Jump to content
IGNORED

'De ima da se pazari?


foto

Recommended Posts

Ne znam gde idu tips&tricks pa evo ovde - ne znam je li neko probao i poredio pesto sos Barilla i Delhaize. Barilla je skoro dva puta skuplji a razlika je na mikro nivou do nikakva. Iste su i teglice po gramaži, rekla bih.

Link to comment

ja otkako sam videla da ima jedem pesto granoro. stvarno je s maslinovim, bosiljkom, pinjolama i parmezanom. barila je sa suncokretovim i indijskim (sastav uopste nije impresivan). u visnjici 340 dinara.

 

nego, adriatik kvin konzerve se pojavile na crnom trzistu. svercovane konzerve na pijaci su vise nego duplo jeftinije od prodavnice: tuna, skusa, oslic 130 dinara, a tuna u maslinovom 150. 

Link to comment

Ja moram da priznam da mi nije jasno zašto bi iko kupovao pesto iz tegle, kad ga je užasno lako napraviti, a mislim da i bosiljak sad može da se nađe tokom čitave godine, u Merkatoru (možda grešim), na primer.

Link to comment

Ja moram da priznam da mi nije jasno zašto bi iko kupovao pesto iz tegle, kad ga je užasno lako napraviti, a mislim da i bosiljak sad može da se nađe tokom čitave godine, u Merkatoru (možda grešim), na primer.

Retko gde možeš da kupiš svež bosiljak u količini koja je dovoljna da napraviš jednu teglicu pesta.  

 

Ja sam juče bacio seme bosiljka (1 kesicu) u pet žardinjera. Već treću ili četvrtu godinu u nizu to radim i super se isplati. Jednom mesečno oberem sve što ima, a u međuvremenu skidam par listova po potrebi kao dodatak drugim obrocima.

 

Osnovni trošak su zemlja i žardinjere. Svake godine treba osvežiti zemlju. Kesica semena košta 50 dinara. A onda idu svi sastojci koji se moraju kupiti. Otprilike, mislim da jedna teglica pesta zahteva dodatnih 100 dinara (ja koristim badem umesto pinjola, hcmulje, parmezan, bluk, biber, so).

 

I ispadne bolje od Barilinog, a i fora je kad napraviš sam svoj pesto.

Link to comment

ja bi da sadim, kupio sam i seme, ali, da nije malo rano?

 

nego, koju zemlju? neću nešto sa pesticidima i hranivima, nego klot humus

 

glede pesta. nisu ni pinjole u potrebnoj količini toliko skupe, a toliko je bolje kad napraviš sam

 

usput, ja ga pravim u kamenom avanu, i to od kad sam slučajno (duga priča, ovde: http://www.pestochampionship.it/) učestvovao u kvalifikacijama za svetsko prvenstvo u pravljenju pesto đeneovezea (znam da zvuči suludo, ali imam fotke da dokažem :cool: ), što je uključivalo radionicu o pestu pre samog takmičenja. bio sam predaznji u grupi, jer sam ga ubio blukom, ali sam ispeko zanat

 

i da, ima veze. ne može u blenderu, odnosno, može, ali ni za k ne valja u odnosu na oriđinal

Link to comment

Jel vi to na terasama?

da da. 

 

5 žardinjera bosioka (krupnolisnog), po jedna žardinjera rukole, peršuna (bez korena) i lavande. Sve iz semena, videćemo kako će se primiti. A tu je ruzmarin iz rasada, kao i žalfija i dve vrste nane (limun nana i obična nana vulgaris) koje sam poterao iz sela. 

 

U odnosu na prošlu godinu odustao sam od vlašca i korijandera. Na korijander sam se naložio po povratku iz Egipta, ali se ispostavilo da mi ukus korijandera prija samo u egipatskim jelima .). Vlašac mi jednostavno nije interesantnan.

 

Do sada sam se dobro snalazio sa bosiokom jer jedino što traži je redovno zalivanje u umerenim količinama, kao i da ga sklonim sa sunca kada dođe do ekstremnih vrućina. Ruzmarin mi se proše godine osušio u septembru; očigledno ga nisam dobro tretirao. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...