Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

istina, u kucnim uslovima, ja koristim zeolit za problem prskanog voca i povrca. posto pravim sokove u sokovniku od zelenisa kojem dodajem limetu i limun sa korom, bar 12 sati drzim limetu i limun u vodi kojoj dodam 2-3 kasikice zeolita, a sa spanacem, blitvom, salatom, keljom... to traje nesto krace.mislim da bi za koriscenje korica citrusa u kolacima, to moglo biti resenje...pa, predlozite poslasticarima :-)

Link to comment

iako imam to u kući (čuvena Rada).kvarim zabavu i pitam:ko je, kada, na kojoj instituciji, kojim naučnim metodama, u kom istraživanju dokazao da zeolit ima svojstva koja mu se pripisuju?otprilike: univerzalini lek od smrti. meni je ta cela priča na nivou Zdrav Život - Treće oko - Lepota i Zdravlje, u rubrikama iza horoskopa. dakle, bulšit.neko vam prodaje mleveni kamen.bez obzira na donji deo komentara koji se graniči sa bezobrazlukom (ovo je najviše što mogu da iscedim iz sebe večeras, pardon) , prvi deo, odnosno pitanje postavljam sasvim ozbiljno

Edited by banatjanin
Link to comment

pa ja ne znam ko ga koristi i preporucuje kao lek za sve boljke, ja samo kazem da ga koristim prilikom pranje povrca i voca, jer sam nasla podatak da vezuje teske metale i stetne materije iz raznih pesticida... zeolit je uzasno jeftin, 100 grama kosta 100 dinara, a to je dovoljno za pola godine. sto znaci da bih u najboljem slucaju, proizvodjacu ostavila 200 dinara godisnje, sto je, jelte, suma zbog koje ne bih bas sprovodila naucno istrazivanje kojim bih proveravala verodostojnost, uz put pokupljenih informacija. sem toga, u jeku one aflatoksin afere, objasnjavali neki ozbiljni profani kako deluje i meni se objasnjenje ucinilo logicnim. e sad, ja zaista nisam bas jako zainteresovana da sve u vezi sa njim izucim, ali za ove moje potrebe - koristim presno povrce za sokove, koje je u vecini slucajeva prskano raznim hemikalijama, pravim sokove svakog dana i pri tome upotrebim oko 2kg svezeg povrca i cini me logicnim da preduzmem nesto u vezi sa tim hemikalijama. koristim i sodu bikarbonu u te svrhe, negde sam nasla da se i sirce koristi, ali nacin delovanja zeolita tj njegova sposobnost za katjonsku razmenu mi se ucinila dosta ubedljivim argumentom da ga koristim na ovaj nacin i za ovu namenu.dakle, vidim da te bas jedi taj zeolit, no, nema razloga... barem u slucaju i za situaciju koji sam ja pomenula :-)

Link to comment

Pa ok je on za adsorpciju za prečišćavanje npr vode (gde šta god da izvuče iz vode - dobro je), ali za komplikovane smeše (npr bilo kakva hran) nema nikakvog smisla. Baš sam razmišljala kad sam videla ovaj post, koliko se ja razumem u hemiju to sa uklanjanjem pesticida iz hrane zeolitom ne može da radi.

Link to comment

ma kažem ti imam u kući, samo ništa tu mene ne ubeđuje da to radi ikako.čuli smo ih kako pričaju o tome tokom aflatoksin afere, ali tada bi se i za jogi letače hvatalijednostavno, od toga da izvlači pesticide, do toga da izbacuje teške metale iz organizma, obnavlja zemljište, ma sve... i sve to, kažem, na gore navedenom nivou.naravno, neam ništa protiv za 200 dinara, nego mislim da ti ona soda bikarbona tu radi glavni posao :)usput, možda i grešim, samo da dobijemo konačno neku relevantnu referencu oko togadosta sam trolovao, ovo je za druge teme. pardoniram

Link to comment

nikako ne mogu da razumem jedenje kora juznog voca tretiranog hemikalijama. to je ko da uzmes koru, naprskas je cilitbengom i domestosom, ostavis da stoji mesec dana, pa je onda kuvas s sodom bikarbonom, zeolitom, il cime vec, i tripujes se da je sve okej. nije.na ambalazi takvih limuna i pomorandzi pise da kora nije za jelo.zapravo sam dosla ovde da napisem da sam napravila domacu nutelu, takozvanu nutjelu, i onda sam u nju umesala maskarpone. to je toliko divna krema, da mi je steta da pravim s njom tortu il kolac. najbolje se unistava kasikom :)

Edited by darling
Link to comment

+1Upotreba kore narandže i limuna mi nikako nije jasna.Sećam se da su mi još kao klincu objašnjavali da u kori ima i nečega otrovnog i demonstrirali tako što bi prsnuli sok kore na otvoreni plamen (upaljača).Naravno da su kapi gorele.

Link to comment

igzektli. doduse, zapravo, jako ga je tesko nabaviti, ja u beogradu nikad nisam videla. cak i onaj s oznakom bio sto ga ponekad ima u merkisu, ni tom kora ne sme da se jede. ko ima rodjake duz jadranske obale, blagis se njima. il kojotu sto ima dedu :)

Link to comment

ja imam veliki limun koji rađa svake godinetokom zime je u podrumu, ali podrum nije baš pravi podrum, tj. ima svetla, ali se ne greje i to je za limun taman kako trebaed.kako biljka raste, to prenošenje postaje sve veći problemkorica limuna u kolaču je prajsles

Edited by duda
Link to comment
Ko traži kondenzovano mleko za kolače ima ga opet u Veru firma Noynoy tj. Campina, na sniženju 119 din/ konzerva 410g. Spremam se da napravim najmlečnomasniji kolač na svetu, ateroskleroza garantovana.
ja mislila da je to obicno mleko za kafu, jer sam ga kupovala u grckoj sto u limenci sto u flasi, i nije ni nesto slatko ni gusto. al je dobro. javi sta je
Link to comment

daj griz :)jel ima definisane slojeve testa i fila koji se ne vide na slici?(jela sam cokoladni ekstrem u kofidrimu. ono je bolest, al ona od koje zelis da umres. :D)

Edited by darling
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...