Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

Lenja pita po Vasinom zahtevu :)

 

Za manji pleh (32x28, dimenzije otprilike 2/3 standardnog pleha iz rerne):

 

500 gr brašna (+ 100 gr za posipanje testa)

100 gr šećera (može u prahu i ujedno može i veća količina - ja uvek stavljam minimum minimuma)

250 gr putera

3 jaja (+ 1 žumance za premaz)

1 kisela pavlaka (200 gr)

1 prašak za pecivo

10 gr cimeta

80-100 gr oraha

1,5 kg jabuka

Uzeti 500 gr brašna pa u njega rukama izlomiti puter koji treba da bude na sobnoj temperaturi (mekan). Dobro to sjediniti pa dodati šećer, pavlaku i jaja. Prvo se pripomoći varjačom, zatim preći na ruke. Kada se sve sjedini ubaciti i prašak za pecivo. Još malo sjediniti. Ako je testo previše lepljivo pripomoći se brašnom. Zatim izvaditi iz posude za mešanje i premesiti na radnoj površini uz pomoć još malo brašna. Napraviti loptu od testa, uviti u foliju i ostaviti u frižider na 30-40 min.

 

Oljuštiti i izrendati jabuke. Može se popiti oko pola soka koje ispuste, drugu polovinu ostaviti. Izrendane jabuke sve sa sokom staviti na srednju vatru i dinstati 10-15 minuta. Može se dodati i malo belog vina (tokom kuvanja) ili ruma (nakon kuvanja). Kada lepo uvri, isključiti vatru i dodati cimet i orahe prethodno izdrobljene u avanu (tj. krupnije nego u blenderu). Umešati dobro i ostaviti da se malo ohladi.

 

Izvaditi testo iz frižidera i podeliti ga na dva jednaka dela. Razviti prvu polovinu na dimenzije pleha i debljinu od oko 5mm. Pleh dobro podmazati i lepo ušuškati testo na dno. Zatim staviti i rasporediti fil. Zatim razviti drugu koru, staviti je odozgo i lepo sve zatvoriti. Za kraj umutiti jedno žumance i premazati testo odozgo (ako se maže samo žumancetom kora će dosta potamneti pri pečenju pa je možda bolje ostaviti i belance). Pre pečenja napraviti malo rupa viljuškom a mogu se napraviti i dekorativni površinski zarezi na testu.

 

Rernu zagrejati na 180 stepeni i peći 40 minuta. Dobije se oko 20 komada.

 

Edit: evo je :)

 

469be395fe4e36f423636f7b276d015a.jpg

Edited by beowl
Link to comment

ja sam pravila slicno samo ne dinstam jabuke i u koru idu samo zumanca a od belanaca se umuti sham pa se pomesaju  rendane jabuke sa tim sto filu da dodatnu dozu socnosti i rahlosti..

Link to comment

Ja isto dinstam jabuke jer onda si siguran u adekvatnu vlaznost da ne nakvasi testo jako ... u svakom slucaju, bravo izgleda odlicno :) i moram priznati da sam malo zaboravila na lenju pitu, u poslednje vreme pravim ili one amerske ili sa listovima ili lisnatim ali valja se vratiti maminoj good old :)

Link to comment

pravio gordonov crumble. uspelo savrseno. koristio vanilin secer umesto vanile i granolu umesto muslija, toga bilo u kuci, nisam isao u nabavku. lako i brzo i sve u jednom sudu. idealno. 

 

 

evo i kolicina, nema u snimku 

 

  • 6 tbsp caster sugar
  • Pinch of ground cinnamon
  • 1 vanilla pod, seeds only
  • 6 apples, cored but not peeled, 3 of them grated, 3 cut into chunks
  • 3 tbsp dried cranberries
  • Zest of 1 lemon, juice of ½
  • FOR THE CRUMBLE TOPPING:
  • 100g plain flour
  • 2 tbsp demerara sugar
  • 50g butter, chilled and cubed
  • Pinch of ground cinnamon
  • 4 tbsp nutty granola or muesli

e, da - rerna na 200, ubaciti u vrelu rernu, kaze gordon peci 12-14 minuta. ja stavio sat na 15, bilo savrseno.

Edited by adam
Link to comment

kolac s asfaltom

 

3/5 smese za zuti kolac s visnjama izliti u tepsiju, u ostatak usuti 100 grama mlevenog maka i malo mleka, izmesati.

 

dobar kombo. aj lajk it. 

 

k3rbzl.jpg

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...