Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

Cokoladna torta /prilicno brza sa visnjama/. Napravim patispanj okrugao malo deblji sa cokoladom, sa puterom kao za brownies /5-6 jaja, prvo umutim belanca pa posebno zumanca i secer /na svako jaje po jedna i po kasika/ pa dodam jedno pola putera /100 gr.otopljnog/ + vanila, jednu kasiku milerama, i brasna tako da bude onako kao eurokrem gustine i samo malo praska za pecivo i pola kasicice sode bikarbone + cokolade treba jedno 200 grama otopljene, one crne jake i dve/tri kasike kakaoa /sto bolji to bolje, onaj madarski s pijace je ok/. To je sve manje vise u jednoj serpi. 

Ispeci patispanj i ostaviti da se malo ladne ali ne skroz.

Dok se on pece skuvati visnje sa secerom /onu jednu kupovnu kesu visanja iz zamrzivaca/, dodati malo visnjevace i sa secerom ugustiti ih malo ali ne bas kao pekmez, da ostane dosta sirupa.  

Patispanj pazljivo izdubiti tako da sa strane i na dnu bude testa ali ne debelo i sve te mrvice staviti u vruce visnje. Dole patispanj zaliti sa jedno 100 grama cokolade otopljene sa puterom ili premezati deblje nutelom ili komplikovanije - skuvati onaj na pari fil od zumanaca /3-4 zumanceta/ sa cokoladom i pola putera, sve to prekriti filom sa visnjama i odgore pravi slag /od mleka, ili sa pijace ili onaj kravicin - ne treba da je jako umucen da bude kao sapun nego onako kao krem, naravno slag dodati kad se sve dobro ohladi u frizideru/. Ja ovo pravim svaki put za neke svecanije prilike i otimaju se. Ima cokolade bogato, ono unutra je socno i sve lepo mirisi na visnjevacu i visnje a sve skoro pa kremasto.

Link to comment

Ja se kanim da naručim onu čokoladnu što je Mau uzimala. Sve kao mora neka do jaja prilika da bude ovo -ono trt mrt...I tako još ne naručih...

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

usla sam danas u mandarinu i izasla posle 30 sekundi. neverovatno koliko su im ruzni kolaci, a neki deluju i ostarelo... svrljam im sad kroz fb, ove svecane i prigodne torte, sve ruzne. anbilivabl. 

 

moj pokojni roditelj je imao izreku za ovakve slucajeve:  nema za rajka kapa!

Link to comment

Ja se kanim da naručim onu čokoladnu što je Mau uzimala. Sve kao mora neka do jaja prilika da bude ovo -ono trt mrt...I tako još ne naručih...

 

....shit has hit the fan...

A ja sve vrebam dovoljno bitnu priliku da poručim Operu. :D
Link to comment

moj pokojni roditelj je imao izreku za ovakve slucajeve:  nema za rajka kapa!

 

ima, naravno, al u mandarini nikad nece biti sasivena :)

 

poslasticarnica koja koristi vestacke boje? plava torta?! neka, hvala. 

Edited by darling
Link to comment

Ne bih da se mešam ali 1 Švarcvald torta više nego zadovoljava potrebe.

Još sa strane ostatke od preliva s višnjama pa ko voli samo prelije...

Svarcvald mi je omiljena, nekada je kod Ace pekara u Svetogorskoj, bila neka Ruska torta (mozda ima i sad, ne znam) isto cokolada i visnja, i ta je bila savrsena

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...