Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

@Glorfindel: Pa naravno da postoje sitne radosti, koje god da su one, ali insistirati na sitnoj radosti riyikuju'i i komoditet i zdravlje je glupo. Postoji vreme za zadovoljstva i postoji nevreme za ista.

U praksi, ne. Slažem se. Još uvek ne postoji.Samo, ukoliko zakon počne doslovno da se sprovodi, onda počinje diskriminacija, kad jednog dana meni priđe inspektor na raskrsnici Kneza Miloša i Maršala Tita i kazni me zbog pušenja na javnom mestu. Jer ugrožavam nečije zdravlje? Tu?
Teško da će te bilo ko zaustaviti na uglu ulice Maršala Tita.. bar u Beogradu :)U svakom slučaju ja ne videh u Zakonu takvu odredbu:Zakon
Mada je i vređanje (nazivanje pušača "ubicama"" i to "masovnim" u oglasima i reklamama, koje potpisuje čak i Ministarstvo zdravlja) valjda nekakva diskriminacija.
Možda jeste vređanje, ali to je prevashodno provokacija. I uglavnom namenjena onima koji misle da pušenje nije štetno ili uopšte ne razmišljaju na tu temu a takvih je većina.
Pročitao sam knjigu.Knjiga je notorna glupost.
Delimično bih se složio jer je navisana stilom koji vređa za nekoga ko ima samopoštovanja ali u razgovorau sa nekim pušačima shvatio sam da oni nemaju samopoštovanja kada je pušenje u pitanju tako da je za njih knjiga prava stvar. Npr. razgovor sa poznanikom koji kaže: "Čitam knjigu i osećam se kako najveći kreten jer pušim."- "I jesi li prestao da pušiš?"- "Ne, prestao sam da čitam knjigu."To je karakteristična reakcija. On ne sme da pročita knjigu jer ne sme da ostavi pušenje. To je meni strašno.
A šta je u stvari "sredstvo za smirenje", osim atestiranih lekova za smirenje?
Samo mozak. Ništa više.
Ovo je ekstrem. Sa istim se ne slažem.
Ne bi li bilo licemerno braniti ovim ljudima pušenje, s obzirom u kojoj sredini rade?
Licemerno???Da li je licemerno tražiti od nepušača koji rade u istim uslovima da posle posla moraju da trpe i duvan?
Da li je humano osuđenom na smrt uskraćivati poslednju cigaretu zbog "brige za njegovo zdravlje"?
Ne. Ali ne znam da mu je iko uskraćuje.
Link to comment
  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper lee

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

Ja imam diabetes i kad pojedem parce cokoladne torte, osecam se kao pusac kad zapali cigaretu posle seksa. Telo prosto kaze "o hvala ti zavisnice", krv prostruji, ocinji vid nestane na nekoliko sekundi, a meni se rastegne osmeh na licu, dok telo levitira na 2 metra od zemjle.
Ja nemam diabetes ali je iskustvo vrlo slicno :D E sad izvinite sto ometam vas intimni razgovor, ali poenta zabrane pusenja u prostorijama koje delite sa drugima nije u zakidanju zadovoljstvavama, nego u zastiti zdravlja tih drugih. Sto je vec xy puta receno na ovoj temi, al izgleda nikad nije na odmet. A cokoladna torta je bezveze poredjenje jer osim opasnog "prozderi me" signala ne emituje nikakve stetne supstance u okolinu.
Link to comment

Da se osvrnem na jednu stvar,

Nisi u pravu.Globalno, zemlja se prenaseljava, jer ljudi sve manje t.j. kasnije umiru i žive duže. Penzioni sistemi svuda su manje-više pred kolapsom zbog toga što ne postoji toliko novih radnih mesta da bi novozaposleni radnici izdržavali "novopečene" (i "staropečene" :D a dugovečne) penzionere.
Gresis. Onaj deo planete koji se prenaseljava (treci svet) ne mora da brine previse o kolapsu penzionih sistema jer iste sisteme uglavnom i nema. Tako da ne moras da brines o penzijskom sistemu u Somaliji, gde se rodi 6-7 dece na svaku zenu.S druge strane, problem sa penzijskim sistemima imaju i imace razvijene drzave, poput Japana, Nemacke, SAD, Spanije, itd., a i one malo manje razvijene kao npr. Srbija, Rusija, Bugarska, itd.Problem sa penzijskim sistemom je odnos radnici:penzioneri, tj. odnos onih koji placaju poreze iz kojih se finansiraju penzije. Nekada je u Evropi taj odnos bio veoma visok (8:1, 6:1, zavisno od zemlje) i tada nije bilo problema. Sada dolazimo do odnosa tipa 4:1, 3:1, u buducnosti 2:1 (opet zavisno od zemlje). Dok na ovoj odnos donekle utice produzeni ljudski vek, najvise utice pad nataliteta u razvijenim zemljama (skoro svugde u Evropi ispod 2 deteta po zeni sto znaci smanjenje stanovnistva na dugi rok jer je trenutna generacija manja od prethodne). Dakle, problem je manjak radnika, a ne manjak radnih mesta, kada su penzioni sistemi u pitanju. Dalje, kada govorimo o uticaju pusenja i slicno na ljudski vek, rekao bih da je veci uticaj na zdravstvene troskove nego na sam ljudski vek. Jer, ono od cega se nekada umiralo, sa tim se danas zivi - cesto uz mnogo velike troskove (terapije, doktori, lekovi i sl.). Dakle, onako odokativno, smanjenje pusenja ce vise uticati na to da ce se smanjiti broj ljudi koji ce dugi broj godina ziveti sa raznoraznim oboljenjima od pusenja izazvanim, troseci na to (ili drzava umesto njih) velike pare, nego sto ce uticati na samo povecanje zivotnog veka.Na kraju, da kazem sledece:Gradjani drzava koji su prihvatili da im zdravstveni sistem bude pod kontrolom drzave tj. socijalizovan, te su tako dosli u mogucnost da oni koji ne puse, ne piju i sl. subvencionisu lecenje onih koji se razboljevaju zbog svojih nezdravih navika, nemaju nikakvo pravo da se bune kada ta ista drzava krece da im daje sugestije i "sugestije" o tome sta je dobro za njih po pitanju zdravlja, a sta nije, kao sto je npr. suzbijanje pusenja. Jer nije fer da ja (kao nepusac) finansiram iz svojih doprinosa necije lecenje od respiratornih bolesti nekog pusaca koji je vrlo dobro znao sta mu sledi ali je ipak pusio, niti je fer da neko ko se zdravo hrani finansira moje lecenje od neke bolesti izazvanom prevelikom konzumacijom masti ili secera, i ako sam ja opet dobro znao sta mi sledi. Medjutim, posto u socijalizovanom sistemu zdravstva ne dolazi do direktne diskriminacije na osnovu zdravstvenog stanja (npr. pusac koji dobije rak pluca da placa za lecenje, dok nepusac koji ima isti problem ne placa - banalni primer ilustracije radi), onda drzava pokusava na drugi nacin da skrese svoje zdravstvene troskove, npr. kampanjom protiv pusenja, preterane konzumacije alkohola, nezdrave hrane, gojaznosti i tako dalje. Alternativa su zemlje sa privatnim zdravstvenim sistemom, gde se placa privatno osiguranje, a rata je prilagodjena pojedincu - oni koji su pod vecim rizikom od oboljenja (npr. pusaci) placaju vise, oni koji su pod manjim rizikom (npr. nepusaci) manje, kao sto placate manje osiguranje za kola koja se manje kradu ili vece osiguranje ako ste nacinili nekoliko saobracajnih prekrsaja.
Link to comment
@Glorfindel: Pa naravno da postoje sitne radosti, koje god da su one, ali insistirati na sitnoj radosti riyikuju'i i komoditet i zdravlje je glupo. Postoji vreme za zadovoljstva i postoji nevreme za ista.
Teško da će te bilo ko zaustaviti na uglu ulice Maršala Tita.. bar u Beogradu :)
Ja sve ulice zovem njihovim imenima kakva su oduvek poznata (Trg Marksa i Engelsa, bulevar revolucije...) :DNeki moj bag, nije bitno.
U svakom slučaju ja ne videh u Zakonu takvu odredbu:Zakon
Znam da nema, ali ide se ka tome.
Delimično bih se složio jer je navisana stilom koji vređa za nekoga ko ima samopoštovanja ali u razgovorau sa nekim pušačima shvatio sam da oni nemaju samopoštovanja kada je pušenje u pitanju tako da je za njih knjiga prava stvar. Npr. razgovor sa poznanikom koji kaže: "Čitam knjigu i osećam se kako najveći kreten jer pušim."- "I jesi li prestao da pušiš?"- "Ne, prestao sam da čitam knjigu."To je karakteristična reakcija. On ne sme da pročita knjigu jer ne sme da ostavi pušenje. To je meni strašno.
Ja se ne slažem sa nekim osnovama na kojima Carr zasniva knjigu.Na primer, on tvrdi da je aroma cigarete odvratna i ubeđuje me da je tako, kao da ja nemam svoja čula ukusa i mirisa.
Licemerno???Da li je licemerno tražiti od nepušača koji rade u istim uslovima da posle posla moraju da trpe i duvan?
Razumeš šta hoću da kažem?Pluća su im već ugalj i katran.
Ne. Ali ne znam da mu je iko uskraćuje.
To sam pričao u kontekstu prethodne rečenice.
E sad izvinite sto ometam vas intimni razgovor, ali poenta zabrane pusenja u prostorijama koje delite sa drugima nije u zakidanju zadovoljstvavama, nego u zastiti zdravlja tih drugih. Sto je vec xy puta receno na ovoj temi, al izgleda nikad nije na odmet.
Zato se i traži da se zabrani pušenje u prostorima koje pušači i nepušači moraju deliti (radna mesta, škole, javne, zdravstvene i obrazovne ustanove...).A, što se tiče ugostiteljskih objekata, traži se da se vlasnicima omogući da li će objekat biti smoking ili nonsmoking.
A cokoladna torta je bezveze poredjenje jer osim opasnog "prozderi me" signala ne emituje nikakve stetne supstance u okolinu.
Štetnost tih supstanci po druge je minimalna, skoro zanemarljiva.Uglavnom se svodi na iritaciju disajnih kanala i očiju (uz miris koji je nekima teško podnošljiv), pogotovu obolelima od astme i slično...Kao i ekstremno intenzivni parfemi ili prejaka buka.
Gresis. Onaj deo planete koji se prenaseljava (treci svet) ne mora da brine previse o kolapsu penzionih sistema jer iste sisteme uglavnom i nema. Tako da ne moras da brines o penzijskom sistemu u Somaliji, gde se rodi 6-7 dece na svaku zenu.
Ne vidim kakve to ima veze, jer se veliki ljudi "preliva" t.j. naseljava baš te zemlje koje imaju manji priraštaj, tako da zaista nema nikakve veze gde se neko rodi.
S druge strane, problem sa penzijskim sistemima imaju i imace razvijene drzave, poput Japana, Nemacke, SAD, Spanije, itd., a i one malo manje razvijene kao npr. Srbija, Rusija, Bugarska, itd.Problem sa penzijskim sistemom je odnos radnici:penzioneri, tj. odnos onih koji placaju poreze iz kojih se finansiraju penzije. Nekada je u Evropi taj odnos bio veoma visok (8:1, 6:1, zavisno od zemlje) i tada nije bilo problema. Sada dolazimo do odnosa tipa 4:1, 3:1, u buducnosti 2:1 (opet zavisno od zemlje). Dok na ovoj odnos donekle utice produzeni ljudski vek, najvise utice pad nataliteta u razvijenim zemljama (skoro svugde u Evropi ispod 2 deteta po zeni sto znaci smanjenje stanovnistva na dugi rok jer je trenutna generacija manja od prethodne). Dakle, problem je manjak radnika, a ne manjak radnih mesta, kada su penzioni sistemi u pitanju.
Problem jeste "manjak" radnika jer se ne otvara toliki broj radnih mesta koliko ima novih penzionera.Znači, ne otvara se sedam novih radnih mesta (+ jedno koje je on ostavio za sobom) svaki put kad neko ode u penziju.
Gradjani drzava koji su prihvatili da im zdravstveni sistem bude pod kontrolom drzave tj. socijalizovan, te su tako dosli u mogucnost da oni koji ne puse, ne piju i sl. subvencionisu lecenje onih koji se razboljevaju zbog svojih nezdravih navika, nemaju nikakvo pravo da se bune kada ta ista drzava krece da im daje sugestije i "sugestije" o tome sta je dobro za njih po pitanju zdravlja, a sta nije, kao sto je npr. suzbijanje pusenja. Jer nije fer da ja (kao nepusac) finansiram iz svojih doprinosa necije lecenje od respiratornih bolesti nekog pusaca koji je vrlo dobro znao sta mu sledi ali je ipak pusio, niti je fer da neko ko se zdravo hrani finansira moje lecenje od neke bolesti izazvanom prevelikom konzumacijom masti ili secera, i ako sam ja opet dobro znao sta mi sledi. Medjutim, posto u socijalizovanom sistemu zdravstva ne dolazi do direktne diskriminacije na osnovu zdravstvenog stanja (npr. pusac koji dobije rak pluca da placa za lecenje, dok nepusac koji ima isti problem ne placa - banalni primer ilustracije radi), onda drzava pokusava na drugi nacin da skrese svoje zdravstvene troskove, npr. kampanjom protiv pusenja, preterane konzumacije alkohola, nezdrave hrane, gojaznosti i tako dalje.
Stani.Ko kaže da ti izdvajaš za, recimo, moje lečenje?Imam i ja valjda zdravstveni doprinos koji plaćam.Dalje, recimo, ti se baviš planinarstvom. Em sport, em zdravo, em čist vazduh..Hvale te po novinama, "Srbija osvojila Everest!", sponzori se tope... I strmekneš se nedajbože dole i ostaneš "biljka" do kraja života koju održavaju upiiipmaterinu skupi aparati i tim lekara. Što bih ja plaćao za to? Uz to će tebe heroja sažaljevati, iako si vrlo dobro znao šta rizikuješ da ti se desi, a mene i dalje pljuvati "tako mu i treba".Ponavljam, stoti put, država ima mnogo više koristi (čitaj, prihoda) od pušenja nego štete.To je jedini razlog zbog koga ne zabranjuju proizvodnju i promet, ali žigošu konzumiranje. Da žele zdravije stanovništvo, prvo bi ograničili i kontrolisali šta se sve od štetnih i otrovnih aditiva i materija stavlja u duvan, radi arome i stvaranja zavisnosti.
Link to comment
Da žele zdravije stanovništvo, prvo bi ograničili i kontrolisali šta se sve od štetnih i otrovnih aditiva i materija stavlja u duvan, radi arome i stvaranja zavisnosti.
Valerijana ona je kriva. Dodaje se i malo kima, karanfilica ili kakaoa, med, arome (jabuka, cimet, vanila, mentol)...
Link to comment
Znam da nema, ali ide se ka tome.
A mene su prozivali zbog "šta bi bilo kad bi bilo"Enivej, argument "ide se ka tome" me pomalo podseća na navijača nasilnika koji kuka zato što policija dobija veća ovlašćenja i tvrdi da će jednom policija dobiti ovlašćenje da puca na njega bez evidentnog razloga.
Ja se ne slažem sa nekim osnovama na kojima Carr zasniva knjigu.Na primer, on tvrdi da je aroma cigarete odvratna i ubeđuje me da je tako, kao da ja nemam svoja čula ukusa i mirisa.
Svako ima subjektivni doživljaj neke stvari, ali verujem da će se mnogi ljudi složiti sa njim.Ne znam da li je tvoja žena pušač, ili si nekada bio sa devojkom koja je pušila, ali najodvratniji osećaj na svetu je poljubiti nekoga koje minut pre toga duvanio.
Razumeš šta hoću da kažem?Pluća su im već ugalj i katran.
Nisu. Ne poznaješ uslove pod kojima rade. Taj ugalj je pod nasalgama zemlje pa samim tim i vlažan ili blatnjav. Nema tu mnogo ugljene prašine. Ona se najviše formira posle sušenja uglja što se radi posle iskopavanja.No poentaje bila da običan radnik nema svest o tome da li smeta drugom ljudskom biću. On želi samo da zadovolji sopstvene potrebe i nema pojma da to nekom smeta. A i ako sazna da to ovom drugom smeta on je uvređen jer ti njega prekidaš u tome, imaš smelosti da mu primedbuješ, povređen mu je ponos pa zbog toga neće da prekine da puši i tako to. Sve iz ličnog iskustva ili iskustva veoma bliskih ljudi.
Štetnost tih supstanci po druge je minimalna, skoro zanemarljiva.Uglavnom se svodi na iritaciju disajnih kanala i očiju (uz miris koji je nekima teško podnošljiv), pogotovu obolelima od astme i slično...Kao i ekstremno intenzivni parfemi ili prejaka buka.
Ovo oko štetnosti je definitivno deo oko kog se ne slaženo, a opet da postoji samo iritacija to je dovoljan razlog da se na to ne gleda blagonaklono, kao i na intezivne parfeme ili buku. Samo što je duvanski dim bar 10ak puta češća pojava od ova druga dva pa mu se samim tim posvećuje veća pažnja.
Ko kaže da ti izdvajaš za, recimo, moje lečenje?Imam i ja valjda zdravstveni doprinos koji plaćam.Dalje, recimo, ti se baviš planinarstvom. Em sport, em zdravo, em čist vazduh..Hvale te po novinama, "Srbija osvojila Everest!", sponzori se tope... I strmekneš se nedajbože dole i ostaneš "biljka" do kraja života koju održavaju upiiipmaterinu skupi aparati i tim lekara. Što bih ja plaćao za to? Uz to će tebe heroja sažaljevati, iako si vrlo dobro znao šta rizikuješ da ti se desi, a mene i dalje pljuvati "tako mu i treba".
Jer planinarenje doprinosi boljitku zdravlja a pušenje ne. Broj pušača je nekoliko (desetina) puta veći od broja planinara. Povrede planinara su relativno retke za razliku od bolesti izazvanih pušenjem. Stoga je suma novca koji se izdvaja za održavanje u životu izlomljenog planinara mnogo mnogo niža od sume za lečenje "bolesti pušenja".Zbog toga "mi planinari" plaćamo lečenje "vama pušačima".
Ponavljam, stoti put, država ima mnogo više koristi (čitaj, prihoda) od pušenja nego štete.To je jedini razlog zbog koga ne zabranjuju proizvodnju i promet, ali žigošu konzumiranje. Da žele zdravije stanovništvo, prvo bi ograničili i kontrolisali šta se sve od štetnih i otrovnih aditiva i materija stavlja u duvan, radi arome i stvaranja zavisnosti.
Ovde se donekle slažemo jer sam i ja dojma da bi država trebalo da se bavi kontrolisanjem toga šta se stavlja u duvan kao što se bavi kontrolisanjem hrane. Ali opet ne vidim zašto bi država vodila kampanje protiv pušenja ako od toga ima samo korist.
Link to comment
Ali opet ne vidim zašto bi država vodila kampanje protiv pušenja ako od toga ima samo korist.
To je ono što mene najviše buni i nagoni me na svakojakve teze i nagađanja.Sad nemam vremena, odgovoriću ti sutra podrobnije.
Link to comment

LM, baš nisam in'd'mood-u za opširne odgovore.Prenosim nešto interesantno što sam danas pročitao, a što nosi klicu nekih novih zabrana i upućuje na to ko je sledeći "na spisku":

Zabrana vožnje za suviše gojazne vozače Kompanija "Stejdžkouč", koja zapošljava 1.400 ljudi, saopštila je da će vozačima čija je težina veća od 145 kilograma biti zabranjeno da sedaju za volan kompanijinih autobusa. Čelnici firme su ipak rešili da takvim vozačima daju mogućnost da zadrže radno mesto tako što će se podvrgnuti mršavljenju, a onima koji to ne žele ponuđen je prelazak na drugo radno mesto, prenose lokalni mediji. Odluka je doneta nakon što je proizvođač autobusa upozorio kompaniju da bi prekomerno opterećenje sedišta vozača moglo da dovede do njegovog pucanja i samim tim do saobraćajnog udesa. Ovo ograničenje težine ne odnosi se na putnike.
http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=20...p;nav_id=385698Viđao sam već više sličnih vesti u poslednje vreme, ovo nije izuzetak. Edited by ion
Link to comment
Prenosim nešto interesantno što sam danas pročitao, a što nosi klicu nekih novih zabrana i upućuje na to ko je sledeći "na spisku":Odluka je doneta nakon što je proizvođač autobusa upozorio kompaniju da bi prekomerno opterećenje sedišta vozača moglo da dovede do njegovog pucanja i samim tim do saobraćajnog udesa.
hmm, pitam se zašto li je na spisku.
Link to comment
hmm, pitam se zašto li je na spisku.
Pa, uvek će biti neophodno imati manjinu u koju će "ispravni" upirati prstom, i koji su "zlo po ostale".Pre ili kasnije, nemam iluzija, pušačima će doakati.Debeli su samo logičan sledeći stepenik "na putu ka savršenstvu". <_<
Link to comment

Jes. Dammit.Ne zaboravi, to su samo "probni balončići". Kao što zabrana pušenja u bolnicama ima osnova, tako i ova. Sasvim opravdano.Šta se sledeće valja iza brda?Problem je što će, kao što se "sasvim osnovano" <_< ljudima brani da puše na ulici "na manje od 7 metara od neke zgrade", jednog dana doći do sledećeg:"Pravićemo sedišta od trske (ekološka), a vi ako ste teži od 75kg, mršizfirme".

Link to comment

Stvarno mi je neverovatno koliko si u stanju da ideš u relativizaciji i smišljanju svetskih zavera samo da ne bi morao da priznaš da nisi u pravu, i to ne preda mnom već pred samim sobom.No, ima tu i dobrih strana. Sada konačno shvatam na koji način funkcionišu mozgovi raznoraznih patriota i njima sličnih koji u svojim glavama imaju priču koja je jedina istinita.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...