Jump to content
IGNORED

'De ima da se pazari?


foto

Recommended Posts

Jel ima neko preporuku za prasetinu za Bozic? Idealno bi bilo da je domaca, pecena, u okolini Kalenica? Moze i nepecena i iz nekog drugog kraja grada. Manja kolicina. 1-2 porodicna rucka. 

Link to comment

opcije  u okolini pijace su ti:

- mali tabor u kiosku kod kruznog toka, preko puta costa caffea / meni najbolji, uvek je toplo jer se brzo rasproda, peku (pleh, rerna) se manji prasici, nije preslano, cesto ume da bude guzva tj duzi red... 1300 din kg - najskuplji ali i najbolji

- preko puta opstine u viskoj, u redu kioska sa zadnje strane pijace / juce sam kupio i nije me odradilo, cini mi se da je samo prase bilo lose tj neukusno i preveliko, inace se pece na raznju na bukovini, 1100 din kg

- cacani, ne znam ime, u maksima gorkog pre raskrsnice kod cuburskog parka (malo pre mek deka), peku u cacku pa donose u bgd, znaci po difoltu ladno, ja to ne volim

- neki slicni ovima nize u maksima gorkog na nizbrdici prema juznom bulevaru, ispod rogenarta jedno 100m nize na toj strani, isto peku negde u unutrasnjosti znaci ladno

 

pa vidi sta ti radi posao

Link to comment

a mozes i da kupis cetvrt svezeg praseta, recimo butic sa delom bubreznjaka bude oko 3-3.5kg, pa da ostavis da ti se ispece ili u pekari u kursulinoj (koja se uzgred vise ne zove gold nego nesto tipa zlatno zrno), ili u usluznoj pecenjari koja se nalazi u njihovom zadnjem dvoristu. u pekari je to 100din/kg a verovatno isto i u pecenjari. meni to neki simpa ostatak starih obicaja kada u gradu nije bilo pecenjara kao danas i kada se peklo po bukvalno svim pekarama i kada je bilo veliko iscekivanje da li ce majstor da uprska i prepece. ja sam uvek bio razocaran sto mi spale uvo i repic od praseta posto sam to voleo da glodjem kao klinac.

Link to comment

aaa bilo je i toga, verovatno sam odatle povukao na ovo sto je ispalo danas od mene

 

i super bila institucija "raboša" kojom se dokazivalo da je prase tvoje - parče drveta koje ostaje kod tebe kada predaješ prase na pečenje, koje pasuje sa drugim delom koje majstor koji peče stavlja pored tvog praseta u pleh. kad podižeš prase, pasovanjem jednog i drugog dela se dokazuje da je prase tvoje. kasnije su umesto toga stavljali metalni broš sa brojem, kao na garderobi :=)

 

inače mi sad pade napamet, u mom selu (natalinci) ima ljudi koji su baš razvili lep lokalni biznis koje podrazumeva kompletnu uslugu vezanu za pečenje. čak ne moraš da imaš ni svoje prase - ovi moji kažu da izađe na skoro isto, oko 600-700 din po kg pečenja od većeg praseta (30-tak kg žive vage i jače). okreneš čoveka, kažeš šta hoćeš i dobiješ sve perfektno isečeno, složeno na pladnjeve za serviranje i dostavljeno kući. količina posla nula a skoro pa upola jeftinije od beogradskih cena, mada je veća životinja s tim što to njima radi posao za te masovne svetkovine gde im kroz kuću prolaze stotine ljudi pa im treba baš puno mesa. meni uvek bilo fascinantno kako oni to profi urade, imaju pattern po kome redjaju meso na ovale, dole stave masnije i slabije komade a na vrh nalažu one fensi komade bele krtine, sve isečeno u milimetar tačne iste veličine, da svaki gost dobije isto.

 

za strugackog koji je iz tih krajeva i praslina koji zna selo, najbolji ovakav lik je iz šuma. moji peku kod njega.

Edited by yolo
Link to comment

A plekani brojevi ?Uvedeni da ne dodje do zabune prilikom isporuke pecenog pajceka?Doneses prase od cca 20 kg i recimo dobijes broj 15,dodjes po pecenje,i dalje ima broj 15 ali samo 10 kg pecenja..haha.Posle nosis samo curku ,nju je teze zameniti jer ih nema 

Link to comment

Ha, ha, kao da je juče bilo: "šta da radim, bilo je mnogo masno, iscurelo"... "ma prase ko prase prase,  komšiji se žurilo a tvoje bilo gotovo..." :)

Link to comment

:cry:   aaaa ludilo, nama su jednom zamenili prase kod mite u vojvode stepe, secam se da je keva toliko poludela da mu nikad vise nije donela prase na pecenje, preselili smo se u onu krš pekaru dve stanice dalje

Link to comment

Eeeeh, mi nosili prasad u jednu od tatinih radnih jedinica, najčešće u veliku pekaru u Južnom bulevaru. Pa usput i gajbu vrućeg Save poneseš doma.

Link to comment

aaa bilo je i toga, verovatno sam odatle povukao na ovo sto je ispalo danas od mene

 

i super bila institucija "raboša" kojom se dokazivalo da je prase tvoje - parče drveta koje ostaje kod tebe kada predaješ prase na pečenje, koje pasuje sa drugim delom koje majstor koji peče stavlja pored tvog praseta u pleh. kad podižeš prase, pasovanjem jednog i drugog dela se dokazuje da je prase tvoje. kasnije su umesto toga stavljali metalni broš sa brojem, kao na garderobi :=)

 

inače mi sad pade napamet, u mom selu (natalinci) ima ljudi koji su baš razvili lep lokalni biznis koje podrazumeva kompletnu uslugu vezanu za pečenje. čak ne moraš da imaš ni svoje prase - ovi moji kažu da izađe na skoro isto, oko 600-700 din po kg pečenja od većeg praseta (30-tak kg žive vage i jače). okreneš čoveka, kažeš šta hoćeš i dobiješ sve perfektno isečeno, složeno na pladnjeve za serviranje i dostavljeno kući. količina posla nula a skoro pa upola jeftinije od beogradskih cena, mada je veća životinja s tim što to njima radi posao za te masovne svetkovine gde im kroz kuću prolaze stotine ljudi pa im treba baš puno mesa. meni uvek bilo fascinantno kako oni to profi urade, imaju pattern po kome redjaju meso na ovale, dole stave masnije i slabije komade a na vrh nalažu one fensi komade bele krtine, sve isečeno u milimetar tačne iste veličine, da svaki gost dobije isto.

 

za strugackog koji je iz tih krajeva i praslina koji zna selo, najbolji ovakav lik je iz šuma. moji peku kod njega.

 

:Hail:

 

mom tastu dali drugo prase pre mesec dana posto je ono koje je odneo bilo savrseno.

Link to comment

Hvala na infomacijama za pecenjare. :thumbsup:

 

a mozes i da kupis cetvrt svezeg praseta, recimo butic sa delom bubreznjaka bude oko 3-3.5kg

A gdje se u gradu moze naci dobra svjeza :piggy: ?

Link to comment

mene je vise dojmilo ono sto sam vidjao pred praznike na zelenom vencu u 2-3 mesare nego ovo sto su prodavali na kalenicu. pored toga cena je za 100din niza u proseku, na z.vencu sam vidjao lepu prasetinu po 460 din, dok je najjeftinije na kalenicu 510din, a vecina drzi 620din, sto je bezobrazno skupo sem ako nije prase sa neke zajebane farme hranjeno dobrom hranom, a nije.

 

u supermarketima je 400 din kg.

 

inace sam sada u setnji vracarom svratio do ove pecenjare u unutrasnjem dvoristu u kursulinoj 27a. peku po zelji na struju u plehu i na raznju, vrtelo se nekoliko razanja. 100 din kilo a imaju opciju za one koji nece da se cimaju oko prasica da ti obezbede prase po zelji. kaze da imaju i manje, 10-12kg uredjene mere. mislim da to od 10 kila daje 7kg pecenja minus glava, znaci efektivno oko 6kg za 5000 din. teoretski....

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...