Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

Tražim tortu, najviše liči na reformu, takve su kore i veoma sličan fil, moguće da ima nekog karamela

Meni keva pravila neku koja odgovara tu negde opisu zvali smo je "žerbo torta" ...
Link to comment
  • 2 weeks later...

Jednostavni i laki kolac sa svezim vocem, danas sa sljivama i belim sljivama (mirabelama/reneklodama) i mlevenim bademom. Mrzelo me da se cimam sa fotkanjem te evo okrajka, a i kolac sam po sebi ne izgleda bog zna kako ali je njamnjam

 

Obicno stavim i vise voca, no ovog puta, po zelji mog dragog, malo manje + sam prvo samlela

Kolac2.jpg

Link to comment

a da dadnesh neki recepat, i to taj varijetet shto dragi ne voli, sa vishe svega? ^_^

Nije nista posebno, pravim kao kore. Umutim belance da se stvrdne, pa secer isto, i onda dodam zumance, brasno, (opciono) samleveni badem/orah i malo praska za pecivo. Mama rece da, za razliku od kora, treba i deci ulja (ili malo masti) ali ja to redovno zaboravim. Mmislim da je ipak bolje ako ima malo masnoce, ne znam zasto. Pravim sa 5 jaja npr. i onda ono staro pravilo, koliko jaja toliko kasika secera i brasna, ali umem i da stavim malo manje (braon) secera. Ako uzimam te bele sljive koje umeju da budu bolesno slatke u startu, stavim jos manje secera, stvarno nema potrebe. Voce obicno isecem na sitnije komade (npr. sljive ako su mekane sa inace raspekmeze, jabuke izrendam ali i njih cesce u secem (jer sam lenja), kajsije i breskve takodje isecem), i stavim odokativno, posto ne pravim za nekog drugog. Obicno se onda moj kolac raspada od voca :D pa sam zato sad povukla rucnu da bi i momak nesto pojeo (ne voli covek mnogo voce :cry: ). Pecem oko pola sata na 200C, tj. dok povrsina ne pobrauni.

Jedna varijanta je da voce odmah saspem u smesu i tako da ide odmah u rernu, a druga kada imam tako vece komade voca, da prvo stavim u rernu ~10 minuta umuceno i onda tek dodam to voce, koje onda ostane malo vise po povrsini (ako posle hoce covek da doda slag, bolje je ovako)

 

U principu sam imala naviku da pravim ovo cesce pre, kada bih imala tonu voca u kuci (bele sljive i jabuke u nenormalnim kolicinama iz sela), pa kao da za pauzu tokom jedenja voca pojedem - kolac sa vocem :lol: ali sada retko to pravim jer radije jedem - cisto voce.

 

Ovaj kolac je odlican nacin da nekog ko ne voli voce, naterate da ga jede, tako da je verovatno dobro primenljiv i na deci :)

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

kilo nektarina, dve lepe ostavio da iseckam na kriške, ostalo iseckao na komade, mrzelo me i da ljuštim. 250gr šećera i dva belanceta. prvo mutio u blenderu jerbo je bilo mnogo čorbasto, pa da mi ne prska, posle mikser i udri, brat-bratu pola sata mućenja, dok se baš ne zgusne. u zamrzivaču ostavio do sutra (kao mora min 12 sati, ali nikad se ne stvrdne previše, lagano se uzima kašikom), aranžirao lepo kriške voća i kuglice ovoga, posuo mrvljenim lešnikom i našarao onom kremom od balsamica čisto radi ukrasa, mada su ova dva poslednja koraka čist višak.

 

e, da, vrlo izdašno bude, nas šestoro jelo i ostalo i za sutra

Link to comment
  • 1 month later...

usla sam danas u mandarinu i izasla posle 30 sekundi. neverovatno koliko su im ruzni kolaci, a neki deluju i ostarelo... svrljam im sad kroz fb, ove svecane i prigodne torte, sve ruzne. anbilivabl. 

 

treba nema neka super slasta s kolacima u gradu. steta sto gdja mirkov nema prostor. nisam jela (zato sto nema prostora!!!), al po slikama deluje da valja. 

Link to comment

nije bas tako, ja sam profi u jedenju kolaca, umem i ocima :)

 

vidis recepte, kako pravi, od cega, kako izvrsava, cemu stremi... u 100 eura se kladim da je odlicno. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...