Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

bavila sam se malopre istrazivackim novinarstvom s temom rugelah s makom. joooooooooooooooooooooooooooooooooooooj. 

 

u kroejsi je zakon da ako oces da sadis mak, moras da prijavis nadleznoj opstinskoj sluzbi. takodje, kad mak oberes, duzan si da sve ostatke spalis i podneses dokaz da si to uradila.  

Link to comment

bavila sam se malopre istrazivackim novinarstvom s temom rugelah s makom. joooooooooooooooooooooooooooooooooooooj. 

 

u kroejsi je zakon da ako oces da sadis mak, moras da prijavis nadleznoj opstinskoj sluzbi. takodje, kad mak oberes, duzan si da sve ostatke spalis i podneses dokaz da si to uradila.  

Link to comment

probala sam krempitu i eklere iz finija. fini su, ko sto im ime kaze. krempita zapravo nije krempita (lisnato + vanila krem), nego interpretacije krempite (tanko prhko testo u kom se oseca limun + vanila krem). odlican kolac. ne moze kvalitetnije, ukusnije i finije da se pojede za 200 dinara, koliko kosta, u beogradu. 

zaher kosta 250 dinara, nisam probala. sledeci put. 

ekleri su fini, 150 dinara.

makroni se prodaju na komad po 75 dinara, i na meru, ako je pola kg i vise. 

Link to comment

jel' neko koristio beli mak? ja na pijaci, kod ovih banacaninovih totica pazarila mak, pa me ponudile i belim makom, kazu da ima ukus kao orasi...jel' istina?

Link to comment

probala sam krempitu i eklere iz finija. fini su, ko sto im ime kaze. krempita zapravo nije krempita (lisnato + vanila krem), nego interpretacije krempite (tanko prhko testo u kom se oseca limun + vanila krem). odlican kolac. ne moze kvalitetnije, ukusnije i finije da se pojede za 200 dinara, koliko kosta, u beogradu. 

zaher kosta 250 dinara, nisam probala. sledeci put. 

ekleri su fini, 150 dinara.

makroni se prodaju na komad po 75 dinara, i na meru, ako je pola kg i vise. 

 

Danas izvisio za krempite, nisu pravili :( inače, odličan kvalitet, ukusno, lagano, izgleda da ću češće visiti u tom kraju. 

Link to comment

kad izvisis tu, uvek mozes da se setnes do ipaneme po reformu. fe no me nal na je. nije daleko :)

 

krempita iz finija ima jos jedan kvalitet: velika je, 30 stepeni. 

a i reforma je bas velika, domacinska, 220 dinara. ipanemin kiosk radnim danom radi do 5. subotom do 2?! 

 

juce sam glockala i anu i pavlovu u kofi drimu. isto vrhunski kolaci. 

Edited by darling
Link to comment

jel' neko koristio beli mak? ja na pijaci, kod ovih banacaninovih totica pazarila mak, pa me ponudile i belim makom, kazu da ima ukus kao orasi...jel' istina?

 

na kojoj pijaci? ko su te totice? kakav ti je crni mak? posto je taj beli? sto nisi kupila 100 grama? :)

Link to comment

jel' neko koristio beli mak? ja na pijaci, kod ovih banacaninovih totica pazarila mak, pa me ponudile i belim makom, kazu da ima ukus kao orasi...jel' istina?

 

jeo daaaavno beli mak, kao dete, onda kad su još postojal ei žute lubenice, ne sećam se ič kakav je bio.

 

ali jelda su naše Totice :heart:

znam da ti više ne unosiš mlečno, ali ja samo od njih kupujem i mileram, i onaj mirišljavi puter, i podliveni, meki, divni sir

Link to comment

na kojoj pijaci? ko su te totice? kakav ti je crni mak? posto je taj beli? sto nisi kupila 100 grama? :)

 

bečkerečkoj. slovakinje u banatu. najbolji na planeti.

 

 

 

ovakve nošnje redovno viđaš na ulici u Aracu, na pijaci, ili na biciklima na putu Zr - Ns dok im dve kante za mleko vise sa kormana, a pozadi stoji pletena korpa sa sirom.

 

na ovoj fotografiji su originali, grupa Meškarke, žive i zdrave i danas koliko znam.

Edited by banatjanin
Link to comment

pravila sam dzemi lady

dobar recept, koliko nista ne ide u njega, na kraju ispadne bogat cokoladni kolac. sklepa se za par minuta. moze da se improvizuje i menja, sledeci put bih ga zatrpala malinama. 

secer sam smanjila na ukupno 100 grama, ulje sam koristila maslinovo i smanjila na 50ml, dzem od kajsije, preliv bez slatke pavlake, tek nesto malo mleka. 

Link to comment

347guqc.jpg

 

Daklem:

 

4 jajeta

350 gr secera

600 gr mlevenih oraha

300 gr seckanih oraha

vanilin secer po zelji

 

Umutiti mikserom 4 cela jajeta sa 350 gr secera i 3 kesice vanilin secera. Kad je vec skoro umuceno, mutiti jos 15-tak minuta na pari. Skloniti sa sporeta i u to umesati 600 gr mlevenih oraha, ne mikserom, nego kasikom. Kad je masa sjedinjena, vaditi loptice supenom kasikom, uvaljati ih u seckane orahe, oblikovati u kiflice (polumesec) i redjati na dobro podmazan pleh. Rernu zagrejati na 200º i staviti orasnice da se suse, s tim sto odmah iskljuciti rernu. Moze se ukljuciti rerna i na 160º i susiti ih 20-tak minuta, ali ipak proveriti kada su gotove (kad vise nisu mekane).

 

Nakon toga popiti casu loze s pogledom na more i jesti orasnice iskljucivo na 31º. :ss1:

 

ñam ñam

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...