Jump to content

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

Ajde ovde...

 

 

4-5 lepih, krupnih dunja

300 gr mlevene Plazme

200 gr šećera (beli ili žuti)

100 gr putera

1/4 kašičice limuntusa

1 kesica želatina

200 gr mlevenih oraha

 

Dunje oljuštiti, iseći na kriške i skuvati u što manje vode. Dodati limuntus, kako ne bi potamnele. Kada su skuvane, odvojiti sok i u njega umešati šećer i mešati to na laganoj vatri dok se zgusne. Kada se ukuva, dodati želatin (razmućen takođe u malo soka dobijenog kuvanjem).

 

Skuvane dunje izgnječiti u pire, dodati Plazmu i puter, sve lepo umešati, dodati onaj „žele“ i mlevene orahe, i ponovo umešati. Ako smesa nekim čudom nije dovoljno čvrsta za kuglice, može se pojačati dodatnom količinom Plazme/oraha.

 

Kada je smesa spremna, napraviti kuglice. Nakon oblikovanja, svaku kuglicu uvaljati u dodatno odvojenu Plazmu (fino) ili orahe (još bolje) ili čak kokos (koji ja ne podnosim, pa mi javite na šta liči). Ostaviti ih neko vreme u frižideru.  

Link to comment

jab samo izbacio želatin (koji će ti pored toliko pektina u dunjama?)

 

a i zamenio plazmu sa još orasa,ili mrvljenim pisatćima, ili prepečenim lešnicima

 

probam, pa javim

Edited by banatjanin
Link to comment

Njam njam beowle ovo ne izgleda mnogo komplikovano...

I tako ja uvek kad pročitam recepat ovde pomislim, ajde frenk otvori neki topik i poređaj ko čovek sve ovo blago koje ljudi dele, onako suvi recepti bez okolo priče, ali da može lako da se nađe šta treba...

Jeste da ne treba da se sedne i zagreje tastatura...

 

 

Poslato sa...

Link to comment

Nije uopšte komplikovano, sa sat i po sve završiš.

 

Želatin, štagaznam, mislim da doprinosi "gipkoći" smese pa se kuglice lakše oblikuju. Ali probaću svakako i bez njega.

 

Plazmu nikada ne preskačem, mogu samo da smanjim. Pistaće ne bih ubacivao u smesu ali bih uvaljao kuglice u njih. U smesu samo orase bez milosti.

Link to comment

mmmm veoma prijatno iznenađenje iz:

 

oqVToEV.jpg?1

 

 

ovi je zovu torta toskana - tuscany, mada po konzistenciji je bliža zaher torti, čokoladno i mekano testo a na vrhu sloj od višanja - odličan kombo

 

Z5jtDro.jpg?1

Link to comment
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...