Jump to content
IGNORED

'De ima da se pazari?


foto

Recommended Posts

nije vurda, ukajmaceni je kremast  i najdivnijeg ukusa od svih domacih belih sireva. kad se zaprece na toplom sendvicu, na primer, rasteze se ko zvaka. mada ga je steta tako peci. u gibama i pitama je fenomenalan. a i na kasiku, ko sto rekoh...

 

evo sta sam o ukajmacenom nasla na forum.hr  :D

 

 

 

Ovaj kruh je zaslužio samo najbolje. Ovo što vidite nije kajmak, to je jedan od najboljih mliječnih proizvoda koje sam ikada probao. Zove se "Ukajmačeni sir" i specijalitet je iz Kraljeva odakle potječe i najcjenjeniji kajmak, a ne iz Užica kako je inače vjerovanje. Najvjerovatnije je da se radi o posebnoj ispaši goveda i nekim autohtonim biljkama tog područja. Rijetkost ga je nabaviti i u Beogradu, a ja sam 1 kg dobio na poklon što je znak posebnog gostoprimstva i poštovanja. (i litru 10 god stare Žute ose zubo.gif ) Na žalost za ovaj specijalitet ne zna ni puno Srba, pogotovo mlađih. Taj sir je poluzreli, dobiva se na vrlo čudan način; u svježem mlijeku otapa se određena količina zrelog kajmaka i dalje se od te smjese radi grudičasti sir koji se podvrgava posebnoj fermentaciji u drvenim kacama. To je sve što sam uspio o Ukajmačenom siru otkriti. Navodno ga proizvodi još dvadesetak obitelji u cijeloj Srbiji samo u okolici Kraljeva. Ako kad navratite u Beograd, Ukajmačeni sir navodno možete probati u restoranu "Jevrem", no kad sam ja bio nisu ga imali. Također taj sir je sezonskog tipa i nema ga uvijek. Molio bih ako netko tko čita ove retke ima o tome više podataka da ih podijeli samnom.
Edited by darling
Link to comment

nije to vurda, ovo je punomasni sir. vurda bi trebalo da bude cedjeno kiselo mleko, mada ni sam ne mogu da se zakunem da je to to, jer me nijedna vurda nije oborila na dupe ali sam zato otkinuo na cedjeno mleko koje sam doneo iz pirota ovaj vikend.

 

edit - @darling, upravo tako, na kasiku, kad ustanes u pola noci, otvoris frizider i sljustis pola kile sira za 5 minuta

Edited by yolo
Link to comment

Vurda nije punomasni sir, čak ni polumasni, pravi se od obranog mleka.

 

Ovo što opisuje darling je od punomasnog nekuvanog mleka.

 

edit- bili ste brži.

Edited by halloween
Link to comment

jako je zanimljivo, kad u guglu ukucam ukajmaceni sir, izbaci samo 4 hits. od kojih je jedan ppp :D

jos ce ispasti da je ukajmaceni najveca tajna srbije....

 

odoh sad u fridz da se zamastim jednom kasikom ukajmacenka pre spavanjca :D

Edited by darling
Link to comment

To redovno kupujem na Bajloniju tezga bocno , kraljevcanin, punomasni u kombinaciji punomasnog mleka sa mladim kajmakom ne znam kako bih opisao. Udjes na najlevlja([emoji6] ) vrata pa skroz levo na unutrasnjoj tezgi. Nije jeftin kao ni drugi na Bajloniju. Obicno uzimam 1kg + pola sjenickog kod zadnjih vrata

Edited by kapetanm
Link to comment

evo iskopirala sam u editu kako se pravi. zna covek iz zagreba :D

 

hehe kako su ga samo izlozili, iz aviona se vidi da je žrtva propagande. bolje da pitamo violetu kucu staru iz ovče kako ga pravi.... :lolol:

Link to comment

To redovno kupujem na Bajloniju tezga bocno , kraljevcanin, punomasni u kombinaciji punomasnog mleka sa mladim kajmakom ne znam kako bih opisao. Udjes na najlevlja([emoji6] ) vrata pa skroz levo na unutrasnjoj tezgi. Nije jeftin kao ni drugi na Bajloniju. Obicno uzimam 1kg + pola sjenickog kod zadnjih vrata

 

e znam koji je to, on prodaje i halumi, al njegov kajmaceni je naslagan, sece ga, a violetin je u lavoru, vadi se kasikom. kod violete kilo 400. il 450?! neam pojma..

Edited by darling
Link to comment

halumi wtf? inace hanan libanac je valjao halumi preko sjenickih radnji ali sudba kleta nije dala da zazivi, nema vise. zapravo ako neko vidi taj hanan halumi da se prodaje (iz kantice, pa u kesicu) neka javi.

Link to comment

Nece da mi ucita stranicu. To su oni u Takovskoj? Bas sam se spremao da ih posetim.

 

edit: otvorih nekako kesovanu verziju stranice i rekao bih da su to ti.

 

Pre neki dan sam grilovao kozji i mnogo ubavo ispade. Zato sam se i primio da konacno probam famozni Halumi.

 

halumi wtf? inace hanan libanac je valjao halumi preko sjenickih radnji ali sudba kleta nije dala da zazivi, nema vise. zapravo ako neko vidi taj hanan halumi da se prodaje (iz kantice, pa u kesicu) neka javi.

Probao u restoranu u Svetogorskoj?

Edited by katamaran
Link to comment

Planiram da sutra odem u Blok 70 po kinesku prehranu. Tamo sam jeo kod Đane i znam za jednu radnju u prizemlju, ali ne znam kako da se snađem da odem u nešto za šta sam razumeo da je veći market, u novijem delu objekta.

 

Koji je to objekat, gde ulazim, na kom spratu je, itd?

 

Nameravam da si pazarim pirinčano sirće, nudle, hoisin sos, sušene pečurke. Sveže povrće ovog puta ne dolazi u obzir jer me neće biti neko vreme. Šta još valja imati u kući? 

Edited by pacey defender
Link to comment

Planiram da sutra odem u Blok 70 po kinesku prehranu. Tamo sam jeo kod Đane i znam za jednu radnju u prizemlju, ali ne znam kako da se snađem da odem u nešto za šta sam razumeo da je veći market, u novijem delu objekta.

 

Koji je to objekat, gde ulazim, na kom spratu je, itd?

 

Nameravam da si pazarim pirinčano sirće, nudle, hoisin sos, sušene pečurke. Sveže povrće ovog puta ne dolazi u obzir jer me neće biti neko vreme. Šta još valja imati u kući? 

 

Treba ti novi tržni centar, koji je odmah posle starog (na kom piše "70") gledano iz pravca grada. Tamo na poslednjem spratu imaš prodavnicu - samoposlugu.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...