Jump to content
IGNORED

Duhovno rehabilitacioni centar Crna Reka


Aca

Recommended Posts

Važno je da se bije. Kad popiješ prve batine sa 15 godina, zadovoljstvo je gledati klipove sa takvom tematikom. Još ako je remote korisno, zadovoljstvo je još veće.

Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    58

  • Аврам Гојић

    54

  • Indy

    46

  • Viloticka

    41

Popa sam upoznao u klubu bajkera u Koviljaci..nije impresionirao..smorio o americkoj hegemoniji,zlim katolicima i slicno. Ali nisam mogao da pretpostavim cime se bavi..ni u najludjem snu..moram da priznam da sam zaista zatecen.O opravdanosti toga sta radi..dosta toga je ovde vec receno..tesko je preseci da li je ispravno ili ne. Mislim da cemo pravi odgovor na to dobiti tek za par meseci. Ako mu ne zatvore butiku,pretpostavljam da ce do,recimo avgusta ili septembra,duplirati broj musterija. Znam ljude kojima su deca narkomani i koji su spremni na sve..osecam da ce ovo biti najbolja moguca reklama za popa u sedlu.

Link to comment
Popa sam upoznao u klubu bajkera u Koviljaci..nije impresionirao..smorio o americkoj hegemoniji,zlim katolicima i slicno. Ali nisam mogao da pretpostavim cime se bavi..ni u najludjem snu..moram da priznam da sam zaista zatecen.O opravdanosti toga sta radi..dosta toga je ovde vec receno..tesko je preseci da li je ispravno ili ne. Mislim da cemo pravi odgovor na to dobiti tek za par meseci. Ako mu ne zatvore butiku,pretpostavljam da ce do,recimo avgusta ili septembra,duplirati broj musterija. Znam ljude kojima su deca narkomani i koji su spremni na sve..osecam da ce ovo biti najbolja moguca reklama za popa u sedlu.
Ceniš da će biti navala za pacijente ili za "stražare"?
Link to comment

Pacijente definitivno..a strazari ce vec postati neko od zasluznih pitomaca..Moze se i zavist i ambicija iskoristiti kao motivator.."Ako budes dobar i dobro podnosis batine,mozda ces i ti jednog dana biti onaj koji bijea ne vecito biveni."Bez zezanja..standardno lecenje gubi uveliko dvoboj sa narkomanijom..ako je ikada i izgledalo da moze da parira. Alternative se lako prihvataju medju ocajnicima. Uz priliku da negde javno objasni svoj metod i lupi neki procenat uspesnosti,ocekujem da navale i ljudi od preko. Mozda je to ta,preko potrebna,turisticka delatnost u Srba.

Link to comment
Bez zezanja..standardno lecenje gubi uveliko dvoboj sa narkomanijom..ako je ikada i izgledalo da moze da parira. Alternative se lako prihvataju medju ocajnicima. Uz priliku da negde javno objasni svoj metod i lupi neki procenat uspesnosti,ocekujem da navale i ljudi od preko. Mozda je to ta,preko potrebna,turisticka delatnost u Srba.
cinicni over-kill? mada su diskutanti do sada, uglavnom bili liberalni fegeti, docim je tvoja konstatacija opominjuca zauska? korektivno.
Link to comment
Garantujem da te postupke najviše osuđuju oni koji su narkomana videli samo na filmu.
Tesko da ima bilo koga na forumu ko je narkomana video "samo na filmu". Stavise, pitanje je koliko ima onih koji nisu sami i probali (OK, ne verujem da se bas mnogo forumasa bockalo). (BTW, u Melburnu se rokaju bukvalno nasred ulice, naocigled prolaznika).Barem za jednu osobu na forumu (a posto se radi o RL ne mogu da kazem o kome je rec) sigurno znam da profesionalno radi sa narkomanima/lecenim narkomanima, i ta osoba mi je potvrdila ono sto i sam znam, a to je da zaista "svetosavska metodologija" moze da skine ljude sa igle. (A to inace znam posto sam svojevremeno i sam bio ne narkic, vec verovali ili ne, pirlicno aktivan medju pravoslavnujuscijima... sto neko rece, "nisam rodjen kao ateist").Znaci, ekipa koja sumnja da svetosavlje skida sa igle verovatno nije u pravu. Medjutim, da li zelimo sredinu u kojoj postoje ljudi koji (gotovo izvesno) uzivaju u brutalnom i nekaznjenom prebijanju, makar ono imalo i "pozitivne" rezultate? Pitanje je ko tu vise zasluzuje batine. To je slicno kao sa smrtnom kaznom - postoje oni koji je nesumnjivo zasluzuju, ali da li zelimo drustvo u kome je bilo ko vlastan da ubije nekog vezanog. Nije to toliko pitanje konzervativci vs liberali, vec pitanje civilizacijskih dostignuca (ovo je za Mr Smitha).
Link to comment
To je slicno kao sa smrtnom kaznom - postoje oni koji je nesumnjivo zasluzuju, ali da li zelimo drustvo u kome je bilo ko vlastan da ubije nekog vezanog. Nije to toliko pitanje konzervativci vs liberali, vec pitanje civilizacijskih dostignuca (ovo je za Mr Smitha).
Ne vredi bolan Indy, djaba ti to pricas. Unas se nema para, metadon skup, a lopate jeftine.
Link to comment
Kako se uopšte ocenjuje da li je bivši narkoman zaista izlečen? Hajmo, lekari, stručnjaci.Da li to znači da prođe određeni vremenski period (godinu, dve, deset?) od poslednjeg unosa droge? Ili je u pitanju period dok se organizam potpuno ne očisti od droge? Koliki je procenat povratnika?
Procenat izlečenja je minoran. Jednom narkoman - uvek narkoman*(* s tim što se ovde ograđujem - tu uvrštavam uživaoce teških droga). Receptori u mozgu zauvek "zapamte" opijate. Kada to kažem, mislim bukvalno ZAUVEK. Do fizičke smrti narkomana. Ne postoji način da se to "očisti", da nestane. Tako da samo snaga volje i motivacija odlučuju hoće li se i kada vratiti drogiranju.
Znači to je to. Jednom Zavisnik (narkoman/akoholičar/kockar) - uvek zavisnik. Ne postoje izlečeni. Bar ne za života...Ono što zavisniku i njegovoj okolini preostaje, je da na najbolji način nauče da žive bez supstance, svesni opasnosti koja se svakog novog dana krije iza ćoška...Ajmo još malo o lečenju... Znači posle fizičkog lečenja, jedna ovakva popovska izolacija (bez batina i zloupotreba naravno), bi trebala u jedno 6 meseci da bude sasvim OK. Znači 6 meseci apstinencije za receptore, rad u prirodi, preispitivanje sa istomišljenicima, uteha u veri i sl. bili bi sasvim OK da se jedan narkoman u apstinenciji štono kažu prikupi i izvuče iz haosa u svojoj glavi...Ono što bi trebalo da ih sačeka kod kuće (a inače se gotovo ne dešava), je par meseci intenzivne, a zatim više godinica nedeljne grupne terapije u državnoj instituciji, u kojoj bi učestvovala familija, prijatelji i kolege... Trik je u mreži koja se izgradi oko zavisnika. što se više "saradnika" koji ispunjavaju sve vidove njegovog "čistog života" uključi u lečenje, to je verovatnoća uspešnosti veća. Opominjanje je stalno, pristup starom lošem društvu i supstanci onemogućen koliko se to može, a naravno zloupotrebljava se u korist lečenja i tkzv. uslovljavanje ljubavlju. Pacijent je 24 sata okružen osobama kojima je stalo do njega i koje on takođe voli i poštuje. Kod kuće porodica, van kuće prijatelji i kolege. Zato je nužno u lečenje uključiti i nekoliko najboljih prijatelja i kolega. Kod jednog pristojnog broja pacijenta u godinama apstinencije je taj strah da će razočarati ljude koje voli i koji njega vole najači motivator da se recidiv i ponovno iskušenje ne dogodi. Nažalost i prijatelji, a i familija izbegavaju da budu umešani u lečenje, bez obzira na to što im je stalo do apstinenta. Slika u javnom mnenju je takva da svi koji mogu gledaju da se sklanjaju iz priče, ukoliko to mogu...Drugi veliki motivator jednom apstinentu je rad, učenje i novi sadržaji. Apstinent mora nešto raditi ili učiti. Mora se učiniti korisnim i svrsishodnim kako bi povratio svoje samopouzdanje i smanjio trenutke depresije (kojih će sigurno biti), na najmanju moguću meru... Nažalost, vremena su teška i jednom normalnom mladom čoveku je teško pronaći slične stvari, pa je put jednog apstinenta sa istorijom narkomana do ovakvih stvari, svakako teži...Ukoliko se na primer kvalitetno odrade ove dve motivacione stvari kod jednoga apstinenta, velika je verovatnoća je da će apstinencija potrajati... A sa svakom dobijenom godinom moć gladnih receptora koji čekaju u zasedi slabi i distanca od supstance je veća...Samo kratko jer žurim... Recidiv je uvek očekivan, i ume da se dogodi, ali se mora saseći u startu i celo razočarenje one mreže familije i prijatelja iskoristiti na takav terapijski način da se to sledeći put ne dogodi...Lečenje i život jednog narkomana je borba neprestana...(nemam vremena za zareze i lektorisanje, žurim...) :)
Link to comment

Još jednom - da li ste vi sigurni da je batinanje deo terapije? Ili se ono što smo videli, možda, eventualno, primenjuje u već pominjanim ekstremnim situacijama? Da li treba tući ljude? Pa hvala bogu da ne treba. Ali ovde se previše teoretiše i kenjka. Zgražavanje, jer je to protivzakonito, a na topiku ispod ovog saveti kako izbeći vojnu obavezu, što je, je li, isto protivzakonito. Neko unese dop u centar za rehabilitaciju - nećeš da ga zoveš policiju, jer će ga ta policija pustiti na slobodu posle dva meseca. (U prevodu, probajte da unesete drogu u centar za odvikavanje, ne može mnogo da škodi, a može da se zaradi neka kinta.) Nego ćeš lepo da dohvatiš lopatu, i da ubiješ boga u njemu. Pa neka onda sledeći majmun proba da unese dop od koga je neko u zabit pobegao. Lako je teoretisati iz ove perspektive. A verovali ili ne, kombinacija vere i kolektvine izopštenosti u nekoj guduri, ima izgleda za uspeh, jer su volja i odlučnost narkomana od presudnog značaja za njegovo eventualno izlečenje.

Edited by Evropejac
Link to comment
Još jednom - da li ste vi sigurni da je batinanje deo terapije? Ili se ono što smo videli, možda, eventualno, primenjuje u već pominjanim ekstremnim situacijama? Da li treba tući ljude? Pa hvala bogu da ne treba. Ali ovde se previše teoretiše i kenjka. Zgražavanje, jer je to protivzakonito, a na topiku ispod ovog saveti kako izbeći vojnu obavezu, što je, je li, isto protivzakonito. Neko unese dop u centar za rehabilitaciju - nećeš da ga zoveš policiju, jer će ga ta policija pustiti na slobodu posle dva meseca. (U prevodu, probajte da unesete drogu u centar za odvikavanje, ne može mnogo da škodi, a može da se zaradi neka kinta.) Nego ćeš lepo da dohvatiš lopatu, i da ubiješ boga u njemu. Pa neka onda sledeći majmun proba da unese dop od koga je neko u zabit pobegao. Lako je teoretisati iz ove perspektive. A verovali ili ne, kombinacija vere i kolektvine izopštenosti u nekoj guduri, ima izgleda za uspeh, jer su volja i odlučnost narkomana od presudnog značaja za njegovo eventualno izlečenje.
Перановић: Никад нисам крио да се користи силаУ поподневним сатима у Црној Реци се појавио и управник рехабилитационог центра протојереј Бранислав Перановић.У краткој изјави, поводом актуелних дешавања у овом кампу, он је за ?Политику? казао:? Верујте да ми је и драго што се све ово десило. Једном треба да се рашчисти да ли је Црна Река ?црна рупа? у Србији или је то место које има оправдања за постојање. Нека инспекција и правосудни органи установе истину. У случају да центар угасе можда би ми и лакнуло, јер ја већ живим по принципу ?дала баба динар да уђе, а два да изађе?. Само тврдим, ово није место за мучење, јер ми смо за ових шест година овде имали и данас имамо и децу веома угледних и утицајних људи. Како би то прошло без њиховог знања и реаговања. Иначе, никада нисам крио да се у ситуацијама када је то неопходно користи и сила. Свесни смо да то није по закону, али ни закони нису савршени, живот нису параграфи. Свесни смо да услови нису савршени, али све је боље од улице, канала, кризирања, ?оверавања?, преране смрти... ? каже Перановић.
Link to comment

...Kad' bi se ponovo zbilo. Ne pitaj da li se kajem. Jer jed je jed, a red je red. I sve po zakonu. Tu su paragrafi. Pa zagrabi pošteno i za veru i za neveru ...inace, smatram da spc gvantanamo ne bi trebalo dirati, niti sta menjati u metodama.naprotiv, cak bi ih trebalo pojacati sa jos kvalitetnih batinasa, ako treba i iz inostranstva,i tamo zatvoriti narko-bosove i dilere, na visegodisnje intenzivne terapije.

Link to comment

A jel se sećate onog slučaja od pre 3-4 godine, u Aranđelovcu mislim, kad je majka, inače lekar, ubila sina narkomana pucnjem iz lovačke puške? Teške su to stvari, mnogo teške...

Link to comment
Ne slažem se. Dok roditelji govore ovakve stvari ja sam za Crnu Reku. Pa kad im napravimo bolju alternativu, onda katanac. http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Rod...tinanje.sr.htmlA italic me podseti na one nadahnute govore američki predsednika, bez zajebancije. Npr ono sa ne pitaj šta država može da uradi za tebe i sl. Jako, jako lepo napisano.
Посебно када сами лекари избезумљеним родитељима чије дете се навукло на хероин предлажу да је једино и најхуманије решење да се исфинансира њихова параболична путања раста тражње како би се што пре предозирали и окончали своје (и туђе) патње.Богу хвала да сам за то тек чуо из друге руке и да нећу никада имати морални кредибилитет да људима који се овде јављају не из бриге према наркоманима већ да би извршили велику нужду по Православљу, СПЦ, клиру, Политици.Претпостављам да је и жалбу Омбудсману упутио неко ко је такође, попут мене, хвала Богу, о искуству с наркоманијом у породици, слушао из друге, треће, четврте руке. Дозвољавам да док не стигне жалба родитеља или самих пацијената из Црне Реке, брига забринутог грађанства Републике Србије је исто толико потребна колико и јавни апел правоснажно осуђених убица на издржавању казне за беби-фоке у канадском Арктику.Огавно је на туђој муци муницију за паткометрију гомилати. Edited by savindan
Link to comment
Ne vredi bolan Indy, djaba ti to pricas. Unas se nema para, metadon skup, a lopate jeftine.
Najgore je sto se logika lopate da primeniti na bilo koga cije je prisustvo ili ponasanje nesnosno. A toga ima i bez droge, i-ha-ha. Edited by Indy
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...