Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

Dve su struje u pravljenju reformi. Jedna sa puterom u topli fil i druga sa puterom u hladni fil. Prva daje taman, malo lepljiv, sočan fil. Druga (pogrešna) struja stavlja puter u ohladjen fil. Dobija se svetao puterast fil. tako često rade po poslasticarnicama stim sto najcesce stave i margarin što je čista jeres. Prva varijanta je teža jer je ključno oceniti do kada se kuva fil. Postoji nekoliko načina kako se to ocenjuje. Jedan je da se sipa na tanjiric pa se ohladi brzo i vidi konzistencija. Drugi je sa duvanjem u fil kada treba da se pojave ružice i treci je neso sa tragom iza kašike kada se meša. A u stvari tu je ključno iskustvo. Ako je fil previše tečan ili se filuje dok je topao postoji opasnost da kora sklizne pa je bitno ispeći ih ravno ili ih malo fiksirati dok se hladi. Sve u svemu nije teško koliko se čini, a reforma je najbolja torta domaće radinosti

Link to comment

evo i ja,koja ne jedem secer vec godinama da kazem da je reforma najbolja torta i jos mi jedino za njom zaigraju leptirici u stomaku

 

ali kad je kora hrskava sto je retko pogoditi(mama pravi pa pogadja hrskavu koru slucajno,ne svaki put )

Link to comment

Dve su struje u pravljenju reformi. Jedna sa puterom u topli fil i druga sa puterom u hladni fil. Prva daje taman, malo lepljiv, sočan fil. Druga (pogrešna) struja stavlja puter u ohladjen fil. Dobija se svetao puterast fil. tako često rade po poslasticarnicama stim sto najcesce stave i margarin što je čista jeres. Prva varijanta je teža jer je ključno oceniti do kada se kuva fil. Postoji nekoliko načina kako se to ocenjuje. Jedan je da se sipa na tanjiric pa se ohladi brzo i vidi konzistencija. Drugi je sa duvanjem u fil kada treba da se pojave ružice i treci je neso sa tragom iza kašike kada se meša. A u stvari tu je ključno iskustvo. Ako je fil previše tečan ili se filuje dok je topao postoji opasnost da kora sklizne pa je bitno ispeći ih ravno ili ih malo fiksirati dok se hladi. Sve u svemu nije teško koliko se čini, a reforma je najbolja torta domaće radinosti

 

Dve su struje u pravljenju reformi. Jedna sa puterom u topli fil i druga sa puterom u hladni fil. Prva daje taman, malo lepljiv, sočan fil. Druga (pogrešna) struja stavlja puter u ohladjen fil. Dobija se svetao puterast fil. tako često rade po poslasticarnicama stim sto najcesce stave i margarin što je čista jeres. Prva varijanta je teža jer je ključno oceniti do kada se kuva fil. Postoji nekoliko načina kako se to ocenjuje. Jedan je da se sipa na tanjiric pa se ohladi brzo i vidi konzistencija. Drugi je sa duvanjem u fil kada treba da se pojave ružice i treci je neso sa tragom iza kašike kada se meša. A u stvari tu je ključno iskustvo. Ako je fil previše tečan ili se filuje dok je topao postoji opasnost da kora sklizne pa je bitno ispeći ih ravno ili ih malo fiksirati dok se hladi. Sve u svemu nije teško koliko se čini, a reforma je najbolja torta domaće radinosti

 

postoji i treća struja, koja vodi do čuvene pate. zli jezici (njena komšinica i drugarica iz mladosti je poverila svojim ćerkama, a preko njih je stiglo i do moje familije) tvrde da je pata pola putera kuvala sa filom, a ostatak umućen dodavala kad se fil ohladi. ja sam usvojila tu metodu.

Link to comment

ja u zivotu nisam ni video ni probao vasinu sa slagom. svetogrdje. 

 

meni najdraza rozen torta - al prava, domaca, ne onaj krsh sto se kupuje kojekuda. komsinica je pravi fenomenalno al posle ne oseca ni ruke ni noge ni ledja jedno nedelju dana. jos mi najdraze kad odstoji par dana pa se spolja pomalo osushi, dobije neku malo zvakastiju teksturu, nesto izmedju torte i sitnih kolaca. uh, sad mi se jede  :cry:

Link to comment

ali vasina sa snegom od belanaca, koji mutiš na šporetu dok ti ruke ne otpadnu. vasinu sa šlagom ne priznajem.

 

sa slagom? ko jos to radi? 

 

sneg od belanaca koji pusti treci dan tako da jajcana sluz prodre u tortu, mljac!

Link to comment

može četiri odvojene kore, naravno, ja to da ubrzam proces, inače seče se po y osi, ne po x, nije teško prepoloviti

Umutiš belanca pa dodaš orahe i šećer.

temp 180°C oko 15 minuta, izliješ na papir za pečenje, to se podrazume

dok sam pravila takve torte, pekla sam za jednu vrstu torte jedan pleh tih kora sa belancima i orasima /ja uvek dodavala i seckene orahe mlevenim/, za drugu vrstu torte bih recimo napravila isto testo sa belancima ali sad sa pecenim lesnicima  bi ih onda isekla na tri ili cetri dela i filovala filom koji sam delila na dva dela, pa je jedan deo bio zut sa grilijasom npr, a drugi kao za reformu, sa cokoladom...bile su to naravno manje torte ali zgodnog oblika za secenje a i ispadala sam mnogo vredna, xaxaxa

Link to comment

ja u zivotu nisam ni video ni probao vasinu sa slagom. svetogrdje. 

 

meni najdraza rozen torta - al prava, domaca, ne onaj krsh sto se kupuje kojekuda. komsinica je pravi fenomenalno al posle ne oseca ni ruke ni noge ni ledja jedno nedelju dana. jos mi najdraze kad odstoji par dana pa se spolja pomalo osushi, dobije neku malo zvakastiju teksturu, nesto izmedju torte i sitnih kolaca. uh, sad mi se jede  :cry:

 

adame, nabavi recept za kore, pliz. ako je s belim vinom, to je recept za kojim tragam cetvrt veka, za koji se slazem s tobom da je rozen zakon. ako su to te kore, rozenka i ne moze da se jede pre nego sto prodje nekoliko dana koliko je potrebno da kore omeksaju od vlage iz fila. pliz, potrudi se, pliz, pliz. 

ako nabavis recept i ako je recept pravi, napravicu ti ja :)

 

izvinite, ali ja volim vasu sa slatkim vrnjem. koliko je odlicnih torti pokvarila slina od belanceta, ta zbog koje se yolo oblizuje... o nije slina, nego sluz, pardon :D

Edited by darling
Link to comment

adame, nabavi recept za kore, pliz. ako je s belim vinom, to je recept za kojim tragam cetvrt veka, za koji se slazem s tobom da je rozen zakon. ako su to te kore, rozenka i ne moze da se jede pre nego sto prodje nekoliko dana koliko je potrebno da kore omeksaju od vlage iz fila. pliz, potrudi se, pliz, pliz. 

ako nabavis recept i ako je recept pravi, napravicu ti ja :)

 

izvinite, ali ja volim vasu sa slatkim vrnjem. koliko je odlicnih torti pokvarila slina od belanceta, ta zbog koje se yolo oblizuje... o nije slina, nego sluz, pardon :D

vazi, angazovacu se da nadjem. komsinica nije digitalna, ima godinica, pa moze potrajati al dacu sve od sebe. verovatno jeste ta, treba da odstoji da dobije tu pomalo zvakastu teksturu. i vrlo je bledo roze, skoro bela a korice su najtanje ikad. bas sam zimus oko praznika kad sam bio kuci i imao priliku da je jedem i razmisljao da je to svojevrsna privilegija. malo ko to danas zna i zeli da pravi. 

Link to comment

 postoji i cetvrta struja koja kaze: vasina is the only one oko koje se treba cimati.

+1000

 

ali vasina sa snegom od belanaca, koji mutiš na šporetu dok ti ruke ne otpadnu. vasinu sa šlagom ne priznajem.

+1000

Link to comment

ako je s belim vinom, to je recept za kojim tragam cetvrt veka...

kaze moja mama:

 

1 margarin

kilo brasna

200 grama secara

prasak za pecivo

4 dl belog vina

 

zamesis, ostavis testo da prenoci u frizideru. razvuces sve kore pa peces, poredjas jednu na drugu i pritisnes necim da se ne krive, opet ostavis do sutra. nafilujes, opet pritisnes i opet ostavis do sutra u frizider. onda glazuru, pa tad moze da se jede, ali kaze opet ce biti najlepsa za dva-tri dana. a kaze i da je jos lepsa kad se isecena zamrzne, pa za par meseci izvadis koliko ti se jede, pola sata ostavis da se odmrzne...

naglasavam, ne jedem kolace, ne mogu da garantujem da je to bas to, al probaj, nece se baci :)

 

edit: e, da, za najtanje kore ovako, trebalo bi da bez problema bude 15-tak kora. ako stavis jaja smanjis kolicinu vina za toliko, ali onda nece biti tako tanke, bice 10-tak kora.

Edited by aram
Link to comment

a ne zezaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaj :))))

 

to bi mogao biti taj!!!!  neverovatno kako mi se urezalo u mozak da je recept s belim vinom iako sam bila dete. nikad nigde nisam nabasala na recept s belim vinom, na celom internetu nema, nana koja je pravila tortu je umrla davno, i pomislila sam par puta da sam sve izmislila. nisam luda :))))))

 

secam se i te kvrgave torte koja stoji na zamrzivacu pod teretom teske drvene daske i tri prosvetine male enciklopedije, i tako nekoliko dana. i secam se njenog divnog ukusa. i da je bila bela, naravno. 

 

kore se peku na izvrnutoj tepsiji, jel da? moram jos da izdumam temp i vreme. i da pravim s maslacem, jel da. 

 

mnogo vam hvala, arame, tvojoj mami i tebi :)

 

ali, ako ikako mozes, nadji i ti adame komsinicin recept, da ih uporedimo. vidis da je zaboravljeno blago. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...