i ubrizgate malo hcmulja. Doda se rendani sir (oba) i nastavi sa kružnim muljanjem (tučak treba da grebe po zidu avana)
  5. Uje se doliva po malo i po potrebi, ne sme na kraju da pliva u ulju, već da sve bude kompaktna smesa
  6. Dobar je ako se ne „odvaja“ dakle, ako je sve sjedinjeno i ako sačuva zdravu zelenu boju. Tada će biti i aromatičan kako treba.

Problem sa blenderom je što podigne temperaturu i previše izmrvi sve, bosiljak potamni i izgubi ukus, a smesa bude ’nako. Bolje rukom, ko ima avan

 

Teglica, frižider i trošiti što pre. Neće da se pokvari, ali najukusniji je svež. Kada ga dodajete u jelo, onda u već termički obraćeno. Ja to po pravilu na testeninu...

Edited by banatjanin
Link to comment
  1. Prvo pinjole! Dakle, prvo se smrve pinjole u avanu, jer je kasnije, kad ima drugih sastojaka, to nemoguće uradtiti kako treba. Dakle, smrve se pinjole, što finije, pa se smesa izbaci na tanjirić.

 

Pretpostavljam da pinjoli treba  da budu prethodno tostirani?

Link to comment

u što je dobra fora, moj nije takav, deblji je i obliji, i upotrebljiv samo sa jedne strane

 

naravno, u ovom sa slike pesto praviš u dubljem delu, treba to sve negde da stane

Link to comment

@sandine

 

 

Ni u jednom maksiju nisam videla nista s tvoje slike. Gde gresim?

 

Ima u Tempu kod Ade, teglica 340 g, 280 dinara.

 

edit: a ima i svežih začina, domaća proizvodnja: korijander, žalfija, bosiljak, nana...  (poslednjih meseci su imali samo peršun)

Edited by Frile
Link to comment

šta znači original? da ih je džejmi sam mleo?

 

ne, sigurno nije bez licence, niko se sa time na zajebava, ako na to misliš

 

međutim, proizvodi su sranje na nivou svih drugih supermarket pesto soseva

 

uzmi i napravi sama, avan, bosiljak, bluk, dobro hcmulje, grana, malo pinjola i vrlo malo pekorina, pa da vidiš šta je pesto. nebo i zemlja

 

 

 

pise da se pravi u Italiji,uvezeno iz Italije

 

boldovano i ja mislim ali ovo je Srbija..otkud znam,moze da se pravi i u nekom skladistu u Jajincima i da se lepe odstampane etikete,nista me ne bi iznenadilo

 

naravno da nista nije kao home made sos ali ovo ima najbolji sastav na etiketi od kad ja citam sastave sa etiketa pa sam zato okacila

a mene zanima onaj sa lukom i susenim paradaizom vise od bosiljka

 

 

u cega se moze jos staviti pesto osim u tetstenine?

Link to comment

Ima u Tempu kod Ade, teglica 340 g, 280 dinara.

 

edit: a ima i svežih začina, domaća proizvodnja: korijander, žalfija, bosiljak, nana...  (poslednjih meseci su imali samo peršun)

 

tenks, pojavio se danas i u mom selu. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...